Přejít na obsah


Dobrý den, jmenuji se...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
367 odpovědí na toto téma

#301 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 15 prosinec 2014 - 12:57:58

 

Nemusíte se bát, nebudu, bo nemám tolik času co dříve. Jdu studovat letáček k Fomadonu R09 :smile:. A shánět Plastimatku, ať už si konečně můžu vyvolat svůj první film.

A co děvče, máš?

 

Dokonce dvě a k tomu ještě fenu a kočku, takže mají doma přesilu :-). Proto už nemám tolik času, jako za svobodna na vykecávání po fórech. Holt manželka, dcera, zvířectvo a dům jsou schopny sebrat většinu času a na ty koníčky už je jen malý zbytek. A k tomu ještě organizovat program pro KPF, nedávno výstavu, to taky cosi zabere. Ale je to fajn, aspoň má člověk z toho všeho radost.


  • 4

#302 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 15 prosinec 2014 - 13:03:15

jestliže  kuchařky  pro začátečníky  píší  začátečníci,   výsledný pokrm bude zralý na průjem.

 

Neber si to osobně.  

 

Existuje  spousta  velmi  výživných a srozumitelně i pravdivě psaných  knížek,  vydávaných pro začátečníky i pokročilé v letech minulých.  Doporučuji  ve volných chvílich  navštěvovat  obecní, měststké, okresní či univerzitní knihovny,  antikvariáty,  hledat,  a hlavně:  fotit, vyvolávat, zvětšovat.

Držím palce. 

J.

Ještě že jsem tak smělý ať neobjevuju Ameriku, lze přímo doporučit nějakou knihu pro začátečníka? Spoustu knih je na Aukru, že bych něco zakoupil. Knihovna je dobrý nápad, jen jestli ty staré knihy o kinofilmové technice už nejsou dávno ve sběru :-(. Ještě zkusím zjistit, zda je v okolí nějaký antikvariát, ale dost o tom pochybuju, to spíše tak Praha/Brno.

Díky.


  • 4

#303 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 15 prosinec 2014 - 13:14:03

Ajeje, karfik, pohroma internetových diskuzí je tady. 

Také nas budete tak zásobovat, jako v diskuzích o highendu?

No zatím mám 30 příspěvků vs. Vašich 3900, takže o zásobování bych na Vašem místě pomlčel. Až Vás překonám, pak se můžeme o něčem takovém bavit.

A když se tady na to tak dívám, nebýt mých příspěvků, tak zde na fórum nikdo nepíše. Tak aspoň na oživení dobré, ne?

A vlastně ani nevím jaká pohroma internetových diskuzí, kde přesně a čím? To by mě samotného zajímalo.

Díky.


  • -6

#304 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 15 prosinec 2014 - 13:38:54

Kulhánek, černobílá fotografie.


  • 1

#305 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 15 prosinec 2014 - 13:46:51

Vysoká škola fotografie, Andreas Feininger

http://www.antikvari...fotografie.html

 

někde na netu je v PDF


  • 1

#306 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 15 prosinec 2014 - 14:40:15

Zde je moc pěkných knížek:

http://antikvariatus...orie/fotografie

Kulhánka zakoupím, už jsem ho našel i na Aukru. Toho Feinigera jsem našel v pdf. No a náhodou jsem vygooglil:

http://www.temnakomo...na-prvni-cetba/


  • 3

#307 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 15 prosinec 2014 - 16:29:50

Ani prof.Ján Šmok se svou legendární publikací-Začněte fotografovat by nebyl marný... :cool:


  • 1

#308 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 15 prosinec 2014 - 16:39:51

Ani prof.Ján Šmok se svou legendární publikací-Začněte fotografovat by nebyl marný... :cool:

Už jsem našel v pdf, díky.

Ale zkusím to poshánět i knižně, je to lepší, jak hledět do monitoru.


  • 5

#309 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 15 prosinec 2014 - 16:57:11

a)  nic o tom nevím, zeptám se.

b ) jsem líný hledat, zeptám se,  kde a co najít, nejlépe zadarmo,  bez investic, snahy a časové ztráty.

c)  aniž bych věděl, vyzkoušel, naučil se a uměl, budu dělat chytrýho  před těmi,  kteří  se  ještě k a) nedobabrali.

 

ať žije  internet  a virtualita ! :mrgreen:

 

málokdy  jsem  zlý, takže  se  dobře  bavím

(a  ani se  nedivím,  že  už  mnoho těch,  kteří by mohli  odpovídat  věcně  a správně,  ztrácí  ochotu  a  chuť odpovídat a taky  sem na TK vůbec lézt).

 


  • 0

#310 plisek

plisek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 14

Publikováno 16 prosinec 2014 - 15:01:09

Dobrý den,

 

jmenuji se Plíšek a jsem tady nový. S černobílou fotkou, přesněji s kinofilmem jsem začal teprve v létě. Už dlouho jsem se k tomu odhodlával, protože klasická fotografie, zvláště pak její vyvolávání mi připadalo jako nepochopitelné kouzlo a černobílá magie. Mám za sebou už několikeré volání a teď čerstvě i první zvětšovací pokusy. 


  • 4

#311 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 16 prosinec 2014 - 15:02:09

;-)  a palec nahoru.


  • 0

#312 plisek

plisek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 14

Publikováno 16 prosinec 2014 - 15:03:54

Nějak nechteně rychle jsem to odeslal  :-P . Jen chci dodat, že věřím, že budete trpět mé začátečnické dotazy :-D


  • 0

#313 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 18 prosinec 2014 - 22:56:01

No zatím mám 30 příspěvků vs. Vašich 3900, takže o zásobování bych na Vašem místě pomlčel. Až Vás překonám, pak se můžeme o něčem takovém bavit.

A když se tady na to tak dívám, nebýt mých příspěvků, tak zde na fórum nikdo nepíše. Tak aspoň na oživení dobré, ne?

A vlastně ani nevím jaká pohroma internetových diskuzí, kde přesně a čím? To by mě samotného zajímalo.

Díky.

 

takhle se mluvi s nacelnikem?! :shock:
 


  • 0

#314 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 20 prosinec 2014 - 03:52:55

Dobrý den,

 

jmenuji se Plíšek a jsem tady nový. S černobílou fotkou, přesněji s kinofilmem jsem začal teprve v létě. Už dlouho jsem se k tomu odhodlával, protože klasická fotografie, zvláště pak její vyvolávání mi připadalo jako nepochopitelné kouzlo a černobílá magie. Mám za sebou už několikeré volání a teď čerstvě i první zvětšovací pokusy. 

Vitej na temny,

mas pravdu je ko magie ,nadherna!


  • 0

#315 vw1302

vw1302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 26 prosinec 2014 - 21:17:10

...Michal. Jsem na temný už nějakej ten pátek, ale vzhledem k tomu, že nejsem ten typ, co všechno komentuje (těžko bych mohl, když vim kuloví), tak jsem byl a zřejmě i budu spíš za čtenáře... Pominu-li členství ve fotokroužku na základce, tak s vyvoláváním a další alchymií nemám žádné zkušenosti... Snad do toho ale časem proniknu. Co se focení týče, to jsem začal Prakticovat před cca 6 lety... Sem tam střílím z Canónu, sem tam z Pentaxe, ale v poslední době jsem propadl střednímu formátu... Zatím to řežu na čtverce Flexou, ale silně pokukuju po nějaké té Mamině... (to jste mě nakazili vy, fakt díky) Jen si musim srovnat myšlenky v hlavě, pač nevím, co mi řekne mamča mimča na další mamču... Jinak momentálně bydlím v Ouvalech, tak kdyby měl někdo z okolí chuť na pokec a třeba nějakou fotoakci, jsem rozhodně pro...    


  • 5

#316 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 prosinec 2014 - 21:39:17

Mluvíte velmi sympaticky milý Michale. Mamče zatím raději odolejte dokud neuzraje pravý čas a rodinná konstelace - je to specifický stroj (mamut mezi fotoaparáty) a člověka by mohla na začátku dokonce zabrzdit. Mluvím z vlastní zkušenosti. Dnes už vím, že se mi k ní vyvinula skorem až otcovská láska, ale holt přišla až přiliš brzy... 


  • 0

#317 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 prosinec 2014 - 11:56:31

dle mě je to otázka nabídky, když přijde skvělá nabídka, je dobré aparát pořídit

ona by se nemusela leta opakovat

-

jestli se s komorou bude fotografovat, nebo bude čekat, nebo bude dokonce po nějaké době poslána dál není až tak podstatné

ale dle možností každého druha


  • 0

#318 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 4 březen 2015 - 00:03:12

Ahoj kluci...tak  jsem dohledal I tohle tema,takze jen kratce,jsem hrozne ukecanej,jmenuju se Mila a tuhle prezdivku,viz vlevo- mam uz od detstvi,takze jsem ji pouzil I na tento serv,coz snad nebude nekoho popuzovat,protoze obcas jsem hezky drevenej. Fotim uz nekolik -mnoho let,nicmene bych filozoficky nesouhlasil s kolegou WW 1302,protoze I ja po letech vim kolikrat kulove a za druhe je moje zkusenost opacna,kde jsem se neucil pomoci rad,ale kolikrat I zamernych chyb,abych zpetne pochopil system a nasel svoje hranice.Kazdopadne cim vic praxe,tim vic se mi zda,ze prd vim,umim a znam. V posledni dobe fotim na graflex a na tyto stranky jsem se prihlasil jen proto,abych si objasnil I svet vetsich negativu,nez je 4x5,ktere je mimochodem asi to nejlepsi,co ted mam z cele moji praxe a co me moc tesi.Ne,ze bych zitra bezel a koupil neco typu mamut,to by me tatulda hnal,ale laka me myslenka opacneho postupu pri zvetsovani negativu a to naopak zmenseni velkoplosneho negativu na mesni rozmer fotografie,ale tohle zatim jen teoreticky ,nicmene je to muj sen se posunout z beznych technologii a zpusobu ,kde vysledkem by mela byt dle meho odhadu dokonaost sama.Hrozne me toci digital,tak mu chci vytrit ZOOM s novou technologii.Jinak muj velky vzor byl prastryc,v prvni valce valecny fotograf,takze I velka skola nouzove prace a prostredi.Tak doufam,ze Vam tu nebudu prilis na obtiz a prosim berte ohled na to,ze vetsinou mam mezi usima piliny,nekdy I brouka. Mnoho pozdravu a diky za Vasi skvelou spolecnost z Nord Caroliny-USA-Mila-Hurvinek  :-P


  • 4

#319 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 4 březen 2015 - 07:44:17

Vítej na temné Mílo - Hurvínku. Ať se ti tu líbí. Ta myšlenka zmenšování mě docela nedávno taky napadla, jenže já jsem velkoformátové embrio (mám objednanou první krabici planfilmů 9x12)


  • 1

#320 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 4 březen 2015 - 10:42:14

Hurvinku, vitej.

Az nastudujes zmensovani velkych planfilmu, tak se prosim zde podel o zkusenosti. To tema me dlouhodobe taktez zajima.


  • 1

#321 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 105 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 4 březen 2015 - 13:27:24

Přátelé nechci Vám kazit náladu, ani nachytat červené body, jen chci připomenout úskalí zmenšování. Přeci jen konstrukce optiky u zvětšováku je stavěna na zvětšování. Při stavbě zmenšováku je nutné použít jinou optickou soustavu. Ano stačí otočit objektiv, jenže kondenzor bude tvrdě proti a bude rozkládat světlo po ploše tvrdošíjně  prapodivným způsobem.

  Holt fyzika a tím i optika vyžaduje svoje.


  • 1

#322 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 4 březen 2015 - 14:00:54

Tak, (nadechnout se a...) Ahoj vespolek!

 

Na Temný okukuju už nějakej pátek tak jsem si řekl, že by nebylo od věci se i představit a všechny Vás tu tak i pozdravit.

 

V civilu a všude jinde než ve virtuálnu jsem Michal, na internetech pak bourvil i když samozřejmě nejsem ani za mák tak vtipnej jako předobraz mého nicku. K analogu jsem se dostal circa před rokem a tak docela obklikou. Jako spousta dalších tak i já používal a vlastně stále i používám už přes deset let jedničkonulový záznamový zařízení avšak donedávna jen bezmyšlenkovitě jako beznadějnej cvakálek. Nějak přišla agonie protože se fotky(data) vršily, zaznamenáno bylo kdeco ale vcelku to nějak bylo a nebylo - vlastně to bylo celý samoúčelný a vlastně mě to čím dál míň bavilo. Proto přišla fáze, kdy jsem si řekl, že bych měl přehodnotit svůj postoj k focení a nebo se na to kompletně vyprdnout. Výborným impulsem byl vstup do fotoklubu tady u nás což mi otevřelo oči k mnoha novým přístupům a vlastně mě to zprostředkovaně dovedlo i na tohle forum. Kolegové z klubu jsou dalece zkušení a tak je určen i převládající směr přenosu informací a zkušeností. Takže logicky přišlo i k pohybu proti toku času jelikož jsem si chtěl vyzkoušet (vlastně odjakživa) cože stojí za alchymií vyvolávání a jakže se to dělaly fotky 150 let nazpět.

 

No a pak to vlastně nabralo docela slušný obrátky. oprášení tátovy Prakticy, pořízení si óem dvojky a započetí zuikofilie, neuvážené koketování se středoformátem počínaje starou dámou Flexaretou a konče podpantoflem s Mamčou a celková neslavná dohra s brutální destrukcí porcelánového prasátka pro vyplnění poslední přihrádky v poličce nádhernou Magnolou.

 

Nejsem velkej diskutér a třebaže jsou tací, co říkají, že jsem ukecanej tak to nebude tady anžto nechci střílet dotaz za dotazem a druhak nebudu krmit jelikož jsem tabula rasa, aspoň co se fotografického řemesla týče. Proto díky za to že tu jste, já tu budu s Vámi rád protože i světla je občas moc a kam pak před ním zalézt jinam než do temný.


  • 3

#323 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 4 březen 2015 - 16:47:21

Ahoj kluci a mozna I nejaka slecna Manicka tu je, zdravim tez.Predne bych chtel odpovedet priteli Oteccasu,co by me nejvic mrzelo,kdybychom se tu napadali za svoje nazory,moc bych si pral,aby se tohle niky nedelo,protoze,kdyz ma nekdo co rict,at to rekne ,prave tohle je podstata komunikace mezi lidmi,jsem rad,ze tu zaznel tenhle nazor,ktery moc chvalim,nicmene pujde tu o studium optiky ve smyslu velkoformatoveho zvetsovaku,do ktereho by se vesel velky rozmer negativu,pak uz nejde o zvetsovani na stenu v delce cca tri a vice metru na fotograficky platno o rozmeru 1x2 metry,ale naopak o priblizeni nakratko a doodstreni.Muzete to doma vyzkouset treba z materialu 4x5,kde na max snizite  zvetsovak,na stul date podlozky a je to tak nejak v obraze-jen ukazkove,protoze vysledek je neco pidi mini.Jde mi o nekolik veci a to o velikost k archivaci,dal o naskenovani a libovolne zvetseni s max rozlisenim pro dalsi specialni potreby.Tedy na konci by NEMEL byt Obrazek velikosti postovni znamky typu Uko Jesita,ale minimalne neco kolem 10x12 z negative 18x24-nejlepe v perfektnim rozliseni.V posledni dobe se zapadni moda odehrava ve smyslu cernobile fotografie v ramu,kde co je velikost fotografie,to je v ramu bile misto vlevo,v pravo,nahore I dole, tedy moda, male fotografie ve velkem ramu,hodne si potrpi na rucni fotografii,ktera tu dnes proste neni k dosazeni,pak I nejlepsi,kdyz si nekdo vybere motiv a primo se ucastni teto vyrobni produkce,ktera je pro cizi,jako velky zazitek,kde je treba o teto moznosti informovat,malo kdo odmitne,zvedavost je svina.Dal jde uz jen atypicke rozmery,jako bytovy doplnek,kde jsou oblibene uzko-vysoke k vyplneni prostoru,nebo obracene nizko-siroke.Je treba pamatovat na to,ze Cesko vic poskodila kultura vychodni,kde moda se ridila kulturou zapadni,nebo jizni.Je to samozrejme urceno k tomu,aby fotograf mel I za svoji praci na dalsi material a cinnost a nemusel drzet dietu,aby si koupilpar papiru,nebo trochu te chemie ke sve praci,taky pro klid nekterych nasich drahych polovicek,ktere obcas maji na nase potreby jiny nazor.Mam vic takovych nesmyslu,kam by se slo hnout,ale cas ukaze,co se bude libit.Pokud mate zajem,muzu pokracovat,ale spis mam obavy,abych vam tu zbytecne nevyplacal misto.Dekuji vam vsem srdecne za krasne prijeti a preji vsem prekrasny  a uspesny den.Dnesni pocasi v NC- cas-10-46-teplota +18,polojasno,slaby vitr.


  • 0

#324 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 6 březen 2015 - 21:55:31

Tak a mame patek,pres noc dorazil mrazik,ale jinak je dnes zase hezky,nicmene jsem dosel k uzaveru testovaci zkousky zmenseni negativu z formatu 4x5" -inches na 4x5 cm ! !! a v nejmensi verzi 1x1,2 cm cca .Zkouseno s materialem,ktery mam po ruce,Postupoval jsem tak,ze condenser-hlavni optiku jsem nechal puvodni na zvetsovaku Simmon Omega D2,optika je pro rozmer 4x5 inches,prumer cocek 165 mm-16,5 cm,spodni lens-cocku jsem vymenil na velikost 1;3,5 F=50mm-Beslar Japan-pro kinofilm.Snizil zvetsvak na minimum a troche podlozil plat na stole Vysledkem je polovicni velikost a mini pidi prd ,dle chuti,ostrost britvy na FB papirech. Zadnych jinych zasahu nebylo treba a navic umyslne neco nicit je proti mysli,taze jen prehodim spodni optiku na F=150 a jedu dal svoje 4x5 pro zvetseni A4,coz je prijemne. Nu a ted prusvihy,co jsem necekal je zde nejvetsim problemem je cistota optiky,prach a cokoliv se hned ukaze ,ale za jistych podminek bezprasneho,nebo aspon cisteho prostredi je tato podminka splnitelna-Takze odhadem pro zvetsovak 18x24 spodni optiku F=100 a vic a melo by to byt doma.                           Takze muj zaver :  neoperoval jsem,nelecil jsem,pacienta jsem nechal zit,mam radost a pojedu dal,jen musim sve okoli nejak sikovne informovat o planu s fotografovanim na vetsi rozmer,on tatulda je nervak.Mili pratele preji vsem krasny a kouzelny vikend!


  • 0

#325 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 7 březen 2015 - 14:56:43

A neslo by ten negativ proste po stranach ostrihat nuzkama na pozadovanou velikost?
  • 0

#326 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 březen 2015 - 16:16:23

Jirko, tobě jsem to říkal už před lety, ostatní, kteří budete pochybovat - zmenšovat jde a to pomocí zvětšováku. Jak já, tak Dany jsme schopní na svých zvětšovácích 8x10 zmenšit pod původní velikost negativu....


  • 1

#327 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 7 březen 2015 - 16:19:05

Proč se to dělá?


  • 0

#328 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 7 březen 2015 - 16:32:46

Ja nevim, jestli nas tu netahaji za nohu, ale napada me jemnejsi kresba? Jakoze mensi zrno a tak... fakt nevim...
  • 0

#329 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 7 březen 2015 - 16:47:46

Mam o zmenseni zajem z nekolika duvodu,a to je v prvni fazi asi tak ,hledas treba puvodni vzhled fasady sveho rodneho urciteho domu v letech 1930 a vys,co udelas,sezenes puvodni fotografii,kterou se pokousis vyzvetsovat a dohledat detail rimsy,sambrany a jine a co najdes...prd,protoze rozliseni je nizke.On si malokdo z Vas uvedomuje,ze neni jenom fotograf,ale hlavne dokumentarista ,kde v poslednim stoleti diky nasim predkum kolegum muzou fungovat historici,restauratori,stylisti,filmari modysti,projektanti a kdo vi kdo jeste.V dalsi rade se vsichni pokousime delat svoji praci lepe nez na jednicku a moc nas trapi,kdyz se to nedari,zmensenim na polovinu dosahneme opravdu kvalitniho vysledku ostrosti,nemluve o obtizne archivaci kontaktniho printu o velkych rozmerech a kdyz archivaci tak na FB papirech a kdyz koupime ten papir,stoji to penize a tak se dostaneme zmensenim za stejne penize na dvojnasobek archivovatelnych fotografii pri zaberu mensiho mista v archive,kde dal lze kvalitni snimek scenovat,zvetsit upravit,vytvorit vyrez detail,protoze je snimek velmi ostry a tuto moznost nabizi.Muzou mi oponovat elektronici digitalisti ,ale pozenu myslenku do konce I kdyz vim,ze se mnou souhlasit nebudete.Vsechny data v pocitaci muzou diky hecrovi zmizet ve vterine a prace je pryc,pokud nemame zalohu,muze stejne tak dojit k prepeti a mnoha jinym komplikacim,nakonec mam spatny pocit z dnesniho stavu sveta,kde se zjevne schiluje k valce a pokud nekdo vi,tak existuje dnes munice,ktera dovede vysmazit veskerou elektroniku I tu,ktera neni zapojena na sit -elektomagneticky vyboj-a pak se prijde komplet o veskera data,ale tohle je extremni moznost.Proste se domnivam,ze pokud lze neco delat kvalitneji,tak je to dobry se o to aspon pokusit, vsechno teprve ukaze cas,mozna ze se mi za nedlouho budete vsichni smat,ale I to by me potesilo,protoze smich leci a my si tu muzeme ve zdravi psat dal,takze I tohle je pro me dobry vysledek.Krasny a uspesny vikend vsem preje Mila


  • 1

#330 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 březen 2015 - 18:18:06

Ne všechny fotografie vypadají lépe větší. Pro určitá intimnější témata (zátiší, rodinný portrét) se může víc hodit 13x18. 


  • 2

#331 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 105 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 7 březen 2015 - 19:33:05

Tak Tě Bourvile vítám mezi námi GASaky. Je vidět, že opravdu nevymřem.


  • 1

#332 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 7 červen 2015 - 19:26:20

Ahoj všem!

 

Tento web jsem objevil někdy koncem dubna, když jsem v českých vodách googlil něco k analogovému focení, překvapivě... :-) Příjemné překvapení, že nejsem sám!

 

První fotku jsem udělal někdy na prvním stupni základky starým otcovým Zenitem 3m. Napovídal mi časy závěrky, clonu a připomínal, abych před zmáčknutím spouště nezapomněl zaclonit, protože u tohoto přístroje se clona musela zavírat manuálně. Že neměl zádné měření netřeba zdůrazňovat. Ale byly to dobré základy principů focení do začátku, na které jsem pak mohl dobře navázat. Vyfotil jsem takhle pár filmů - rodina, zoo a podobně... Ačkoliv jsem si tehdy svůj vlastní foťák moc přál, z nějakého mně neznámého důvodu otec tento můj zájem nepodporoval víc než musel a já žádný foťák nikdy nedostal a na focení na dlouhá léta zapomněl... Ale ten zvuk závěrky, ten pocit při jejím natahování a posunování filmu, ten rozmazaný obrázek na matnici, který je najednou ostrý, ta tuhá vůle ostřícího šroubu objektivu... to všechno se mi vrylo někam hluboko pod kůži...

 

Střih, maturita... Výstava koláží Jiřího Koláře v Národní galerii (rok 2000) a odhodlání, že něco takového musím zkusit taky. Shánění starých kalendářů a výroba několika "proláží" a "muchláží". Zjištění, že úrovneň obrazového materiálu v mně dostupných kalendářích apod. je vesměs bídná a že s tím pracovat nechci. Rozhodnutí si tedy něco nafotit sám. Koupě Canon T60 s 50 mm / 1.8 a záchrana otcova vybavení temné komory ze sklepa a zjištění, že focení je "to ono", žádná další proláž ani muchláž už nikdy nevznikla. Hromada Fomapanu T200... Převážně frustrace v temné komoře... 

 

Přechod na barvu - okolím lépe příjmnáno, navíc v té době člověk s vyvoláním mohl dostat fotky i v nízkém rozlišení nascanované na CD. Mohl jsem tak konečně vidět všechno co sjem vyfotil bez úmorného zvětšování a navíc i aspoň trochu sdílet na internetu, což pro mě v té době bylo zásadní. Filmový scanner nebo digitální foťák byly zcela mimo finanční dosah chudého studenta... 

 

Nástup do zaměstnání - koupě staré Nokie s 1,3 Mpix foťákem, pak malého kompaktu (Casio Exilim S10, koho to zajímá - to byl geniální foťák, menší než dnešní smartphone, měl jsem ho pořád v kapse a udělal s ním spoustu super fotek. Bohužel nebo naštěstí jednoho dne vypustil duši :-)) Koupil jsem si Panasonic LX-3 a vydržel s ním další dva roky - opět super foťák, super fotky. Poté přišel Samsung NX10 s 30 mm objektivem - až na ten mizerný elektronický hledáček opět super foťák, malý lehký, objektiv ostrý jako břitva a další asi dva roky s ním. Pak "konečně" dslr, dva zoomy od 24 do 200 mm. Sice mega rozlišení, vysoké iso, ale velká, těžká, kdo to má tahat na zádech pořád? Vzpomínám na ten Samsung a občas ho beru místo tý velký krávy :-) Celou tu dobu se snad pomalu zlepšuju, čtu co se dá...

 

To už jsme v letošním roce - zjištění, že dnešní levné flatbed scannery jsou schopné scanovat i svitek, takže konečně můžu digitalizovat otcův archiv. Přiznání si, že na své tehdejší fotky opravdu nepotřebuju nejlepší možnou kvalitu a dedikovaný filmový scanner za x set až tisíc euro... Pracovně/rodinná situace je pro to optimální, takže kupuju levný Epson a pouštím se do díla (a objevuju poklad v podobě několika tisíc dědových diáků sahajících až cca. do roku 1956).

 

Jsem šokován krásou a kvalitou analogu, vzpomínám jaké to bylo převíjet film a natahovat závěrku ručně, zakládat nový film a vyvolávat negativ... Navíc hmatatelná, trvalá hodnota, fotky, které mě s trochou štěstí můžou přežít a nezmizí někde v digitální propasti... Analogová výbava je za babku, takže proč to nezkusit? Kupuju na Ebay Nikon FM2, 35 mm sklo a je to ještě lepší než jsem čekal - Celý ten pomalý proces, absence displeje na zadní straně těla, žádná menu delší než Harry Potter... Každé stisknutí spouště něco stojí a nutí se tak aspoň na chvíli nad každou fotkou zamyslet, dát si práci najít opravdu tu nejlepší kompozici, když udělám jen jeden nebo dva tři snímky místo deseti, hodnota řemeslné ruční práce... Ten plně mechanický foťák, který je starý třeba 20 let a pořád je stejně dobrý jako první den...

 

Momentálně jsem ve fázi, kdy experimentuju s různejma filmama a hledám, co mi bude vyhovovat nejvíc. Zatím jsem zjistil, že Kodak TMax se mi líbí víc než Tri-X nebo Ilford HP5+, ale že Ilford se po uschnutí nekroutí tak blbě jako Kodak - takže možná Delta bude pro mě to pravé? Těším se, až doma zkusím C-41 a možná E-6. Koupil jsem ještě Fuji GW690, akorát vyvolal první zkušební film z ní - konečně pořádný "full frame" :-) tak jsem zvědavý až to nascanuju a pořádně prohlídnu!

 

Digitálu se nezříkám, jsou jistě věci na které je to super, jen teď prostě fotím víc/převážně/skoro výlučně :-) analogově, uvidíme co přinese čas...

 

Tak pokud někdo náhodou dočetl až sem, děkuju za pozornost! Jsem rád, že jsem našel partu podobných bláznů jako jsem já :-)


  • 8

#333 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 7 červen 2015 - 21:09:14

Ahoj a vitej.
Ja si prosel podobnym procesem jako ty, akorat plny prechod na analog u mne zacal cca o 2 roky drive. Kazdopadne myslim, ze jsme tady na Temne oba spravne ;-)
  • 1

#334 Fedak

Fedak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: -8

Publikováno 8 červen 2015 - 11:36:04

Ahoj! Jsem zde novy. Dostal jsem do daru Opemus 5 a Prakticu BX 20, tak to zkusim a uvidim.


  • 1

#335 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 8 červen 2015 - 11:44:52

Vítej na temné :)


  • 1

#336 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 červen 2015 - 14:53:43

Filmové focení chce jenom dvě věci - prostor (na komoru) a čas. Resp. tři - vědomosti. "Prokleté" kodakovské heslo "Vy zmáčknete spoušˇˇt a my uděláme vše ostatní za vás" posunulo fotografování někam šejdrem.
Přeji vám, abyste našli ve filmovém focení zalíbení a aby se vám dařilo!
  • 2

#337 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 8 červen 2015 - 22:32:50

Hosi vitejte na Temne

 

Davide precetl jsem to dvakrat,je to moc dobre napsane,on ten zajem o klasiku a film ,nevyprcha.

Je to jak nekde zapadnute seminko,ktere po letech dostane trosku vlahy a zacne rasit az je tu krasna "kvetina"

 

borek


  • 0

#338 Vaca

Vaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 23 září 2015 - 01:51:24

Ahoj, původně jsem psal odpověď do témy Bronica SQ-A http://www.temnakomo...e-6#entry504101 , ale pak jsem zjistil, že mi to trochu "ustřelilo" a řekl si, že to raději odstříhnu a vložím sem jako takové malé povídání trochu o sobě:

 

Tak tedy ahoj, já su pražák. Moje celé jméno není nijak podstatné, nemá žádnou vypovídající hodnotu protože nejsem človék legendární. Ale lidé na mne často volají "Váca", a já na to slyším :) Tož tak mne tak také volejte.

 

_________________________________________________________________________

dále následuje přesunutý text z témy SQ-A v jeho půvpdní podobě, tak snad sem zapadne:

 

""Mě sem k vám ke krychličkám přivedla hlavně nutkavá potřeba výměnejch zad, paradoxně to v první řadě, ale pak taky ty objektivy, že ano...

 

Moje dosavadní zkušenosti středního formátu jsou stařičká bessa od mého ďěda, on měl jeden aparát na celej život... Tento konkrétní strojek má pro mě významnou hodnotu srdcovou. Ale jinak přiznám se, obnáší to pro mne spoustu nekonfortních situací jako absence konroly ostrosti, hledáček jen plechový vrátka, transport podle okének, apod. Příjemné naopak je možnost dvou formátů 6x45 a 6x9...

Nicméně zavedlo mne to dále a objevil jsem čtverec kterej mě svým způsobem okouzlil.

Nějakej čas provozuji Autocorda a dělá mi vlastně docela radost. Líbí se mi i jeho provedení a funkce. Sice má jen "Béčko" ale není limitovaný délkou, a na drátěnce mám šroubek žeano:)

Jenomže asi po roce s tímto aparátkem jsem zjistil že by jsem si moc přál mít možnost měnit rychlost filmu během vycházky...

 

Já teda ohromě tíhnu k aparátům studeným, bez jakékoliv elektriky, ostatně i hodinky mám raději na pérko... Nevím je to taková nějaká filosofie a duševní rozpoložení. V tomhle zase obdivuju ty z vás, jež se nenechají aparátem jako takovým nikterak emočně rozhodit a je pro vás důležitej výstup, emoce které tím strojem zachytíte ve svém okolí svýma očima.. Vždyť aparát na výsledné fotce jím pořízené stejně vidět není, a v ten moment je důležitá fotka sama o sobě, to jak jí její autor stvořil..

Jak říká jeden můj kolega a kamarád, náruživý motorkář: "nejvíc je důležitej stejně ten jezdec kterej na stroji sedlá" :)

 

Jenomže já jsem člověk citlivá, a proces klasického fotografování je pro mne určitým zážitkem sám o sobě. Rád se se strojkem občas trochu "pomazlím". Vychutnávám veškeré jeho zvukové projevy, transport filmu a nátah závěrky, i její následné předení za chodu kdy zvěčňuje čas...

Nyní nefotím mnoho, často mi svitek vydrží dlouho, že bych se před vámi snad i styděl.. O to víc však pak prožiju každý snímek který pořizuji a teším se na další, ale nespěchám pro něho.

I z tohoto důvodu jsem začal prahnout po výměných zádech, abych byl při svém přístupu trochu "flexibilnější". Paradoxně toto je pro mne možná trochu víc než-li potřeba měnit objektivy, většinou mi naopak spíš zabere nějakej čas než si na ohnisko přiviknu a dostanu ho trochu do oka, abych dokázal jeho perspektivou pohlížet na svět.. A asi i na takovémto systému bych si našel tu svojí vzdálenost, a ten objektiv by pak byl na těle dominantí...

 

Spíš bych asi raději něco trochu širšího, na tele já moc netíhnu...

 

Rád fotím takové ty pouliční momenty, spíš ale raději dlouhé časy, lidi zatím moc nevyhledávám. I když i to se u mne začíná trochu rýsovat, přidávat do tech momentálních průhledů ulicema lidi, ale zatím spíš jen tak mimoděk, nejsou tam mým hlavním tématem.

Rád také fotím různé detajly archytektur, strojů, a rád mám industriální prostředí. Ale ani výtvory přírody mi nejsou cizí, nicméně i zde spíš než že bych lovil divou zvěř, tak raději nerostné ůtvary, staré stromy, tuhle nějakej zvětralej kořen a pod.

Nutno podotknout, že napříč těmito tématy často rád vyhledávám či vytvářím "plochy" a jistý minimalismus...

 

No a teď teda tak trochu bloumám, a říkám si kam směřovat další krok... Jako nejlepší pocit bych měl asi z něčeho podstivého železného ale tihleti Kievy a Araxy teho se trochu bojím, aby se mi neztrpčilo moje dosavadní zalíbení v mechanických krabičkách. I když u teho araxu jsem se mj. tady u vás dočetl, že by to nemuselo být takové zlo... ale nechci moc experimentovat, radši bych něco dobře zavedeného... Ty starý Bróni  S2 se neschánějí zas tak dobře, a kdoví kolik maj už za sebou, navíc nevím nic o jejich repertoáru příslušenství...

Hasselblad system je pro mě nyní trochu mimo na to abych s ním zkoušel jestli je to pro mě to pravé ořechové. I když, musím se vám přiznat, že třea takovej Hasselblad SW(A/C) je pro mě asi tak trochu vysněná kamera...

No a tak jsem tu a koukám na tu SQ-Ai a řikám si, že by to nemusel být špatný "kompromis" mezi tím pocitem z té studené železné kamery a nějakým tím aparátem protkaným žhavým vedením elektroniky, a ergonomií, a funkcema vůbec, a tak vůbec... :)

 

No sorry že jsem se trochu rozkecal, ale tak na druhou stranu, už nějaký ten čas co sem chodím číst (a že mi trvalo než jsem se vůbec odhodlal k zaregistrování), tak pozoruju jaká že jste to tady vlastně taková pěkná rodina, tak si řikám, no, třeba vám to něco trochu napoví zase o mě, jež se tu moc neprojevuje. Berte to jako takový moje představení se před vámi... ;)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

konec původního sdělení pasného původně pro tému SQ-A

 

 

_________________________________________________________________________

No když už jsem v tom, tak abych tomu dal nějakou chronologii, ještě doplním jak se to u mě všechno začalo:

 

Když bych zmínil prazáklad mých prvních kontaktů s fotografií, jako malého mě vždy nejvíce učarovalo když můj děd rozložil svoji stařičkou Bessu. Ta harmonika, všchno to stříbrné okolo, a vůbec celá ta anabáze okolo pořízení snímku, pak zase zaklopit a všechno to zmizelo zpátky v té krabičce. 

Vždy když děd vyndal tento aparát a chystal se s ním pořídit nějaký záběr, byl to pro mne svátek který jsem si nemohl nechat ujít, bombardoval jsem ho neustálým sletem dotazů co a jak se s tou věcí má, a rozvážnému fotografujícímu dědečkovi nedopřál chvíli klidu.

Nevím proč, ale jako malému mi tento aparát z nějakého důvodu asocioval parní lokomotivu... Patrně to kulaté tělo závěrky s objektivem na konci měchu a ty lesknoucí se kovové vzpěry okolo...

 

Pak se přihodilo, že jednou takhle o vánocích jsem po stromečkem našel fotoaparát. Byl to plasťáček motoráček automat, na svou dobu a hlavně pro můj věk (bylo mi cca 8-9 bych odhadoval) byl ale vcelku solidní. Měl autofocus, zabudovaný blesk, a páčku kde se daly nastavit určité situace, vzpomenu "back light", "fill in" a myslím že "sport"... Ještě si pamatuju, že tam bylo nahoře okénko s červeno-bílím terčíkem, kterej se otáčel při transportu filmu, to velice přitahovalo moji pozornost :D

Taky mi bylo vštípeno, že jako oko v hlavě ho opatrovati budu, jinak se na mne snese ruka trestu a o aparátek přijdu. No mám ho dodnes, jen teď přesně nevím ve kterém sektoru mých archyválií se nalézá :)

Také mám nějaké fotky z toho věku, přiřozeně fotolabové...

 

Pak dlouho nic, aparátek jsem občas vzal někam na zájezd, vymačkal film ale nikterak sem tím nežil.

 

Pak jsem jednou někde v holandsku pořídil aparátek digitální, ale to bylo spíš jen tak z plezíru, byl velkej jako krabička od sirek a fotky z něho jak poštovní známka, a ještě hooodně mizerná... nic, suvenýr...

 

Až pak za mějaký čas podařilo se mi získati od kamaráda zainteresovaného aparát který mě do toho konečně vtáhl. Byl to Nikon Coolpix 5000 z druhé, vlastně už třetí ruky. V té době to bylo "strašný dělo" a prasklo na to spoustu peněz... Připadal jsem si jako král, výklopný otočný display(íček) a spostu možností. Zvláštní je, že režim "auto" jsem na něm snad v životě nepoužil, tak hodně si mě to instantně získalo. Musel jsem fotit, aparátek mít co nejvíc sebou a mačkat. A ty fotky co z toho tenkrát lezly! Spoustu z nich ani na dnešní poměry není nijak technicky špatná, na digitální poměry ovšem... No a pak po nějakejch letech jednoho dne oslepl a byl konec.

 

Pak následovala další etapa DSLR. To bylo pro mě ovšem něco! vstup do "velkého světa fotografie" :D Na to jsem celou dobu čekal, mít "opravdovej aparát" V tehdejším mém pohledu to představovalo to digitální tělo s výměným objektivem... Byl to Nikon D70, v té době ve slevě jako výběhovej model v podstatě za cenu základního objektivu. Počítadlo jsem na něm protočil, a mám ho dodnes. Dnes už ho ale moc nenosím, když mám tu potřebu, spíš si půjčím novější tělo, ale to se dnes už stává jen vyjmečně.

 

V té době přestupu na dslr jsem ještě měl pentax P50, ale zas tak moc jsem jsem s ním nenafotil...

 

Pak už byla taková konzistentní doba, trvala nějaký leta.

 

Mezi tím jsem chvíli chodil studovat fotografii na voš, vyrobil nějakou tu dírkovou komoru, a získal si tochu větší vstah ke klasickému procesu fotografie.

Jenže dlouho jsem tam nevydržel. Né že by mě vylili, ale měl jsem prostě jiný starosti, potřeboval jsem vydělávat a bydlet a tohle jsem hodil za hlavu. Byla to chyba, dnes mě to mrzí.

 

Pak mě po nějaké době, a po tom všem začalo obtěžovat u sebe tahat tyhle velký cajky ale fotit jsem chtěl, a tak jsem si pořídil Ricoh GX200. Musím říct, že to byla vážně skvělá krabička, moc jsem si ji ůžíval na takové to, mít ji stále u sebe... Lezly z toho vážně pěkný obrázky, i  když digi.. měl jsem ho moc rád, byl mi každodenním společníkem, a to se mu bohužel stalo osudným...

Jednou jsem takhle na půl minuty polevil pozornost v důvěrně známém prostředí a byl fuč. Byla to rána, zároveň s ním jsem přišel i o vcelku dobrej laptop a bohužel i mnooooogo fotografií. Biť digitálních, ale byla to pro mě opravdu bolestivá rána, nějaký ty roky pohledů na svět prostě zmizeli v niveč a beze stopy :( sice ne vše, ale hodně.

Ale je to taky moje chyba a nerozvážnost, že jsem to neměl nikde odzálohovaný...

 

Pak, někdy během vlastnictví teho Rcoh gx200 přišel ten posvátný den, den kdy mi otec mého otce, můj milovaný děd předal svůj aparát. Svoji Bessu. Byl jsem dojatý, a taky trochu nesvůj...

Ale rozpoutalo to u mne naplno zájem o klasickou analogovou fotografii. Navíc jsem se cítil zodpovědný, s takovou hodnotou v ruce.

Taky to zase změnilo můj pohled na fotografii celkově. Je to prostě určitý milník, no a dál už to znáte....

 

snad jen že dnes Ricoh gx200 jakožto každodenního společníka nahradil Rollei 35T. ale nefotím zdaleka tak hodně jako dřív.

 

 

Jediný co ještě musím doplnit je, že když jsem se svého dědy zeptal, jestli jakej k tomu používal expozimetr, tak na mne upřel tázavý pohledem a pravil: "Já jsem nikdy žádnej nepotřeboval" :D

Né že by byl nějakej umělec fotograf, on se za něj rozhodně nikdy nepokládal. Ale všechny jeho fotografie jsou normálně seriózní. Prostě rodinné foto, momentky z cest apod. Je to teda všechno ČB, ale když já se podivám na sebe, jaký okolo toho dělám tance, odchován cecíkem digitálů který mě vodili za ručičku a vše jsem zřetelně viděl v hledáčku, později všechno záměrně podexponovával při dlouhejch časech s krezbou do nevidim, měl možnost si to částečně hned zkontrolovat přímo v aparátu na obrazovce... musím se sám sobě smát. Smát se s jakým napětím a nejistotou snímky pořizuju jeho strojem já dnes.

 

 

 

Tak teda ještě jednou sorry sem se trochu rozpovídal. Nějak si teh 5 příspěvků za dva roky musim vynahradit, že ;)

 

 

 

 

 

 


  • 5

#339 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 23 září 2015 - 14:21:47

Moc se omlouvám, omylem jsem se na tabletu palcem ukliknul a dal ti palec dolů, mělo to být nahoru, moc mě to mrzí. Díky za článek...
  • 1

#340 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 12 květen 2016 - 12:07:36

Nazdar temní mágové!

 

Včera v noci jsem vyvolal svůj první film, čímž se považuji za pokřtěného a hodného představení se na Temné ^_^  Mou manuální prvotinu jsem nafotil na starý tátův Zenit-E s Helios 44-2, který mi v půlce focení vypadl z toho nesmyslného pouzdra na zem. Takže z mojí T-Max 400 jsem nafotil jenom půlku ^_^ Ještě že se ty sovětské skvosty opravují vpodstatě stejně jako se rozbíjejí... trocha hrubé síly a už zase šlape, jak má. ^_^

 

Začnu představování tak, jak si přál zakladatel vlákna: Dobrý den, jmenuji se... Patrik Janušek, ale v kyberprostoru (rozuměj na netu) se pohybyju pod pseudonymem "Paddy," případně "Paddy And His Imaginary Friends" – zráceně pak "PAFIF" ^_^ Toliko ku mému trochu bizarnímu uživatelskému jménu... Jinak pocházím z Napajedel kousek do Zlína, ale v současnosti mě najdete spíš na bratislavských Kramárech (v pronajatém domečku, nikoliv ve špitále)

 

A teď něco trochu o mě a fotografování. Akčoliv jsem ročník '93, s analogovou fotografií jsem se setkával i ve věku jinošském a k digitálu jsem přičuchnul až celkem nedávno. Fotit jsem se učil na automatech od Kodaku a Canonu (modely vám neřeknu, tehdy mi to bylo úplně jedno). Opravdově (rozuměj manuálně) jsem se naučil fotit až na mojí digitální zrcadlovce Olympus e-450 (Tímto zdravím mého učitele Karla Gregora za Zlína). Nedávno jsem ale začal pociťovat limity tohoto ne zrovna hvězdného přístroje.

 

Už už jsem začal pošilhávat po novém Pentaxu K-1 a pak mi to došlo... Digitály zastarávají hrozně rychle – za 2 roky, aby člověk zase kupoval nový stroj, aby držel krok s dobou. Řekl jsem si taky, že ačkoliv 35mm je fajn, pokud se chci opravdu posunout ve své fotografii, tak bych měl přejít na větší formát, konkrétně na ten střední. (Na ten velký zatím nemám odvahu a navíc to celkem leze do peněz...)

 

Takže jsem se rozhodl, že penízky naspořené na novou DSLR půjdou na anlogový středoformát a jal jsem se vybírat ten správný. Nakonec jsem jej myslím našel. Jelikož mi jde hlavně o studiovou produkovou a makro fotografii (můj vzor je v tomhle Mitch Feinberg), rozhodl jsem se pořídit si Fuji GX 680 III. V současnosti tedy rozhazuji sítě a doufám, že nějaký v nich uvázne. Hodil jsem inzerát i sem, jestli někdo o něčem víte, dejte vědět ^_^

 

Mezičasem vybavuju svoji vlastní temnou komúrku. Mám tu v domečku nepoužívanou prádelnu, která je na to jak dělaná. Mám s ní velké plány – hodlám si doma vyvolávat E6, v Bratislavě vám Velvii 50 už snad ani nikde nevezmou. V prádelně jsou necky (představte si vanu, kterou někdo z neznámého důvodu umístil nesmyslně vysoko). Ty používám jako vodní lázeň na udžení chmikálií na správné tepotě, zatím to vypadá jako dobrá metoda. Po dedečcích jsem podědil Opemus 2 a 3, takže základ komory už tak nějak mám... Kdyby někoho náhodičkou v Bratislavě vyhodili z koupelny a on neměl kde vyvolávat, určitě se mi ozvěte, rád vám komůrku propůjčím, když mě necháte dívat. :oops: ^_^

 

Víc mě toho teď moc nenapadá. Pokud by vás něco zajímalo, tak se zeptejte, já vám možná odpovím...


  • 2

#341 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 12 květen 2016 - 12:27:20

vítej,

myslím, že  s  větou

"rád vám komůrku propůjčím, když mě necháte dívat."

zde budeš  tím správným členem kyberkomunity :-)


  • 0

#342 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 12 květen 2016 - 12:33:55

jiri

.

kdyby to napsala divka tak je tvuj komentar na miste :D

 

vítej,

myslím, že  s  větou

"rád vám komůrku propůjčím, když mě necháte dívat."

zde budeš  tím správným členem kyberkomunity :smile:


  • 1

#343 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 12 květen 2016 - 12:34:42


 

Mezičasem vybavuju svoji vlastní temnou komúrku. Mám tu v domečku nepoužívanou prádelnu, která je na to jak dělaná. Mám s ní velké plány – hodlám si doma vyvolávat E6, v Bratislavě vám Velvii 50 už snad ani nikde nevezmou. V prádelně jsou necky (představte si vanu, kterou někdo z neznámého důvodu umístil nesmyslně vysoko). Ty používám jako vodní lázeň na udžení chmikálií na správné tepotě, zatím to vypadá jako dobrá metoda. Po dedečcích jsem podědil Opemus 2 a 3, takže základ komory už tak nějak mám... Kdyby někoho náhodičkou v Bratislavě vyhodili z koupelny a on neměl kde vyvolávat, určitě se mi ozvěte, rád vám komůrku propůjčím, když mě necháte dívat. :oops: ^_^

 

Víc mě toho teď moc nenapadá. Pokud by vás něco zajímalo, tak se zeptejte, já vám možná odpovím...

dobre vediet:) zatial ma sice zena nevyhodila ale aj to moze nastat:)


  • 0

#344 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 12 květen 2016 - 12:36:58

 

jiri

.

kdyby to napsala divka tak je tvuj komentar na miste :D

 

vítej,

myslím, že  s  větou

"rád vám komůrku propůjčím, když mě necháte dívat."

zde budeš  tím správným členem kyberkomunity :smile:

 

Milošku,   i ty se  jednou dočkáš  doby,  kdy, byť by ses do věci vložiti chtěl,  nezbyde ti než se jen  koukat :-)


  • 3

#345 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 12 květen 2016 - 14:25:46

A myslíš, že s Opemusem 2 a 3 zvětšíš negativ 6x8? To se příjdu podívat. Zdařec Luigi :shock:

 


PAHIF: rozhodl jsem se pořídit si Fuji GX 680 III.

Po dedečcích jsem podědil Opemus 2 a 3, takže základ komory už tak nějak mám...

 

 


  • 0

#346 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 12 květen 2016 - 14:58:31

 

A myslíš, že s Opemusem 2 a 3 zvětšíš negativ 6x8? To se příjdu podívat. Zdařec Luigi :shock:

 


PAHIF: rozhodl jsem se pořídit si Fuji GX 680 III.

Po dedečcích jsem podědil Opemus 2 a 3, takže základ komory už tak nějak mám...

 

 

 

 

Opravdu? :shock:

 

Já kolem té nádherné, ale poněkud obrovské komory obšlapuji už docela dlouho a váhám, jestli se do toho vrhnout, či ne. :neutral:


  • 0

#347 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 12 květen 2016 - 15:00:34

 

A myslíš, že s Opemusem 2 a 3 zvětšíš negativ 6x8? To se příjdu podívat. Zdařec Luigi :shock:

 


PAHIF: rozhodl jsem se pořídit si Fuji GX 680 III.

Po dedečcích jsem podědil Opemus 2 a 3, takže základ komory už tak nějak mám...

 

 

 

 

No né, je mi jasné, že je to jenom do 6x6, trochu blbě jsem to zformuloval ^_^

Už jsem koukal po Beseleru. Ale jdu postupně, zatím my opemus stačí na můj Zenit a Flexaret, který by měl být někde ve skříni u babičky ^_^.


  • 0

#348 sagitarius

sagitarius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 duben 2017 - 19:34:40

Nazdar nadšenci a ostatní postižení fotografií

Po dlouhé době absence jsem opět znovuobjevil TK a dokonce jsem se po těch letech zaregistroval a objevil toto vlákno. Koukám, že si z toho většina dělá (sakra jak se řekne slušně ta díra pod zádama). Tak já to zkusím vážně, jo?

Jmenuju se Franta, a v temné komoře jsem se poprvé objevil v době, kdy moje fyzická výška odpovídala výšce stolu se zvětšovákem a miskama. Matka mě ukazovala ty kouzla a mě se to moc líbilo. Poprvé jsem vyvolával (pod dozorem) někdy v 9 letech, tedy před 43 lety- v dobách, kdy bylo ještě Mrtvé moře na živu. Už jsem vlastnil dokonce vlastní fotoaparát- Penti- na půlku kinofilmu s formátem obrazu 18x24.

Od té doby mi prošly rukama spousty fotoaparátů-  převážně zrcadlovek, kino, i středoformát, a procesy od ČB, přes C-41 + RA-4, a E6. Jak šel čas, zařízení bylo stále těžší, opasek stále delší :-( a po poslední fotodovolené jsme s kamarádem dospěli k "evolučnímu" rozhodnutí (slabší povahy teď prosím přestanou číst) ulehčit organizmu od zrcadlovek, objektivů, a další bižuterie, a zakoupili jsme bridge od Panasonic- Lumix FZ1000 a posléze i FZ2000. Ale mého Nikona FM-2 jsem si nechal- přece jenom mi to nedá.

Během let jsem vyráběl spousty zařízení pro fotografování- od blesků, automatický maskovací rám, poloautomatickej vyvíječ fotek na RA4, a spoustu dalších. Některé ty "blbosti" mám na svém starém webu http://www.radio-fot.../foto/Navod.php který jsem pár let zanedbával, a který brzy reorganizuju (takže pokud by se tam někomu něco líbilo- pochybuju- tak rychle stáhnout, neboť budu staré články mazat)

Takže myslím, že jsem na sebe bonznul už dost.


  • 2

#349 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 duben 2017 - 20:00:23

!

jak takové propracované weby neprohlížím, tak svému skvělému modernímu nikonu f70 udělám tu spoušť, tak díky! za ten návod


  • 0

#350 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 25 říjen 2017 - 10:53:07

Dobry den, temnou komoru navstevuji v rezimu "pouze cteni" neco pres rok. Tehdy jsem pojal myslenku postavit velkoformatovou kameru a pustit se do foceni v pleneru. Pokud mozno na sklenene desky se suchou emulzi.

Diky informacim od mistnich zkusenejsich se povedlo postavit prvni verzi komory. Ovsem je prilis neohrabana a nehodi se nez ku foceni doma. Pro trening mam kazety na 13x18, ale 18x24 se take vejde. Fotil jsem na fomapan100 a prosle orwo koupene na aukru. Vyvolaval v misce ve zde uvedenem Metolalu a Kalogenu. Pozitivy kontaktne na fomaspeed.

Chystam se pristi tyden testnout Repropan. Za mesic az dozraje kolodium od Rasti Cambala i mokry proces. Se suchou emulzi to nejak vazne, ale je cas...

Pres zimu bych rad sestavil kardan, ktery bych byl schopen unest na zadech delsi streku, vcetne stativu a nutnych propriet.

Povedlo se mi sehnat foto chemii, vahu mam s presnosti 0,01g, tak muzu reciprocne nabidnout namichani vyvojek. Z vyvolavacu mam metol a hydrochinon, dale siricitan, bromid, borax, sodu, ciste kolodium... V kvalite ciste, neco p.a.

 

FF1.jpg

 

FF2.jpg


  • 7




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních