Přejít na obsah


Fotka

tipy Pentacon six


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
437 odpovědí na toto téma

#201 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 28 listopad 2012 - 05:24:33

Je to pravda. S tou marnicí z eBay nelze ostřit s WLF. Já ji mám, ale ostřil jsem přes hranol Kiev TTL. Kromě této matnice byla nejlepší original Pentacon fresnelka s mikrorastrem.
  • 0

#202 oplinter

oplinter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2013 - 16:56:52

Kde spravují nejlépe Praktisixy?
  • 0

#203 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 15 únor 2013 - 13:20:05

Mám doma starého sixe, který normálně fungoval. Uprostřed zkušebního filmu přestalo fungovat kolečko časů a závěrka cvaká stále na nejkratší čas. Nevím jak se to stalo, neozval se žádný zvuk, nic nešlo ztuha a pak najednou lehce, vše se tváří normálně. Není to jenom nějaká prkotina, kterou bych si mohl opravit sám, aniž bych musel rozebrat půl foťáku a seřizovat závěrku?
Díky za radu.
  • 0

#204 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 3 duben 2013 - 07:55:29

PENTACON six TL disassembly

Zkus to polorozebrat. Dle návodu. Není to nic extra těžkého, jen pozor... Někde u časové strany mi při vyndání strojku vypadly do ruky dvě slepené podložky a teď nevím kam s nimi.. Cifix, kdyby někdo znal rozborku nazpaměť, mohl by mi poradit.
  • 0

#205 Dorlas

Dorlas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 duben 2013 - 12:44:03

veľmi zaujímavá vecička http://foto.bazos.sk...ENTACON-SIX.php
  • 0

#206 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 12 duben 2013 - 12:49:32

Pentacon pod vodu?
To tě utopí.
  • 0

#207 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 12 duben 2013 - 13:10:54

nechtěl bych pod vodou dostat pecku od toho blesku.
  • 0

#208 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 12 duben 2013 - 13:34:12

třeba by to už ani nebolelo :)
  • 0

#209 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 237

Publikováno 12 duben 2013 - 13:42:58

třeba by to už ani nebolelo :)



:D :D :D A nebo bys pak už nikdy blesk nepotřeboval, protože bys zářil pořád. :oops:
  • 0

#210 Guza

Guza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 44

Publikováno 11 květen 2013 - 22:18:46

Zdravím všechny TEMNOKOMORNÍKY.
SIXe trápím od letošního jara, tak jen pár postřehů:

Na začátku byl dotaz na kompatibilitu TL a bez TL:
TTL hranol lze nasadit i na Pentacon SIX (bez TL). SIX TL má oproti SIXu bez TL dva pružné výčnělky na krytu pod otvorem pro matnici, bůh ví k čemu. Je to patrné z fotky v příloze. Co mi pasuje na SIX TL tak i na SIX bez TL (hranol, měřící hranol, zaostřovací lupa, šachta).

TTL hranol:
Opravdu krutě žere světlo a ořezává obraz. Používám jej jenom jako expozimetr na makro. Dám, změřím, hodím zaostřovací lupu.
Tu můžu doporučit, parádně se dá ostřit, má korekci dioptrií pro oko, je vidět každý detail i v šeru (jako fotka sama), ale i naopak když Vám pere slunce ze shora do šachty, s tímhle vidíte nádherně. Používám vždy.

Kopající zrcadlo:
Objevil jsem malý zázrak: SIXe, který nekope. Jelikož SIXů není nikdy dost (když se jeden spravuje, druhý se nosí) koupil jsem si jeden do rezervy, byl i se zaostřovací lupou za 1000,- s osobním odběrem, takže přesně podle mého gusta. No něco mi při testování nesedělo. Jo nekope, jen zacvaká závěrka, má to vůbec zrcadlo?. Starší SIXy bez TL měly brzdu zrcadla, pokud je dobře seřízená (ale seřídit nejde - nejspíš při výrobě) zrcadlo lehce dosedne před expozicí na sametku, případně zůstane i mezera 1-2mm. Viděl jsm SIX TL s brzdou, ale i SIX TL bez. Že by modernizace v běhu výroby? Brzdu u novějších nahradili soudruzi pěnovkou (katastrofa). Na fotografiích je to vidět. U SIX a starších SIX TL mezi dva napružené plíšky po obou stranách, zajíždí plíšky na zrcadle. Pokud někdo zná nožové pojistky, tak něco takového. Takže pokud brzda není nebo nefunguje (někdo ji snad máznul) dostanete kopanec. Možná by se dalo experimentovat s tou pěnovkou na dosedací ploše zrcadla. Asi to budu zkoušet u toho TLka, dám vědět jak jsem dopadl.
V galerii fotografie "flašky" je focená SIXem s brzdou zrcadla 1/8 a tady v příloze 3 židle 1/15. Ruka zapřená za futra. Myslím, že na SIXe to docela jde.

Překrývání políček:
Ten novější to nedělá, ten starší bez TL na zkušebním filmu (značky ze strany objektivu na čas B) je dobrý, ale na negativu občas překryje tak 2-4mm. Rozebráno - někdo to máznul nečím dost tuhým, očištěno, promazáno, zatím nezkoušeno na filmu.

Natažený SIX:
Zaznělo tu, že by se měl nechávat SIX natažený. No nevím, péra rolet plátěné závěrky jsou po expozici povolené, při natažení se tyto péra namáhají - po stisknutí spouště namotají plátno zpět, čím unaveněší péra, tím pomalejší chod pláten. Unavené péra se dají lehce doladit na dvou račničkách - přístupné po shození vrchního krytu, ale i přes to ne. Tělo rolety mi přijde nerozebiratelné a tím pádem hodně unavené péro = smrt :(.

SIX ano/ne.
Je to levné, jsou hromady náhradních dílů, umí to opravit spousta lidí za dobrou cenu, relativně levné objektivy se slušnými parametry, hromady příslušenství. Soudruzi počítali s poruchami a je to parádní na rozebírání, celý funkční stroj lze vymontovat z plechového obalu a testovat při opravě. Leccos si tak člověk může vykutit sám. Každopádně je ale nutné k pořizovací ceně SIXu přičíst i cenu za nějaký hodně morový stativ :)

Závěr:
Pokud nehledáte dokonalost Vaší fotografie v dokonallosti svého strojie, ale v dokonalosti své vlastní, myslím že je to dobrá volba.
I přes drobné mouchy, můžu tedy zatím říct: Nesek jsem SIXem, SIXujte také, vždyť SIX je fajn :) ťuk ťuk.

Přiložený soubor (y)


  • 4

#211 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 květen 2013 - 07:51:42

P Six TL a bez TL sú plne kompaktibilné, tam sú zmeny len vo vnútri, ktoré my nevidíme. Mám obidva typy a objektívy, hranoly atd pasujú na obidva rovnako, čo je vo vnútri ma vlastne až tak nezaujíma, len nech to funguje.
  • 0

#212 Stevek

Stevek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
  • LocationHostomice pod Brdy
Reputace: 89

Publikováno 6 srpen 2013 - 14:45:02

Musím se přidat se svými zkušenostmi s tímto strojem. Mám ho rád, fotím s ním, ale občas mě dokáže vytočit:-). Ten můj mi občas udělá to, že po asi pátém políčku přestane počítat snímky... Takže fotím a nejsem si jist, jestli už neexponuju jenom krycí papír... Překrývání políček je kapitola sama pro sebe. Občas mi to dělá, ale to už cítím, jak trochu prokluzuje natahování, tak vždycky ještě trochu pohnu páčkou, jako při posuvu na počátku a na konci filmu. V návodu je ale psáno, že tohle se nemá dělat. Na zakládání filmu si dávám záležet a je pravda, že občas k překryvu tendence jsou, občas ne. Ta nevyzpytatelnost mě trochu štve. Na druhou stranu, fotky jsou skvělé. Mám základní Biometar 80mm, prakticky stále nasazený, jen občas nasadím širokoúhlý Mir 45mm. Plus makro kroužky, které často používám i na portréty z blízka (s tou 80tkou). Tajně toužím po nečem portrétním, snad někdy v budoucnu. Děkuji zdejším přispěvatelům za informaci s nejdelšími použitelnými časy. Často fotím i na 1/15 z ruky (třeba zapřený o něco) a říkám si, kde je ta jemá kresba, to jsem určitě musel udržet... A ono je to ránou od zrcátka... Ono to není úplně rozmazané, jen lehce neostré. Takže teď je jasné, že budu nabíjet převážně čtyřstovky filmy:-). Poslední věc, ano správně zaostřit na clonu 2,8 je velký kumšt:-).
  • 0

#213 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 6 srpen 2013 - 15:28:06

Znám fotografa co má mamiu645 a ktomu přes redukci používá obektivy s pentaconu.Tělo opravdu zlobí,oběktivy jsou kvalitní.Fotografove si chválili jeho předchudce praktisix,telo bylo daleko lepší.
  • 0

#214 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 6 srpen 2013 - 18:31:21

Pentacon six TL byla výborná a cenově dostupná volba v roce 1987,kdy jsem jej kupoval zcela nový za 4250,-Kčs v obchodě Foto-Kino v Rožnově p.R. Měl jsem jej od novoty a šlapal skvěle pět let,potom to začalo...Nějaká Mamina,nebo Broňka byla skoro normálnímu smrtelníkovi nedostupná /cena kolem 40 000,-/ Takže volba byla jasná a jediná-6x6 zrcadlovka Pentacon six! Měl jsem postupně tři těla,nevydrželo ani jedno...Dnes je reálná spolehlivost těchto strojů hodně dole,sem tam může být nějaký "moc vydařený",ale těch je jako šafránů...Mám jednu Maminu z roku výroby 1982-bez jediného problému! Ani cenově už dnes nevidím důvod pro kombinace Mamiya+skla ze sixe-jedině kdyby snad měl někdo deset skel! Dnes jsou skla k systému 645 za pusinky a všude se jich válí tucty!
  • 0

#215 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 6 srpen 2013 - 19:23:54

Dejme tomu,on si to pořídil v době kdy to stálo hodně,tu redukci mu chlapi dělali na soustruhu protože se nedala u nás sehnat.Vzhledem ktomu že jsem sixe dostal proč bych si nemohl pořídit jiný tělo,Za pusinky,to záleží na tom jakej kdo má příjem.Jsou rodiny co jsou rádi že vyžijou do dalšího měsíce,u takových je to pak dost.
  • 0

#216 farmer

farmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationPraha 12
Reputace: 9

Publikováno 6 srpen 2013 - 20:06:11

Ta 180/2,8 Sonnar je perfektní sklíčko ... vlastně sklo.
Jenom je to velký a těžký a chce to každopádně stativ.
  • 0

#217 Vladika

Vladika

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 srpen 2013 - 21:15:44

So Sonnarom 180 fotím motýle a kvetinky z ruky a tak po 10-15min urobím pauzu lebo mi tŕpne ľavá ruka ale fotky sú veľmi pekné :)

P six telá mám tri, všetky funguju dobre. Treba ich občas rozobrať, okúpať v benzíne a trochu podmazať, potom nie sú problémy.
  • 0

#218 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 7 srpen 2013 - 04:08:42

Nic proti sixům nemám,sám jsem během let 1987-1999 měl tři,ale sám bych si na rozebrání a vyčištění těchto strojů netroufnul ani v záchvatu malárie,ale prosím...Mluvím o době,kdy jediná "dostupná" volba byl pouze Pentacon Six a nebo Kiev 88,dnes je situace o dost jiná a nechávám to na každém jak se rozhodl! Mě je celkem jedno čím fotím,klidně i krabicí od bot,ale musí to být-alespoň pro mě spolehlivý stroj za všech okolností! Kdo se v tom chce babrat,rozebírat a čistit-prosím,nic proti tomu,ale né každý to umí a nebo na to má chuť jaksi,že? Já chápu že dnes není situace lehká a finance docházejí...tohle si asi musí každý pořešit sám! DOBRÉ SVĚTLO všem!
  • 0

#219 Vladika

Vladika

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 srpen 2013 - 06:43:29

Pre mňa nie je väčšia radosť ako keď to rozoberiem, babrem sa s tým, dám to do hromady a keď s toho vypadnú fotky. Samozrejme, nie každému sa to chce... Treba mať na to vôľu, aké také nervy a trpezlivú priateľku :)
  • 0

#220 george

george

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
  • LocationRajhrad
Reputace: 4

Publikováno 7 srpen 2013 - 12:17:09

Když už ste zmínili toho Sonnara. Nechce někdo? Jedno bych pustil. ;-)
  • 0

#221 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 7 srpen 2013 - 14:00:41

Když už ste zmínili toho Sonnara. Nechce někdo? Jedno bych pustil. ;-)

Jaká by měla být nabídka?
  • 0

#222 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 7 srpen 2013 - 14:11:22

Vyděl jsem u Škody policejního na 6x4,5 jenže dávat za nej 6500kč to se mě nechtělo.Vžycky mě fotografové tvrdili že se dělali jen na 6x6 a ouha ono to není pravda.
  • 0

#223 kukuraj

kukuraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 140 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 7 srpen 2013 - 19:04:21

Koupil jsem sixe asi pred dvemi lety za 2500 s 80/2,8 po serizeni. Prikoupil 40 ( cca 1000kc ) a 180mm ( tusim 1300 + 800 servis). Mam k nemu i onu mamcu 645 ( 7000kc) a redukci (500kc) a sixovy mezikrouzky (300kc) + lupovy hledacek (300kc). Fotit makro jsem zkousel taky, nicmene mel jsem dojem, ze to stativ nevydrzi :D Asi zalezi na kusu, jak se k nemu clovek chova a kolik nafoti. Ja sixem protahl tak 30 svitku max a foti stale krasnych 13 policek/film. Nicmene je to imho stale to nejlevnejsi co jde koupit. Za cenu mamci+80, bronci+80 se da koupit six+40+80+180 i kdyz dle diskusi spolehlivost bude promnenliva kus od kusu.
  • 0

#224 PrakticaL

PrakticaL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationKošice
Reputace: 3

Publikováno 8 srpen 2013 - 02:34:08

Znám fotografa co má mamiu645 a ktomu přes redukci používá obektivy s pentaconu.Tělo opravdu zlobí,oběktivy jsou kvalitní.Fotografove si chválili jeho předchudce praktisix,telo bylo daleko lepší.

pred 2 rokmi som kupoval Praktisix a slúži mi doteraz ... je to kus pomsty z NDR :mrgreen: :-P , :arrow: v prípade nebezpečia vhodný na sebaobranu :D

je to fakt kus solídneho fotoaparátu, nepoličkuje (vždy vyfotím svitok na 13 snímkov), presná uzavierka. odporúčam tento aparát (vtedy ma stál 80€ aj s objektívom).
  • 0

#225 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 8 srpen 2013 - 13:10:47

Taky jsem do nej párkrát nacpal kinofilm,cívku a nástavec jsem použil s flexaret,jenom člověk musí fotit na prostředek,pak zalíz do tmy a někde to převinout :-P
  • 0

#226 Stevek

Stevek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
  • LocationHostomice pod Brdy
Reputace: 89

Publikováno 8 srpen 2013 - 14:56:43

Taky jsem do nej párkrát nacpal kinofilm,cívku a nástavec jsem použil s flexaret,jenom člověk musí fotit na prostředek,pak zalíz do tmy a někde to převinout :-P

To je zajímavá myšlenka, jen by mě zajímalo, proč? Počet snímků? Jak odhaduješ, co je ještě v záběru a už ne?
  • 0

#227 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 8 srpen 2013 - 15:21:11

Oni jsou lide, kteri nacpou nejak dva kinofilmy vedle sebe do stredoformatu a foti s perforaci uprostred. Oni ty filmy nemusi ani byt stejny, resp. vyvolava se je odlisne (treba jeden v crossu). Pak se to pri zvetsovani/skenovani zase da dohromady, tedy vice mene tak jak byli pri foceni. Takovy slozitejsi zpusob lomografie, dokonce to ma i nejaky odborny nazev, jiz si ale nepamatuju...
  • 0

#228 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 8 srpen 2013 - 19:20:41

To je zajímavá myšlenka, jen by mě zajímalo, proč? Počet snímků? Jak odhaduješ, co je ještě v záběru a už ne?

Tím ti vnikne takový malý panorama.Film je uprostřed tak hlavne prostředek,nebo se to nachá namalovat na matnici,taky musí počítat stím že se osvítí perforace.Ten film se přeci na konci zasekne,nebo si to psát.Co mám ty dva snímky propiska a okení krása tak jsou focený tímhle spusobem i když tam to panoráma tolik vydět není.
  • 0

#229 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 9 srpen 2013 - 22:07:33

Pokud tedy dobře počítám tak ekvivalenty mezi 6x6 a kinofilmem jsou zhruba takové:

6x6___35mm
50____35
80____50
120___80

počítám dobře?
Objektiv mám Biotemar 80/2,8

děkuji za rady a sháním expozimetr, bude se hodit i pro focení s malým zrcadlem.


Snad sám později tady najdu. Přepočty ohnisek viz tabulka.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#230 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 10 srpen 2013 - 06:59:41

Pokud tedy dobře počítám tak ekvivalenty mezi 6x6 a kinofilmem jsou zhruba takové:

6x6___35mm
50____35
80____50
120___80

počítám dobře?
Objektiv mám Biotemar 80/2,8
děkuji za rady a sháním expozimetr, bude se hodit i pro focení s malým zrcadlem.
Snad sám později tady najdu. Přepočty ohnisek viz tabulka
.
Počítáš dobře,ještě dělali nějakou po 50mm tuším že 30nebo 35,tam to všechno strašně leltělo.,Stím expozimetrem je to hrozně těžký a velký.Pokud chceš používat šachtu tak ho tam dát nemůžeš.
  • 0

#231 Maxono

Maxono

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2013 - 21:48:55

Zdravim, mam malu otazku ohladom P-Sixa. V navode a aj na mnohych obrazkoch (asi 99%) som videl usporiadanie malych otocnych ovladacov pre nastavovanie citlivosti filmu a svetelnych podmienok v usporiadani: nalavo svetelne podmienky, napravo citlivost filmu. S pohladu: aparat drzim v ruke objektiv smeruje odo mna. U mojho sixa je to ale naopak. V praxi tieto ovladace vobec nepouzivam (maju nejaky realny zmysel?) a doteraz som si myslel ze boli prehodene niekedy davno predchadzajucim majitelom. Ale teraz som si vsimol na foto od Guza, ze jeden P-Six ma tak ako je v navode a jeden naopak, teda tak ako ja. Teda ma zaujima, ci sa robili obe varianty, alebo to len niekto prehodil pri servisovani. Vopred dakujem.
  • 0

#232 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 10 srpen 2013 - 22:59:37

Bé je správně...
  • 0

#233 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 12 srpen 2013 - 22:27:14

ty lolečka co myslíš jsou jen pamatoátka. jediny co se deje když snima tošíš ,je to že se točej.
Klidne se mohlo stát že když prišli do fabriky po dovolenej ,tak to začali montovat opačne a nikdo si toho nevšim ani mu to nepřišlo divný.
  • 0

#234 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 13 srpen 2013 - 13:44:52

Je to pomůcka pro sklerotiky kteří zapomínají který film o jaké citlivosti tam nabili.
  • 0

#235 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 srpen 2013 - 14:08:33

pomůcka vcelku zbytečná pro ty sklerotiky, kteří založí jiný film a nejen, že zapomenou jaký, ale dokonce zapomenou přeštelovat i tyhle kolečka :-)
  • 1

#236 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 13 srpen 2013 - 21:33:42

Jedině si to zapsat do deníčku :-P
  • 0

#237 farmer

farmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationPraha 12
Reputace: 9

Publikováno 13 srpen 2013 - 22:34:03

Když si nebudeš pamatovat, jakej film tam máš a zapomeneš na kolečka, jednoduchá pomoc ... otevřít foťák a kouknout se :-)
  • 0

#238 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 14 srpen 2013 - 12:00:44

To je takový problém připevnit si třeba k pouzdru toťáku kousek fólie na zastrčení informací, utržených z krabičky od filmu? Canon AE-1 to má přímo na těle, takový rámeček.
  • 0

#239 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 srpen 2013 - 12:53:30

úplně nejlepší je nerozptylovat se v tvorbě takovými podružnostmi - jeden formát, jeden objektiv, jeden film, jedna vývojka a i sklerotik je bez problému :mrgreen:

http://www.pentaconsix.com/preface.htm
  • 2

#240 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 14 srpen 2013 - 13:36:02

Ein Format, ein Objektiv, eine Lomographie!

To bude asi neuskutečnitelné, dokud se budou po šuplících našich známých povalovat různé nevyužité role expirovaného filmu.
  • 0

#241 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 14 srpen 2013 - 16:37:27

úplně nejlepší je nerozptylovat se v tvorbě takovými podružnostmi - jeden formát, jeden objektiv, jeden film, jedna vývojka a i sklerotik je bez problému :mrgreen:
Problém by byl vtom kdyby si zapoměl kam sis ten fotkák odložil :???:
  • 0

#242 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 srpen 2013 - 22:52:15

Potřeboval bych na sixe 120, může být bez MC, nemáte někdo? Mohu koupit 180 jak novou, ale chodit s tím po venku se moc nedá, leda s nosičem stativu. Existuje ještě nějaká varianta ke 120/180 jiných značek s redukcí?
  • 0

#243 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 19 srpen 2013 - 13:08:29

Koupit nebo půjčit? Mohl bych půjčit Vegu 120/2.8. IMHO dost dobré sklo a jen o málo větší než záklaďák.
  • 0

#244 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 srpen 2013 - 13:15:43

Koupit,ale tu Vegu bych rad vyzkoušel.Zítra večer se vrací z cest,toz bych to vzal pres Havirov.

  • 0

#245 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 srpen 2013 - 13:33:27

To ti nebude nic platné, já i objektiv jsme v Praze. V Havířově budu až o víkendu.
  • 0

#246 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 srpen 2013 - 22:35:33

Ok, napiš mi na photobarney@seznam.cz, kde tě najdu.
Díky.
  • 0

#247 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 srpen 2013 - 23:00:06

Aha, tak dneska jsem si ověřil, P six asi není k používání, tu 120 potřebovat tedy nebudu. Raději si připlatím za mamču.
  • 0

#248 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 3 listopad 2013 - 22:15:21

Zase nevím kam to napsat, tak to dám sem. Máte někdo nějaký tip jak při focení venku se šachtou na odlesk v matnici? Jako abych viděl co fotím a ne pořád jen svůj ksicht.

Dal by se Sonnar 180 s mezikruhama (případně bez) a na plnou díru použít na tilt-shift efekt, nebo je to plýtvání filmem?

Děkuji.
  • 0

#249 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 3 listopad 2013 - 22:18:18

černej hadr na ksicht :ph34r:, nebo si pořídit raději pentax 6x7 :)
  • 0

#250 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 3 listopad 2013 - 22:38:19

Jeptiška na středoformátu, není to zvrhlost?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních