Přejít na obsah


Fotka

Pentax 6x7


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
383 odpovědí na toto téma

#1 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 listopad 2008 - 14:32:25

Ahoj klucí a holky,

Nikde jsem nenašel téma Pentax 6x7 :wink:

Dostal se mi náhodou do ruky Pentax6x7, s měřícím hranolem a objektivem 90mm. Mám ho týden na vyzkoušení.

Mám dvě otázky: za prvé měřící hranol, neměří. Baterka v těle je nová, někdy ručička má snahu se zachvět. Vypadá to na možná špatné kontakty, nebo tak...jako když tam nejde šťáva. Nemá te s tím někdo zkušenost??

Za druhé: Jedná se o ten původní model 6x7, vyráběný do roku 1989... máte někdo zkušenost se spolehlivostí a případnou opravitelností??

Přemýšlím o něčem kapesnějším, než je superka...

Dík

S.P.
  • 0

#2 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 21 listopad 2008 - 15:16:15

podstatn je pro měřící hranol spřažení hranolu(těla aparátu) s objektivem.
Když sundáš objektiv, najdes v místě bajonetu na těle takový řetízek, přes který se přenáší informace o cloně nastavené na objektivu až do hranolu.
může být, že ten řetízek je přetržený, nebo nějaká jiná zrada. zkontrolu taky nastavení citlivosti na kolečku s časy, jestli nejsi s citlivostí úplně mimo
  • 0

#3 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 21 listopad 2008 - 15:17:36

ještě chci dodat, že p6x7 jsou bezproblémové a spolehlivé stroje, téměř nezničitelné.
  • 0

#4 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 listopad 2008 - 15:22:54

Ten řetízek je v pořádku a zkoušel jsem i sundat objektiv, nasadit hranol a pak nasadit objektiv a stejně to nechodí. Mrknu ještě na ty kontakty..
  • 0

#5 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 21 listopad 2008 - 15:27:20

jeste mám ten pocit, ze byla zrada v poradi nasazovani hranolu a objektivu.
jeste kdyz jsem s tim kdysi delaval a mel sachtu, tak pri prehazovani sachty a hranolu jsem tusim pak musel vyhodit a znovu nasadit objektiv. ale jisty si tim presnym poradim uz nejsu.
  • 0

#6 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 listopad 2008 - 15:57:49

funkci zmíněného řetízku na měření bych nepřeceňoval. Já ho na druhém těle přetržený mám a hranol měří. Dokonce stejně jako na prvním těle, kde řetízek je nepoškozený.

Zeptám se prozaicky, máš na objektivu při měření zacloníno?
  • 0

#7 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 listopad 2008 - 16:37:24

Zacloníno i odcloníno...prostě ta ručka nereaguje. Jen tu a tam, když pohnu s hranolem, tak se zachvěje.
  • 0

#8 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 092 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 21 listopad 2008 - 18:07:51

to se ani nedivím, mě se pravá někdy chová jako levá a levá dělá, že nic nedělá a prej se nadělala dost.
Hlavně to nedávej opravovat do Hradce do Fomy k panu Tamášovi. Předem varuji.
  • 0

#9 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 21 listopad 2008 - 18:16:15

to se ani nedivím, mě se pravá někdy chová jako levá a levá dělá, že nic nedělá a prej se nadělala dost.
Hlavně to nedávej opravovat do Hradce do Fomy k panu Tamášovi. Předem varuji.


...ale ale, taky nějaká nepozitivní zkušenosť ? :wink:
  • 0

#10 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 listopad 2008 - 18:30:03

Zejtra nafotím pár svitků a uvidím jak bude šlapat foťák. Ono to měření zas není tak ouplně nutný, že :wink:
  • 0

#11 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 21 listopad 2008 - 18:39:05

Staníku poslúchaj ogaro, mě to tak někdy dělalo. Tož zmáčkl sem ru pacičku vedlevá teho hranola a nic. Dělalo mi to když sem rýpal do hranola a sundával sem ho.
Nakonec sem zjistíl, že prostě mosím nacvaknút hranol, no a jak ho nacvaknu do těla, tak sundám objektiv z bajoneta a znovu ho nasadím, po tymto se vždyckyvá to měření na tym hranolovi rozjelo.
Ja a při tym měření přes ten hranol mosíš eště na objektívu posunout tu páčku s tým písmenom "M" to je že přivžeš skléčko, alespoň to si myslím, protoževá to měřání stejnak moc nepoužívám.

Tož tak.
  • 0

#12 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 092 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 21 listopad 2008 - 19:02:43

to se ani nedivím, mě se pravá někdy chová jako levá a levá dělá, že nic nedělá a prej se nadělala dost.
Hlavně to nedávej opravovat do Hradce do Fomy k panu Tamášovi. Předem varuji.


...ale ale, taky nějaká nepozitivní zkušenosť ? :wink:


WEL,WEL,WELMI TAKY, ale prej je taky někde na starém městě nějaká soukromá opravna.
  • 0

#13 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 22 listopad 2008 - 01:05:37

AP 67 je moje velká oblíbenost. Model, který máte je asi ze všech mutací nejhezčí. Jeho nepatrná nevýhoda oproti dvěma posledním generacím je méně propracovaná mechanika přetáčení filmu. I tak je ale normálním provozem v podstatě nezničitelný. Měl jsem kousek, kterým jsem drtil cca 50 až 90 filmů týdně. Po deseti letech si ho ode mne koupil můj kamarád a ta věc stále ještě nebyla v servisu s poruchou, pouze preventivní promazání a seřízení a to dvakrát za 25 let provozu. V současnosti používám AP67II.
Obecně mají AP67 problémy s šupou zrcadla a i rázem závěrky, při předsklopeném zrcadle. Nelze to podcenit. Chce to dobrý stativ a nepoužívat 1/8. Při delších sklech i a 1/15. Z ruky z 90mm udržím tak tu 1/125. Další malé negativum je dost častý případ nekvalitně provedeného polepu.
Jinak už samé pozitiva.
Je rozumné se vyhnout většině starších objektivů. Nicméně i tyto mají nádherné, emotivní podání protisvětel a charakteristickou pentaxí tonalitu a snad bych řekl i jiskru. Co se ostrosti týká dovoluji si dát několik doporučení ohledně objektivů s kterýma mám dlouhodobé zkušenosti:

35mm – všechny generace kreslí docela blbě, objektiv nebyl nikdy přepočten od roku 1969
45mm – velmi slušná kresba u všech generací, začal se dělat v roce 1980
55mm – fantastický objektiv, ale až v poslední generaci, každá byla přepočítána, ten jediný správný se začal dělat v roce 1986
75mm – fantastický objektiv už od roku 1969, nebyl důvod k přepočtení optiky
90mm – lehce nadprůměrná kresba u všech generací
105mm – lehce nadprůměrná kresba u všech generací
200mm – velmi slušná kresba u generace, která se začala vyrábět v roce 1986
300mm – spíše podprůměrná kresba – nemám zkušenost s verzí ED
400mm – spíše podprůměrná kresba - nemám zkušenost s verzí ED
Konvertor 2X – starší generace je trochu lepší na vzdálenost okolo 10m, nový typ je výborný na nekonečnu – používám je hlavně s 200mm a výsledek na nekonečnu je o dost lepší než s originální 400mm

Jinak si myslím, že u těchto objektivů až tak nejde o maximální kresbu ale o tonalitu a cosi subjektivního navíc, co je pro mne rozhodující. Na požadavek nekompromisní kresby nasazuji Hasselblady s Zeissema. Ty jsou teda opravdu hodně ostré, ale v mých rukou někdy poněkud bez emocí.
AP 67 je dobrá volba, fotí se s ním uvolněně a zklamat může pouze toho, kdo má požadavek absolutní ostrosti u dlouhých objektivů, který klade nad jiné atributy svých fotografií. Nicméně, pokud by si takovýto autor připlatil za verze ED, je I tady bez problémů. Měl jsem možnost testovat pentaxí 400mm ED oproti Zeissovi 350mm SA a byly velmi srovnatelné. Bohužel tuto verzi 400mm nevlastním.
Hranol máte nejspíš v poruše. Servis mohu doporučit u pana Doležala nebo u pana Kautského. Oba z Prahy.
Luboš
  • 2

#14 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 listopad 2008 - 09:54:19

Luboši, díky za obsáhlej report.

Včera večer jsem vyvolal první čtyři svitky (2x F100 a 2x F400) z P6x7. Musím se přiznat, že mě ten foťák dost chytil, dobře se mi drží, zdá se že šlape bezproblémově,minimálně na odskoušených časech, mezery mezi políčky jsou absolutně stejný a nefunkčnost měření mě opravdu moc netrápí. Zrcátko tohodle konkrétního stroje kope asi tak 3x míň, než P-sixu (měl jsem 3). Svitky z toho vylezly uplně suprový.

Ještě jeden dotaz...mám objektiv 90mm, kterej má v sobě centrální závěrku. Využil jste to někdy někdo??
  • 0

#15 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 24 listopad 2008 - 10:04:34

Luboši, díky za obsáhlej report.

Včera večer jsem vyvolal první čtyři svitky (2x F100 a 2x F400) z P6x7. Musím se přiznat, že mě ten foťák dost chytil, dobře se mi drží, zdá se že šlape bezproblémově,minimálně na odskoušených časech, mezery mezi políčky jsou absolutně stejný a nefunkčnost měření mě opravdu moc netrápí. Zrcátko tohodle konkrétního stroje kope asi tak 3x míň, než P-sixu (měl jsem 3). Svitky z toho vylezly uplně suprový.

Ještě jeden dotaz...mám objektiv 90mm, kterej má v sobě centrální závěrku. Využil jste to někdy někdo??

Tu 90LS jsem měl svého času od Martyho (nechť je mu země lehká). Občas jsem s ní experimentoval s dvojexpozicí. Ale měl jsem to ohniskově hodně blízko k 55 SMC a bokeh toho sklíčka mě nějak neuspokojoval, takže jsem jej později vyměnil za 105/2,4.
Samozřejmě pokud to potřebuješ pro práci s bleskem v ateliéru, tak moc jiných možností nemáš - pak je ještě 165 LS.
  • 0

#16 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 24 listopad 2008 - 10:09:21

Tento objektiv jsem nikdy nevlastnil, ale měl jsem ho nějakou dobu půjčený. Používá se to pro práci s bleskem, kvůliva rychlým synchronizačním časům. Na nic jiného to použít nejde. Pak se na hlavní závěrce nastaví 1/8 a na centrálce dle libosti. Rána zrcadlem v tomto případě moc nevadí, neb expozici většinou dominuje rychlý záblesk.
Mám pocit, že 90mm bez závěrky se mi jevila ostřejší, ale pokud jste přešel z Psix, není co řešit, tento přechod důvěrně znám.

Hezký den

Luboš
  • 0

#17 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 listopad 2008 - 11:16:28

Kvůli blesku mě to taky napadlo...

Jinak P-six už leta nemám protože jsem se s ním opravdu nezkámošil, furt to bylo rozsekaný a tak.
Teď mám v SF superku se kterou jsem náramně spokojen a na takové rychlejší záběry si asi nechám tu P6x7. Začíná se mi líbit :wink:
  • 0

#18 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 24 listopad 2008 - 12:10:27

Já na Psix fotil za totáče, tedy přesněji řečeno do 1987 a docela dlouho. První tělo jsem měl už na střední. Ve finále jsem měl tři těla a kromě 1000mm, všechny objektivy. V létě 87 jsem se vydal s touto výbavičkou do Rumunska fotit koně ve volné přírodě, tehdá jich tam byly stáda. Během prvních dvou dnů mi lehly všechny tři těla a jel jsem domů. Vyměnil jsem u vexláka bony a koupil v tuzexu první AP 67. Myslím, že u mne je to přátelství na celý život, mám i jiné a technicky dokonolajší foťáky, ale většinu svých koukatelných prací jsem udělal zatím právě tímhle.
Zkuste s tím někdy barevné dia, je to docela zážitek.

Luboš
  • 0

#19 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 listopad 2008 - 12:42:46

Diáky 6x7 bych zkusil rád...mám ale trochu obavy z expozice. U čb negativů, specielně Fomu 100 a 400, prakticky nic neměřím, většinu scén odhadnu a funguje to.
Ale u dia... jak to měříte?? Jiným foťákem nebo expozimetrem??
  • 0

#20 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 092 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 24 listopad 2008 - 12:51:52

Dvorní fotograf krnapu pan Hnik má taky tuto mašinku a měřil expozici ruským expozimetrem SVERLOVSK a moc ji jej chválil. Malý lehký, spolehlivý a dostatečně přesný. Já vím, že jde o vlastnosti pro ruské stroje neobviklé, ale já jej mám taky a taky jsem spokojen již léta.
  • 0

#21 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 listopad 2008 - 13:10:53

Počkat, tady něco nesedí. Pan Hník má co vím nějaký Sekonic (řekl bych, že 508 a výš), Mamču 645pro (TL?) + sekory 35, 45, 80, 120macro a zoom 100-210 nebo kolik to je, super 23 + zase sadu skel, Nikona (na správě měli tuším F100, co má soukromě nevím), a momentálně ještě jeden přírůstek, který nebudu moc rozšiřovat (nikoní třístovku). A kdysi ještě pracoval s Praktisixem (údajně spolehlivější než P-six).

Pentax 67 má Jiří Dvořák, na další krkonošské pentaxisty si nějak nemůžu vzpomenout [p Havel má Bronicu a Linhofa, p Bruník si nejsem jistý, ale myslím, že nějakou SF Fujicu]. Další fotografové z naší oblasti mají povětšinou Mamiye 645 (nebo ještě před nějakým rokem měli).
  • 0

#22 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 092 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 24 listopad 2008 - 13:20:14

Jéda, moc se omlouvám, já jsem to popletl. Hník má jak říkáš, ale já jsem u něj byl a kupoval jsem od něj Psixe po tátoj a tak mi ukazoval ten expozimetr. Ještě si k tomu dal ze zadu dvě tužkové baterky. Nevím, jak je vyzbrojenej nyní. Měl jsem ještě spotmetr a různý krámy, ale nakonec dám za pravdu, že cena a služba se mi jeví u tohoto ex. jako nejlepší volba. Možná jsi náročnější a vezmeš za vděk jinému strojku. Proti gustu žádný........... :wink:
  • 0

#23 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 listopad 2008 - 13:39:27

Není za co se omlouvat, hlavně že si rozumíme :wink:
  • 0

#24 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 24 listopad 2008 - 14:59:04

U klasické AP67 TTL hranol na dia moc nestíhá, na čb je v poho. Já měřil epozimetrem dopadající světlo, pokud byla chvilka, tak jsem rozměřoval poměry spotmetrem. Používal jsem Gossen a Sekonic, oba měřily dostatečně přesně. U AP67II sebou expozimetr nenosím, má mino jiné bodové měření a pak stačí toto a hlava.
Jinak barevný dia je především mýtizovaný. Zas taková věda to není. Používám Provii, kvůliva minimálnímu průhybu filmu a ta má docela slušnou pružnost, ale to mají v podstatě všechny v současné době prodávané inverze. S ruskými expozimetry dobrou zkušenost potvrdit nemohu. Měl jsem kdysi dva a ani jeden nepřežil déle než měsíc. Pak první ztratil svůj náznak přenosti a měřil nesmysle a druhý to pro jistotu zabil úplně. Pravda tochu se nachladil a zmokl.
Luboš
  • 0

#25 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 listopad 2008 - 20:33:39

Obecně mají AP67 problémy s šupou zrcadla a i rázem závěrky, při předsklopeném zrcadle. Nelze to podcenit. Chce to dobrý stativ a nepoužívat 1/8. Při delších sklech i ¼ a 1/15. Z ruky z 90mm udržím tak tu 1/125.


nechci bejt neuctivej vůči něčímu voblíbenýmu stroji, sám sem po něm svýho času dost toužil, ale když čtu tohle, tak mně okamžitě napadá... takže vlastně nepoužitelnej foťák - do ruky to neni a na stativ existuje spousta vhodnějších záležitostí... chápu ale, že se k němu dobře vytváří citovej vztah, vypadá skvěle, je kovovej a je to pentax....
  • 0

#26 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 24 listopad 2008 - 21:25:26

Ale jo, Mamiaku.
Vždyť já sám jsem k němu občas dost neuctivej. Minimálně v tom, že píšu spíš o jeho záporech než kladech. Myslím, že už jsme jednou spolu na toto téma psaločetli. V každém případě si na ranní krajinu vezmu radši AP67, než Hasselblada. Líbí se mi jak nakládá se výrazným světlem a protisvětlem. Nedělá, že protisvětlo neexistuje (jako Hasselblad), ale naopak ho uctí svou nedokonalostí. Ryze technicky je na tom hůř, emotivně lépe. Rád používám středně dlouhé teleobjektivy, takže opravdu absentuji časy , 1/8, a 1/15. Je to otrava, ale existují šedé filtry, možnost převolání, atd. Kdyby mne v mé tvorbě omezovalo jen toto, byl bych šťastný. Ostatně také záleží na nárocích, možná, že to co hodnotím jako neostré (můj naprosto minimální formát je 30x40, oblíbený má kratší stranu metr), by leckoho nenapadlo neuspokojit. Své hodnocení píšu, spíše z pohledu mezních podmínek. A je pravda, že AP67, není můj většinový přístroj, dělám s ním tak 20% mé tvorby. Ale rád.
Chceš-li to slyšet, považuji kupříkladu Mamiyu RB/RZ67 za lepší foťák, než AP67. Přesto ho nemám, na nekompromisní technickou kvalitu jsem zvolil Hasselblada, ne proto, že by byl nějak podstatně lepší než erbeso, ale je lehčí a menší, při přibližně stejném, v případě širokáčů lepším, optickém výkonu. AP67 mám na světelné divočiny, uvolněné foceníčko a také ho mám rád.
Přirovnal bych ho ke dvanástistrunné kytaře, nevyžaduje takovou přesnost jako šestka, když člověk trochu ujede je to spíš zajímavé a má bohatší zvuk.
Že je nepoužitelný, považuji z Tvé strany spíše za nadsázku. Že má své problémy, stejně jako každý středoformát a že bych se o nich mohl rozepisovat, je samozřejmé.

Hezký večer

Luboš
  • 0

#27 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 listopad 2008 - 11:51:11

zmínka vo tom protisvětle mi na vysvětlenou úplně stačí - to je jasnej důvod

i když si stejně řikam něco vo vf...
  • 0

#28 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 listopad 2008 - 12:17:54

A máš pravdu.
V ateliéru dělám s vf denně, ale v krajině se mi s tím nějak nedaří. Možná, že časem vyrostu a půjde to. Zatím jsem s vf v krajině udělal jen technicky velmi kvalitní bláboly. Před třiceti lety jsem se viděl jak budu životem kráčet s vf a dělat krásu jako Sudek, ale realita je bohužel poněkud slabší.
V krajině jsem to zapíchl na 9x12, což až tak vf zas není a stejně se s tím spíš trápím. Tak si to radši užívám s 6x6 a 6x7.

Luboš
  • 0

#29 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 prosinec 2008 - 10:50:55

Nemáte někdo náhodou zkušenosti s použítím širokoúhlého Flektogonu 50/4 na těle Pentax 6x7??
  • 0

#30 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 092 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:04:50

to teda nemam, ale slyšel jsem, že s odřenou kůží vykreslí i ten jeden cenťák na víc. Chce to odzkoušet. Potřeboval by jsi jej půjčit? Mohu. Mám jej doma.
  • 0

#31 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:12:43

Mám pocit, že to nelze. Za totáče jsem o tom uvažoval, ale bylo mi to, tuším panem Hladíkem, vymluveno, coby tehcnicky nerealizovatelné. Říkal tehdy, že na AP67 jdou objektivy od hodných němců až od 120mm. Zkoušel jsem tehda 500mm a fotilo to dost pěkně. Nedělal jsem přímé srovnání, ale s takumarem 4/400 starší koncepce by to možná i vyběhlo. A za zlomek peněz. Jinak originály AP 300 a 400 bez ED, jsou spíš nic moc a ty s ED jsou docela drahé a blbě se shánějí. Kdyby někdo o nějakém věděl....
Co se širokáčů týká, tak 55mm poslední generace je opravdu výborná a zcela srovnatelná kupříkladu s Zeiss 4/50, ale od Hasselblada. Starší jde koupit okolo 8.000.

Luboš
  • 0

#32 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:20:10

Mám pocit, že to nelze. Za totáče jsem o tom uvažoval, ale bylo mi to, tuším panem Hladíkem, vymluveno, coby tehcnicky nerealizovatelné. Říkal tehdy, že na AP67 jdou objektivy od hodných němců až od 120mm. Zkoušel jsem tehda 500mm a fotilo to dost pěkně. Nedělal jsem přímé srovnání, ale s takumarem 4/400 starší koncepce by to možná i vyběhlo. A za zlomek peněz. Jinak originály AP 300 a 400 bez ED, jsou spíš nic moc a ty s ED jsou docela drahé a blbě se shánějí. Kdyby někdo o nějakém věděl....
Co se širokáčů týká, tak 55mm poslední generace je opravdu výborná a zcela srovnatelná kupříkladu s Zeiss 4/50, ale od Hasselblada. Starší jde koupit okolo 8.000.

Luboš


Nevíš co bylo za problém?? Nelze zaostřit?? Vinětace v rozích negativu by mi nevadila.
  • 0

#33 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 092 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:21:13

Pokud by se podařilo přidělat ten objektiv na mašinu, tak si myslím, že ta 50tka je velmi dobrá. Ostatně včera jsme se o tom bavili a všichni to potvrdili. A hlavně je za hubičku.
  • 0

#34 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:21:42

Myslím, že je problém s tím ostřením, v druhé řadě s vykresleným kruhem.
  • 0

#35 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:22:09

to teda nemam, ale slyšel jsem, že s odřenou kůží vykreslí i ten jeden cenťák na víc. Chce to odzkoušet. Potřeboval by jsi jej půjčit? Mohu. Mám jej doma.


Díky za nabídku, ale doma se mi taky jeden válí. Jen zjištuji co a jak, nechce se mi zbytečně vyhodit litr za redukci...

Jinak mám krásnej širokáč na Mamču 6x7 / 6x9, takže tohle zas tak nutně nepotřebuji... :D
  • 0

#36 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:26:30

Myslím, že je problém s tím ostřením, v druhé řadě s vykresleným kruhem.


Vykreslený kruh možná...ale to bych neřešil, pro moje fotky to není podstatné. Pokud by vykreslil jen právě 6x6cm, tak na 6x7 by mu chyběli asi 3mm v růžkách, to pro mě nehraje roli.

To ostření...jako, že by ten objektiv by byl v nějaké špatné vzdálenosti od roviny filmu?? Vhodná redukce by to nevyřešila??
  • 0

#37 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:30:48

Myslím, že se to už někde řešilo (???) a údajně by P67 měl mít větší nebo přinejmenším stenou vzdálenost bajonetu od filmu jako P6.
  • 0

#38 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:40:10

Myslím, že se to už někde řešilo (???) a údajně by P67 měl mít větší nebo přinejmenším stenou vzdálenost bajonetu od filmu jako P6.

Já myslím, že se řešil Sonnar 180...co byl na paladixu už upravenej pro P67.
  • 0

#39 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:42:21

Já už fakt nevím. myslím, že to bylo ostření na nekonečnu. Asi by to věděl Bohumil Doležal má stránky http://www.stativ.cz/servis/servis.htm

Luboš
  • 0

#40 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 prosinec 2008 - 13:09:15

Tak ten Flektogon 50mm na Pentax6x7 opravdu nejde. Problém je v jiných ostřících rovinách, takže nejde zaostřit.
  • 0

#41 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 11 prosinec 2008 - 13:16:24

Dělal někdo z Vás přímé porovnávání Flektogonu a Distagonu? Kolují různé názory, že by mohl být Flektogon i lepší. Jestli ne, jdu do toho. Jen tak ze srandy, nemyslím, že by to mělo nějaký velký smysl. Jenom ty ceny :?
  • 0

#42 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 11 prosinec 2008 - 16:22:03

Přímé srovnání není možné, protože P-six zcela zdegraduje jakýkoli objektiv. Pokud se v něm udělá vylepení, pak by to možné ai bylo.
Subjektivně je Flektogon dost dobrý objektiv, který umí být ostrý i na nekonečnu. Hasselbladím Zeissům od řady CF, tedy s plovoucím členem už nestačí. Řadám C je důstojným soupeřem a tu stříbrnou C i překonává.

Luboš
  • 0

#43 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 11 prosinec 2008 - 16:30:29

Přímé srovnání není možné, protože P-six zcela zdegraduje jakýkoli objektiv. Pokud se v něm udělá vylepení, pak by to možné ai bylo.
Subjektivně je Flektogon dost dobrý objektiv, který umí být ostrý i na nekonečnu. Hasselbladím Zeissům od řady CF, tedy s plovoucím členem už nestačí. Řadám C je důstojným soupeřem a tu stříbrnou C i překonává.

Luboš


Zatím jsem srovnával Flektogon 50/4 s Mamiya Sekor 50mm shift a to na přístoroji Mamiya se zadkem, který tady na TK raději ani nebudu pojmenovávat. Srovnánní samořejmě není zcela fér neboť každý z těch obj je určen pro jiný formát, ale zajímavé to bylo.

Udělám stejné srovnání i se stříbrným distagonem 50mm a dám vědět.
  • 0

#44 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 11 prosinec 2008 - 16:48:59

Nojo. Na tomhle těle by šly porovnat i ty hasselbladí Zeissy, Mamiya dělá firemní redukci na Hasselblad. Jsem občas poněkud nedovtipný. Hlavně, že jsem si s AFDIII a Zeissama před nedávnem asi měsic a půl hrál.
Jinak Flektogon se mi kdysi líbil, měl jsem oba i 65mm. Ta 50mm, měla trochu problémy s mechanikou - předek je dost těžký a systém rychle nabíral vůle. Také byla velmi citlivá na ránu. Takže pokud má nějaké šrámy, asi už to nemusí být ono.
Luboš
  • 0

#45 JardaX

JardaX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
  • LocationPha , UL
Reputace: 12

Publikováno 5 leden 2009 - 22:53:46

Nedámi to se taky nepodělit o osobní zkušenost. SF mě vždycky přitahoval a dodnes na něj fotím rád. Jako kluk jsem měl Psix, no šlo to ale kromě objektivů to tělo fakt slabý. Pak jsem získal Mamiya RB67 a pozdějc RZ67 a to je krása jen ty těla mi nesedí do ruky ani s gripem. Následně jsem pořídil Pentax 67 a ten mi sedí dobře i když Mamiya s objektivy s centrální závěrkou a výměnými kazetami je na tom líp tak s P67 jsem tak nějak víc operativnější a uvolněnější přesto že fotím spíš statické náměty. Je to radost s těmahle SF foťákama fotit. Taky se dobře bavim jak po mě různý digitálisti užasle koukaj co to mam proti těm jejich převážně prdítkum za mašinu a na to jsem pak v dnešní době ještě o to víc hrdej - SF, film a pořádnej kovovej stroj s kvalitní optikou. Škoda že už se tyhle foťáky nevyrábí teda například kromě Mamiya RZ 67 Pro II D a bojim se jak to dlouho vydrží a ty firmy co vyrábí foto techniku a i filmy současnej digi trend ustojí ale doufám že na světě bude film a tyhle starší SF foťáky ještě hodně dlouho.
  • 0

#46 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 leden 2009 - 10:31:56

Jardo: Úplně mi mluvíš z duše. Pořádnej kovovej foťák a kvalitní objektiv. To je přesně ono. Já už jsem línej s sebou tahat i jiný objektivy, tak jedu z 90% na záklaďák. Ono někdo tady napsal, že co nejde vyfotit záklaďákem stojí stejně za prd... a je to pravda. U mě je fotka čistě emotivní záležitost...prostě to co tam chci mít tam nacpu stejně nejlíp záklaďákem. A osobně se mi na 6x7 komponuje lépe než na 6x6, ale to je taky čistě emotivní záležitost....

A až přijde chvíle, že bazarové stroje přirozenou cestou umřou, nebo nebudou filmy, tak prostě přestanu fotit.... nic jínýho prostě už nechci.

Sákriš...tolik nostalgie...
  • 0

#47 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 6 leden 2009 - 10:34:29

neměj strach, film už pohřbívaj pěkně dlouho a mezitim se už zase začal rozšiřovat prodej. co se tejče těch krabiček na sf, mrkni třeba na vlákno o nový besse 667... navíc stále se snad dělá i rolej, hasy, kdeco v číně a kdovíco ještě
  • 0

#48 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 leden 2009 - 10:58:46

Tak to jo...

Já toho ani moc nepotřebuju. 100mm sklo, krabičku 6x7 nebo 6x9, a fomičku stovečku... :lol:
  • 0

#49 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2009 - 17:00:49

Myslím, že se to už někde řešilo (???) a údajně by P67 měl mít větší nebo přinejmenším stenou vzdálenost bajonetu od filmu jako P6.


Můžu potvrdit, že nemá - onehdá jsem si nechával předělat Biometar 120 na P67 a po návratu od mechanika ho nejmíň centimetr (na zadním konci :) ) chyběl.
  • 1

#50 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2009 - 17:20:09

Teda chtěl jsem napsat, že tu vzdálenost nemá stejnou - má ji znatelně větší... ale kdo by vlastně chtěl ostřit na nekonečno :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních