Přejít na obsah


Fotka

vzduchotechnika v komoře


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
107 odpovědí na toto téma

#51 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 červen 2009 - 13:25:17

Nemůžeš ji najít, protože se to jmenuje elektropřekližka :oops:
Sorry za dezinformaci....

...
Je materiál, který díky elektrickým odporům
vydává teplo rovnoměrně až do teploty 80oC.
Po vypnutí elektrického proudu pomalu
chladne. Není možné se o ní spálit, dá se dobře
umývat. Tepelné ztráty jsou minimální. Používá
se zejména na výrobu inkubátorů, ohřívacích
pultů a pro desky na pěstování květin.
...


mám tu asi 2Mb soubor .pdf (původně presentace) o aglomerovaných a vrstvených materiálech na bázi dřeva, tak kdyby ses moc nudil, můžu přeposlat :wink:
  • 0

#52 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 červen 2009 - 13:48:39

aha, no primárně mi o tohle nešlo, neboť dobré ohřevné desky odpovídajícího příkonu mám, ale klidně pošli na rhx zav centrum cézet
co mám pořád v tý práci dělat že jo...
  • 0

#53 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 červenec 2009 - 14:25:25

jak "furt" na tom dělám, budu mít už třetí - jak jsem se díval do vlákna - verzi místa pro misky, jak jde čas... a myšlenky komorníkovy

co bych nyní potřeboval, jednoduchou klapku - uzavíranou táhlem
něco jako je ta zpětná v odsavači, ale abych ji mohl od stolu ovládat, moje odtahy fungují i zpátky, když vypnu motor, tak mi tam fouká čerstvý vzduch sám o sobě - podle počasí
v létě fajn = chci to zachovat, ale v zimě je to chlazení nežádoucí
kdybyste někdo věděl o takový klapce co se na ní dá přidělat to táhlo
  • 0

#54 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 29 červenec 2009 - 06:39:48

Nemůžeš ji najít, protože se to jmenuje elektropřekližka :-)
Sorry za dezinformaci....


Nějak se m nedaří elektropřekližku vygooglovat, nemáš nějaký popis a případně odkaz na někoho, kdo to prodává? Docela by se mi to do komůrky hodilo.
  • 0

#55 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 červenec 2009 - 10:54:13

když můžu něčemu udělat fungující model, před vlastní realizací - udělám to :-)
skleněná verze bude krapet jiná, i pro lepší manipulaci pod celkem nad nádobou, ale principielně je to ono
zkoušel jsem horkou vodu a odsává to dobře, přikoupím dnes vonnou tyčku abych ten kouř viděl pořádně
Vložený obrázek
Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 1

#56 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 29 červenec 2009 - 19:51:02

bitovod: člověče obchodní názv nevím a taky se mi nic nepodařilo vygůglit. Ale přísahám že existuje, měl jsem ji v ruce :)
  • 0

#57 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 29 červenec 2009 - 19:56:51

rhx: o tobě a tvejch postupech se mi bude dneska v noci zdát - užáásné :wink:
  • 0

#58 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 srpen 2009 - 15:55:54

nevíte někdo jak se jmenuje ta bílá koncovka odvětracích otvorů, např. v hotelech v koupelně?
kruhová část po obvodu a uprostřed jakoby zátka asi 6cm v průměru a saje to tou štěrbinou mezi nima
je to takový kulatý a vždycky od toho vzduchu zaprášený právě v tý štěrbině
o něco to sníží výkon, ale poloviční je hlučnost od motoru
nemůžu to nikde najít a do hornbachu dneska nejedu
  • 0

#59 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 17 srpen 2009 - 16:19:05

nevíte někdo jak se jmenuje ta bílá koncovka odvětracích otvorů, např. v hotelech v koupelně?
kruhová část po obvodu a uprostřed jakoby zátka asi 6cm v průměru a saje to tou štěrbinou mezi nima
je to takový kulatý a vždycky od toho vzduchu zaprášený právě v tý štěrbině
o něco to sníží výkon, ale poloviční je hlučnost od motoru
nemůžu to nikde najít a do hornbachu dneska nejedu


talířový ventil
  • 0

#60 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 srpen 2009 - 10:33:43

tak závěry z dalších provozních zkoušek:
není dobré mít odtah silný, vzniká průvan :lol: to se dalo čekat, takže motory mám dva a na nich ty talířový ventily, fungujou dobře, tlumí hluk a dá se to regulovat a při práci je to tichoučký jak mazda (zrušte akci, neslyším motor :lol: )
stačí jen lehkej pohyb vzduchu správným směrem
kdyby to mělo pracovat intenzivně, musilo by to být uzavřený okruh s čištěním vzduchu (do toho jsem teda nešel)
dobře funguje přívod čerstvého vzduchu mřížkami, jen podtlakově
vhánět čerstvý vzduch přes filtraci do komory budu přes (mechanické) spínací hodiny v nějakým intervalu v době mojí nepřítomnosti

komu tedy vadí(nebo jeho tělu) "vůně" chemie - ten by měl mít velký odsavač, co sahá blízko k miskám a slabší proud vzduchu, který je odváděn pryč
  • 0

#61 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 26 srpen 2009 - 10:56:46

Hele až bude hradecké setkání nešlo by udělat exkurzi do tej tvej komorý??
To víš musime to zkritizovat. Žádné velké občerstvení nemusíš připravovat. Stačí kaviár a šampanský.
Otec
  • 0

#62 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 srpen 2009 - 12:16:52

no jisťéé - každej komorník vítán kdykoliv v denní i noční hodinu
s občerstvením je to velmi jednoduchý
každej ať si přinese, co chce pit a jist a máš to :lol:
  • 0

#63 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 září 2009 - 09:50:53

když se tak dívám na budík a porůznu v komoře větrám a pouštím a vypínám ty ventilátory - jakou naměřenou vlhkost vzduchu tam vlastně mám chtít?
fotoaparáty už tam moc nemívám, ale nějaký balení papíru a negativy apod.
objevil :-) jsem už takový ty tablety co vlkost pohlcujou, ale nevím k jaký hodnotě bych to vlastně měl směrovat?
aktuálně se ještě netopí a je tam kolem 60%
  • 0

#64 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 září 2009 - 10:57:46

Pan Adams tvrdí, že bys materiály neměl mít vůbec v komoře :) Přecijen, výpary z vývojek se můžou dostat kamkoliv...
  • 0

#65 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 24 září 2009 - 11:22:30

Mezi 50 až 60 % se pohybuje doporučená vlhkost pro obytné prostory. Jak to poleze přes 60, je riziko, že se začnou papíry vlnit a ve studených místech začnou růst plísně.
  • 0

#66 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 září 2009 - 12:09:43

aha
tak budu hlídat kde co leží a kolik % tam aktuálně mám
  • 0

#67 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 říjen 2009 - 16:09:25

prodávají se všelijaké držáky vesměs stejných tablet na pohlcování vlkosti
můžete mi nějakej držák doporučit?
chtěl jsem ho dělat, ale nejlepší bude asi koupit, zvlášť když se jedná o několik kusů
  • 0

#68 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 8 říjen 2009 - 16:27:08

Jsem šťastným majitelem kamenného baráčku a s vlhkostí si užívám již léta.
Patrony bych strkal tak akorát možná do skříňky s něčím, co nechci aby vlhlo. Na sušení prostoru je nejlepší elektrický odvlhčovač, jednorázově je to dnes cca 5,5 tisíce, ale pak už se jen vylévá voda...

Uvidíš, jak budou ty patrony stíhat, já už bych do nich nešel.
  • 0

#69 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 říjen 2009 - 17:04:01

no jo, když já to mám těsně na hraně, pohybuje se to kolem 55%
tak to rozmejšlím
  • 0

#70 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 8 říjen 2009 - 17:23:52

no jo, když já to mám těsně na hraně, pohybuje se to kolem 55%
tak to rozmejšlím


relativní vlhkost 55 % je úplně standartní hodnota, zvláště v létě, není třeba si kvůli tomu dělat těžkou hlavu. Důležité je však dostatečně větrat.
  • 0

#71 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 8 říjen 2009 - 17:38:58

Problémy jsou opravdu až pokud je to delší dobu přes 65 % a více. Tvých 55 pomalu nemám při usilovném sušení. Zatím bych to asi moc neřešil a čas ukáže.
  • 0

#72 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 říjen 2009 - 06:44:50

Jaké jste použili vetráčky? Jde mi o to, že jsem si už asi před 14dny natáhnul průdoch na ventilaci zaústil všechno vlastně připravil, jenže jsem se dostal k otázce větráku. V OBI mají větráky kruhový do trubky (myslím do průměru 100) ale zaprvé přes 500,- se mi dávat nechce a za druhý si myslím, že bude celkem dost hlučnej. Máte zkušenosti s větráčky na 12V (prodávají je třeba v ges.cz) s nějakým objemem 50m3/hod což by třeba mohlo být i dostačující...
  • 0

#73 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 9 říjen 2009 - 07:26:56

Jaké jste použili vetráčky? Jde mi o to, že jsem si už asi před 14dny natáhnul průdoch na ventilaci zaústil všechno vlastně připravil, jenže jsem se dostal k otázce větráku. V OBI mají větráky kruhový do trubky (myslím do průměru 100) ale zaprvé přes 500,- se mi dávat nechce a za druhý si myslím, že bude celkem dost hlučnej. Máte zkušenosti s větráčky na 12V (prodávají je třeba v ges.cz) s nějakým objemem 50m3/hod což by třeba mohlo být i dostačující...

Nejaky takovy z OBI mam (je s automatickou zaluzii) a samozrejme je hlucnejsi, ale zase je docela vykonny. Jako podporu k nemu mam ted jeste dva 60mm vetracky z pocitace (tj 12v) a ty v podstate slyset nejsou vubec...
  • 0

#74 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 říjen 2009 - 08:42:03

a to je to co jsem měl na mysli. Nepotřebuju aby mě "foukal vítr kolem misek a přes hluk větráku neměl klid. Máme podopbný větrák na záchodě a je to na mě prostě hlučné. V podstatě si myslím, že pokud bych vyměnil vzduch v místnosti 2x -3x za hodinu tak by mě to stačilo a objemový průtok by měl na hranici kdy při mém průřezu nebude hluk tak obtěžovat. Tak fajn zkusím něco v gesu pohledat.
  • 0

#75 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 říjen 2009 - 09:36:15

mám ještě související dotaz - když větrám a mám tam třebas 55% a venku prší, tak mi vlkost stoupne, poněvadž vzduch přivedený z venku má tak 70-80%
je tady ta možnost přístroje co vlhkost pohltí už v komoře, ale já se ptám na to, co by se dalo dát na přívod, že by tím vzduch z venku proběhl a jeho vlkost by s snížila, malá bedna s ohřevem? na zimu by se hodilo mít přívod lehce předehřátého vzduchu, nebo existuje filtr co by tu vlkost snížil při pouhém průchodu vzduchu lehkým prouděním?
dotazy jsou možná komické, ale jsem původně automechanik a přeučenej na prodavače všelijakého zboží, tak tomu nehovím...
event. prosím o odkaz na tu elektrickou věc, co působí v místnosti a pak se z ní vylévá voda tedy řešení nejjednodušší
  • 0

#76 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 9 říjen 2009 - 10:13:17

Ohřev na přívodu nic nevyřeší, stejně venkovní vlhkost zavedeš dovnitř. To jsou hrátky s pojmy absolutní a relativní vlhkost vzduchu. To bys musel venkovní vzduch prohnat hned odvlhčovačem.

Odkaz na odvlhčovače - ten první, na který jsem narazil:
http://www.odvlhcovac.cz/
  • 0

#77 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 říjen 2009 - 10:30:36

koukám na cenu, příkon atd. asi bude nejlepší občas tam zatopit stávajícím topným tělesem a poházet porůznu na podporu záměru ty tablety
dík
  • 0

#78 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 11 říjen 2009 - 23:46:00

mám ještě související dotaz - když větrám a mám tam třebas 55% a venku prší, tak mi vlkost stoupne, poněvadž vzduch přivedený z venku má tak 70-80%
je tady ta možnost přístroje co vlhkost pohltí už v komoře, ale já se ptám na to, co by se dalo dát na přívod, že by tím vzduch z venku proběhl a jeho vlkost by s snížila, malá bedna s ohřevem? na zimu by se hodilo mít přívod lehce předehřátého vzduchu, nebo existuje filtr co by tu vlkost snížil při pouhém průchodu vzduchu lehkým prouděním?


takový filtr neexistuje, ale řešení je ohřev vzduchu, protože vysoká rel. vlhkost bývá zpravidla na podzim, na jaře a v zimě, kdy je ale chladno. Pokud chladný vzduch ohřeješ, relativní vlhkost podstatně klesne.

Čili do přívodu vzduhu zabudovat ohřívač.
  • 0

#79 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 11 říjen 2009 - 23:54:38

resp. v přívodu je to nejlepší, ale ohřev může být v podstatě kdekoli, jen ten tepelný komfort je pak nižší ;-)
  • 0

#80 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 říjen 2009 - 10:38:30

no topení na 18-20 °C tu vlkost drtí až někde pod padesát procent
jinak přes den, když tam moc nevětrám a nechám to tak jak to je, tak mám večer asi 65
někdo už řešil na přirozený přívod vzduchu v zimním období trochu popohnaný odsáváním z druhý strany mírnej ohřev? myslím nějaký slabší tělísko a jak tu bedýnku jednoduše vyrobit
přeci jen v mrazech bude mít přiváděnej vzduch -2 až 7 °C a pro ten případ bych ho mohl mírně předehřívat - myslel jsem tak na těleso 100-200w
  • 0

#81 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 12 říjen 2009 - 11:36:51

Problém s vlhkostí přiváděnou z venku neřeší ani ohřev na přívodu ani nic jiného. Bez vysoušení by to řešilo pouze udržování stálé teploty v komoře na konstantní teplotě třeba kolem 17 až 20 stupňů.
Problém je u místností, které nejsou stabilně vytápěné a teplota v nich klesá pod nějakých cca 16 stupňů.

Pokud zvýšíte teplotu vzduchu ať na přívodu, nebo v místnosti, klesne pouze relativní vlhkost - množství vody ve vzduchu obsažené zůstává, pouze ji teplý vzduch pojme více a proto vlhkoměr naměří nižší číslo. Při této teplotě je třeba relativní vlhkost 55 % a není žádný problém, ten nastane v okamžiku, kdy teplota v komoře po jejím opuštění a vypnutí všech zdrojů tepla poklesne a v témže okamžiku vystoupá relativní vlhkost přes 65 až 70 % a může na některých površích kondenzovat.
  • 0

#82 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 říjen 2009 - 14:15:49

dobře, tedy předehřevem s odstraněním vlhkosti pomoci nelze, takže předehříval bych jen kvůli lepšímu vytápění aby mě netahlo na záda

čili závěrem:
jedinou účinnou metodou je ten elektrickej stroj co vlkost pohlcuje a částečně ty tablety

kdyby někdo řešil tu předehřívací jednotku pro přívod čerstvého vzduchu nějak jednoduše doma, tak se rád podívám na schéma, nebo obrázek
  • 0

#83 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 12 říjen 2009 - 14:26:25

Tablety to moc neresi. Rekl bych, ze to mame Radime v komore dost podobne, v zime mi tam klesa teplota pod 10 stupnu, po zatopeni se vysrazi vlhkost na chladnych zdech, tablety neco nasbiraji ale je to malo. Chce to fakt vysousec...
  • 0

#84 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 12 říjen 2009 - 17:09:15

Podle mě ten problém nafukujete. Pokud v komoře nebude stálý zdroj vlhkosti (tj. bude se vylévat voda z misek), tak není důvod proč paranoidně řešit odvlhčování. Tím spíš, že v létě je rel. vlhkost většinou kolem 50 % a mimo léto sice často kolem 100 %, ale stačí takový chladný vzduch ohřát a jeho rel. vlhkost podstatně klesne (např. 10 °C 100% -> 20 °C a 50%). Důležité je pak často větrat.

Pokud se někde v místnosti přesto objevuje plíseň - tj. kondenzuje tam vodní pára, znamená to, že v tom místě je tepelný most, který to místo značně ochlazuje. Pak je třeba vnější konstrukci zateplit.
Taky není na škodu vnitřní prostor komory opatřit nátěrem, který funguje jako parozábrana.

Navíc si uvědomte, že odvlhčovač má značný příkon a je taky poměrně dosti hlučný.
  • 0

#85 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 říjen 2009 - 20:05:26

Tablety to moc neresi. Rekl bych, ze to mame Radime v komore dost podobne, v zime mi tam klesa teplota pod 10 stupnu, po zatopeni se vysrazi vlhkost na chladnych zdech, tablety neco nasbiraji ale je to malo. Chce to fakt vysousec...


no tablety jsou takový placebo, ale vodu z těch nádob vylévám - tak něco bude zachyceno

ano, už se v tom moc nimráme :wink:
jinak jako topný těleso pro předohřev mě napadla izolovaná bedýnka se dvouma žárovkama 60w, přece většinu energie převáděj na teplo :cry:
  • 0

#86 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 červenec 2010 - 14:42:01

je zde řeč o profesionálních-domácích elektricky poháněných odvlhčovačích
mohl by mi někdo říct, kolik to asi produkuje "odpadního" tepla? viděl jsem tam příkon 250w a to je víc, než kompresor ledničky
jestli by totiž taková bedýnka neuměla funkce dvě - pohlcovat vlkost - to jistě umí dobře a zároveň částečně temperovat trvale nevytápěnej izolovanej prostor
nebo tam fičí větrák a odpadní teplo není žádný
?
jen taková úvaha na chladný měsíce
jinač nyní mám v čase příchodu do temnice punktum 20° a 55% vlkost :D - hezkej pohled na ty ručky, nyní bych to nepouštěl...
  • 0

#87 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 28 červenec 2010 - 19:58:50

Tepla vzniká relativně dost, v malé místnosti to i trochu poznat bude.

Jinak princip je jako u kompresorové chladničky.

Vzduch na vstupu je ochlazen, odvlhčen a odebraným teplem opět přihřát aby na výstupu nekondenzoval. Nějaké teplo navíc se tam určitě vytváří, cítit to jde.
  • 0

#88 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 28 duben 2012 - 12:36:21

Je moc velky nesmysl ochlazovat komoru zvlhcovacem vzduchu? V tehle dnech uz mam v komore standardni teplotu 23°C a pokud tam vlezu tak do hodiny tam bude 27°C :smile:
  • 0

#89 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 duben 2012 - 12:38:09

Spíš odvlhčovačem:)

Je moc velky nesmysl ochlazovat komoru zvlhcovacem vzduchu? V tehle dnech uz mam v komore standardni teplotu 23°C a pokud tam vlezu tak do hodiny tam bude 27°C :smile:


  • 0

#90 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 28 duben 2012 - 12:41:56

Pockej. To jako ze odvlhcenim (problem s vlhkosti nemam) snizim teplotu? to je preci blbost, ne?

Spíš odvlhčovačem:)


Je moc velky nesmysl ochlazovat komoru zvlhcovacem vzduchu? V tehle dnech uz mam v komore standardni teplotu 23°C a pokud tam vlezu tak do hodiny tam bude 27°C :smile:


  • 0

#91 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 duben 2012 - 13:28:42

Pockej. To jako ze odvlhcenim (problem s vlhkosti nemam) snizim teplotu? to je preci blbost, ne?


Ve vzduchotechnice se chladí tím, že se žene vzduch přes chladič:smile: Kromě ochlazení vzduchu na chladném povrchu chladiče kondenzuje voda. Skupenské teplo je celkem velké a když je rozumná vlhkost vzduchu efektivně to chladí:oops:

Ty jsi chtěl opačný postup - voda se vypaří, tedy opět sebere z prostoru skupenské teplo.
Myslím že by to šlo, ale spíše bych to viděl na sloty ve větší nádobě a házet tam kostky ledu:)

Osobně mám v komoře stálých 14-15 stupňů:oops:
  • 0

#92 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 28 duben 2012 - 17:18:42

sloty mam, ale tou malou dirkou tam led nedostanu. navic nemaji kohoutek na odpousteni --> blbe se tam ta ohrivaci voda meni

hmmmmmm takze ted to nejak prezit vselijakymi udelatory a na podzim ve sleve koupit klimosku... :smile:

tech 14-15 bych mel jaksi radsi - topit se da snadneji nez chladit...
  • 0

#93 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 28 duben 2012 - 17:47:18

tech 14-15 bych mel jaksi radsi - topit se da snadneji nez chladit...


To mi řikej... já mám komoru, kde je v zimě 5° a v létě 26° ( černá střecha ) Takže se dá vyvolávat jen v létě v cca 2 v noci, kdy teplota spadne na 21°...
  • 0

#94 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 28 duben 2012 - 18:16:18

To mi řikej... já mám komoru, kde je v zimě 5° a v létě 26° ( černá střecha ) Takže se dá vyvolávat jen v létě v cca 2 v noci, kdy teplota spadne na 21°...

Takze si jdu naridit budika a spat :smile:
  • 0

#95 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 29 duben 2012 - 09:36:18

Takze si jdu naridit budika a spat :smile:

Tak ve ctyri rano bylo v komore 23°C, ale lazne jsem vychladil na 20,5°C takze to slo...
  • 0

#96 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 30 duben 2012 - 08:00:56

Ahoj, nekde jsem videl tuning slotu - napichnuty obal, aby slo jednoduse odpoustet, resp. tam to bylo reseno cerpadelkem a spustenou hadickou pres vylevaci otvor. Uvazoval jsem nad tim pro zimni obdobi, ze bych pomohl topitkum napustenim teple vody.
  • 0

#97 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 30 duben 2012 - 08:14:24

Ja to vcera vyresil tim, ze jsem s vnejsiho boku slotu dal dve namrazovaci kostky do termotasek a do casti pro vodu na vyhrivani nalil studenou vodu. Teplotu mi to srazilo na tech 20,5°C a nejakou dobu mi to vydrzelo. Problem byl, ze diky tehle akci jsem objevil, ze vzadu jsou na vylevani temperovaci vody dva otvory a ze jejich spuntiky netesni. Vysledkem byla docela slusna potopa hned v pet rano:-)
Ja v komore nemam privod vody takze nejaky tuning s vymenou vody asi nebude mozny a skonci to pravidelnou rucni vymenou:-(
  • 0

#98 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 30 duben 2012 - 11:39:22

Ja to vcera vyresil tim, ze jsem s vnejsiho boku slotu dal dve namrazovaci kostky do termotasek a do casti pro vodu na vyhrivani nalil studenou vodu. Teplotu mi to srazilo na tech 20,5°C a nejakou dobu mi to vydrzelo. Problem byl, ze diky tehle akci jsem objevil, ze vzadu jsou na vylevani temperovaci vody dva otvory a ze jejich spuntiky netesni. Vysledkem byla docela slusna potopa hned v pet rano:-)
Ja v komore nemam privod vody takze nejaky tuning s vymenou vody asi nebude mozny a skonci to pravidelnou rucni vymenou:-(

občas se v posezonním výprodeji objeví chladicí boxy do auta na 12V, možná by to jako nádoba pro umístění slotů mohlo fungovat, pokud by se našla ta správná velikost... ale je to zase žrout elektřiny, že.....
  • 0

#99 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 30 duben 2012 - 12:00:30


Ja to vcera vyresil tim, ze jsem s vnejsiho boku slotu dal dve namrazovaci kostky do termotasek a do casti pro vodu na vyhrivani nalil studenou vodu. Teplotu mi to srazilo na tech 20,5°C a nejakou dobu mi to vydrzelo. Problem byl, ze diky tehle akci jsem objevil, ze vzadu jsou na vylevani temperovaci vody dva otvory a ze jejich spuntiky netesni. Vysledkem byla docela slusna potopa hned v pet rano:-)
Ja v komore nemam privod vody takze nejaky tuning s vymenou vody asi nebude mozny a skonci to pravidelnou rucni vymenou:-(

občas se v posezonním výprodeji objeví chladicí boxy do auta na 12V, možná by to jako nádoba pro umístění slotů mohlo fungovat, pokud by se našla ta správná velikost... ale je to zase žrout elektřiny, že.....

A hlavne je to ďalší zdroj tepla.
  • 0

#100 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 30 duben 2012 - 17:54:02

Muzu se zeptat proc tak resite jestli maji lazne 23 nebo 20,5? Samozrejme u negativniho procesu je teplota dulezita, ale u pozitivu? V rozmezi teplot 20-30 stupnu chemie normalne pracuje, samozrejme ze cim vyssi teplota, tim rychleji, ale stejne mame nad vysledkem vizualni kontrolu, tak bych to nejak neresil. Druha a podstatnejsi vec je klima v komore, aby komornik z toho vedra a vyparu neodpadl, to je podle me dulezitejsi a u me to resi vzduchotechnika, teplotu lazni v miskach nejak nesleduju, proste delam v pokojove... Nic proti nicemu samozrejmne, jen takova poznamka, jestli je tak krucialni dodrzovat presne teplotu u pozitivniho procesu...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních