Přejít na obsah


Fotka

Pentacon Six


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
387 odpovědí na toto téma

#201 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 9 březen 2016 - 07:19:49

:mrgreen: to nevím, ale mezery mezi snímky má pravidelné :cool:


  • 0

#202 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 březen 2016 - 09:52:32

pak

jistě udělá!


  • 0

#203 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 9 březen 2016 - 21:24:18

No hlavne zda by ho nekdo chtel aby neutekl nejakemu prekupnikovi.
  • 0

#204 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 1 duben 2016 - 15:29:09

Tak dnes mám na srdci tři věci:

 

1) Biometar 120, který mají v bazaru u Škody (stav 1/C bez fotky na netu, je to zebra) vypadá jako novej - tělo i optika, tak si ho prosím někdo kupte, než to nevydržím a koupím ho sám...

2) Vlastní tu někdo z Prahy či okolí širokáč Mir 38 (65mm) a byl by ho případně ochoten zapůjčit na vyzkoušení?

3) Nemá někdo přebytečnou spodní půlku pouzdra na SIXe (klidně bez popruhu), kterou by byl ochoten za přiměřenou protihodnotu přenechat?

 

Uf, dalo to práci, ale hned je mi líp!!


  • 0

#205 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 1 duben 2016 - 16:22:40

Tak dnes mám na srdci tři věci:

 

1) Biometar 120, který mají v bazaru u Škody (stav 1/C bez fotky na netu, je to zebra) vypadá jako novej - tělo i optika, tak si ho prosím někdo kupte, než to nevydržím a koupím ho sám...

2) Vlastní tu někdo z Prahy či okolí širokáč Mir 38 (65mm) a byl by ho případně ochoten zapůjčit na vyzkoušení?

3) Nemá někdo přebytečnou spodní půlku pouzdra na SIXe (klidně bez popruhu), kterou by byl ochoten za přiměřenou protihodnotu přenechat?

 

Uf, dalo to práci, ale hned je mi líp!!

 

Spodni dil pouzdra na six bych nekde mel najit .. 


  • 0

#206 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 50

Publikováno 9 duben 2016 - 20:27:19

Hranol P six

nemá někdo návod na obsluhu měřícího hranolu na |P six. Měl jsem ho u škody na opravu ale vrátili ho, že je v pořádku. Nevím jak nastavit ty kolečka  proti značce, někde to zaskakuje, někde ne.


  • 0

#207 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 9 duben 2016 - 21:09:54

Zasklakovat to může na hodnotách 2,8 - 4 - 5,6. A to z důvodu, že v rozmezí těchto základních světelností se pohybuje jeden každý objektiv systému P-six


  • 0

#208 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 50

Publikováno 11 duben 2016 - 20:18:45

Děkuji, Ivan


  • 0

#209 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 13 duben 2016 - 07:23:50

Můj Six snímky nepřekrývá, činí tak pouze cíleně s Neopanem Across 100 - 2x ze 2 pokusů, jinak nikdy. Někdo má podobnou zkušenost? Přemýšlím, jestli to může být způsobeno třeba hladkostí krycího papíru nebo tak něčím? Film zavádím podle standardního návodu, tj. přidržuji prstem krycí papír při navíjení aby byl napnutý.


  • 0

#210 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 duben 2016 - 15:29:43

to je mi nějaká záhada, přitom právě acros je film jemný i po mechanické stránce by měl tělem klouzat zcela bez protestů

možná na to tělo je ten film jemný až moc, když s jinými se to nestává

-

kdyby se mi to stalo, tak obětuju kousek filmu, po každém záběru převinu na doraz, vrátím páčku a potáhnu ještě kousek

mezery budou větší, nebude 13, ale (?)9-10 záběrů, ale budou nepřekryty

-

můj six je upraven, je to kontroverzní úprava, ale záběry překrývat nemůže, převíjí se a natahuje zvlášť


  • 0

#211 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 13 duben 2016 - 17:05:15

Mám 4ks Pentacon six TL, Jeden kus jen six. Všechny dělají 13ks snímků s mezerama, ba jsou opraveny a seřízeny odborníkem na Flexarety a Sixy. 13 snimků dělají s Foma iso 100. Teď jsem před cca dva týdny zpět založil Foma 200 a udělal jen 12 ks snímků s lehkým 1mm překrytím na třech svitcích. Po založení iso 100  do stejné mašinky opět 13 snímků s mezerama. Jinak Six a onkrétně objektivy jsou u mě top no. 1. :-)


  • 0

#212 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 duben 2016 - 18:28:09

no z takového hlášení bych byl veeelmi rozpačitý, kdybych měl takovým přístrojem fotografovat něco, na čem velmi záleží  :???:

-

pro mě je to číslo jedna taktéž, prodal jsem jpn a pořídil ddr ,neb ergonomicky a ekonomicky lepšího aparátu jsem na světě nenalezl

ale podle vkusu každého druha!


  • 0

#213 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 13 duben 2016 - 19:12:02

Oni fungují bez chyby, jen s tou dvoustovkou je to jinak, já používám jen Fomapan 100, takže žádný problém, iso 400 používám jen jednou za rok, nějak mě neoslovil.


  • 0

#214 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 27 květen 2016 - 12:30:50

Vážení temní mágové,

 

potřeboval bych píchnout. Objednal jsem si do Sixe matnici od Araxu a jakmile mi přijde, rád bych ji tam nahodil. Nejdříve mám tedy dotaz - zvládne to průměrně zdatný kutil i sám?

 

A pokud ano, koukal jsem na pentaconsix.com a je tam dobrý tip. Měl bych vyměnit tu kratší pacičku za dlouhou z jiného Sixe. Jenže já žádného jiného Sixe nemám. Takže bych se chtěl zeptat, jesli tady někdo jednoho na díly nemá a jestli by mi jednu tu pacičku neobětoval. ^_^

 

Taky jsem tu četl, že se ta matnice nedá používat s tou základní šachtou (potom jsem tu viděl i teorii, že stačí zavřít jedno oko). Neměli byste teda někdo na prodej neměřený hranol nebo takové to zvětšovací kukátko (teď fakt nevím, jak se to správně jmenuje ^_^). Většinou to každý prodává s celým Sixem a to se mi zase nechce kupovat... No a ceny na e-bay, alespoň podle mě, jsou poslední dobou nějaké mimo - navíc všechen ten shipping a clo...


  • 0

#215 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 27 květen 2016 - 15:22:08

Já ji taky měnil za Araxovou, je to jednoduché. Stačí si počínat normálně opatrně a citlivě. Přiměřeně velký šroubováček, a neco nekovového na vydloubnutí toho pružného rámečku nad stávající matnicí. A možná bude potebovat lehce přebrousit obvod nové matnice, jde tam celkem natěsno. A stačí ty plíšky po origo matnici, když ten přítlačný  rámeček lehce předpružíš přidržije matnici spolehlivě na místě. Co se týká ostření se šachtou, neměl by to být problém, ale já používám lupový nástavec a je to násobně příjemnější.


  • 1

#216 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 27 květen 2016 - 15:28:02

Co se týká ostření se šachtou, neměl by to být problém, ale já používám lupový nástavec a je to násobně příjemnější.

 

Lupový nástavec! To je ten výraz, co jsem hledal namísto "takové to zvětšovací kukátko" ^_^

Díky za tip. Přebrousit by to snad mělo jít celkem snadno, přecijenom je to plast a ne sklo... Upravoval si nějak ten rámeček? Je tvarovaný na vypouklou matnici a ta Araxová by měla být rovná, ne?


  • 0

#217 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 27 květen 2016 - 15:34:46

Neupravoval, ona jak je ta původní vypouklá  tak v rozích je stejně tak 2 - 3 mm silná. A právě v těch rozích přitlačí ráměček i tu plochou matnici dobře. Navíc ty plíšky mají oválné otvory, takže jsou výškově stavitelné. Uvidíš, prostě to jde. :-)

 

Hlavně nespěchej a přemýšlej. Jednou ti sklouzne šroubováček a máš podepsanou novou matnici.... 


  • 1

#218 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 29 květen 2016 - 10:08:09

Před časem jsem taky matnici měnil a svůj postup jsem zvěčnil zde:

 

http://sepulnation.r...ntacon_Six_TLs/

 

Není potřeba nic dokupovat. Stávající přítlačná pružinka poslouží dobře.


  • 1

#219 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 29 květen 2016 - 10:16:28

Díky, obrázky pomůžou vždycky :)


  • 0

#220 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 29 květen 2016 - 17:52:16

Pomůžou, akorát musí být pravda to, co na nich má být. Ten drátěný rámeček má být jednak obráceně o 180 stupňů, tedy za použití původní matnice. Pokud se tam dá plastova matnice, která je rovná, tak by tam měl být drát, který je také rovný...býval součástí příslušenství k zvlášť prodávané origoš matnici s klíny, ovšem původní z DDR. Asi by nebyl dnes problém drát vyrobit


  • 2

#221 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 29 květen 2016 - 17:58:11

Už jsem taky koukal na to, že je ten drát obráceně, měl jsem za to, že je to schválně, aby se dala líp přitlačit ta matnice. Ta pacička vychází přeci jenom přesně na ty konce drátu. Vyrobit by to asi šlo, dneska jsem koukal v Hornbachu po pevných drátech. Hádám, že to je spíš takové pérko, aby to tlačilo, no uvidím, zatím jsem to nerozebral. Čekám, až co přijde z Araxu a potom uvidím jaké budou potřeba úpravy. Na pentaconsix.com píše, že ten původní drát nějak narovnali.


  • 0

#222 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 červen 2016 - 08:07:57

Páni, potrebujem poradiť. A to, poraďte matnú čiernu farbu na zafarbenie vnútra fotoaparátu. Kúpil som v spreji matnú čiernu, je síce matná, ale nie tak, ako by som si predstavoval. Potrebujem to na P Sixa, o ktorom som písal vyššie, že ho chcem prerobiť na 6x4,5. Práca sa chýli k zdárnemu koncu (teda aspoň dúfam). Už len zafarbiť, znovu, a poskladať. Trošku som sa netrafil, takže nakoniec formát bude cca 43x56mm.

 

A ešte jeden dotaz. Mám matnicu z rozobratého Kieva 88, je potrebné niečo nastavovať pri jeho vložení namiesto pôvodnej, okrem samozrejme nejakého toho pribrúsenia, ak by tam nechcela vbehnúť.                                           


  • 0

#223 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 1 červen 2016 - 08:35:20

No to záleží na tom, jak moc tě trápí ty odrazy. Matná barva ztrácí účinek, pokud na ni dopadá světlo pod hodně ostrým úhlem (téměř rovnoběžně). Obecně se od foťáků nebo třeba teleskopů IMHO hodí spíše flock nežli barva. Jestli existuje i ve spreji to nevím. Já jsem zatím viděl nanášet flock jenom jako papír na lepidlem potřený povrch. ^_^ Jinak myslím, že Beierfoto dělá flocking na Sixe, ale to zas výjde dráž, že…
Zkusil bych se podívat na nějaké potřeby na stavbu hvězdářských dalekohledů, nebo se třeba zeptat na APO.

U matnice by se TEORETICKY nic nastavovat nemělo, protože rovina ostření je na spodní straně té původní. Na druhou stranu u Kievů bylo někdy potřeba vypodložkovat i ty, co tam byly od výroby, neboť to chlapci z CCCP dělali stylem "milimetr – žádná míra." To je ale spíše problém těch těl nežli matnic. No, mě taky čeká výměna, tak uvidíme. ^_^

EDIT: Vzhledem k tomu, že ses v tom tvém Sixovi vrtal, tak možná nějaké urpavování potřeba bude, pokud jsi posunul rovinu filmu.

Pokud jsem něco zkonil, tak poprosím zkušenější temné mágy, aby mě opravili…


Sent from my iPhone using Tapatalk


Tento příspěvek byl upraven od PAHIF: 1 červen 2016 - 08:47:00

  • 0

#224 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 červen 2016 - 12:15:13

Nechcel by som tam niečo lepiť, hlavne zo strany závierky, teda z vnútra, Už som raz o závierku prišiel, keď sa mi tam dostal odtrhnutý kúsok papiera z filmu (Kiev 88), teda len farba. Čo sa týka roviny filmu, tej som sa nedotkol, takže tu by problém nemal byť, len som vlepil do okienka dva prúžky hliníka cca 6x56mm, a práve toto potrebujem začierniť tou matnou farbou.


  • 0

#225 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 1 červen 2016 - 12:42:51

před  43 lety jsem  natřel  vnitřek  Praktiky LLC  matným lakem vyrobený smícháním černého matového Unicol laku na modely letadýlek a  černé tempery.  I před  5 lety, kdy jsem  vyfoukával  tu  komůrku naposledy,  to ještě drželo.  


  • 0

#226 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 1 červen 2016 - 12:45:33

Kdo nedává flock, tak používá (alespoň do těch teleskopů) Flat Black barvu, našel jsem jednu třeba tady: http://www.plastikov...matna-cerna-827


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#227 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 červen 2016 - 23:22:25

Tie modelárske farby ma tiež napadli, musím zabehnúť do modelárskych potrieb, myslím, že v Prešove sú, ak nie budem hľadať. Zatiaľ veľmi pekne ďakujem


  • 0

#228 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 červen 2016 - 07:33:44

 

2) Vlastní tu někdo z Prahy či okolí širokáč Mir 38 (65mm) a byl by ho případně ochoten zapůjčit na vyzkoušení?

 

Čtu to až teď... Mám pocit, že ten Mir mám - podívám se doma a napíšu.


  • 0

#229 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 červen 2016 - 07:37:26

ad flock:

Samolepící flocková tapeta se prodává v potřebách pro auto tuning, třeba tady: http://www.alurameck...k-id:1502.eshop


  • 0

#230 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 3 červen 2016 - 08:03:45

Na několik teleobjektivů a  příslušenství (sluneční clony a těsnění štěrbiny pro šíbr),  kde orig. vylepení sametem  bylo  poškozené či vydřené a bylo nutno použít co nejtenčí samet, jsem před několika lety  (čas letí,  už je to  7 let) použil  velurovou (sametovou) tapetu, zatím to  drží dobře. Koupil jsem metr v prodejně tapet, ještě nějaké kousky mám pro případ budoucích oprav.  

http://www.tapety-a-...011-sirka-45-cm


  • 0

#231 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 3 červen 2016 - 08:17:42

Tak nejlepší by byl Vantablack S-VIS, ale ten jaksi zatím není dostupný široké veřejnosti https://www.surreynanosystems.com/
  • 0

#232 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 3 červen 2016 - 15:32:46

Tak jsem úspěšně dokončil tu výměnu matnice, co dneska ráno přišla z Araxu. Je to nebe a dudy ^_^

 

K tomu postupu:

Ten drát, který tam dží tu matnici původní je opravdu lepší otočit o 180°, poněvadž jakmile ho člověk vyndá, tak se v tom místě, kde se ty konce dotýkají rozevře. No a protože ta přední pacička by byla přímo na tom spoji, tak by to akorát komplikovalo montáž...

Ta přední pacička je opravdu krátká a nedosáhne na ten přítlačný drát na nové matnici. Podložil jsem ji tedy kouskem mazací gumy.

Drát jsem vůbec nerovnal – asi by to ani moc dobře nešlo, je to spíše takové pérko. Drží matnici tedy pouze v rozích, ale narozdíl od té originální je ta araxácká plastová a lehounká, takže vypadnutí bych se nebál.

 

Ostření je v pohodě i s šachtou, akorát aby se daly použít ty klíny je potřeba se na ně dívat pod 90°úhlem, jinak vidíte obraz jenom na jednom z nich. Doporučuji ostřit přes lupu, ta vás donutí dívat se kolmo. ;)


  • 3

#233 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 3 červen 2016 - 16:26:48

Ze to nebyl zadnej horor :-)
Ještě doporučují toto http://m.ebay.com/it...2298?nav=SEARCH
Luxusní ostření i komponování.
  • 0

#234 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 3 červen 2016 - 16:54:36

Ze to nebyl zadnej horor :smile:
Ještě doporučují toto http://m.ebay.com/it...2298?nav=SEARCH
Luxusní ostření i komponování.

 

Byla to celkem brnkačka ^_^ akorát z toho drátu opadala trocha barvy, takže to budu muset vyčistit...

Jsi mě úplně navnadil. Kouknu na ten odkaz a říkám si – tohle přesně potřebuju a dám na to bid. V zápětí si uvědomím, že jsem idiot, když biduju 4 dny před koncem. :D Jsem si to nějak neuvědomil, asi chvilkové zatemění mysli.


  • 0

#235 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 3 červen 2016 - 17:20:47

Zády je "kup teď" http://m.ebay.com/it...0886?nav=SEARCH

Jinak já ho koupil u Pazdery za polovinu. Jen pro informaci.
  • 0

#236 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 3 červen 2016 - 17:25:25

No ale co já s Pazderou v Bratislavě :D I tak mě někdo přebije… tak se mezitím poohlédnu po alternativách.
  • 0

#237 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 3 červen 2016 - 17:33:51

To jsem myslel ohledně ceny :-) Devet set s postou zase není smrtící. Já kdybych ho uz neměl tak bych ho asi vzal, fakt se mi s tím fotí dobre. Schválně na kolik vyleze ta aukce, no.
  • 0

#238 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 4 červen 2016 - 07:47:57

Ta lupa se válela na aukru asi za cca700kč měsíc zpět celkem dost dlouho. Kdybych ji neměl, vůbec bych nepřemýšlel a a koupil hned.


  • 0

#239 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 červen 2016 - 11:41:44

 

 

2) Vlastní tu někdo z Prahy či okolí širokáč Mir 38 (65mm) a byl by ho případně ochoten zapůjčit na vyzkoušení?

 

Čtu to až teď... Mám pocit, že ten Mir mám - podívám se doma a napíšu.

 

Tak bohužel ... mám ten starší, MIR-3B


  • 0

#240 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 8 červen 2016 - 15:19:32

 

 

 

2) Vlastní tu někdo z Prahy či okolí širokáč Mir 38 (65mm) a byl by ho případně ochoten zapůjčit na vyzkoušení?

 

Čtu to až teď... Mám pocit, že ten Mir mám - podívám se doma a napíšu.

 

Tak bohužel ... mám ten starší, MIR-3B

 

 

Nic se neděje, díky za kouknutí.

 

PAHIB: Používáš i nějaké "delší" objektivy (Sonnar 180 apod.)? Mám taky na jednom SIXu vyměněnou matnici a mám pocit, že mi u delších skel maličko nesedí ostření, tak by mě zajímaly zkušenosti jiných.


  • 0

#241 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 8 červen 2016 - 16:19:12

Právě jsem si pořídil Sonnar 180 a Penatacon 500. Akorát na 180 je zaseklá clona a na 500 při testování vypadly z clony 2 čepele :D
Takže to právě vezu do opravy. Až budou v cajku, tak to prověřím. Jenom, co jsem zkoušel, tak ostření s šachtou + 180 bylo v pohodě, ale 500 + šachta je nepoužitelné. Takže mi už z Deutschlandu jede lupový nástavec. ^_^
  • 0

#242 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 8 červen 2016 - 16:53:31

Mám na Sixe 80 Biometar MC, Tesar hliník, 120mm hliník, zebra, 180mm MC, 65mm hliník a 50mm zebra. Vše CZJ. Nejpřesněji je to s lupou.Je vidět a je v ní koukatelné celé políčko 6x6.Má korekci očí.  Když hranol tak měřící. Šachtu používám jen z přepravních důvodů a skladnosti, když chodím kolem vody atd. Nic neváží a je nizká do malé kabelky. 500mm bych už asi neužil, to je na mě moc velkej masochismus :-) S přesností ostření problém nemám na žádným Sixu co mám.


  • 0

#243 PAHIF

PAHIF

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 13

Publikováno 8 červen 2016 - 16:56:39

500 mm v ZOO Lešná je paráda! ^_^ Škoda že se mi po 2 fotkách pokazila. :( Nicméně chápu tvůj pohled, váhou i vzhledem se to vyrovná tarasnici!
  • 0

#244 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 8 červen 2016 - 21:22:21

Bratři temnokomorníci máte někdo doma litrový objektiv na sixe??????


  • 0

#245 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 9 červen 2016 - 12:39:00

Já jsem měl, svého času, tak litrové pouzdro na 180 tele. Pak jsem jej, já tele, i s teletem prodal. A po nějaké době, já tele, jsem zase stejné tele koupil, ale už bez pouzdra. Z čehož vypývá, otče, já nemám. :-P


  • 0

#246 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 červen 2016 - 17:33:43

Zdravím, hlavne opravárov-mechanikov, p.Vait, Dubraro a ďalší. Má problém.

Ako som vyššie písal, pustil som sa do prerábky P Sixu na 6x4,5. Všetko je už urobené, išiel som to dať do kopy a vtedy sa mi pri vkladaní mechaniky do tela stala "menšia" nehoda. Mechanika sa mi vyšmykla z ruky a spadla z výšky cca 40 centimetrov na pokrovec. Niečo sa stalo, nakoľko dovtedy funkčna závierka prestala fungovať, ostala otvorená a nefunguje. Predpokladám, že len vyskočila nejaka pružinka alebo niečo také, lebo nie je vidieť žiadne mechanické poškodenie. Chcem sa teda opýtať, či by sa niekto na to nepozrel a neopravil to, a zároveň zmontoval aparát. Do mechaniky som nijako nesiahal, len som vybral dve rohatky s pružinkou, ktoré zabezpečujú posun filmu pri naťahovaní, aby bol posun filmu nespriahnutý z naťahovaním závierky. p. Matunák, jediný opravár mechanických foťákov ktorého poznám momentálne je veľmi zaneprázdnený a môže až niekedy v auguste a ja by som to chcel skôr. Samozrejme nechcem to zadarmo.

Dakujem


  • 0

#247 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 23 červen 2016 - 12:36:34

Omlouvám se, u mne by to taky dlouho trvalo.


  • 0

#248 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 23 červen 2016 - 13:54:58

Přemýšlel jsem (už zas...) a jediné, co mne napadá je, že mohlo pádem dojít k posunu čepu, který je polohovatelný a na kterém chodí páka přenosu zpožďovače. Měl by sice být pojištěn zakápnutím barvou, ale to jen u opravářem nedotčených panenských kusů. Zkusmo bych se pokusil dostat jej trochu dozadu (nebo dopředu, teďka si nejsu jistý), jestli se závěrka nerozjede - bez toho, že byste jej povoloval. Klidně na něj třeba i trochu ťukněte... Ostatně napolohování tohoto bodu nepatří mezi nejoblíbenější úkony a v podstatě je to tady trochu loterka. Pokazit nic ale nemůžete. Pokud by to nepomohlo, tak se domluvíme osobně.

Sixům zdar a TL zvlášť!

Přiložený soubor  20150705-_0011576.jpg   218,81K   7 Počet stažení


  • 0

#249 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 25 červen 2016 - 07:39:56

Dubraro, nič sa nedeje, len si ma tak napadol medzi ostatnými. Ďakujem.

p.Vait, ďakujem za radu, pokúsim sa, uvidíme, ako to dopadne.


  • 0

#250 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 7 červenec 2016 - 09:57:12

Zdravím vás,

mám pár dotazů ohledně pentaconu, které mi nejsou jasné či se mi je nedaří dohledat. Předem díky, pokud si na ně udělá někdo čas:

 

- hranol pro měření expozice je jeden či více typů?

- narazil jsem na názvy pentacon six a pentacon six tl, jaký je mezi nimi rozdíl?

- průměr závitu pro objektivy pentaconu?

- reálná hmotnost těla fotoaparátu?

- "standartní" cena za tělo fotoaparátu v dobrém a plně funkčním stavu v ČR?


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních