Přejít na obsah


Fotka

Co mě zlobí dvě


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3954 odpovědí na toto téma

#3901 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 13 září 2023 - 13:57:16

:cry:  :cry:  to je mi líto. :(

 

Další špatná zpráva, dozvěděl jsem se právě, že před 4 měsíci náhle odešel Janko - Sokolvideo : (


  • 0

#3902 Ikvoid

Ikvoid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 5 listopad 2023 - 21:56:08

Koupil jsem si Olympus OM 2N. Jenže nefungoval, zrcátko pořád zůstávalo nahoře a pak se zasekl úplně. Tak jsem si půjčil OM2 od kamaráda. Jenže při jednom večerním návratu domů na kole se záhadně vyvlíkl kroužek popruhu od poutka na foťáku a foťák spadl na zem. Zasekl se objektiv, spodek těla je poškrábaný a prasklý plast držící převíjecí kolík.
Tak jsem si řek že mi tím chtějí Olympusy říct, že jsem měl zůstat u Praktiky. Tak jsem si ji vzal na podzimní prázdniny. Před založením filmu jsem zkoušel jestli všechno funguje a v tom se zasekla. sad.png 
Tak mi tu teď leží 2 nefunkční a 1 domlácený foťák. Asi je budu muset víc věnovat Yashice MAT 124G.


  • 0

#3903 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 188 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 6 listopad 2023 - 08:16:19

Asi je budu muset víc věnovat Yashice MAT 124G.

No nechci malovat nadpřirozenou bytost na svislou plochu, ale aby to nedopadlo jako s těm předchozími aparáty. :)


  • 0

#3904 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 8 listopad 2023 - 13:31:55

Adox Rodinal kupovaný v r. 2018 mi dnes po tých 5tich rokoch dostatočne podvolal film (našťastie clip-test). Uskladnený bol v hnedej harmonikovej plastovej flaši s relatívne silným vrchnákom, vzduch bol vytlačený pri zatváraní.

Takže to s tou výdržou rôznych neoriginálnych verzií rodinalu nebude až také ružové (v prípade že by nebola vinná aj tá plastová fľaša). Druhý clip-test som volal v excelke 1+2 a bez problémov (takže film bol v poriadku, rodinal teda definitívne umiera).


  • 0

#3905 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 8 listopad 2023 - 14:42:00

Tak originální....nevím, nakolik se Rodinal od ADOXu liší od toho, co vyráběla Agfa, ale neřekl bych, že to bude velký rozdíl.

R09 od Fomy ideální není, ale u toho od ADOXu jsem nikdy problém neměl. Krystalizoval a stále volal jako nový.

 

Ale upřímně, nikdy mi 5 let  ten půl litr nevydržel...a teda ADOX udává po otevření životnost minimálně 6 měsíců :)


  • 0

#3906 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 10 listopad 2023 - 10:36:56

Tak originální....nevím, nakolik se Rodinal od ADOXu liší od toho, co vyráběla Agfa, ale neřekl bych, že to bude velký rozdíl.

R09 od Fomy ideální není, ale u toho od ADOXu jsem nikdy problém neměl. Krystalizoval a stále volal jako nový.

 

Ale upřímně, nikdy mi 5 let  ten půl litr nevydržel...a teda ADOX udává po otevření životnost minimálně 6 měsíců :)

Mám dva roky otevřený adox rodinal a jsem někde v půlce. Uložený normálně v původní plastové lahvi ve skříni. Volá pořád perfektně. Pokud jej do dalšího roku nespotřebuji, použiji zbytek na vyvolání papírů a znovu koupím nový. Tož tak. :)


  • 0

#3907 Heliar

Heliar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 10 listopad 2023 - 11:00:43

Životnost Rodinalu, a vývojek obecně, je dnes limitována kvalitou obalu. Dokud byl ve skle, nebyl problém. Plasty obecně propouští plyny, některé hodně (PET) a některé málo. Kvalitní obaly jsou drahé, fomácké jsou poměrně mizerné. Samostatnou kapitolou je uzávěr. Staré ORWO flašky  (sklo + gumové těsnění zátky) jsou prostě k nezaplacení. 


  • 2

#3908 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 188 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 10 listopad 2023 - 11:48:17

Životnost Rodinalu, a vývojek obecně, je dnes limitována kvalitou obalu. Dokud byl ve skle, nebyl problém. Plasty obecně propouští plyny, některé hodně (PET) a některé málo. Kvalitní obaly jsou drahé, fomácké jsou poměrně mizerné. Samostatnou kapitolou je uzávěr. Staré ORWO flašky  (sklo + gumové těsnění zátky) jsou prostě k nezaplacení. 

To je dobrá poznámka. Ze zkušeností můžu potvrdit. Kromě fomáckých nekvalitních uzávěrů jsem si odnesl už i flašku s tekoucím úzávěrem u Adox Rodinalu. Není od věci koupit si v laboratorních potřebách hnědé skleněné lahve s kvalitními uzávěry a konfekční chemikálie do nich přelít a označit.


  • 0

#3909 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 11 listopad 2023 - 08:24:03

Životnost Rodinalu, a vývojek obecně, je dnes limitována kvalitou obalu. Dokud byl ve skle, nebyl problém. Plasty obecně propouští plyny, některé hodně (PET) a některé málo. Kvalitní obaly jsou drahé, fomácké jsou poměrně mizerné. Samostatnou kapitolou je uzávěr. Staré ORWO flašky  (sklo + gumové těsnění zátky) jsou prostě k nezaplacení.

To je dobrá poznámka. Ze zkušeností můžu potvrdit. Kromě fomáckých nekvalitních uzávěrů jsem si odnesl už i flašku s tekoucím úzávěrem u Adox Rodinalu. Není od věci koupit si v laboratorních potřebách hnědé skleněné lahve s kvalitními uzávěry a konfekční chemikálie do nich přelít a označit.
Lékovky používám léta a jsem spokojenej. Takové elegantní řešení a dobrá údržba. Co je v plastu nebo co si navážím, tak skladním v hnědých lékovkách.
  • 0

#3910 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 24 prosinec 2023 - 10:53:36

Asi vedu jako trouba. Pomáhal jsem dlouho osobě, jenž mi byla blízká a nyní musím podvrhem k soudu.  Proto začínám rozprodat vše, co lze. Takže koukejte na mé inzeráty. Mimo foto budu prodávat i motorky a možná i Tatru 603. 

Z matroše mohu ihned nabídnout Fomu 9 x 12 a FP4 9x12...Film Foma 400 v kině a metráži 17m.   --- Není to zde bazar, tak se nerozepisuji. 


  • 0

#3911 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 24 prosinec 2023 - 14:24:06

za dobrotu na zobrotu


  • 0

#3912 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 25 prosinec 2023 - 15:45:53

Asi vedu jako trouba. Pomáhal jsem dlouho osobě, jenž mi byla blízká a nyní musím podvrhem k soudu.  Proto začínám rozprodat vše, co lze. Takže koukejte na mé inzeráty. Mimo foto budu prodávat i motorky a možná i Tatru 603. 

Z matroše mohu ihned nabídnout Fomu 9 x 12 a FP4 9x12...Film Foma 400 v kině a metráži 17m.   --- Není to zde bazar, tak se nerozepisuji. 

Nikdo neví jak s ním život zamává.  Přeju ti pevné nervy a aby vše se v dobré obrátilo. Drž se...


  • 0

#3913 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 12 únor 2024 - 17:37:11

Už nějakou dobu mě rozčiluje, že když v Hledání začnu psát, objeví se mi hláška : "Tento formulář není zabezpečený. Automatické vyplňování bylo vypnuto."  A trochu je problém nejen v hledání, ale taky při přidávání komentáře. Prostě mě to tady většinou odhlásí a požadovaný úkon musím zopakovat, někdy i vícekrát.

 

Protože jsem s užíváním PC trochu na štíru, prosím o radu někoho, kdo by mohl věděl co tady asi mám špatně ...  


  • 1

#3914 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 12 únor 2024 - 18:14:57

Stejný problém mám už už pr týdnů s odesíláním soukromých zpráv, Luboši. Porucha asi nebude na našem přijímači.


  • 0

#3915 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 639 příspěvků(y)
Reputace: -6

Publikováno 12 únor 2024 - 18:44:40

Už nějakou dobu mě rozčiluje, že když v Hledání začnu psát, objeví se mi hláška : "Tento formulář není zabezpečený. Automatické vyplňování bylo vypnuto."  A trochu je problém nejen v hledání, ale taky při přidávání komentáře. Prostě mě to tady většinou odhlásí a požadovaný úkon musím zopakovat, někdy i vícekrát.

 

Protože jsem s užíváním PC trochu na štíru, prosím o radu někoho, kdo by mohl věděl co tady asi mám špatně ...  

Tady je o tom diskuze i rady je to funkce v prohlížeči.

Moodle česky a slovensky: "Tento formulář není zabezpečený. Automatické vyplňování bylo vypnuto." | Moodle.org


  • 0

#3916 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 639 příspěvků(y)
Reputace: -6

Publikováno 12 únor 2024 - 18:50:22

Stejný problém mám už už pr týdnů s odesíláním soukromých zpráv, Luboši. Porucha asi nebude na našem přijímači.

Co se týče zpráv pokud nemám mašličku tak základní kapacita profilu je malá a je potřeba smazat staré správy.Pokud jí mám kapacita je mnohem větší i tak jednou dojde.Mazat mazat mazat.


  • 0

#3917 back2trees

back2trees

    Nováček

  • Předplatitel
  • 34 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 13

Publikováno 14 únor 2024 - 17:07:40

Už nějakou dobu mě rozčiluje, že když v Hledání začnu psát, objeví se mi hláška : "Tento formulář není zabezpečený. Automatické vyplňování bylo vypnuto."  A trochu je problém nejen v hledání, ale taky při přidávání komentáře. Prostě mě to tady většinou odhlásí a požadovaný úkon musím zopakovat, někdy i vícekrát.

 

Protože jsem s užíváním PC trochu na štíru, prosím o radu někoho, kdo by mohl věděl co tady asi mám špatně ...  

 

Tohle jsem řešil nějaký týden zpět a nakonec se povedlo ale je to trochu složitější.

 

Problém je když web jede zabezpečeně po https, formuláře zůstávají na http a posílají data nezabezpečeně. Je to chyba webu.


  • 0

#3918 BvS2222

BvS2222

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 únor 2024 - 23:02:52

Ha, tak po dvou (třech? × čtyřech? cojávím!) letech mi nějakým zázrakem zde zafungovala nová registrace a mohu si tak postěžovat, případně škemrat za obnovu svého někdejšího účtu.

Jo, DLOUHO jsem tu nebyl. Já "Bob van Sikorski". Před lety mi Firefox kompletně potratil heslo na temnou, a to i ze synchronizace. A jako na potvoru, obnova nefunguje, napsat adminovi nefunguje. Můžu si leda políbit vlastní m.gluteus maximus.

Nějak nevím komu napsat, jestli mám vůbec práva, jestli to vůbec někam dorazí, neb moje zprávy adminovi za poslední roky nepochybně hučely do černé díry. Vlastně ani nevím, jestli tohle, co teď píšu se někde objeví.

ALE: pěkně prosím, smutně koukám, bylo by možné mi *NĚJAK* obnovit původní login, abych tu nezačínal jako zoufalec od nuly?


  • 1

#3919 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 188 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 19 únor 2024 - 08:22:51

Byl jsem na tom úplně stejně. Po několika neúspěšných pokusech o obnovu jsem přistoupil k pokusům o založení profilu a s potvrzovacím e-mailem jsem nepochodil. U asi čtvrtého pokusu jsem došel k tomu, že sice (navzdory avízu) žádný potvrzovací e-mail nepřijde, ale zároveň vlastně není potřeba a účet začne v jakémsi režimu fungovat s tím, že je třeba do 30 dnů ho potvrdit. Ten režim je zvláštní např. v tom, že se tváři jaké předplatitelský(sic!). Po uplynutí těch 30 dnů se přepne do "normálního" a lze fungovat nadále.

Můj názor je takový, že stav s neexistující administrací už je dlouho neúnosný a brání jakémukoliv smysluplnému rozvoji fóra.


  • 2

#3920 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 20 únor 2024 - 11:30:44

Byl jsem na tom úplně stejně. Po několika neúspěšných pokusech o obnovu jsem přistoupil k pokusům o založení profilu a s potvrzovacím e-mailem jsem nepochodil. U asi čtvrtého pokusu jsem došel k tomu, že sice (navzdory avízu) žádný potvrzovací e-mail nepřijde, ale zároveň vlastně není potřeba a účet začne v jakémsi režimu fungovat s tím, že je třeba do 30 dnů ho potvrdit. Ten režim je zvláštní např. v tom, že se tváři jaké předplatitelský(sic!). Po uplynutí těch 30 dnů se přepne do "normálního" a lze fungovat nadále.

Můj názor je takový, že stav s neexistující administrací už je dlouho neúnosný a brání jakémukoliv smysluplnému rozvoji fóra.

Bratře házej si flintou do žita jak chceš a věř, že budeš házet dlouho, páč na toto se zde pláče dlouho a věř, že za toto nemůže ani Putin, ani Babiš. Opravdu!!


  • 0

#3921 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 188 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 20 únor 2024 - 12:34:48

 

Byl jsem na tom úplně stejně. Po několika neúspěšných pokusech o obnovu jsem přistoupil k pokusům o založení profilu a s potvrzovacím e-mailem jsem nepochodil. U asi čtvrtého pokusu jsem došel k tomu, že sice (navzdory avízu) žádný potvrzovací e-mail nepřijde, ale zároveň vlastně není potřeba a účet začne v jakémsi režimu fungovat s tím, že je třeba do 30 dnů ho potvrdit. Ten režim je zvláštní např. v tom, že se tváři jaké předplatitelský(sic!). Po uplynutí těch 30 dnů se přepne do "normálního" a lze fungovat nadále.

Můj názor je takový, že stav s neexistující administrací už je dlouho neúnosný a brání jakémukoliv smysluplnému rozvoji fóra.

Bratře házej si flintou do žita jak chceš a věř, že budeš házet dlouho, páč na toto se zde pláče dlouho a věř, že za toto nemůže ani Putin, ani Babiš. Opravdu!!

 

No já právě nehážu a nepláču. Jen konstatuju. Že za to může nefunkční/nefungující admin, je jasné. 


  • 0

#3922 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 188 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 20 únor 2024 - 12:39:48

 

 

Byl jsem na tom úplně stejně. Po několika neúspěšných pokusech o obnovu jsem přistoupil k pokusům o založení profilu a s potvrzovacím e-mailem jsem nepochodil. U asi čtvrtého pokusu jsem došel k tomu, že sice (navzdory avízu) žádný potvrzovací e-mail nepřijde, ale zároveň vlastně není potřeba a účet začne v jakémsi režimu fungovat s tím, že je třeba do 30 dnů ho potvrdit. Ten režim je zvláštní např. v tom, že se tváři jaké předplatitelský(sic!). Po uplynutí těch 30 dnů se přepne do "normálního" a lze fungovat nadále.

Můj názor je takový, že stav s neexistující administrací už je dlouho neúnosný a brání jakémukoliv smysluplnému rozvoji fóra.

Bratře házej si flintou do žita jak chceš a věř, že budeš házet dlouho, páč na toto se zde pláče dlouho a věř, že za toto nemůže ani Putin, ani Babiš. Opravdu!!

 

No já právě nehážu a nepláču. Jen konstatuju. Že za to může nefunkční/nefungující admin, je jasné. 

 

A abych jen nekonstatoval. Navrhuju zahájit jednání lidí, kteří stojí o to, aby to tady jen nechcípalo. Může se k tomu založit samostatné vlákno. Následně výběr nového administrátora, který bude schopen a ochoten se webu aktivně věnovat. Dalším krokem je převzetí administrace od taze. Následuje zřízení transparentního účtu pro předplatné, jmenování moderátorů, apod. 


  • 2

#3923 BvS2222

BvS2222

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 únor 2024 - 17:03:50

Já se přiznám, že mě to vlastně až tak moc už netrápí. S ohledem na brutálně rostoucí ceny jsem skončil s focením na barevné negativy a pozitivy a zbytek těchto materiálů dááávno rozprodal a přešel na digitál. Beztak se mi po letech rozbil skener.

To čb si stále držím, mám ještě velké zásoby Ilfordů Pan400 v kinu i Fomapaních svitků a spoustu chemie, takže tak. Ale vlastně už mi tohle fóru nemá moc co dát, protože než jsem "si našel svoji cestu", tak se materiály buď přestaly vyrábět, nebo megabrutálně podražily za hranici únosnosti a mě tak zbyla ta jediná cesta. Ostatně jsem v režimu "proč bych děti fotil na drahýho Ilforda, když stejně kvalitní fotku udělám digitálně a stejně to po šech v rodině distribuuju přes internet, protože (tisíc důvodů)...

Co budu dělat až dojdou zásoby? Upřímně nevím, ale mám takové tušení, že to bude dost záviset na tom, jestli bude Foma ještě vyrábět. Ceny Ilfordů až začínají být nepříjemné, Kodak je mimo moje možnosti a Fujifilm ani nemá smysl uvažovat.


  • 0

#3924 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 069 příspěvků(y)
Reputace: 388

Publikováno 20 únor 2024 - 19:50:08

Ceny jsou strašný, to je pravda. Na druhý straně, když to nebudeme kupovat, nebude se to vyrábět. Info rt mi připadá cenově ještě přijatelný a vzhledem ke kvalitě dokonce levný. Kodak je mimo racionální úvahu, na druhé straně jsem na něj zvyklý pracovat desítky let a odvyká se mi velmi těžko, takže nakonec stejně jdu a koupím tri-X. Žádný materiál na světě neumí tak nádherný podání v protisvětle, ty vzdálené obzory v oparu nebo mlze, mokrou silnici, to je marný. A pak ta lákavá žluť. Daleko větší problém vidím v papírech. Gallerie, na které jsem zvyklý dělat od doby, kdy přestali vyrábět papíry kodak a posléze Kentmere (to byly naprosto bez konkurenčně nejlepší papíry, na které jsem kdy dělal) , je naprosto šíleně drahá. S tím se opravdu pracovat nedá. Na druhé straně udělat z gallerie krok k fomě, když nejsem schopen reálně přejít z kodaku na ilford negativu, mi připadá úplně šílený. Takže jsem v beznadějném klinči.
  • 2

#3925 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 20 únor 2024 - 20:52:16

Stve ma ze ked prisli zrkadlovky do modernej doby napr nikonf 90x,f100 ,minolta,olympus,pentax tak sa prestali vyrabat a zastavil sa vyvoj.
Predsa len fotit s niecim inteligentnym co ma datovu stenu, vela prislusenstva je ine kafe ako na analog kde nieje ani expozimeter.
Netrvdim ze stare stroje su zle len mne ta posledna generácia zrkadloviek najviac vyhovuje a je velka skoda ze sa zastavil vyvoj a vyroba. Ked aj nieco obnovia mebude to tak pokrokove alebo to bude sakra drahe...tusim F6 sa vyraba ale to je trochu mimo rozpocet bezneho cloveka...
Adpon ze orwo a dalsi opet obnovuju vyrobu, foma sa drzi len ceny stúpajú...
  • 0

#3926 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 639 příspěvků(y)
Reputace: -6

Publikováno 20 únor 2024 - 22:15:56

Já se přiznám, že mě to vlastně až tak moc už netrápí. S ohledem na brutálně rostoucí ceny jsem skončil s focením na barevné negativy a pozitivy a zbytek těchto materiálů dááávno rozprodal a přešel na digitál. Beztak se mi po letech rozbil skener.

To čb si stále držím, mám ještě velké zásoby Ilfordů Pan400 v kinu i Fomapaních svitků a spoustu chemie, takže tak. Ale vlastně už mi tohle fóru nemá moc co dát, protože než jsem "si našel svoji cestu", tak se materiály buď přestaly vyrábět, nebo megabrutálně podražily za hranici únosnosti a mě tak zbyla ta jediná cesta. Ostatně jsem v režimu "proč bych děti fotil na drahýho Ilforda, když stejně kvalitní fotku udělám digitálně a stejně to po šech v rodině distribuuju přes internet, protože (tisíc důvodů)...

Co budu dělat až dojdou zásoby? Upřímně nevím, ale mám takové tušení, že to bude dost záviset na tom, jestli bude Foma ještě vyrábět. Ceny Ilfordů až začínají být nepříjemné, Kodak je mimo moje možnosti a Fujifilm ani nemá smysl uvažovatN

Nechápu proč to sem píšeš?Jinými slovy říkáš že téma film je vyčerpané a není důvod tady pokračovat.


  • 0

#3927 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 20 únor 2024 - 22:20:56

Já se přiznám, že mě to vlastně až tak moc už netrápí. S ohledem na brutálně rostoucí ceny jsem skončil s focením na barevné negativy a pozitivy a zbytek těchto materiálů dááávno rozprodal a přešel na digitál. Beztak se mi po letech rozbil skener.

To čb si stále držím, mám ještě velké zásoby Ilfordů Pan400 v kinu i Fomapaních svitků a spoustu chemie, takže tak. Ale vlastně už mi tohle fóru nemá moc co dát, protože než jsem "si našel svoji cestu", tak se materiály buď přestaly vyrábět, nebo megabrutálně podražily za hranici únosnosti a mě tak zbyla ta jediná cesta. Ostatně jsem v režimu "proč bych děti fotil na drahýho Ilforda, když stejně kvalitní fotku udělám digitálně a stejně to po šech v rodině distribuuju přes internet, protože (tisíc důvodů)...

Co budu dělat až dojdou zásoby? Upřímně nevím, ale mám takové tušení, že to bude dost záviset na tom, jestli bude Foma ještě vyrábět. Ceny Ilfordů až začínají být nepříjemné, Kodak je mimo moje možnosti a Fujifilm ani nemá smysl uvažovat.

Brečíš hezky, ale na špatném hrobě. 


  • 0

#3928 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 21 únor 2024 - 07:58:12

Já se přiznám, že mě to vlastně až tak moc už netrápí. ...

 V životě jsem se musel rozloučit s mnoha zálibami...muzicírování, rybařina, potápění, paragliding, ženský..... ale dokud nebudu na obě oči úplně slepej, tak vylučuji možnost nevěnovat se analogové fotografii. Krásný den s okem u matnice nebo rukama od vývojky přeji všem ;)  


  • 5

#3929 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 21 únor 2024 - 08:42:13

Jak píše achemar, nejvíce se bojím pozastavení výroby papírů. To že nějakým způsobem roste počet lidí kupujících negativy je jedna věc (pořád jsme na řádově zcela jiných číslech než kdysi), ale konverze z toho počtu nově fotografujících na negativ => nově zvětšujících v komoře bude asi velmi malá.

Z těch starých papírů jsem toho neměl šanci moc vyzkoušet. Ale když jsem vyzkoušel Broviru, Record Rapid nebo Portrigu (některé po těch desítkách let použitelné i v normální vývojce, jinak lith), tak ten papír byl prostě jiný než aktuální papíry. Samozřejmě ceny surovin jdou nahoru, specifický využitelný papír a želatina není dostupná (ať už kvůli objemu nebo prostě skončení výroby) a tak ceny letí hodně nahoru. To bude pro drtivou většinu lidí no-go a pro část stávajících temnokomorníků konečná. 

Mám teď zrovna na cestě balíček s Kentmere Art Classic a Ilford ART300 (staré ale prý skladované v chladničce), tak jsem zvědavý. Bude z toho zase asi spíše jen frustrace.


  • 0

#3930 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 188 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 21 únor 2024 - 08:48:39

Jak píše achemar, nejvíce se bojím pozastavení výroby papírů. To že nějakým způsobem roste počet lidí kupujících negativy je jedna věc (pořád jsme na řádově zcela jiných číslech než kdysi), ale konverze z toho počtu nově fotografujících na negativ => nově zvětšujících v komoře bude asi velmi malá.

Z těch starých papírů jsem toho neměl šanci moc vyzkoušet. Ale když jsem vyzkoušel Broviru, Record Rapid nebo Portrigu (některé po těch desítkách let použitelné i v normální vývojce, jinak lith), tak ten papír byl prostě jiný než aktuální papíry. Samozřejmě ceny surovin jdou nahoru, specifický využitelný papír a želatina není dostupná (ať už kvůli objemu nebo prostě skončení výroby) a tak ceny letí hodně nahoru. To bude pro drtivou většinu lidí no-go a pro část stávajících temnokomorníků konečná. 

Mám teď zrovna na cestě balíček s Kentmere Art Classic a Ilford ART300 (staré ale prý skladované v chladničce), tak jsem zvědavý. Bude z toho zase asi spíše jen frustrace.

Nakonec stejně všichni skončíme u kolodia, kyanotipye apod.. :-)


  • 3

#3931 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 069 příspěvků(y)
Reputace: 388

Publikováno 21 únor 2024 - 09:55:13

Prvním krokem z nutnosti pro mě bude přechod na multigradační papíry, co nadělám.
  • 0

#3932 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 457 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 96

Publikováno 21 únor 2024 - 11:49:26

To asi jo, Galerie už se nevyrábí snad dva roky..
  • 0

#3933 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 069 příspěvků(y)
Reputace: 388

Publikováno 21 únor 2024 - 13:06:55

Aha! Tak to je pro mě smutná novinka. Mám ještě jednu krabici – a tím tedy končím.
  • 0

#3934 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 21 únor 2024 - 14:45:21

Nakonec stejně všichni skončíme u kolodia, kyanotipye apod.. icon_smile.gif

 

Ano, také už si to nějakou dobu říkám :)


  • 1

#3935 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 445 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 21 únor 2024 - 19:17:52

Já se přiznám, že mě to vlastně až tak moc už netrápí. S ohledem na brutálně rostoucí ceny jsem skončil s focením na barevné negativy a pozitivy a zbytek těchto materiálů dááávno rozprodal a přešel na digitál. Beztak se mi po letech rozbil skener.
To čb si stále držím, mám ještě velké zásoby Ilfordů Pan400 v kinu i Fomapaních svitků a spoustu chemie, takže tak. Ale vlastně už mi tohle fóru nemá moc co dát, protože než jsem "si našel svoji cestu", tak se materiály buď přestaly vyrábět, nebo megabrutálně podražily za hranici únosnosti a mě tak zbyla ta jediná cesta. Ostatně jsem v režimu "proč bych děti fotil na drahýho Ilforda, když stejně kvalitní fotku udělám digitálně a stejně to po šech v rodině distribuuju přes internet, protože (tisíc důvodů)...
Co budu dělat až dojdou zásoby? Upřímně nevím, ale mám takové tušení, že to bude dost záviset na tom, jestli bude Foma ještě vyrábět. Ceny Ilfordů až začínají být nepříjemné, Kodak je mimo moje možnosti a Fujifilm ani nemá smysl uvažovat.


Mne to zas tak drahy neprijde, ano kdysi jsem kupoval barevne filmy za stovku a ilford pan 400 stala 60 kč, ale v te dobe jsem mel vyplatu 8 tis.
  • 4

#3936 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 639 příspěvků(y)
Reputace: -6

Publikováno 22 únor 2024 - 10:30:16

 

Já se přiznám, že mě to vlastně až tak moc už netrápí. S ohledem na brutálně rostoucí ceny jsem skončil s focením na barevné negativy a pozitivy a zbytek těchto materiálů dááávno rozprodal a přešel na digitál. Beztak se mi po letech rozbil skener.
To čb si stále držím, mám ještě velké zásoby Ilfordů Pan400 v kinu i Fomapaních svitků a spoustu chemie, takže tak. Ale vlastně už mi tohle fóru nemá moc co dát, protože než jsem "si našel svoji cestu", tak se materiály buď přestaly vyrábět, nebo megabrutálně podražily za hranici únosnosti a mě tak zbyla ta jediná cesta. Ostatně jsem v režimu "proč bych děti fotil na drahýho Ilforda, když stejně kvalitní fotku udělám digitálně a stejně to po šech v rodině distribuuju přes internet, protože (tisíc důvodů)...
Co budu dělat až dojdou zásoby? Upřímně nevím, ale mám takové tušení, že to bude dost záviset na tom, jestli bude Foma ještě vyrábět. Ceny Ilfordů až začínají být nepříjemné, Kodak je mimo moje možnosti a Fujifilm ani nemá smysl uvažovat.


Mne to zas tak drahy neprijde, ano kdysi jsem kupoval barevne filmy za stovku a ilford pan 400 stala 60 kč, ale v te dobe jsem mel vyplatu 8 tis.

 

Když jsem začínal Foma 21 din 4 kč 27 din 6.50 kč a 30 din 8.50.barevný 39 kč Foma.Jednosložkový ustalovač 3 kč dvousložkový 4kč balík papírů 9x13 100 ks 39 kč.O Ilfordu a podobně jsem se mohl nechat jenom zdát.Já byl ještě na škole doma jsme materiálu měli dost fotky jsme dělali.Tenkrát si v podniku vydělal 12-15 stovek a to ještě často za cenu přesčasů.Když to člověk přehodnotí není to tak zlý.Můžeme být rádi že tu pořád něco je.


  • 4

#3937 BvS2222

BvS2222

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 únor 2024 - 20:26:19

 

 

Já se přiznám, že mě to vlastně až tak moc už netrápí. S ohledem na brutálně rostoucí ceny jsem skončil s focením na barevné negativy a pozitivy a zbytek těchto materiálů dááávno rozprodal a přešel na digitál. Beztak se mi po letech rozbil skener.
To čb si stále držím, mám ještě velké zásoby Ilfordů Pan400 v kinu i Fomapaních svitků a spoustu chemie, takže tak. Ale vlastně už mi tohle fóru nemá moc co dát, protože než jsem "si našel svoji cestu", tak se materiály buď přestaly vyrábět, nebo megabrutálně podražily za hranici únosnosti a mě tak zbyla ta jediná cesta. Ostatně jsem v režimu "proč bych děti fotil na drahýho Ilforda, když stejně kvalitní fotku udělám digitálně a stejně to po šech v rodině distribuuju přes internet, protože (tisíc důvodů)...
Co budu dělat až dojdou zásoby? Upřímně nevím, ale mám takové tušení, že to bude dost záviset na tom, jestli bude Foma ještě vyrábět. Ceny Ilfordů až začínají být nepříjemné, Kodak je mimo moje možnosti a Fujifilm ani nemá smysl uvažovat.


Mne to zas tak drahy neprijde, ano kdysi jsem kupoval barevne filmy za stovku a ilford pan 400 stala 60 kč, ale v te dobe jsem mel vyplatu 8 tis.

 

Když jsem začínal Foma 21 din 4 kč 27 din 6.50 kč a 30 din 8.50.barevný 39 kč Foma.Jednosložkový ustalovač 3 kč dvousložkový 4kč balík papírů 9x13 100 ks 39 kč.O Ilfordu a podobně jsem se mohl nechat jenom zdát.Já byl ještě na škole doma jsme materiálu měli dost fotky jsme dělali.Tenkrát si v podniku vydělal 12-15 stovek a to ještě často za cenu přesčasů.Když to člověk přehodnotí není to tak zlý.Můžeme být rádi že tu pořád něco je.

 

No však jo, já si v zásadě nestěžuju. Na Tri-X jsem ostatně fotil jen 1x v životě, a to rovnou na pushovanej na 1600 (a volanej v ředěný D76). HP5/Surveillance/Pan400 o něco víc, ale většinou prostě vytahuju Fomapany. Měl jsem v lednici i Neopan 100, ale po letech neužití jsem ho s brutálním ziskem expirovanej prodal. Já si prostě nedokážu ospravedlnit focení na materiál, který není levný.


  • 0

#3938 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 069 příspěvků(y)
Reputace: 388

Publikováno 26 únor 2024 - 12:21:29

Já to beru takhle: když mám rád pivo, nebudu se odbývat Braníkem. Když mám rád víno, koupím si nějaké pořádné a ne Hodonínské slunce. A když rád fotím, koupím si pořádný film.
  • 3

#3939 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 639 příspěvků(y)
Reputace: -6

Publikováno 26 únor 2024 - 13:49:10

Kvalitní film ano souhlasím na určitý věci mě stačí ten levnej.Srovnávat to s pivem či vínem mě nepřijde úplně nejlepší nápad každému chutná něco jiného.Mě třeba nechutná Šampaňský jinak víno mám rád.Nemusím Rum tady se pije hodně to si dám radši vodku nebo Skotskou whisku .Liší se to člověk od člověka asi jako ve filmu každej ten film je jinej tak je se vším jinej kraj jinej mrav jak se říká.At si každý fotí na co chce jenom at nemluví o to že je to drahý.


  • 1

#3940 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 069 příspěvků(y)
Reputace: 388

Publikováno 26 únor 2024 - 14:19:31

Myslel jsem to takhle: když ti chutná pivo, koupíš si dobré pivo. Když ti chutná víno, koupíš si dobré víno a když ti chutná rum, koupíš si nějaký pořádný. A když svůj volný čas věnuju focení, nebudu ten čas marnit druhořadým materiálem.
  • 3

#3941 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 639 příspěvků(y)
Reputace: -6

Publikováno 26 únor 2024 - 23:55:46

Myslel jsem to takhle: když ti chutná pivo, koupíš si dobré pivo. Když ti chutná víno, koupíš si dobré víno a když ti chutná rum, koupíš si nějaký pořádný. A když svůj volný čas věnuju focení, nebudu ten čas marnit druhořadým materiálem.

O tom to tak úplně není.Když jsem četl Saudka říká tam spousty fotografů mě chtělo napodobit.Nefotili na propadlý filmy jako já a měli lepší modelky a fotáky stejně jim to úspěch nepřineslo.Kvalita snímku je pouze jedna z věcí kterou hodnotíme.Jak jsme říkali sice technicky zvládnutá fotka zbytek je to tom že šel kolem a cvakl to.


  • 0

#3942 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 069 příspěvků(y)
Reputace: 388

Publikováno 27 únor 2024 - 07:18:32

Samozřejmě že samotný materiál nebo technika ani v nejmenším nezaručí dobrou fotku, na druhé straně je to faktor, který člověk může nejsnáze ovlivnit a přispět tak k tomu, že když se mu náhodou povede udělat dobrou fotku, bude ta fotka dobrá i technicky. Ale všechno je věcí priorit a přístupu.
  • 2

#3943 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 207 příspěvků(y)
Reputace: 76

Publikováno 27 únor 2024 - 07:23:26

Poučení pro mě, které si vžádném případě nevztahujte na sebe!!!

 

1, Podstata starých dobrých časů je v tom že:

- slunce bylo teplejší

- tráva byla zelenější

- voda byla mokřejší

- holky byly mladší

- všechno TO mnohem líp stálo (za to)

- kdybych tehdá věděl to co vím dnes, tak bych tam byl bejval nechodil nebo šel

 

2, Reálná kupní síla teď je vyšší než dřív a focení tudíž vychází levnějš. Strojky a objektivy jsou v porovnání s průměrným platem, za starých dobrých časů, za pakatel. O materiálu to platí také. A jestli ne, tak co ušetřím za vybavení zlevní materiál.

 

3, To, že něco končí a něco začíná je fakt. Poučení pro mě, je: Nakup to co je super do zásoby aby to vystačilo do konce života. Když se objeví něco lepšího tak to prostě vyhoď a nakup to lepší.

 

4, Nekvalita mých fotek není rozhodně způsobená použitým materiálem. Když cvakám sračky, tak to ani půl tuny stříbra a brontosauří žloutek nezachrání.

 

5,Důležitý je fotit, fotit, fotit a zvětšovat, zvětšovat, zvětšovat. Jo a ještě nad tím přemejšlet. To je taky potřeba.

 

6, Představa, že dražší = lepší je z mého pohledu fajn do marketingu, ale dávno na to už nevěřím. Preferuji poměr cena/výkon.

 

7, Co se týká zaostřováků, ostřím pouze na whisky/burbon nebo cognac/brandy. Moje praktické zkušenosti končí u hranice 2500,- za lahev, protože výš mi to nedává absolutně smysl. Mohu ale s klidných srdcem říct, že lahev za 300,- si s přehledem namaže na chleba "limitovanou investiční" lahev za 1500,-. Ne obecně samozřejmě, ale kdo hledá a přistupuje k problematice vědecky, nebojí se slepého testu :cool:, což v tomto případě, a ve spojení s fotografií obvzláště, zní opravdu vtipně, se dobere pravdy a svoje, v potu tváře vydělané peníze, investuje tak, že se nemusí stydět. Sakra, to je ale souvětí!

 

7, Všimnul jsem si, že spousta "ikonických" snímků byla vybrána z velkého množství +- podobných snímků. Jen ten jeden byl TO ono. A také jsem si všimnul, že spousta "ikonických" snímků funguje i při extrémně mizerné reprodukci. Na tričkách, v novinách, nastříkaných šablonou na stěnách. Divný.

 

8, Pro mě nejhezčí fotky, co se týká kontrastu, tonality atd. jsou, světe div se, na Fomě 100, máchaný v Rodinalu, cvaknutý strojkem za 200,-. Ne foťák a objektiv neprozradím, protože si je chci nakoupit do zásoby, aby mi vystačili do konce života a Vy byste mi je vykoupili...

 

9, Tož, stejně postižení kolegové, DOBRÉ SVĚTLO!!!


  • 14

#3944 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 069 příspěvků(y)
Reputace: 388

Publikováno 27 únor 2024 - 12:13:59

Ale jo, pod tohle se klidně podepíšu, přestože některé věci bych akcentoval jinak. Velmi zajímavý a trefný postřeh je ten o těch ikonických snímcích. To stojí za přemýšlení.
  • 0

#3945 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 457 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 96

Publikováno 27 únor 2024 - 12:58:46

Fungujou, protože jsou "ikonické", s kvalitou fotografie to už nemá nic společného. Jak se staly slavnými a všeobecně rozšířenými je jiná věc a bohužel to s kvalitou taky často nemá nic společného; a řekl bych, že jejich cesty na výsluní byly trochu spletitější, než že by "byly vybrány"..
Fotografie je prostě hrozně záludné médium.

Ale jinak hezky řečeno.
  • 0

#3946 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 069 příspěvků(y)
Reputace: 388

Publikováno 27 únor 2024 - 21:06:08

To je samozřejmě pravda, resp. část pravdy. Druhou částí pak je, že kvalitní umělecké dílo, tedy i fotografie, je tvořeno celkem a nikoli detaily. Pokud je ten celek pevný a soudržný, snese to i přibližnou nebo pokroucenou interpretaci a pořád je to původní sdělení čitelné.
  • 0

#3947 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 457 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 96

Publikováno 28 únor 2024 - 01:09:45

Ano ano, Bůh stvořil celek světa dobrý. Avšak ďábel je skryt v detailu:)

 

Tvrzení, že umělecké dílo něco sděluje, je dost sporné, ale nebudu se hádat. Hádal bych se asi, kdyby se tvrdilo, že sděluje něco jednoznačného. Skoro by se naopak dalo říct, že čím je dílo nejdnoznačnější, vrstevnatější, tím je zajímavější a jaksi víc uměním, tj. víc uniká běžnému spotřebně-instrumentálnímu přivlastnění. Každopádně každá jeho abstrahující reprodukce (ve většině případů určitě ne "interpretace"), která vsadí na všeobecně v kultuře rozšířenou známost jeho nejnápadnějších rysů, je jeho zjednodušením právě na nějakou takovou (vizuální) jednoznačnost. Takový odraz díla pak na něj sice může poukazovat a těžit z jeho známosti či z jeho symbolického přivlastnění nějakou ideou (kterou ovšem původně autor třeba také chtěl vyjádřit), ale uměním už není, alespoň ne ve smyslu původního díla, stejně jako není výtah z literárního díla nebo nejznámější citát z něj oním literárním dílem. Ale umění 20. a 21. století je asi ještě zase jiná pohádka..

 

Upřímně - nějak se mi nevybavujou jiné fotografie, které by si lidé dávali na tričko nebo stříkali na zdi, než ty se silným politickým nebo kulturním podtextem - moc lidí se Sudkovým zátiším na tričku jsem neviděl a někde na vagonu metra stříknutej Moonrise, Hernandez, taky ne:)


  • 0

#3948 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 207 příspěvků(y)
Reputace: 76

Publikováno 28 únor 2024 - 06:14:53

17702.jpg

Funguje? Za mě ano.

 

Václav Jírů, Cigareta, 1929?, Moravská galerie


  • 0

#3949 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 188 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 28 únor 2024 - 08:11:16

Funguje! A na tričko bych si to teda klidně i stříknul! :-)


  • 0

#3950 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 069 příspěvků(y)
Reputace: 388

Publikováno 28 únor 2024 - 09:11:21

Abychom se tu nezaplétali do uměnovědných rozborů, tak jen podotýkám, že tím sdělením jsem nemyslel nějaké konkrétní sdělení, které má třeba vyhláška, nebo informativní text, nýbrž prostě vjem, působení. Samozřejmě že detaily jsou důležité, ostatně Mozart taky není jen ta melodie nahoře, kterou slyší každý, ale právě (i) to předivo pod ní, které slyší a ocení jen ten, kdo tomu trochu rozumí. I tu interpretaci jsem myslel trošku jinak. Nějaký nekvalitní tisk původní snímek interpretuje ve smyslu přibližného převyprávění, nikoli nového autorského vkladu. A je celkem pochopitelné, že na trička a na zdi se používají fotografie se silným hodnotovým resp. politickým pod textem, protože trička a zdi jsou odjakživa plochou právě to hodnotová a nikoli estetická sdělení. Ostatně už Lenin věděl, že v agitaci má fotografie a film naprosto nezastupitelné místo a nechal v zaostalém Rusku své fotografie distribuovat ve velikých počtech. A zde bychom se dostali k další rovině diskuse, která by se týkala právě těch ikonických fotografií se silným politickým podtextem, chcete-li, sdělením. Řada z nich tak silně působí především tím, CO zobrazují - fungují tedy především se znalostí kontextu - a nikoli tím, JAK to zobrazují. Samozřejmě, že i to JAK má svou důležitost, protože právě ono je klíčem k tomu, proč si danou věc spojujeme právě s konkrétním snímkem a ne s nějakým z nespočtu jiných. Mnohdy je dokonce obojí ve zvláštním rozporu: když se člověk podívá na slavnou fotografii migrující matky od Dorothey Lange, tak je to prostě snímek plný klasické krásy. Krásná žena v krásné kompozici s dětmi, vypadá to skoro jako nějaká ikona či renesanční obraz. Ta zjevná chudoba těch lidí v kontrastu se zjevnou zámožností dobových diváků byla samozřejmě tím, co zapůsobilo a co z toho dělá dodnes politicky sdělný obraz. Ale to už se pouštím daleko. Nabízí se zde nespočet dalších myšlenek a témat k diskuzi či úvaze.
  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních