Přejít na obsah


Fotka

Co mě zlobí dvě


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3954 odpovědí na toto téma

#3801 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 24 únor 2023 - 18:56:10

Do dřeváka 18x24 s objektivem bez závěrky abych mohl kloboučkovat. Já vím že se to dá řešit ND filtrama a podobně, ale na sklopce 10x15 fotím starými prošlými filmy Orwo NP s citlivostí 25 (děkuji Kankrla ještě jednou) které fotím jako ISO 6 kvůli stáří a vyhovovalo mi to. Do toho dřeváka by to bylo ideální a navíc to k tomu pasuje ta nízká citlivost. Když už po staru tak se vším, desky sebou ale tahat nehodlám.

Prubni mamografické RTGčka. Mi vycházejí jako ISO 25 a případně je pullnu...


  • 1

#3802 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 24 únor 2023 - 20:07:27

Vejfuk: no vzhledem k „retro“ směru, kterým se Foma od své privatizace postupně ubírá, se nějakého nesenzibilizovaného filmu od nich možná ještě dočkáme.

Ta Foma Orto 400 mi zavání tím, že se jim něco nepovedlo, a tak z toho udělali nový film.


  • 0

#3803 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 24 únor 2023 - 20:13:16

Tak to ano, to naprosto chápu. Skvělý plán! A taky chápu tu existenciální tíseň z mizejících zásob takového materiálu.
  • 0

#3804 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 24 únor 2023 - 20:28:13

Vejfuk: no vzhledem k „retro“ směru, kterým se Foma od své privatizace postupně ubírá, se nějakého nesenzibilizovaného filmu od nich možná ještě dočkáme.
Ta Foma Orto 400 mi zavání tím, že se jim něco nepovedlo, a tak z toho udělali nový film.


Nevznikl podobným způsobem Retropan 320?
  • 0

#3805 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 únor 2023 - 20:43:32

To napadlo víc lidí. Ovšem jak udělat neúmyslně orthochromatický film mi není jasné. Vždyť se zcitlivuje jinými jedůvkami.
  • 0

#3806 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 24 únor 2023 - 21:12:58

Já mám za to, že každé barvivo zcitlivuje jen určitou část pásma, takže pro panchromatismus se jich musí zkombinovat několik. Takže když se tam nedá nebo se tam „neuchytí“ např. barvivo pro červenou, bude ten film citlivý třeba jen po žlutou... Otázka je, jestli by pak vznikla emulze stejné citlivosti jako původně zamýšlená. Ale přesným detailům emulzní alchymie nerozumím, takže nevím, jestli se skutečně nějakým omylem tohle může stát.

Ale třeba je to celé blbost a Foma opravdu úmyslně vyvinula Orto 400. A i když to jde trochu proti tradici, třeba to najde přijetí a fanoušky, právě pro svoji raritnost.


  • 0

#3807 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 24 únor 2023 - 21:22:43

Vážení kolegové. FOMA Orto 400 je darem s nebes pro všechny, kteří mají doma plné zásuvky barevných filtrů po fotrovi a absolutně netuší, jak a k čemu slouží. Konečně budete nuceni prostudovat korekční tabulky prodlužovacích faktorů  a zapojit vlastní myšlení pro získ trochu odlišného vidění reality, než servíruje Vaše DSLR bedna o váze několika kilogramů. Panchro je učiněná nuda a rutina, nemající sebemenší naději na nějaký osobitý autorský rukopis...

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 2

#3808 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 25 únor 2023 - 09:04:33

Vejfuk: no vzhledem k „retro“ směru, kterým se Foma od své privatizace postupně ubírá, se nějakého nesenzibilizovaného filmu od nich možná ještě dočkáme.

Ta Foma Orto 400 mi zavání tím, že se jim něco nepovedlo, a tak z toho udělali nový film.

Co vím tak ne. Je to nové kreativní využití matroše který Foma dělá, ale necpal se do foťáků. Zaplať pánbůh, že se povedlo obchoďáky přesvědčit, že je třeba to využít když už to umí a existuje na trhu díra. Doufám, že na pultu  bude ve chvíli kdy vypukne šťavnatá jarní zeleň.


  • 0

#3809 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 únor 2023 - 09:09:56

v dobe kedy sa idete prejst po meste a v kazdom druhom vyklade vidite napis : z technickych pricin zatvorene budme radi ze FOMA vobec funguje, to ze ma mensiu ponuku a novy material vide iba za par rokov aj to iny aky by sme chcely nevadi. 

drzme jej palce nech sa jej dari  :-P


  • 1

#3810 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 51

Publikováno 25 únor 2023 - 13:01:45

Vážení kolegové. FOMA Orto 400 je darem s nebes pro všechny, kteří mají doma plné zásuvky barevných filtrů po fotrovi a absolutně netuší, jak a k čemu slouží. Konečně budete nuceni prostudovat korekční tabulky prodlužovacích faktorů  a zapojit vlastní myšlení pro získ trochu odlišného vidění reality, než servíruje Vaše DSLR bedna o váze několika kilogramů. Panchro je učiněná nuda a rutina, nemající sebemenší naději na nějaký osobitý autorský rukopis...

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

Absolutně souhlasím, panchromatické filmy reagovali minimálně na použití filtrů


  • 1

#3811 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 25 únor 2023 - 19:01:47

Pořád se mluví o tom že je dnes moda pouze nafotit vyvolat a naskenovat.Pro takového člověka není problém po naskenování si tam ty filtry dodat v programu na pc.I minilaby tohle umí stačí se domluvit co od toho chci.To bude film zase jenom pro opravdové temnokomorníky.


  • 0

#3812 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 únor 2023 - 21:10:58

každej film se počítá a zlatě za ty co jen skenují, neb i díky nim filmy vývojky budou na trhu

 a třeba přejdou na papír, vždycky může člověk prohlídnout 


  • 0

#3813 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 25 únor 2023 - 21:22:45

každej film se počítá a zlatě za ty co jen skenují, neb i díky nim filmy vývojky budou na trhu

 a třeba přejdou na papír, vždycky může člověk prohlídnout 

Spíš na foto papír ale do tiskárny.Jsou už takový.


  • 0

#3814 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 25 únor 2023 - 21:33:56

Pořád se mluví o tom že je dnes moda pouze nafotit vyvolat a naskenovat.Pro takového člověka není problém po naskenování si tam ty filtry dodat v programu na pc.I minilaby tohle umí stačí se domluvit co od toho chci.To bude film zase jenom pro opravdové temnokomorníky.

Jasne, ze to neni problem. Ale jaky by pak melo smysl fotit na film? Mozna to cely "chapu spatne", ale do skenu uz temer nesaham (ok, vyretusuju chlupy z kocek). Protoze to to pak muzu s klidem machat ve skopku od nadobi, a s naskenovanym "vysledkem" si potom udelam co chci. Mam na par kliknuti jakykoli vzhled, jakykoli styl, a nepozna nikdo nic. No jo, ale k cemu je mi potom 90% vseho toho kolem? Presne z tohoto duvodu jsem prestal uplne fotit na digital. Vsecko za me udela technika, je to jako sedet u televize a pasivne konzumovat.  To je pro me smrt duse.


  • 0

#3815 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 25 únor 2023 - 21:45:35

 

Pořád se mluví o tom že je dnes moda pouze nafotit vyvolat a naskenovat.Pro takového člověka není problém po naskenování si tam ty filtry dodat v programu na pc.I minilaby tohle umí stačí se domluvit co od toho chci.To bude film zase jenom pro opravdové temnokomorníky.

Jasne, ze to neni problem. Ale jaky by pak melo smysl fotit na film? Mozna to cely "chapu spatne", ale do skenu uz temer nesaham (ok, vyretusuju chlupy z kocek). Protoze to to pak muzu s klidem machat ve skopku od nadobi, a s naskenovanym "vysledkem" si potom udelam co chci. Mam na par kliknuti jakykoli vzhled, jakykoli styl, a nepozna nikdo nic. No jo, ale k cemu je mi potom 90% vseho toho kolem? Presne z tohoto duvodu jsem prestal uplne fotit na digital. Vsecko za me udela technika, je to jako sedet u televize a pasivne konzumovat.  To je pro me smrt duse.

 

Tak to je lepší zeptat se lidí co to dělají.Jedna moje kamarádka která dělala nádherný fotky pod zvětšovákem už 20 let nedělá.Proč bych s tím patlala v temný komoře když na pc je to hned.Proč bych používala filtry a podobný věci když to mám všechno v programu.Takových znám hodně.Pohodlnost vítězí nejen ve focení.Já u televize nesedím už jsem jí zrušil.


  • 0

#3816 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 25 únor 2023 - 22:30:34

Po nějakých 30 letech focení na film a zvětšování v komoře jsem si pořídil dítě a zjistil že se do fotokomory nedostanu tak často jak bych potřeboval. Tak jsem si koupil digitál a tři roky se fakt snažil dostat z toho vizuálně použitelnou fotku. Nepovedlo se. Navíc, i když mám poměrně zábavný foťák (Fuji x100s), pořád mám pocit že to na mě při focení moc bzučí a bliká.

Tak jsem vzal do ruky svůj starý dobrý Canon P. nacpal do něj film, ten jsem naskenoval tím digitálem (s makro předsádkou)(bo to co mi vylezlo ze skeneru byla hrůza) a výsledek je vlastně docela super (jasně, na skutečnou fotku z fotokomory to nemá, ale pořád hodně dobrý, minimálně mnohem lepší než co jsem dostal z dat nafocených tou Fujinou) a jako bonus práce s foťákem a pocit při focení je taky o dost lepší.

Fakt se těším, až malá doroste do samostatnějšího věku a já zas přitáhnu mého Dursta z půdy a zavřu s do komory, ale při současných časových možnostech je tenhle hybridní styl práce docela fajn.


  • 1

#3817 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 25 únor 2023 - 23:13:04

Canon P jsem si vždycky chtěl zkusit a nikdy jsem to neměl. Jak se s tím pracuje?
  • 0

#3818 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 25 únor 2023 - 23:35:45


Jasne, ze to neni problem. Ale jaky by pak melo smysl fotit na film? Mozna to cely "chapu spatne", ale do skenu uz temer nesaham (ok, vyretusuju chlupy z kocek). To je pro me smrt duse.
Já myslím, že tohle není správně položená otázka. Předpokládám, že všichni to děláme jako koníčka – a tam přece většinou rozhodují zcela mimoracionální kritéria. Prostě někoho to baví tak a někoho tak. Bez ohledu na to, zda to dává smysl. Krom toho pro každého tvůrce je technika něčím jiným: pro někoho čistě prostředkem k dosažení cíle, a volí tady takové prostředky, které ho nejméně obtěžují a kterými nejlépe vládne, pro někoho je klasicky cesta cílem a ta technika je pro něj mnohdy víc než výsledek. Což nehodnotím, jenom konstatuju. Já třeba na digitálem také nefotím vůbec, ačkoli mám k dispozici dost slušné vybavení. Prostě mě to nebaví, hlavně mi chybí ta fyzická podstata, negativ a zvětšenina; především ale ten negativ. V tomhle ohledu ten hybridní postup, tedy negativ a poté digitalizace, naprosto chápu a nemám s tím žádný problém. Pokud budu k sobě ale poctivý, musím si přiznat ještě jednu věc: zatímco klasickou fotografii jsem technicky zvládl a za ta léta se jí snad na dost slušné úrovni naučil, u toho digitálu bych musel začínat znova a učit se věci, do kterých prostě nemám chuť.
  • 4

#3819 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 25 únor 2023 - 23:46:35

Canon P je krásný stroj, oproti VI-L/VI-T/7 ořezaný o "zbytečnosti". Hledáček 1:1 s rámečky pro 35, 50 a 100 mm. Někdo si stěžuje že není vidět celý 35mm rámeček najednou, obzvlášť s brýlemi, ale mě ten hledáček sedí. Kovová "nepropálitelná" uzávěrka je hezký bonus.


  • 0

#3820 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 25 únor 2023 - 23:53:28

Měl jsem to jednou v ruce u Škody, neměl jsem na to ale prachy. Jako přesvědčený canonista to samozřejmě miluju na první pohled.
  • 0

#3821 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 26 únor 2023 - 00:28:16

Měl jsem to jednou v ruce u Škody, neměl jsem na to ale prachy. Jako přesvědčený canonista to samozřejmě miluju na první pohled.

Já ho kupoval od Japonců za cenu velmi příznivou... minimálně v porovnání s tím co stojí dálkoměry jiných výrobců.


  • 0

#3822 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 26 únor 2023 - 08:03:51

 

 

 


Jasne, ze to neni problem. Ale jaky by pak melo smysl fotit na film? Mozna to cely "chapu spatne", ale do skenu uz temer nesaham (ok, vyretusuju chlupy z kocek). To je pro me smrt duse.
Já myslím, že tohle není správně položená otázka. Předpokládám, že všichni to děláme jako koníčka – a tam přece většinou rozhodují zcela mimoracionální kritéria. Prostě někoho to baví tak a někoho tak. Bez ohledu na to, zda to dává smysl. Krom toho pro každého tvůrce je technika něčím jiným: pro někoho čistě prostředkem k dosažení cíle, a volí tady takové prostředky, které ho nejméně obtěžují a kterými nejlépe vládne, pro někoho je klasicky cesta cílem a ta technika je pro něj mnohdy víc než výsledek. Což nehodnotím, jenom konstatuju. Já třeba na digitálem také nefotím vůbec, ačkoli mám k dispozici dost slušné vybavení. Prostě mě to nebaví, hlavně mi chybí ta fyzická podstata, negativ a zvětšenina; především ale ten negativ. V tomhle ohledu ten hybridní postup, tedy negativ a poté digitalizace, naprosto chápu a nemám s tím žádný problém. Pokud budu k sobě ale poctivý, musím si přiznat ještě jednu věc: zatímco klasickou fotografii jsem technicky zvládl a za ta léta se jí snad na dost slušné úrovni naučil, u toho digitálu bych musel začínat znova a učit se věci, do kterých prostě nemám chuť.

 

 

Mel jsem na mysli vyznamne zasahy do skenu v graficke aplikaci. Ne samotnou digitalizaci. Proti digitalizaci nic nemam, (nakonec, ani proti foceni digitalem), je to dneska temer jedina cesta, jak vysledek nekomu ukazat... 


  • 0

#3823 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 26 únor 2023 - 13:43:26

Já bych tam zahrnul i tohle. Osobně bych to určitě nedělal, protože mou radost z celého procesu by to významně snížilo. Ale neodsuzuju, pokud to někdo dělá. Zjistil jsem, že má fotografická radost se realizuje nejsilněji ve dvou momentech: nejprve při cvaknutí závěrky. To je samo o sobě taková radost, že si někdy musím cvaknout naprázdno. A potom přes stříhání a zakládání negativu, když si potom negativ prohlížím proti světlu a kroužkuju si povedené fotky. Tím to také většinou končí, protože v komoře jsem nebyl už několik let.
  • 0

#3824 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 26 únor 2023 - 16:00:15

Měl jsem to jednou v ruce u Škody, neměl jsem na to ale prachy. Jako přesvědčený canonista to samozřejmě miluju na první pohled.


Já ho kupoval od Japonců za cenu velmi příznivou... minimálně v porovnání s tím co stojí dálkoměry jiných výrobců.
Koukal jsem se na eBay a jejich sehnání dost za dost slušnou cenu, to je pravda. Horší je, že já bych k tomu nutně potřeboval bych pětatřicítku 1:2. Tu totiž mám v řadě FD a to je objektiv, pro který bych skočil do ohně. Jenomže ta stojí strašně moc. Padesátka na tom vypadá krásně, neumím s ní ale vůbec fotit.
  • 0

#3825 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 27 únor 2023 - 09:32:52

Dobrá zpráva je že Foma Ortho 400 svitkový film půjde do prodeje do jednoho až dvou měsíců. Pánové donesli i vzorky jak ten film vypadá v porovnání s klasickou čtyř stovkou to vypadá velice dobře, pěkně kontrastní oproti Fomě 400. Tak aspoň něco.

 

Mohli by hodit alespoň nějaké informace na stránky, ať příznivce pěkně šponují a prodeje stojí od počátku za to.


  • 1

#3826 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 27 únor 2023 - 10:18:07

 

 

Měl jsem to jednou v ruce u Škody, neměl jsem na to ale prachy. Jako přesvědčený canonista to samozřejmě miluju na první pohled.


Já ho kupoval od Japonců za cenu velmi příznivou... minimálně v porovnání s tím co stojí dálkoměry jiných výrobců.
Koukal jsem se na eBay a jejich sehnání dost za dost slušnou cenu, to je pravda. Horší je, že já bych k tomu nutně potřeboval bych pětatřicítku 1:2. Tu totiž mám v řadě FD a to je objektiv, pro který bych skočil do ohně. Jenomže ta stojí strašně moc. Padesátka na tom vypadá krásně, neumím s ní ale vůbec fotit.

 

Na dálkoměru chci ostřit páčkou, nechci si vykroutit ruku na kroužku, takže jsem z origo objektivů nic nevybral a pořídil Color Skopar 35mm f2.5 (Classic). A naprostá spokojenost. Moje oko padesátku taky nevidí.


  • 0

#3827 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 27 únor 2023 - 11:31:37

Pořád se mluví o tom že je dnes moda pouze nafotit vyvolat a naskenovat.Pro takového člověka není problém po naskenování si tam ty filtry dodat v programu na pc.I minilaby tohle umí stačí se domluvit co od toho chci.To bude film zase jenom pro opravdové temnokomorníky.

 

Tak pokud se bavíme o ČB fotografii (když tu diskusi vyvolal nový negativ Foma Ortho 400), tak to samozřejmě není pravda. A na tento negativ se fakt těším, prý už cca za dva měsíce si budeme svitek moci koupit.


  • 2

#3828 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 3 březen 2023 - 18:07:46

Nevíte někdo jak se do článku tady na Temné vkládají obrázky? Mě to nejde horem ani dolem. 


  • 0

#3829 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 3 březen 2023 - 19:23:37

[quote name="maaca" post="550632" timestamp="1677489487"][quote name="achernar" post="550618" timestamp="1677423615"]
[quote name="maaca" post="550611" timestamp="1677367696"]
[quote name="achernar" post="550610" timestamp="1677365608"]
[/quote]


Na dálkoměru chci ostřit páčkou, nechci si vykroutit ruku na kroužku, takže jsem z origo objektivů nic nevybral a pořídil Color Skopar 35mm f2.5 (Classic). A naprostá spokojenost. Moje oko padesátku taky nevidí.[/quote]
Padesátka mi taky připadá nejzbytečnější objektiv světa. Mně se ten foťák líbí hlavně proto, že je to Canon. Dálkoměry mě všeobecně štvou a v podstatě mě baví jenom jako kompakty. Měl jsem jednou půjčenou Leicu M6 asi na 14 dní, byla to sice krásná kamera, ale stejně jsem si celou dobu říkal zlatá zrcadlovka. Tak bych k tomu chtěl samozřejmě originální objektiv a to právě ten, o kterém jsem psal, protože jeho charakter a podání znám a miluju. Ale stejně je to teorie, ty prachy na to nikdy mít nebudu.
  • 0

#3830 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 3 březen 2023 - 19:35:27

padesátka je supr (stejně jako 40 a 58mm). já zas nevidím 28 a 35mm


  • 1

#3831 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 3 březen 2023 - 20:09:50

Čtyřicítka jo, ta se mi líbí. Mám ji na Olympusu 35rd a 38 na Contaxu. Ale 58? To jsem měl naposledy na zenitu nikdy mi radost nedělala. Mám objektiv 55 mm. Občas si ho vezmu, protože je krásný a je to asférák, ale asi jsem s tím v životě neudělal kloudnou fotku. 35 mm je moje oko. 28 taky, ale trošku míň. Širší neumím.
  • 0

#3832 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 3 březen 2023 - 20:20:33

nejvíc zvětšenin mám z 21mm, to je moje :-) ale mám, myslím si, kloudný snímek i z tý 35mm. holt tohle je subjektivní, ale když není zbytí, tak je mnohdy celkem jedno, jaké ohnisko je nasazeno, pokud to není vyloženě extrém


  • 0

#3833 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 3 březen 2023 - 20:21:17

To určitě. Já taky nic nezatracuju a objektivy mám od rybího oka až po pětistovku asi všechny. Ale prostě každý vidí trochu jinak.
  • 0

#3834 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 3 březen 2023 - 20:22:13

U mě je to tak, že 90% všech fotek z kinofilmu je právě ta pětatřicítka a zbytek pětaosmdesátka.
  • 0

#3835 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 4 březen 2023 - 06:53:52

Nekdy me zlobi, ze neumim videt (a komponovat) s necim sirsim, nez 50. Mozna by stacilo napsat "neumim komponovat" :D Ale co uz... nejradeji mam 85mm a prijde mi, ze vidim jen jednotlivy veci. Jednu hlavu, jednu kytku, jednu kocku, jednu vetev... jak je toho v zaberu vic, tak v tom mma strasnej chaos...


  • 0

#3836 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 4 březen 2023 - 07:54:25

To naprosto chápu, taky mám podobně omezené vidění a široké kompozice mi nejdou, protože tam je, jak říkával profesor Šmok, moc herců. 85 mm je naprosto skvělé ohnisko a kdykoli fotím lidi, nic jiného nepoužívám. Mám úžasnou pětaosmdesátku a nevzdal bych se jí ani za zlatý prase. A té pětatřicítky také ne. Tu kupoval na začátku osmdesátých let táta ve Finsku a protože mu ten majitel obchodu byl něčím zavázaný, otestoval mu poctivě všech 12 ks, které měl na skladě a dal mu tu nejlepší. Stejně mu z 8 ks vybral i stovku. Tu pětaosmdesátku sice taky, později ji ale ukradli a tohle už je nová .
  • 0

#3837 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 4 březen 2023 - 08:24:52

Na dálkoměru chci ostřit páčkou, nechci si vykroutit ruku na kroužku, takže jsem z origo objektivů nic nevybral a pořídil Color Skopar 35mm f2.5 (Classic). A naprostá spokojenost. Moje oko padesátku taky nevidí.

Padesátka mi taky připadá nejzbytečnější objektiv světa. Mně se ten foťák líbí hlavně proto, že je to Canon. Dálkoměry mě všeobecně štvou a v podstatě mě baví jenom jako kompakty. Měl jsem jednou půjčenou Leicu M6 asi na 14 dní, byla to sice krásná kamera, ale stejně jsem si celou dobu říkal zlatá zrcadlovka. Tak bych k tomu chtěl samozřejmě originální objektiv a to právě ten, o kterém jsem psal, protože jeho charakter a podání znám a miluju. Ale stejně je to teorie, ty prachy na to nikdy mít nebudu.

Někdo má rád holky, někdo zase .... Pro mě je utrpení fotit se zrcadlovkou. Naštěstí se filmové aparáty vyráběly v různých (i velmi obskurních) formátech, tak máme každý možnost používat co nám sedí... když na to máme...


  • 0

#3838 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 4 březen 2023 - 08:32:54

Nevíte někdo jak se do článku tady na Temné vkládají obrázky? Mě to nejde horem ani dolem. 

Vpravo dole kliknout na   

1.použít rozšířený editor

 2.vybrat soubor vyberu                                      

 3.připojit tento soubor.


  • 1

#3839 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 březen 2023 - 09:04:36

Keď tak nad tým rozmýšľam, asi aj ja zväčša fotím na široké ohnisko, na 4,5x6 či 6x6 je to 50, na kinofilm používam trafo 28-70 a nejako nevnímam ohnisko, nastavujem podľa potreby a toho čo vidím v hľadačku. Aj keď zo sebou nosím stále 50, neviem, či bola na aparáte 3-4krát za posledných desať rokov. Pevné ohniská ako 20, či 28 som nepoužil už ani nepamätám. Mám aj trafo 28-210, ale tá 28-70 je pre mňa proste jednotka. Neviem či je to už pohodlnosť alebo lenivosť, ale meniť objektívy počas fotenia sa mi nechce. zväčša fotím reportáž.


  • 0

#3840 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 4 březen 2023 - 09:37:08

To naprosto chápu, taky mám podobně omezené vidění a široké kompozice mi nejdou, protože tam je, jak říkával profesor Šmok, moc herců.

já mám rád i patnáctku. občas není možný dostatečný odstup, nebo chci docílit nějaké perspektivy

52655797476_a56911d9fc_b.jpg


  • 2

#3841 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 4 březen 2023 - 09:50:57

To naprosto chápu, taky mám podobně omezené vidění a široké kompozice mi nejdou, protože tam je, jak říkával profesor Šmok, moc herců.

já mám rád i patnáctku. občas není možný dostatečný odstup, nebo chci docílit nějaké perspektivy
52655797476_a56911d9fc_b.jpg
To je moc hezká fotka! Já mám čtrnáctku přesně pro takové případy, kdysi jsem jí pro jistotu míval třeba i na reportáž že, sám pro sebe s tím ale moc fotit neumím. A když už jdu, mívám s sebou jen jeden objektiv. Dřív jsem míval brašnu se 3 objektivy, už jsem ale línej.
  • 0

#3842 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 4 březen 2023 - 10:09:14

Vážení kolegové, důvod k jakési zlobě nespatřuji ve svobodném rozhodnutí, jaké ohnisko pro daný námět zvolím. Řada 20 až 200mm, případně 17 až 200mm, včetně macra, je pro většinu obtížně realizovatelný sen. Tahat vše na velbloudu někam po kraji, bez předem známého cíle, je pouhá ztráta času a postrádá též jakýkoli smysl. Povětšinou se "lehká varianta" soustřeďuje na dvojici, maximálně trojici objektivů. Často opomíjíme některá ohniska, praxicky se z nich nepokoušíme vytěžit potenciál, který nabízejí. Nebude asi ku škodě záměrně po nějaký čas využívat přísně jednu ohniskovou vzdálenost v pomyslnně a záměrně vytvořené situaci, neposkytující jinou alternativu snímání. Donutit se k nějakému východisku za daných, neměnných podmínek. Zmíněná zkušenost může vést i k pestřejší stylizaci vlastního fotografického 

vidění a fotografického rukopisu. Samozřejmě hovořím o volné, tematicky postupně vrstvené fotografii, nikoli o potřebě jistoty fotografického záznamu v určité situaci.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#3843 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 4 březen 2023 - 10:09:44

 

To naprosto chápu, taky mám podobně omezené vidění a široké kompozice mi nejdou, protože tam je, jak říkával profesor Šmok, moc herců.

já mám rád i patnáctku. občas není možný dostatečný odstup, nebo chci docílit nějaké perspektivy

52655797476_a56911d9fc_b.jpg

 

 

To je pekna fotka, takto, kdyz ji nekdo uz udela :) Jenze ja bych tam stal, videl svyma ocima ten kruh a nic vic :) S tim vzadu to muj mozek nepropoji do kompzice


  • 0

#3844 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 4 březen 2023 - 10:35:41

i, Nebude asi ku škodě záměrně po nějaký čas využívat přísně jednu ohniskovou vzdálenost v pomyslnně a záměrně vytvořené situaci, neposkytující jinou alternativu snímání. Donutit se k nějakému východisku za daných, neměnných podmínek. Zmíněná zkušenost může vést i k pestřejší stylizaci vlastního fotografického 
vidění a fotografického rukopisu. Samozřejmě hovořím o volné, tematicky postupně vrstvené fotografii, nikoli o potřebě jistoty fotografického záznamu v určité situaci.
S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


Ano, přesně takhle to dělám. Když koukám na tu sbírku objektivů, je mi vždycky líto, že s nimi nefotím. Tak si vezmu jen jeden a zkouším nějakou dobu fotit jenom tím.
  • 2

#3845 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 4 březen 2023 - 10:36:19

To naprosto chápu, taky mám podobně omezené vidění a široké kompozice mi nejdou, protože tam je, jak říkával profesor Šmok, moc herců.

já mám rád i patnáctku. občas není možný dostatečný odstup, nebo chci docílit nějaké perspektivy
52655797476_a56911d9fc_b.jpg

 
To je pekna fotka, takto, kdyz ji nekdo uz udela :) Jenze ja bych tam stal, videl svyma ocima ten kruh a nic vic :) S tim vzadu to muj mozek nepropoji do kompzice
Já taky ne. Mým ideálním motivem je zeď.
  • 1

#3846 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 250 příspěvků(y)
Reputace: 214

Publikováno 4 březen 2023 - 10:50:05

Na třicetpětce hrozně rád používám manuální 14mm od Samyangu. Ale protože už jsem slepejš, tak při kompozici čumím do tabulek ať mám alespoň představu jak to budu mít proostřeno. Většinou se divím, že jsem byl schopen ještě zaostřit.


  • 1

#3847 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 4 březen 2023 - 11:19:48

Já mám taky manuál (fotím jen manuálem), ale u čtrnáctky není v podstatě důvod ostřit.
  • 0

#3848 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 250 příspěvků(y)
Reputace: 214

Publikováno 4 březen 2023 - 11:57:55

Já mám taky manuál (fotím jen manuálem), ale u čtrnáctky není v podstatě důvod ostřit.

Pokud fotíš od podlahy tak občas s tím kroutit musíš


  • 0

#3849 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 4 březen 2023 - 13:15:04

Já to mám jednoduché - na všech aparátech co mám je namontováno základní ohnisko, nic jiného nepoužívám a ani mě to moc neláká. Od 18x24mm až po 18x24cm. Easy. 


  • 0

#3850 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 4 březen 2023 - 13:19:56

Já to mám jednoduché - na všech aparátech co mám je namontováno základní ohnisko, nic jiného nepoužívám a ani mě to moc neláká. Od 18x24mm až po 18x24cm. Easy.

vždyť jo, tomu rozumím. Třeba na 4x5 fotím jen ohniskem 165mm a na rolleiflexu mám pochopitelně 80mm
  • 0




2 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 2 návštěvníků, 0 anonymních