Přejít na obsah


Fotka

Pentacon Six


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
387 odpovědí na toto téma

#151 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 únor 2015 - 11:39:46

Dámy a pánové, prosím o radu, týká se Psixu.......

technická pozn:  Fomapan100, R09 1:50, bylo to na stativu, clona 8

jaký expoziční čas a na jakém stativu? pokud tam spatřuješ nějaké neostrosti, jestli to není způsobeno tím - čas závěrky je v kritickém rozmezí, kdy klapnoucí zrcadlo může způsobit neostrost

co je kritické rozmezí nevím - možná tak od vteřiny do 1/30s 


  • 0

#152 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 4 únor 2015 - 12:05:25

 

Zajímalo by mě, jak jsi při měření postupoval. Já si dokážu představit měření jen na osciloskopu. Jinak nevím.

 

Asi by to vysvětlili jiní lépe. 

Takže koukni tady do toho vlákna. http://www.temnakomo...ěření závěrky6

 

Dával jsem tam i návod jak na to, je to v pdf zhruba uprostřed první strany vlákna.


  • 0

#153 stamir

stamir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationCífer, Slovensko
Reputace: 35

Publikováno 4 únor 2015 - 17:40:51

 

Dámy a pánové, prosím o radu, týká se Psixu.......

technická pozn:  Fomapan100, R09 1:50, bylo to na stativu, clona 8

jaký expoziční čas a na jakém stativu? pokud tam spatřuješ nějaké neostrosti, jestli to není způsobeno tím - čas závěrky je v kritickém rozmezí, kdy klapnoucí zrcadlo může způsobit neostrost

co je kritické rozmezí nevím - možná tak od vteřiny do 1/30s 

 

Dík. Stativ to byl Sherpa 800R. Čas byl 1/60 anebo 1/30, už nevim jistě.  Zkusím to nasadit na starý dřevěný stativ, ten je těžší než Sherpa.


  • 0

#154 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 4 únor 2015 - 17:49:03

Já bych tu neostrost hledal někde jinde. u toho snímku s kořeny mi přijde, že byla chyba v napnutí filmu nebo při skenování. u toho prvního bych řekl, že je to divný sken. 

 

To napnutí filmu se dá aspoň trochu řešit tak, že převíjíš před snímkem - nenecháváš dlouho natažený film. 


  • 0

#155 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 4 únor 2015 - 17:59:23

Zvlášť u toho snímku se stromy je výraznější neostrost ke krajům a do rohů. Takže to s optikou něco společného asi může mít ?


  • 0

#156 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 4 únor 2015 - 19:58:56

stamire, asi blbě vidím, ale žádnou neostrost nevidím. U té jedné pravý horní roh možná, ale jako by to bylo mimo dof. Skeny se taky dají doostřit, zvláště v PS je několik různých kombinací možno použít, sám se v tom nevyznám. Možná ten srovnávací snímek, co jsi postnul, nějakou takovou procedůrou prošel.


  • 0

#157 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 4 únor 2015 - 20:14:37

jj ono než vloží scany na pochlubení světu, doostří to v Zooneru a nic není poznat pokud to nepřežene, sám jsem to zkoušel, jde to dobře, kontrast, expozici atd se dá upravit také, pak je fotka naprosto dokonalá.


  • 0

#158 stamir

stamir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationCífer, Slovensko
Reputace: 35

Publikováno 4 únor 2015 - 21:03:45

... doostří to v Zooneru ...

...to jo, ale jemné detaily to na fotku nedokreslí..

 

Tak dík, jste mě uklidnili, když vám ten výstup připadá +/- v normě. Musím si holt zvyknout, že to není Zuiko ;-)


  • 0

#159 Gendarme

Gendarme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationPraha 5, Havl. Brod
Reputace: 1

Publikováno 5 únor 2015 - 09:15:16

...tak jsem byl se svým P6 u p. Pazdery na promazání, ale bylo mi řečeno, že příčina je i v tom, že závěrka se v chladu špatně navíjí na navíjecí váleček a promazání, že by nemuselo pomoci.

Zkoušel jste tedy opravdu někdo vyměnit to mazání a pomohlo to pak v chladnu? 

 

trpí na chlad i ruský Kiev 60? je z Ruska tak by nemusel :-)


  • 0

#160 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 5 únor 2015 - 10:03:18

běžná  vlastnost  obyvatel české kotliny,  zdůvodnit,  proč nejde udělat to, do čeho se jim nechce.  


  • 0

#161 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 5 únor 2015 - 10:06:34

Dámy a pánové, prosím o radu, týká se Psixu. Fotím hlavně kinofilm, ale neodolal jsem, když se mi dostal do rukou kosmeticky velmi pěkný Pentacon six + Biometar 80mm/2.8
Udělal jsem s tím nejaké pokusy, naučil se magii natahování a převíjení a třetí film vypadá jakž takž. Ale spokojený nejsem. Četl jsem hodně chvály na Psixové skla, ale teď nevím... Mám nejaký nepovedený kus? Například tenhle chlap má fotky ze sixe krásně ostré (většinou): https://www.flickr.c...l-pentaconsix  

Vážení černokněžníci, skoukněte, prosím,  tyto dva pokusy a dejte mi nejaké moudra jak bych mohl zlepšit výstup z Psixe. Děkuji.

https://www.flickr.c...00/16439206391/
https://www.flickr.c...00/16255062827/

technická pozn:  Fomapan100, R09 1:50, bylo to na stativu, clona 8

Ahoj stamir

nemá nejaké extra skúsenosti v porovnávaní stredných formátov,

ale keď som fotil na Psix zábery neboli nikdy extra ostré,a nemislím si že to bol dôvod samotného prístroja,

jeden čas som fotil na sklá Psixu cez kinofilm,najlepšie mi vyšiel objektiv flektogon 50 ten sa dal použiť od otvorenej clony

biometar 80 od clony 5.6 (minimálne 4)

biometar 120 od clony 4  ale ten sa mi zdal byť podstatne lepší ako biometar 80

Sonar 300/4 od clony 8

havne som pozoroval podstatne znížený kontrast pri otvorených clonách

keď som fotil cez broniku sklá 50,80,a150mm výsledok bol lepší aj pri otvorených clonách.


  • 0

#162 Lubanone

Lubanone

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 únor 2015 - 00:37:46

Dobrý den, jak prosím vás přetočit a vyndat film z Pentaconu six? Děkuji za odpověď na tuto (pro mnohé) stupidní otázku :)


  • 1

#163 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 16 únor 2015 - 00:55:29

Zdravím.  Ten dotaz není stupidní, jen je ta otázka tak nějak nejasná.

Ten Pentacon jsi dostal do ruky už s vloženým filmem, fotoaparát máš poprvé v ruce ale víš že tam je vložený film a chceš jej nejprve vyndat ?   Nebo v jaké jsi vlastně situaci ? 

Nezkusil jsi třeba na YouTube najít pro Pentacon nějakou nápovědu ?  

Přidej sem víc informací, chceš-li se něco dozvědět.  


  • 0

#164 Lubanone

Lubanone

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 únor 2015 - 01:08:48

Díky za rychlou reakci. Fotoaparát jsem dostal do ruky bez filmu, film založil, nacvakal a teď bych ho rád přetočil zpět, vyndal z fotoaparátu a vyvolal. Hledal jsem videa na youtube a různé články na webu, ale víceméně bez výsledku. Našel jsem spoustu informací jak film založit, ale jak ho vyndat již ne. 


  • 0

#165 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 54

Publikováno 16 únor 2015 - 04:07:34

Díky za rychlou reakci. Fotoaparát jsem dostal do ruky bez filmu, film založil, nacvakal a teď bych ho rád přetočil zpět, vyndal z fotoaparátu a vyvolal. Hledal jsem videa na youtube a různé články na webu, ale víceméně bez výsledku. Našel jsem spoustu informací jak film založit, ale jak ho vyndat již ne. 

Svitkovej film se převíjí s jedný cívky na druhou.Po posledním snímku dotočíš zbytek krycího pásu až ucítíš že běhá volně tak otevřeš foták a na konci je kousek pásky a tou to zalepíš.Práznou cívku použiješ na novej film.


  • 0

#166 Lubanone

Lubanone

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 únor 2015 - 09:55:09

Tohle je mi jasny, jen nevim (technicky) jak to previnout ve fotoaparatu. Proste nevim co mam zmacknout nebo udelat abych to pretocil z jedne civky na druhou ve fotoaparatu. Predpokladam ze se to da udelat primo ve fotaku a nemusim to delat po tme rucne.
  • 0

#167 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 16 únor 2015 - 10:17:15

Pokusím se podle svých sil celou operaci popsat. Cívka s novým filmem je vlevo. Když fotíš, snímek po snímku se film i s krycím pásem postupně navíjí na pravou cívku. Když odexponuješ dvanáctý snímek,další natažení je blokováno. Pohneš páčkou, která je na pravém boku aparátu pod tou převíjecí pákou s počítadlem (je to takový plechový dzindzik), blokování se uvolní a dalším natahováním a cvakáním nebo kývavým pohybem páčky domotáš film i s krycím pásem na pravou cívku. Film vyjmeš, zalepíš a prázdnou cívku z levé strany přehodíš na pravou. Tím je přístroj připraven k vložení dalšího filmu.

http://cameramaniacs...entacon_6tl.jpg


  • 1

#168 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2015 - 10:20:29

Moc jasny ti to neni :-).
Nikam nic zpet neprevijis.
Proste docvakej ten film uplne nakonec kryciho pasu, tak jak je popsano vyse. Pak to normalne vyndej a zalep.
Film neprevijis zpet jako u kina, pouze ho pretransportujes z jedny spulky na druhou. A to udelas tak, ze ten svitek nafotis ;-)
  • 0

#169 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 únor 2015 - 10:34:30

Jéjda jéjda. Tato otázka mi udělala radost. Stále zde řešíme kol kolem stejné problémy a já měl pocit, že komora už nemá volné téma a ejhle ona zde je nová naprosto základní otázka, kterou jsme neřešili. Jen by jsem dodal, že do Sixe se dobře hodí film Foma 200.
  • 0

#170 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 16 únor 2015 - 11:39:35

Moc jasny ti to neni :smile:.
Nikam nic zpet neprevijis.
Proste docvakej ten film uplne nakonec kryciho pasu, tak jak je popsano vyse. Pak to normalne vyndej a zalep.
Film neprevijis zpet jako u kina, pouze ho pretransportujes z jedny spulky na druhou. A to udelas tak, ze ten svitek nafotis ;-)

Doplnění: Dle p. Blažka je pro ono "docvakání" vhodné použít čas 1/1000 aby mezera mezi plátny závěrky byla co nejmenší a minimalizovalo se riziko zachycení konce krycího papíru závěrkou (které následně může vést až k nevratnému poškození stroje). K původnímu návodu údajně existuje dodatek, který toto nějak řeší, ale abych řekl pravdu, nemám ani návod, ani dodatek, mám jen SIXe (a taky Kieva, Flexaretu, Opemus ...) :-)

 

Ještě si dovolím souhlasit s info o pár příspěvků výše: Taky se mi zdá, že Biometar 120 je mnohem lepší než 80ka.


  • 0

#171 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 únor 2015 - 11:48:03

Fotím na PRAKTI SIXE, tedy na staršího brášku. Někteří jazyky tvrdí, že mladší bráška se nepovedl. Nevím, nemohu hodnotit. Dotáčení filmu řeším tak, že nedotáhnu páčku na konec, ale přes zubatku dotahuju film. To Pentacon Six nemá??????
  • 0

#172 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 16 únor 2015 - 11:54:42

Má.


  • 0

#173 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 16 únor 2015 - 11:57:05

Fotím na PRAKTI SIXE, tedy na staršího brášku. Někteří jazyky tvrdí, že mladší bráška se nepovedl. Nevím, nemohu hodnotit. Dotáčení filmu řeším tak, že nedotáhnu páčku na konec, ale přes zubatku dotahuju film. To Pentacon Six nemá??????

 

Má - můžeš páku převíjení natáhnout až dokonce, ale nesmíš jí vrátit do výchozí polohy, tam se zablokuje a uvolní se  až po stisku spouště. Tak se dá i bez cvakání film domotat. Někde jsem četl, že to není doporučovaný postup, ale já to tak dělám.


  • 0

#174 Lubanone

Lubanone

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 únor 2015 - 11:57:21

Pokusím se podle svých sil celou operaci popsat. Cívka s novým filmem je vlevo. Když fotíš, snímek po snímku se film i s krycím pásem postupně navíjí na pravou cívku. Když odexponuješ dvanáctý snímek,další natažení je blokováno. Pohneš páčkou, která je na pravém boku aparátu pod tou převíjecí pákou s počítadlem (je to takový plechový dzindzik), blokování se uvolní a dalším natahováním a cvakáním nebo kývavým pohybem páčky domotáš film i s krycím pásem na pravou cívku. Film vyjmeš, zalepíš a prázdnou cívku z levé strany přehodíš na pravou. Tím je přístroj připraven k vložení dalšího filmu.

http://cameramaniacs...entacon_6tl.jpg

Děkuji ti! Osvětlil jsi mi věc která mi nebyla zprvu jasná a to fakt, že svitek nikam nepřevíjím jak u kina, ale po vyfocení ho v podstatě mohu hnedka vyndat :) 


  • 0

#175 Gendarme

Gendarme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationPraha 5, Havl. Brod
Reputace: 1

Publikováno 16 červen 2015 - 07:23:57

Zdravím, nechal jsem svůj Pentacon six promazat a seřídit, kvůli úplnému neotevření závěrky - což bylo opraveno. Jen po opravě nejde měnit expozice ze 1/125 na 1/60. Nesetkal se s touto chybou také někdo?


  • 0

#176 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 27 červen 2015 - 22:04:53

Před několika lety se v tomto vlákně řešilo, jak rozebrat TTL měřící hranol. Já jsem si nedávno takový hranol levně pořídil, ale uvnitř byla nějaká špína (vypadala jako rozlitá tekutina) a chtěl jsem si ho vyčistit. Bohužel jsem zjistil, že to není špína, ale koroze v hranolu. Nicméně díky tomuto pokusu vznikla dokumentace, jak hranol uvnitř vypadá a jak se dá rozebrat. Pro zájemce k dispozici zde:

 

http://sepulnation.r..._Six_TTL_prism/


  • 1

#177 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 29 červen 2015 - 17:11:40

Páni,
vyriešil niekto /uspokojivo/ uchytenie statívovej doštičky na telo P-Six?

Šak sa to furt tóčí :D
  • 0

#178 Kapi

Kapi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationBergen,Norway
Reputace: 81

Publikováno 29 červen 2015 - 20:46:10

Páni,
vyriešil niekto /uspokojivo/ uchytenie statívovej doštičky na telo P-Six?

Šak sa to furt tóčí :D

 

Ja som napriklad prerobil dosticku na stativ, strhol z nej gumu a nalepil asi 3mm vrstvu korku. Tym padom bol fotak od dosticky dalej, a dalo sa to poriadne dotiahnut. Ale aj tak to nebolo 100%. Jedine ak mas vacsiu dosticku, ze presahuje az pod telo. Potom to drzi


  • 0

#179 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 červen 2015 - 21:04:24

nesmíš dávat tak veliká telátka na něj :-)

-

koukám na to, kdybych to se stativem myslel vážně, tak vyrobím - vyfrézuju aluminiový T mezičlen, který zapadne okolo kruhové části kolem stativového závitu a zároveň obepne tělo uprostřed

kdybych neměl frézaře po ruce, tak bych to vyskládal z kovových hranolků a plechu a sešrouboval, nebo svařil prostě kdo si hraje nezlobí

ne že by tady soudruzi udělali chybu! ále takový mezičlen by prospěl


  • 0

#180 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 30 červen 2015 - 07:03:56

Radime,

neviem si to síce úplne predstaviť, ale niečo možno časom vymyslím :) Ja som premýšľal nad riešením že aspoň obrúsim elox z doštičky (čo zdrsní povrch).

Ono taký Pentax 6x7 to má riešené veľmi fajn - má samozrejme dieru na šroub a aj "zápich" v tele. Tým sa zabraňuje pootáčaniu (keď tam lieta tá závierka napríklad) a na moje počudovanie - funguje výborne.

Tak sa snažím prísť na to, či sa niekde na tele Sixa nedá zdola prirobiť (samozrejme vratne) nejaký výčnelok a do doštičky by som spravil zase dieru.

 

Našťastie všetky dlhšie sklá, ktoré mám, majú svoj vlastný závit (300 aj 500).

 

Sixu zdar!


  • 0

#181 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 30 červen 2015 - 12:47:58

Nepoznáte někdo podle hlavy co by mohl mít tenhle chlápek za stativ? https://youtu.be/RWPL-gvHdqQ?t=187

 

Sonnar 180 má stativovej závit na tubusu, on to má uchycený za tělo a přesto mu to drží. :shock:


  • 0

#182 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 30 červen 2015 - 13:25:06

No, moc toho vidět není, ale podle toho čuráčku bych to viděl na moji milovanou kulovou hlavu Acratech GV2. Je velmi lehká a přitom robustní a udrží 11 Kg. Mám ji a velká spokojenost i na 4x5.

Tož tak, zdařec Luigi :shock:


  • 0

#183 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 červen 2015 - 21:12:38

duro, zvědavost mě dnes přemohla, tak jsem zkusmo  vyrobil destičku na ukázku a vypadá to sypmaticky, kdo máte přístup ke frézovací kovovýrobě, zadejte si z centimetrového materiálu do výroby, na původní stativový závit bych to uchytil a ze spodu v řadě několik stativových závitů kvůli těžišti 

v zadní části je otázka výměny filmu na stativu, jestli to vzadu uzavírat zadní hranou, či ne

jistě by to šlo udělat i na koleně kovové, ale tady bych to radši nechal obráběčům i když vzpomenu li na první ročník středního učiliště, tam byl pilník naším přítelem a jistě by se to zvládlo...

 

Přiložený soubor  six_podlozka1.jpg   114,67K   20 Počet stažení Přiložený soubor  six_podlozka2.jpg   131,07K   15 Počet stažení

 

 


  • 2

#184 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 1 červenec 2015 - 04:37:17

Nepoznáte někdo podle hlavy co by mohl mít tenhle chlápek za stativ? https://youtu.be/RWPL-gvHdqQ?t=187

 

Sonnar 180 má stativovej závit na tubusu, on to má uchycený za tělo a přesto mu to drží. :shock:

kdyžtak stojí za vyzkoušení sirui k30x. je podstatně levnější jak luigiho acra a udrží taky nechutný věci, byť je relativně lehký, jmenovitě rb67 s vytaženým měchem na max + dva mezikroužky (45+82mm, 845 gramů) a na konci 3,5/127 (793 gramů). pochopitelně to drží za stativový závit v tělu. pravda, tenhle sirui to má na hraně, musí se už hodně utáhnout, ale nikdy jsem neměl v ruce něco hůř vyváženého. kdyžtak dělá sirui ještě k40x


  • 0

#185 PAVEL C

PAVEL C

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 1 červenec 2015 - 07:35:45

Pane RHx.

Výborně. Vaše tvůrčí myšlení stále obdivuji. Jako bývalý konstruktér leteckých přístrojů vím o čem mluvím. Vaše příspěvky na TK čtu vždy nejdříve.


  • 1

#186 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 1 červenec 2015 - 07:39:16

Presne tak, Rhx dáva pojmu "fotokutil" nové rozmery až priamo dimenzie :)

Vďaka za názornú ukážku, už mi je to jasné a nápad zaujímavý!


  • 1

#187 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 červenec 2015 - 13:04:38

na tohle přece stačí selský rozum

ještě by to šlo vypálit - dvě vrstvy plechu, horní díl děravý, spodní rovný - silněší a sešroubovat, snýtovat

jen připomenu, že výška frézování kruhové a obdélníkové části se liší asi o půl mm, tak to by se nějak muselo vypodložit


  • 2

#188 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 2 červenec 2015 - 12:27:11

Neshání někdo? Už nevyužiji. Pardon za spam..

 

http://zastavcas.wee...n-six-tl-prodej


  • 0

#189 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 1 září 2015 - 08:15:24

Pořídil jsem P6 TL a při focení ze stativu jsem zjistil, že i přes řádné utažení šroubu na stativové destičce se foťák "gegle" a to dost. Ta "stříbrná objímka" (lepší popis mne nenapadl) se závitem pro stativ v těle prostě nedrží pevně. Měl bych na znalce Sixů zde pár otázek:

  • Je to normální?
  • Dá se to nějak přitáhnout?

Jediný způsob, jak ji zajistit, je použitím výrazně delšího šroubu, který celou tu objímku vůči tělu zajistí - opře se až o tělo za závitem. Ale to se mi nezdá jako vhodné řešení. Musel bych koupit delší šroub do destičky a zkrátit jej na přesnou délky kdy to bude dostatečně šponovat tu objímku vůči tělu a zároveň ještě objímka dosedne na destičku. Ale to se mi nějak nezdá ok, nevím jestli by to vlastně pak bylo dostatečně pevné...


  • 0

#190 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 září 2015 - 11:29:11

o šest příspěvků výš je jedno z možných řešení

několikrát jsem destičku použil a asi ani nebudu řešit výrobu z kovu

-

je má oproti obrázku vyvrtanou díru v kruhovém vybrání a skrz to šroubuju na stativovou hlavu


  • 0

#191 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 1 září 2015 - 11:49:13

Já mívám Sixe na stativu Hama Star 63, obyč a nic se neprotáčí, sedí tam s Flektogonem.


  • 0

#192 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 1 září 2015 - 12:07:01

Já mívám Sixe na stativu Hama Star 63, obyč a nic se neprotáčí, sedí tam s Flektogonem.

Hama Star 63 a SIX? Tahle kombinace asi štamprlovým testem neprojde, řekl bych. :-)


  • 0

#193 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 1 září 2015 - 12:12:37

To asi ne:-) , ale drží ho hezky, on ten šroubek je hezky uproštřed. Na nějaký zápasení to ovšem není.


  • 0

#194 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 1 září 2015 - 12:30:40

Asi jsem mezitím vypátral řešení. Pod polepem (zespoda, na té stříbrné objímce) by měly být tři šroubky, kterými by se měla dát dotáhnout (zdroj: internet :D). Dnes odpoledne vyzkouším. Za tip s větší destičkou děkuji, vyzkouším po dotažení jak je to stabilní a případně budu dále řešit...


  • 0

#195 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 1 září 2015 - 14:45:15

Asi jsem mezitím vypátral řešení. Pod polepem (zespoda, na té stříbrné objímce) by měly být tři šroubky, kterými by se měla dát dotáhnout (zdroj: internet :D). Dnes odpoledne vyzkouším. Za tip s větší destičkou děkuji, vyzkouším po dotažení jak je to stabilní a případně budu dále řešit...

Dle mého jsi se dopátral správného řešení. V případě použití delšího šroubu by se mohlo stát, že si ty tři šroubky držící stativové uchycení

vytrhneš z těla aparátu.


  • 0

#196 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 září 2015 - 15:16:12

také jsem šroubky utahoval a zdálo se mi to takové poddimenzované, jako by tam soudruzi udělali, když ne chybu, tedy slabé místo, ovšem s mojí podložkou už mám po starostech


  • 0

#197 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 1 září 2015 - 18:34:35

také jsem šroubky utahoval a zdálo se mi to takové poddimenzované, jako by tam soudruzi udělali, když ne chybu, tedy slabé místo, ovšem s mojí podložkou už mám po starostech

Jo ta podložka je dobré řešení. Mě ta "brzda" na těle Sonaru 180 moc nebrzdí a stávalo se mě, že voda z rybníku občas byla z kopce :-P


  • 0

#198 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 1 září 2015 - 19:32:22

Tak dotaženo... Je to nejmíň o 147 % lepší. Ale že by mě to nějak nadchlo to teda ne. Zvážím výrobu destičky, obzvláště protože můj Sonar má stativovou pátku notně jetou.
  • 0

#199 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 8 březen 2016 - 23:19:49

Kdyby někdo chtěl vím o vyzkoušeném P6 TL v moc pěkném stavu s koženou brašnou jako novou, má  80/2,8 biometar a šachtu, pán za něj chce 3000,-. Fotky kdyžtak pošlu emilem, ale každý ví jak vypadá :-)


  • 0

#200 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 9 březen 2016 - 03:29:06

a udělá 13 snímků na svitek 120? :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních