Přejít na obsah


Fotka

Fotograf učitel v okolí Brna?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
312 odpovědí na toto téma

#51 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 24 říjen 2011 - 16:49:48

Hele Pedro94, kolegové mají podle všeho už zítra sraz. Třeba bys tam mohl zajít a navázat osobní kontakty se zkušenými borci :?.

Votém žádná kemo. :wink:
  • 0

#52 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 26 říjen 2011 - 15:06:09

Škoda, že sraz vychází zrovna na dnešek, slavím trošku zpožděně narozky s kamošama. To teda nevyšlo moc dobře :-).

Kdo mi prosím poslal ty 4 Ilfordy? Chtěl bych této osobě přede všemi poděkovat za ochotu :wink:. Filmy prošly únor-březen 2008, jsou ještě alespoň trošku použitelné nebo jsou pouze na vyzkoušení namotání do vývojnice? Jedná se o 2x Ilford Pan 100 a 2x Ilford Pan 400.
  • 0

#53 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 říjen 2011 - 17:54:35

To že nejsi znalec tě omlouvá. Já na ně normálně fotím a dobrý. To jen aby jsi si čmuchnul k filmu...
  • 0

#54 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 28 říjen 2011 - 00:16:34

Jakým způsobem působí vzrůstající stáří na kvalitu výsledné fotografie?
  • 0

#55 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 28 říjen 2011 - 07:37:29

JAsně, pokud je fotografie skvělá a provedená na barytu, její cena vzrůstá. :oops:
  • 0

#56 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 28 říjen 2011 - 09:16:48

Položím otázku jinak: Jak se projeví přes 3 roky prošlý kinofilm na výslednou zvětšeninu? :oops:
  • 0

#57 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 říjen 2011 - 09:25:32

Pokud byl skladovan v lednicce/mrazaku, tak nijak. Pred lety jsem koupil planfilmy 8x10 na ktery fotim dodnes, jedny prosly 2008 a druhy dokonce 2006 - na ne jsem ted fotil a zadny problem. Ale ja mam vsechny filmy v mrazaku, neco malo v lednicce.
Kupoval jsem krabicku za 1000,- nebo 1200,- a ted se koukam stoji vic jak 3000,- ....
  • 0

#58 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 28 říjen 2011 - 09:37:45

Dobře, blbej dotaz: Teď je mám dát radši do mrazáku nebo do ledničky? :oops:
  • 0

#59 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 28 říjen 2011 - 12:07:38

Dobře, blbej dotaz: Teď je mám dát radši do mrazáku nebo do ledničky? :D


Jeden vraž do foťáku :oops: , zbytek chladit nebo mrazit podle toho, jak rychle je spotřebuješ. Jsou jenom čtyři, na začátek, pro osahání a první legrácky s vyvoláváním imho není třeba ani chladit, protože za chvíli budou všechny nafocené, vyvolané a zaarchivované.
  • 0

#60 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 28 říjen 2011 - 12:07:50

Teď na ně foť. :oops: Čtyři filmy vyfotíš jako nic. Nabij 400 a val do města či vesnice. Než to obejdeš je patnáctka v tahu.
  • 0

#61 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 28 říjen 2011 - 14:05:46

Vzhledem k tomu, v jakém stavu je ten zenit radši počkám, až bude první film vyvolán, abych věděl, jestli vůbec správně fotil. Stejně to vidím na koupi nějakého Pentaxu. Mimochodem, nemá doma někdo nějaký Pentax k prodeji? Není někdo v okolí Oslavan, Ivančic kdo by byl ochoten mi s vyvoláním pomoci? Dá se někde v Brně či okolí fotky zvětšit na zvětšováku?
  • 0

#62 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 říjen 2011 - 18:52:21

Proc kupujes takovy fotaky? Ja bych sel do nejakyho EOSe 30 - na Paladixu jich bude halda. Funguji perfektne, skla k nim za par korun. Skoda ze to tak nebylo pred lety... Pokud jde o filmy, dej je do lednicky a postupne fot. Mrazak je jen pro velky zasoby filmu ktery nevyfotis behem par mesicu.
  • 0

#63 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 28 říjen 2011 - 18:56:30

Já mám minoltu SRT z roku 75 viz moje stránky a taky dobrý. Dobrejch foťáků je spousta. Když otevřeš záda toho zenita a cvakneš si vteřinu a čas bude sedět, nevidím důvod proč s ním nefotit.
  • 0

#64 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 28 říjen 2011 - 19:00:38

Do Pentaxu jdu proto, že k němu mám objektivy, v tom Zenitu dokonce něco chrastí. Časy nefungují jak mají, protože funguje jen čas - 1/125,1/250 a 1/500. Snad se ten film vydaří, už čeká v krabičce na vyvolání. Skladují se v chladu i exponované filmy?
  • 0

#65 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 28 říjen 2011 - 19:04:10

Jinak bych tedy řekl, že ty to zbytečně moc študuješ. Musíš si najít svojí cestu, svůj obraz, který ti bude dělat radost. Analog prostě není digitál. Digi je dobře nebo špatně. Analog je dobře, jinak, jinak, jinak, jinak, a jinak. Ale na to musíš přijít sám.
  • 0

#66 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 28 říjen 2011 - 19:10:45

No aby to nebylo v teple. Např v autě. teplotu do 20°C to přežije v pohodě.
  • 0

#67 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 říjen 2011 - 22:22:13

Jakým způsobem působí vzrůstající stáří na kvalitu výsledné fotografie?


No, moje vzrůstající stáří se projevuje tak, že jsem čím dál tím línější zvětšovat :oops: :D :D :D :D
  • 0

#68 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 říjen 2011 - 18:55:42

Ty jsi hlava viď. Mám funkční tělo zenitu TTL. Mohl jsem ti ho poslat s těma filmama.
  • 0

#69 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 29 říjen 2011 - 19:38:33

To hidejoshi: To ty jsi poslal ty Ilfordy? No já se o tragickém stavu zmiňoval už jednou, nevím jestli v tomhle threadu, ale jednou jsem to tu už psal. Škoda :cry: Mám nabídku na Pentax Super A za 1000 Kč, nevím jak to teďka ale bu s penězma... :lol:
  • 0

#70 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 30 říjen 2011 - 19:29:05

Co si o tom Pentaxu Super A myslíte? Má ho tu někdo?
  • 0

#71 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 30 říjen 2011 - 21:01:42

Co si o tom Pentaxu Super A myslíte? Má ho tu někdo?


jo, je to supr foťáček, má DOFp (náhled hloubky ostrosti), všechny expoziční programy (M, Av, Tv, P), samospoušť, zobrazuje v hledáčku na LCD čas a clonu (u A a novějších skel), je lehký, kompaktní a přitom docela robustní. Jo a má TTL blesku, jako jeden ze dvou manuálních foťáků (LX a Super A/Super Program). Funguje ale jenom s bleskama AFxxxT nebo s nejnovějšíma AFxxxFGZ (= af360fgz resp af540fgz). Co se mi jenom nelíbilo tak nastavování času tlačítkama a páčka samospouště je taková vachrlatá, a ME-super má větší hledáček. Oproti tomu k SuperA je možný sehnat maličkou rukojeť :D.
  • 0

#72 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 30 říjen 2011 - 22:02:14

DOFp - depth of field preview? Na jakém principu to funguje? Za jakou cenu jsi ho sehnal? ext. blesk mám jen manuální na středovej kontakt.
  • 0

#73 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 30 říjen 2011 - 22:44:26

DOFp - depth of field preview? Na jakém principu to funguje? Za jakou cenu jsi ho sehnal? ext. blesk mám jen manuální na středovej kontakt.


jednoduše - že se zacloní na pracovní clonu :D

Jo, cenu nevím, před pár lety stával okolo 3000Kč, ale to už bude brzo 10 let. Měl jsem Super Program (ten samý foťák, jenom pro jiný trh, stříbrný vs černý SuperA), ale jenom nějaký čas. Kinofilm už stejně nepoužívám, popravdě tu nemám do něj ani střelivo. Všechno už jenom svitek (Pentax 645 nebo Fuji GA645Zi) nebo hlavně čb plan (dřevěná sklopka 4x5"). Držím si ale i tak kinovýbavu, asi dvě funkční těla by tu měla být (ME-super, MZ-5 - ten teď zrovna nemůžu najít), několik skel (28-50-135-200, FA28-70) Chtěl jsem si ještě přikoupit M35/2, M85/2, ale nějak se mi do toho nechce. Zase když si uvědomím, jak sporadicky bych je používal, tak jestli to nebudou vyhozené peníze. A nebo ještě FA 35/2, cenově vychází podobně, opticky je lepší, ale je to chrastítko, zvlášť na manuální ostření se toho bojím; na Ltd 31mm fakt nemám :) :roll: :D. Místo toho bych si asi spíš pořídil nějakej cool objektiv na velkoformát, nebo aspoň v závěrkách, co fungujou :).

But we understand that world isn't perfect...
  • 0

#74 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 30 říjen 2011 - 22:47:24

Nemáš na mysli blokaci clony? tzn. lupneš tam clonu 8, ale pořád třeba u 50/1.7 ostříš na plnou díru -> 1.7?

Nechceš nějakou Pentax zrcadlovku prodat když je nevyužíváš? :roll:
  • 0

#75 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 30 říjen 2011 - 23:00:04

Nemáš na mysli blokaci clony? tzn. lupneš tam clonu 8, ale pořád třeba u 50/1.7 ostříš na plnou díru -> 1.7?


nene, to bude asi něco jako preset. Standartní funkce. DOFpreview ti zacloní na tuhle nastavenou clonu (f/8) a můžeš si skontrolovat, co bude ostré. Pokud ale uvolníš páčku (někde je to tlačítko, u superA a LX páčka), tak se objektiv odcloní na plnou díru (f/1.7). Při expozici se ale použije ta f/8.

Nechceš nějakou Pentax zrcadlovku prodat když je nevyužíváš? :D


Nechci :) je to taková úchylka, kterou tu má skoro každej první. A co kdyby náhodou, někdy... :roll: + srdeční záležitost.
  • 0

#76 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2011 - 16:12:59

Dobře, co si myslíte o tomto? :

http://aukro.cz/show...6c3c2b268fbd908

Díky za každou radu a zkušenost :D
  • 0

#77 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 1 listopad 2011 - 16:39:54

Podívej, stav zboží viz foto.... Z toho člověk úplně slyší jak je vteřinový čas přesná sekunda. Objektivy Exakta nemají nic společného s německou precizností...... Když si domluvíš dopravu tak ti ten zenit TTL pošlu...
  • 0

#78 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2011 - 19:44:42

Dokázal bys ten Zenit TTL stručně představit? Kolik by sis představoval za dopravu, máš účet, že bych ti tam ty peníze poslal?
  • 0

#79 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 1 listopad 2011 - 20:03:40

Vím prd co stojí balík teď po zdražení. Jinak tady existuje vlákno pro transport. Zenit TTL je zrkadlovka s plátěnou závěrkou a s M42 závitem objektivu. Tady
  • 0

#80 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2011 - 20:13:10

Má to průhledový měření, že? tzn. narozdíl od Zenitu-E můžu použít filtry, ne? Dejme tomu kilčo za poštu?
  • 0

#81 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2011 - 21:46:01

Jo a další věc : před dalším postupem bych rád vyvolal a zvětšil můj 1. nafocený kinofilm. Je tu někdo z Brna kdo by mi nabídl vyvolání i zvětšení? Samozřejmé bych spotřebovaný materiál zaplatil. Docela na to spěchám abych si nenakoupil velké vybavení, když by třeba kvalita mých fotek stála za ...

Nebo mám raději využít služeb nějakého fotolabu? Na kolik to vyjde? Kde si film nechat vyvolat. Co když je celý film špatně exponovaný?
  • 0

#82 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 1 listopad 2011 - 22:13:38

Docela na to spěchám

A kam spěcháš? To, že ten film bude stát po technické stránce za prd , podle toho, co jsi psal o závěrce, bych skoro čekal.
Žádné extra velké vybavení nepotřebuješ. Co potřebuješ, je trošku se zastavit, projít si Začátečníkovu školku, povinnou první četbu. Srovnej si v hlavě, co od klasické fotografie vlastně očekáváš?
Dneska kompletní komoru seženeš s trochou trpělivosti a snahy tak do 500 - 800 ,-
  • 0

#83 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 2 listopad 2011 - 01:26:20

Podívej, něco je špatně. Na chvíli se zastav a popřemejšlej co vlastně chceš. Když nechceš špatný- rozumím po technický stránce- fotky, nemůžeš je dělat foťákem kterej si dělá co chce. Zkoukni tady co se píše o foťácích na kinofilm a pochytíš spoustu chytrostí a porozumíš pojmům. V tom že ti to tady sneseme pod nos, není žádné kouzlo. Musíš hlavně sám..... za sebe. TTL-skrz objektiv.
  • 0

#84 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 2 listopad 2011 - 07:18:21

Chci Tě jen přimět k analogovému uvažování, tak to neber zle.
  • 0

#85 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 2 listopad 2011 - 15:23:08

No já nevím jestli se dá tomu říct, že spěchám, zkrátka tu mám nafocený kinofilm a docela rád bych viděl výsledek. Jaké řešení tedy navrhujete? Já vím, že byste nejraději kdybych si to vše zkusil sám, ale co když si koupím kompletní foto vybavení a zjistím, že ty fotky jsou strašný a že mě to absolutně nebude bavit? Byl by tu tedy někdo kdo by mi to byl ochoten vyvolat a zvětšit, samozřejmě bych použitý materiál zaplatil. Nebo to mám raději hodit někam do fotolabu? Víte, nemám rád, když se s tím co dělám nic neděje... Zítra budu skoro celý den v Brně.

Od klasické fotografie očekávám návrat ke starým způsobům, chci si vyzkoušet jaké to bylo, chci fotit spíše věci, které se mi líbí, nemám v plánu fotit sport, či rodinné oslavy. Mám takovou obavu, že v dospělosti už třeba bude kinofilmová fotografie absolutní historií. Byl bych rád, kdybych svým dětem mohl říct, že jsem taky fotil analogově.

Začátečníkovu školu jsem už myslím četl, má 5 dílů, ne?

Díky za každou konstruktivní radu, která urychlí úspěšné prohlídnutí fotek, z nafoceného kinofilmu :-)
  • 0

#86 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 listopad 2011 - 16:29:21

No já nevím jestli se dá tomu říct, že spěchám, zkrátka tu mám nafocený kinofilm a docela rád bych viděl výsledek. Jaké řešení tedy navrhujete? Já vím, že byste nejraději kdybych si to vše zkusil sám, ale co když si koupím kompletní foto vybavení a zjistím, že ty fotky jsou strašný a že mě to absolutně nebude bavit? Byl by tu tedy někdo kdo by mi to byl ochoten vyvolat a zvětšit, samozřejmě bych použitý materiál zaplatil. Nebo to mám raději hodit někam do fotolabu? Víte, nemám rád, když se s tím co dělám nic neděje... Zítra budu skoro celý den v Brně.

Od klasické fotografie očekávám návrat ke starým způsobům, chci si vyzkoušet jaké to bylo, chci fotit spíše věci, které se mi líbí, nemám v plánu fotit sport, či rodinné oslavy. Mám takovou obavu, že v dospělosti už třeba bude kinofilmová fotografie absolutní historií. Byl bych rád, kdybych svým dětem mohl říct, že jsem taky fotil analogově.

Začátečníkovu školu jsem už myslím četl, má 5 dílů, ne?

Díky za každou konstruktivní radu, která urychlí úspěšné prohlídnutí fotek, z nafoceného kinofilmu :-)


Nehněvej se na mě, ale dovolím si reagovat z pozice toho, kdo ty staré způsoby pamatuje a nyní se k nim vrací, a rád:
ad: "zkrátka tu mám nafocený kinofilm a docela rád bych viděl výsledek. Jaké řešení tedy navrhujete?"
Odpověděl sis sám a naprosto přesně. Totiž, dokud do nezkusíš sám, nezapojíš hlavu, vůli, touhu po dosažení výsledku, tak nic nezjistíš. Na všechny své otázky jsi dostal velmi rozumné odpovědi. Pokud se ti ty rady nelíbí, a čekáš, že ti perfektní fotky budou samy padat z nebe jako ti pečení holubi, tak to ani nezkoušej, tudy cesta k poznání nevede. Jestli nevíš, jestli tě to bude bavit nebo nikoli, a myslíš, že výsledky z prvního filmu to ovlivní, pak se do toho ani nepouštěj. Tohle je běh na dlouhou trať, který si musíš odřít sám, nikoli lotynka podle snáře.

ad: "Víte, nemám rád, když se s tím co dělám nic neděje..."
tak s tím něco dělej, ať se něco děje. (dále viz odstavec první)

ad: "Od klasické fotografie očekávám návrat ke starým způsobům, chci si vyzkoušet jaké to bylo, chci fotit spíše věci, které se mi líbí, nemám v plánu fotit sport, či rodinné oslavy. Mám takovou obavu, že v dospělosti už třeba bude kinofilmová fotografie absolutní historií. Byl bych rád, kdybych svým dětem mohl říct, že jsem taky fotil analogově. "
uhodil jsi hřebíček na hlavičku:

ten starý způsob je: sehnat si (vyptat, vypůjčit, koupit, atd.) to základní, skromné vybavení - tank (rozhlídni se v bazárku), vývojku, ustalovač, zavřít se v noci do skříně (na wc, do koupelny, prostě tam, kde je úplná tma), film nasoukat do cívky, tu do tanku, a dále viz články a rady, na které jsi již odkazy obdržel), a podle jednoduchých rad, které sis za tu dobu, co tady píšeš, už určitě nejmíň desetkrát přečetl a dostal do podvědomí, postupoval dál. A pak uvidíš proti světlu, co na filmu je nebo není.
A mezi ty staré způsoby patří i to, že pokud už jednou zainvestuješ do foťáku, filmu, vývojky , vývojnice a takových těch serepetiček, tak pokud na prvním filmu bude prd, nevzdáš to, budeš hledat chyby, které děláš, budeš je postupně odstraňovat a zlepšovat se až do okamžiku, kdy budeš dělat dobré fotky. Kdy? možná za měsíc, možná za rok, možná až před důchodem - to je individuální (každému co v jeho silách, umu, talentu jest) ... a nikdo ti to dopředu neřekne, určitě ne kouzelník či jasnovidec ve fotolabu, kterému první svůj film přineseš.

ad: " Byl bych rád, kdybych svým dětem mohl říct, že jsem taky fotil analogově. "
a o tom to právě asi je: to, co nám zanechali naši předkové až prapraprapředkové na skleněných negativech, daguerotypiích, negativech i bromostříbrných papírech, vidíme i my, uvidí to i naši potomci až praprapraprapotomci (pokud to dobře uložíme a nevyhodíme to), takže pokud chceš svým potomkům nějaký obrazový dokument po sobě nechat, máš šanci na tom začít dělat.
(Děti si tě nebudou vážit jen proto, co zkusíš, ale podle toho, jak v čem budeš dobrej a bude to po tobě vidět - a jako bumerang se to vrací: budeš dobrej jen v tom, co se naučíš a budeš to dobře sám dělat.)
Ještě jednou ti přeji hodně trpělivosti, pokory a pevnou vůli.

p.s.
nespěchej. jestli chceš, můžeš si někdy o víkendu před vánoci udělat čas, pozvu tě na návštěvu a celé dva dni mi můžeš koukat na prsty - a nejen to, sám si to zkusit od A až do Z.
Jediná investice, co budeš potřebovat, je na jízdné a jídlo. materiál ti věnuju, energii též, přespat tě nechám, ale krmit tě nebudu (popros maminku, ať ti napeče buchty do uzlíčku, a vyraž do světa). Nedělám si legraci, pouvažuj.
Howgh.
  • 0

#87 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 2 listopad 2011 - 17:57:51

To ber chlapče, to ber. Uvidíš co jsi ještě neviděl.
  • 0

#88 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 2 listopad 2011 - 19:11:13

Díky za reakci a díky za nabídku k ukázce. Pořád stojím na hranici jestli se do toho všeho pustit nebo to nechat být. Je to zkrátka a dobře investice dejme tomu 1000 Kč, jenže těch oněch 1000 Kč je pro mne jako studenta, kterému se nepodařilo sehnat brigádu docela dost.

V poslední době se tu i plní povinnosti ohledně školy. Když mi tu někdo nabízel abych zašel do antikvariátu a koupil jsi za pár korun čtení na pár zimních večerů, tak raději než knihy o focení bych měl vzít nějakou povinnou četbu do filosofie nebo do češtiny,protože ani jedno nemám vůbec splněné. To jsem ale odběhl od tématu.

Co mi v mé situaci teda navrhujete? Berte prosím v potaz, že 1000 Kč má pro mě diametrálně odlišnou hodnotu od vás.
  • 0

#89 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 2 listopad 2011 - 19:43:27

Co mi v mé situaci teda navrhujete?

Nevím, jestli k Vám dorazily knihovny, ale u nás se většina potřebné literatury dá sehnat v knihovně.
Pokud Ti Jirka nabízí 2 denní workshop, tak toho koukej využít. Vím o čem mluví. Prodej co můžeš a jeď. To je nabídka, která se neodmítá. I když Ty to asi doceníš až později. Když budeš hodnej, třeba Ti ukáže něco ze svých čudlíků a budeš chycen.
  • 0

#90 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 listopad 2011 - 19:46:51

rozumím ti. nevím, jestli jsi středo-, nebo vysokoškolák, ale to je vlastně fuk.
Prozradím ti ještě jedno o tom starém způsobu:
když mi bylo 15-16, foťák jsem si půjčil jednou za čas od přátel mých sester, kteří jej měli. Na filmy, vývojky a papíry jsem si vydělal a ušetřil (okopával jsem po škole brambory, jahody a okurky, o víkendech chodil na brigády, apod.), vyvolávat jsem chodil do fotokomory fotokroužku, do něhož jsem se přihlásil, abych se něco naučil a taky vůbec měl kde ten koníček dělat. Když mi táhlo na 17, rozhodl jsem se a objednal si v Drogerii-Foto-Kino Prakticu. a pak celé prázdniny, vlastně i po nich, makal po škole a o víkendech na brigádách, abych si na ni vydělal. Před vánoci na mě došla v pořadníku řada a šel jsem si ji koupit. Stála tolik, co můj táta vydělal za dva měsíce včetně přídavků na tři děti. Svůj vlastní zvětšovák jsem si koupil před maturitou... a tak postupně.... a první trochu lepší foťák jsem si koupil, až "padla" železná opona, což bylo 21 let poté, co jsem poprvé čuměl do dvouočky a zmáčkl spoušť. ... a neptej se mě, jak dlouho jsem na něj šetřil z výplaty druhého zaměstnání, které jsem si kvůli tomu vzal....
Nemáš opravdu kam spěchat, rozhodni se a podle toho se zařiď. Nejsi vůbec sám s těmito úvahami a hlubokou kapsou. Vůbec nic se za těch 40 let nezměnilo, jen lidi a jejich trpělivost, všechno se urychluje, ale pořád nic nejde samo od sebe.... peníze byly a budou, ale my nebudeme, v tom je ta podstata....
  • 0

#91 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 2 listopad 2011 - 19:52:36

Fajn, ber to jako sponzorský dar pro studenstvo. Zítra ti ten Zenit pošlu... Nemá cenu utrácet film v klumpu který ti nefunguje. Jen musíš vymyslet něco s baterkou.... Adaptér nebo dopájet schotkyho diodu... PX 625.... Hledej šmudlo. Objektiv použij z tvého, tedy pokud to jde.
  • 0

#92 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 2 listopad 2011 - 20:27:46

TO Jirinol: Studuji na gymnáziu, před měsícem mi bylo 17. V této hektické době už nezbývá moc času na zájmy, které by chtěl člověk provozovat. Taky si pamatuji když jsem si před rokem kupoval svoji první DSLR, ikdyž tohle slovo tu radši vynecháme :)

TO hidejoshi: co přesně je s tou baterkou? mimochodem když jsem zadal "PX 625" do googlu, jako první příspěvek vyskočil ten tvůj z TK.CZ :) Ten můj objektiv je Helios 55/2 či tak nějak s M42 závitem. Neměl bys k tomu Zenitu i nějaký objektiv? Zaplatil bych ti ho ať netratíš.

Kdyby tu byl někdo kdo by byl ochoten vybavení temné komory prodat za nějakou lidovou cenu, bral bych to. Díky všem za vše :-)
  • 0

#93 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 listopad 2011 - 22:18:24

Tyhle zenity snad měly všechny 42mm závit? Teda rozhodně ten můj zenit 11 s objektivem Helio 44-4 (nebo tak nějak) 58/2. Nebylo to špatný. Je tam potřeba baterka a ta se nahrazuje tou 625 + tuning aby pasovala napětím (origo už neexistuje, jako obvykle).

přemýšlím celý večer nad nabídkou zvětšováku, a byla by tu jistá možnost. Mám tu v pěkném stavu Opemus 5 s Anaretem 50/4.5 (asi nic-moc, ale stav zánovní a pro začátek by snad mohl být použitelný). Koupil jsem to předloni s cílem to vytunit a používat na kino a 645. Dokonce sjem s tím i začal - nový měch, plechové masky na kino i SF, nová objímka se závitem 39mm pro moderní skla... nebo žebych si to ještě nechal? :-). Mám tu i sadu misek 18x24 který už nepoužívám (nehoděj se mi velikostí), možná opakuji MOŽNÁ bych tam vyselektoval i pár papírů které se mi nehodí (13x18, možná i 18x24, v minimálním počtu) a přidal bych i nějakou tu chemii (mám tu neotevženou flaštičku Fomatol LQN - pozitivní koncentrát, ač na ni kdekdo nadává, tak jsem v tom vyvolával docela úspěšně).

Je tu jenom jeden zádrhel, a to jak to dostat do Brna. Jednak tam už rok (zaplaťpánbůh) nejezdím, ale hlavně to mám po kolejích 240km a kvůli tomu tam rozhodně nepojedu, ba co víc, v úterý odlétám na 2 týdny pryč, mám jiný starosti a potom to nebude o moc lepší (starosti=fotit, zvětšovat, vyvolávat... a třeba si taky hledat práci, žejo). Dobročinnost není mojesilná stránka, alenení tu k hnutí :). Musel bys mi ale slíbit, že to zkusíš a nenecháš se odradit desátým neúspěchem (taky jsem neměl snadný začátky, žádná tk.cz nebyla, internet taky ne, všechno sám, bez materiálních a informačních zdrojů...). To mi bylo asi jako tobě, před 7 lety...

Ale jak říkám, ještě jsem se nerozhodnul a třeba se mi to v noci rozleží v hlavě, zejtra mě můžou naštvat na VAKu nebo dostanu náhlou touhu fotit na kino :).
  • 0

#94 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 2 listopad 2011 - 22:35:46

Dobře. Bylo by možné to kdyžtak poslat? Náklady na dopravu bych uhradil. Co bych kromě tohoto ještě potřeboval?
  • 0

#95 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 listopad 2011 - 23:10:19

Dobře. Bylo by možné to kdyžtak poslat? Náklady na dopravu bych uhradil. Co bych kromě tohoto ještě potřeboval?


to je přesně to, proč jsem ti nabídl víkendový workshop, mohl by sis všechno, co je potřeba, prohlídnout, osahat, a dělat si seznam věcí potřebných a nepotřebných, či nahraditelných... a určitě bys zjistil, jestli na tohle tu potřebnou trpělivost a zápal v sobě najdeš.

Pokud by si to Jenda nerozmyslel a byl by ti to ochoten poslat ČD spěšninou nebo jak se tomu dnes říká, tak bys to měl fajn. Ale stejně musíš zjistit, jak se s tím zarábá - a strávit s někým seanci v komoře je ten nejúčinnější způsob, ušetří ti to spoustu tápání a zkaženého materiálu. Taky mám nějakou konfekci chemie, kterou těžko budu používat, tak základem bych tě mohl vybavit.

Nenabízím to na potkání a nabízím pouze jednou a dost. Ovšem, nenutím ti to, tak si to rozmysli a dej vědět.
A hlavně se dobře uč, ať ti rodičové takové volovinky nezatrhnou dřív, než začneš :-)
  • 0

#96 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 2 listopad 2011 - 23:18:59

Myslím, že stačí poslat normálně přes ČP. Snad si to nerozmyslí :-). Chemie do začátku by se mi opravdu hodila, čím víc nad tím, že bych měl doma vlastní komůrku přemýšlím, tím víc se na to těším. Snad to všechno klapne :) Prostor by neměl být problémem, nebydlím přímo s rodiči, ale v tzv. výměnku :) Kdyby tu měl někdo další jakékoliv přebytky, které nevyužije a mě by byly přínosem rád bych je přijal. Rád zaplatím poštovné. Díky :)
  • 0

#97 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 listopad 2011 - 23:57:13

Já bych se bejt teou ale rozhodně hluboce zamyslel nad Jirkovou nabídkou, protože ty čtyři kila za vlak (no, spíš 5) se ti vrátí v ušetřeném materiálu. Může ti ukázat, jak má vypadat dobře vyvolaný negativ, dobrá zvětšenina, jak se co v komoře dělá... lepší jednou vidět než 100x číst. Jenom než jsem přišel na to, jak má vypadat negativ mi trvalo... no strašně dllouho a ještě pořád mám negativy, který jsou "nedobrý"...
Ušetřil bych si měsíce tápání a dost vyhozených investic do nečeho, co nemělo smysl abych zjistil, co skutečně potřebuju. Máš možnost tuhle etapu přeskočit, já tu šanci neměl :-) a zdrželo mě to možná o několik let (pak byl vývoj nastartovaný díky Photolife, pak paladix, fotoaparát a nakonec jsme si založili tohle tady).

Ještě jsem si to nerozmyslel, dokonce jsem už začal to harampádí chystat, ale to neznamená abys nepřistoupil i na to liveview v Pha.
  • 0

#98 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 listopad 2011 - 00:22:21

Já bych se bejt teou ale rozhodně hluboce zamyslel nad Jirkovou nabídkou, protože ty čtyři kila za vlak (no, spíš 5) se ti vrátí v ušetřeném materiálu.


no spíš to vidím tak, že pokud by to s tím chlapcem vypadalo, že k něčemu bude, tak si odveze v aktovce filmy a vývojky no... však víš, takovou cenu v krámě nedostane, žejo... já to tu moc vyřvávat nemůžu, neb bych měl za okny za chvíli pěknou frontu sociálních případů :-) a za další chvilku prázdnej mražák, žejo...
  • 0

#99 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 3 listopad 2011 - 11:08:10

Pedro94:

Kdybys zjistil, že budeš potřebovat zvětšovák, mám doma jeden zánovní, tuším že je to Axomat 5a (nevím teď přesně). Původní majitel ho snad nikdy nepoužil, já taky ne, jen jsem ho prohlédl, zkusmo sestavil a zase uložil. Je do něj nutná nová žárovka, jinak je kompletní, včetně originál krabice. Jsem ochoten ti ho darovat, měl stál z druhé ruky pár korun a teď tu jen překáží bez užitku. Musel by sis pro něj ale přijet do Brna. Poště bych to nesvěřoval. V případě zájmu mi napiš email, spěchat nemusíš.
Taky tu mám nejmíň jeden plonkovní objektiv Pentacon Auto 1.8/50 v solidním stavu, je to z Prakticy, má závit M42x1, takže je i na Zenita a jiná závitová těla. Pokud ale máš funkční Helios či co jsi to měl na Zenitu, tak se bez tohohle Pentaconu spolehlivě obejdeš.
  • 0

#100 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 3 listopad 2011 - 12:22:01

Zenita vyšlu až v sobotu. Posílat Zenita do Brna v den kdy byla poslána Lajka do vesmíru mi přijde neuctivé. :lol: Tak v sobotu.
Ale teď proč tu zase melu. Ten Zenit ti nedám, jen ti ho půjčím. Než si koupíš svojí mašinu, nebo zjistíš že to není tvůj šálek kávy.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních