Přejít na obsah


Fotka

Budoucnost Super 8 barevní inverze?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
417 odpovědí na toto téma

#251 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 28 červenec 2014 - 22:05:56

Teď jste mě teda pánové moc nepotěšili :( Já to prostě jen nechtěl doma bastlit, nešlo mi to pořádně otevřít, tedy nakonec se mi to podařilo, ale netěsní to dobře, je to ožužlané a při představě, že to všechno takhle ve tmě budu muset dávat k sobě a lepit, brrr :( Ta kacemma mi přišla na manipulaci dobrá, ale zase, když tady anry44 píše, že se to zadrhává, tak nevím. To je fakt něco, co bych nechtěl, aby se mi při natáčení dělo. Za dvacet Euro koupit a pak to mít na pořád? To se po několika filmech v pohodě vrátí. Zvláště když si vezmu tu šílenou cenu filmu v naplněné kazetě (skoro 30Eur)


  • 0

#252 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 29 červenec 2014 - 12:36:37

BTW... co si myslíte o tomto? http://www.kahlfilm....&productid=169#

 

Vyplatilo by se to koupit? Já o tom uvažoval, měl by to bejt prošlej materiál, ale asi jen tak něco přes 10 let a skladovanej v mrazáku. Mohlo by to bejt dobré ne? Cenově to vychází slušně. Je to stočené po těch 15 metrech a dá se to dát do doplňovací kazety. Když je to takto stočené, tak by ani nebyla potřeba dávat to na ten středovej kroužek, ne? (Nakonec se mi podařilo nějak rozumně tu kazetu rozebrat, ale středový kroužek samozřejmě nemám. Jen mě zajímá, jestli by takto koupený stočený film fungoval bez něj, já myslím, že jo. (?)


  • 0

#253 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 29 červenec 2014 - 13:17:29

musíš mít středovku,jinak se ti film na tom středu kazety zatáhne.jednou jsem strčil film bez kroužku do ty  ruský a někde na 10m se film ani nehnul.Pokud rozebereš kazetu od Agfy nebo Kodaku ,tam kroužek nemusíš.Jakou jsi rozebral kazetu?


  • 0

#254 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 29 červenec 2014 - 16:21:34

Čoveče:-) Má tam kazetu za 10 euro a ještě s několika variantami citlivostí na výběr. http://www.kahlfilm....1&productid=17#

Kdyby šlo od Kahla objednávat, tak bych se připojil a asi dvě kazety bych bral. Nevím jak to je, někdo mě upozorňoval, že prodává jen pro filmové školy.


  • 0

#255 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 29 červenec 2014 - 18:53:54

Geo: Tý kazety jsem si všiml taky, ale miniální koupi po eshopu bere 100Eur, takže by to chtělo se spojit. Jinak rozebral jsem kazetu od Kodaku, normální Ektachrome 100D. Ty kroužky koukám dokonce prodává wittner. Jinak jak říkám, alternativ je několik. V současnosti mám asi tři kazety rozebrané a tak nějak nerozbité. Kdybych koupil to od Kahla (tu prošlou Ferraniu po 15 metrech za 10E), tak bych asi mohl i to rovnou nasadit bez kroužku?


  • 0

#256 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 10 srpen 2014 - 11:01:20

Rybinin, bez krúžku určite nie!

A čo sa týka tej Ferranie, len raz som kúpil dve kazety, boli o polovicu lacnejšie ako Agfa, ale nikdy viac. Filmy boli červené ako indiáni a zadrhávali, takže som vlastne vyhodil peniaze, pretože z dvoch kaziet nemám ani meter dobrého filmu. Je pravda, že to bolo pred viac ako dvadsiatimi rokmi, ale od vtedy ruky od Ferranie preč, akéjkoľvek.


  • 0

#257 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 srpen 2014 - 20:25:15

Mohl bych někoho poprosit, kdo má doma kazetu s výřezem na  citlivost 100/21°. Našel jsem jen 17° a potřeboval bych jí předělat na 21°, jen nevím jak je to s rozměry. Díky moc by mi to pomohlo.


  • 0

#258 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 srpen 2014 - 18:08:32

Jedná se o vzdálenosti od středu.xkt2f6.jpg


  • 0

#259 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 srpen 2014 - 20:40:55

Pre 21 DIN /100ASA je vzdialenosť od stredu centrovacieho otvoru po spodnú hranu výrezu citlivosti 12,7mm s presnosťou +/- 0,38 mm. Z kazety 17 DIN  nie je problém to urobiť. Stačí ostrý nožík a trochu pozornosti. Mám ich takto prerobených asi desať.


  • 0

#260 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 srpen 2014 - 21:02:14

Pre 21 DIN /100ASA je vzdialenosť od stredu centrovacieho otvoru po spodnú hranu výrezu citlivosti 12,7mm s presnosťou +/- 0,38 mm. Z kazety 17 DIN  nie je problém to urobiť. Stačí ostrý nožík a trochu pozornosti. Mám ich takto prerobených asi desať.

Super! Jinak tu kótu mám špatně nakreslenou, není to střed ale kraj středu. Před chvílí jsem zkusil naplnit kazetu a v pohodě se v kameře namotala. Teď si budu moci připravit podle tvého návodu ten  jeden konec filmu na navíjecí cívku předem. Tak bude plnění kazety hračkou:-)


  • 0

#261 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 31 srpen 2014 - 10:56:17

Dneska uvidím. Počasí sice nevyšlo, ale i tak zkusím natočit kazetu. Byl to boj, kazetu se mi podařilo naplnit. Samotné plnění je dobře zvládnutelné. Zdlouhavé je řezání filmu a namotávání na cívku. Tak do příště si musím vyrobit nějakou navíječku. Nejvíce vzteka jsem měl, když jsem na světle zjistil že film směřuje emulzí dovnitř. To bylo cuchání filmu. uff. 


  • 0

#262 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 srpen 2014 - 12:26:52

Zistiť po tme, kde je emulzná vrstva u filmu je vcelku jednoduché:

po prvé - jemne nasliniť prsty a prejsť po konci filmu, na emulziu sa prsty lepia na opačnú stranu nie

po druhé - chytím film cca desať centimetrov od konca a na ktorú stranu sa film nakláňa, tam je emulzná vrstva

keď postavíš film na hranu vodorovne pred seba perforačné otvory musíš mať hore. Kde sú perforačné otvory?: keď prejdeš hranu medzi prstami, perforovaná strana je hrboľatá, bez perforácie je hladká. Film natáčaš na cievku či stredovku v smere hodinových ručičiek. Neboj, po navinutí stovky deesiek už to budeš robiť automaticky aj v spánku :mrgreen: .


  • 0

#263 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 31 srpen 2014 - 19:05:31

Zistiť po tme, kde je emulzná vrstva u filmu je vcelku jednoduché:

po prvé - jemne nasliniť prsty a prejsť po konci filmu, na emulziu sa prsty lepia na opačnú stranu nie

po druhé - chytím film cca desať centimetrov od konca a na ktorú stranu sa film nakláňa, tam je emulzná vrstva

keď postavíš film na hranu vodorovne pred seba perforačné otvory musíš mať hore. Kde sú perforačné otvory?: keď prejdeš hranu medzi prstami, perforovaná strana je hrboľatá, bez perforácie je hladká. Film natáčaš na cievku či stredovku v smere hodinových ručičiek. Neboj, po navinutí stovky deesiek už to budeš robiť automaticky aj v spánku :mrgreen: .

Tak to je dobré vědět. Poprvé jsem perforaci nahmatal a pak už jsem jí našel jen za pomocí jazyka:-D. Pro příště si tedy pamatuji, když to olíznu a lepí to je to emulze. 

Jináč před chvílí jsem skončil s voláním. No konečně to nemá chybu, navíc se ověřila správná funkčnost kazety. Film nešpiní, emulze minimálně narušena. Pomohlo tomu opravdu praní při nižší teplotě. Je to práce ale stojí to za to. Raději s sebou od teď beru Canon 514Xl než Quarzku. Quarzku si nechám na titulku a jinou domácí práci. 


  • 0

#264 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 srpen 2014 - 20:00:36

Samozrejme.

Keď si dáš DS8 do kaziet, tak máš cca 20 metrov filmu z cievky. V kamere DS8 je to len cca 15 metrov, zbytok sa osvieti pri otáčaní a zakladaní filmu, to je úspora 25%, čo pri súčasných cenách filmovej suroviny nie je zanedbateľná čiastka. U filmov ORWO to bolo až 25 metrov, nakoľko mali tenšiu podložku. Quartzka je perfektná a mnoho mojich filmov som s ňou natočil (DS8-3), ale už vtedy som prišiel na to, že viem založením filmu do kaziet ušetriť dosť prostriedkov (aj keď ORWO UK17 som na prelome 90 rokov kupoval po záruke v bazári po 2,-Kčs) a preto som sa na to zameral. Samozrejme domáce vyvolávanie filmov bolo nutné, nakoľko nikto takto natočené filmy nevyvolal. Preto len cca 10 percent mojich filmov (možno aj menej) bolo vyvolaných v profi labákoch, zbytok som volal vlastnoručne, a mám 50 cievok filmov po cca 50 metrov a 8 cievok cca 120 metrov, a štyri kotúče 240 metrov šestnástky. Do toho nepočítam filmy, ktoré som točil z telky, či kópie nejakých 16mm filmov. Aj toho by sa našlo možno okolo 500 metrov.


  • 0

#265 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 31 srpen 2014 - 21:53:42

sokolvideo: a proč Ty ses, takový zkušený a zběhlý člověk, nenaučil zakládat cívky po tmě? :) Jako spíš takovej nápad, nevím, jestli je to možné. Ale teoreticky ano :)


  • 0

#266 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 září 2014 - 08:58:16

Rybinin, úplne som síce nepochopil tvoju otázku,ale všetky filmy zakladam v tme, ak je možnosť, tak aj do DS8 kamery, nie vždy je to však možné, a preto som vlastne prešiel na kamery S8. U tých je to jedno, a tým, že si plním do kaziet filmy DS8, vlastne je mi úplne jedno, o aké sa jedná. Samozrejme na určitú akciu si vyberám určitý film, ale väčšinou je to čiernobiely film. Viac sa mi páčilo ORWO a Svema ako Foma, ale vyzerá to tak, že budem musieť prejsť na Fomu, lebo Orwo mi končí - posledné dve či tri cievky a Svemy mám ešte myslím štyri kazety. U farby neviem, ale asi u 8 ju už nepoužijem, nakoľko dať za kazetu skoro 30EUR sa mi zdá príliš veľa, u DS to vychádza lepšie. No uvidíme. A myslím si, že aj tie kamery S8 boli podstatne lepšie, či už kvalitou, tak aj optikou, nechcem zatracovať Quartzky ani Admiry, či iné DS8 kamery, ale predsa len také NIZO 560 je podstatne lepšie. V súčastnosti používam zväčša Canona 512 xxx alebo Brauna myslím 864 a ako zápisník Fujinu P1 na film Single 8, ktorú mám zo sebou stále, keď mám zo sebou kufrík s fotoaparátom, a to je myslím si vždy, keď neidem do práce alebo niekedy na záhradku.


  • 0

#267 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 září 2014 - 09:40:48

Cívky zakládám ve stínu, ale v úplné tmě nee. Je lepší vidět jestli se cívka správně namotává nebo nikoliv. A pak taky, když je potřeba přehodit stranu, je málokdy příležitost být absolutně potmě.. Rukáv sice mám, ale nenaučil jsem se v něm pracovat. Hlavní předností super 8 teď vidím hlavně v lepších podmínkách.. Lze si vybrat lehčí kameru, není potřeba natahovat pružinu, možnost plné automatiky clony a také dojde-li film. Udělá se cvak cvak a jede se hned dál. Svema kazety by se mi také hodily, mám jen dvě.


  • 0

#268 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 1 září 2014 - 11:52:51

Já to myslel trošku ze srandy :) Ale ano, pochopeno to bylo správně :) S tím otáčením je to pravda, ale minimálně založení v úplné tmě by mělo zabránit počátku se osvítit ne? Samozřejmě je pravda, že to musíme trošku odtočit, protože se musí začít navíjet a musíme vyzkoušet (klidně pohmatem), jestli se správně navíjí. Ale to by nutně nemuselo bejt 25% ne? Nevím, já jsem na quartz taky dělal a mnohdy jsem to i podělal, či to chodilo blbě, tak jsem ztratil i daleko více :) (naposledy mi přibližně od 2/3 neutáhlo péro film, tak jsem přišel o dost filmu. Spíš fakt rozmýšlím, že se naučím motat DS8 do kazet, blbé na tom je akorát to, že  tam nebudu mít 15m ale jen 10, leda by se sehnala FOMA metráž, což tuším před časem měl p. Šilar, ale teď to tam už nevidím.


  • 0

#269 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 září 2014 - 13:07:07

Foma metráž R100 robí, len u nás sa nepredáva (Wittner). Čo sa týka toho zakladania filmu po tme u kamier DS8, U Admiry problém nie je, kedykoľvek a bez problémov, horšie už je to u Quartzky. Tam musíš odobrať pritlačku, film založiť do dráhy a vrátiť ju tam, a za tmy je to dosť nepraktické.  Admira bola na presnosť založenia filmu dosť laidacka, ale Quartzka bola na to veľmi chúlostivá a trochu nepresné založenie a bol problém. Quartzku DS8-3 som používal hlavne koncom 80 rokov, keď som UK17 kupoval po dve koruny, takže ma nejaká strata filmu pri zakladaní neštvala. Keď sa však tieto filmy vypredali, ostali mi len určité zásoby a tak som začal šetriť aj tu a plniť do kaziet. ČB ORWO aj Fomu som dával do kaziet cca od roku 1983-4, tieto som musel zväčša kupovať za plnú cenu. Posledné päť cievky ORWO UK17 som použil na točenie nejakých vecí z telky, dve boli dobré, tri už boli kaput! Preto som ich aj takto použil, lebo by som bol veľmi nerád, keby som točil niečo iné a nič by z toho nebolo, takto mi to nevadilo, proste som ich vyhodil a hotovo.


  • 0

#270 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 září 2014 - 13:11:59

Ešte k tým desiatim metrom v kazete, a čo? tak si vymeniš kazetu po desiatich metroch a nie po pätnástich. A nenatočíš dve kazety, ale tri a máš to to isté. A keď kúpiš metráž S8 pre Beauliotku, tak máš konkrátne Fomu ako S8 60 metrov, z čoho si urobíš štyri kazety, alebo aj 300 metrový kotúč, neviem, či ho ešte ponúka a to máš na dvadsať? kaziet.


  • 0

#271 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 1 září 2014 - 13:39:12

Jo, toto problém není, jenom FOMU sám nevyvolávám, protože je to nerentabilní ten FOMA set, trvá to dlouho a jsem línej :) Vyvolávám jen E-6. Tuhle jsem dával něco panu Pokornému, ale předpokládám, že mi asi slevu na 10m nedá :) Nebo nevím. DS8 v tomhle vychází ekonomičtěji. Jinak prosím Tě, cos točil z telky, proč a co Ti z toho vyšlo? :D


  • 0

#272 kalanek

kalanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 září 2014 - 13:51:03

Metráž se dá koupit přímo u Fomy v jejich e-shopu. Asi před měsícem jsem tam kupoval 30,5 m DS8. Akorát si to teda budeš muset rozříznout :)


  • 0

#273 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 1 září 2014 - 16:44:21

To není problém, řezačku mám.


  • 0

#274 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 září 2014 - 18:36:56

Čo som točil z telky? Čo ma zaujímalo. Ale hlavne napr. Pyšnú princeznu, Byl jednou jeden kráľ ... Jánošíka 1933, Chaplina, Harrolda Lloyda, Laurela a Hardyho či napríklad kožené nohavice z RTL? či SAT? myslím. Prečo? Bolo to hlavne v dobe, keď u nás ešte video bolo len v plienkach a chcel som niečo mať, keď v telke nič nešlo. Samozrejme som aj niečo kúpil profi, Chaplinov, zajaca, krtka. Potom prišlo video a toto vlastne skončilo, len teraz som začal znovu dotáčať hlavne filmy, u ktorých nemám istotu aké sú. Keď je film vťahu, tak ho proste vyhodím a neštve ma to tak, ako keby som pokazil niečo dôležitejšie. Kedysi som točilz priameho vysielania, teraz si už pustím DVD a točím cielene, tak aby som mal určité pasáže dlhšie. Čím som točil? Čo som mal po ruke, Admiru, Nizo, teraz zväčša Canon. Keď som mal starý klasický televízor, tak pri premietaní po obraze behal synchronizačný pás, mne to nevadilo. Teraz som kúpil LCDčko a tie behajúce čiary sa stratili. Takže asi tak.


  • 0

#275 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 září 2014 - 18:44:50

Ešte k tomu vyvolaniu Fomy R100. Je to veľmi jednoduché, stačí si len kúpiť vývojku LGR a ostatné lázne si namiešať. Je to síce zdĺhavejšie ako E6, ale zase netreba tak strážiť teplotu. Dôležitá je prvá vývojka. V jednom balení (250ml) vyvoláš štyri filmy, ostatné lázne sú finančne nezaujímave. Výdrž lázni? Vývojka je jednorázovka (pri riedení 1:10), ostatné lázne vydržia dva aj tri mesiace aj dlhšie. Takže kedykoľvek si namiešaš vývojku na jeden film, ostatné lázne máš odložené, len ich vytiahnúť.


  • 0

#276 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 1 září 2014 - 22:24:17

Co vím, tak v tom FOMAsetu byl ten manganistan, který byl na jedno použití a byly tam dva pytlíky a v tom se daly vyvolat dva filmy a byl konec. Nicméně, Ty asi nemluvíš o FOMAsetu ale o tom, že si to člověk sám míchá. To by mi někdo musel fakt poradit a naučit mě to. Jinak to nechci sám zjišťovat.

 

K té televizi: No, právě, ten synchronizační pruh musel být, to mi bylo jasné. Ale stejně jsi to měl němé ne? A po kouskách.... nějak si nedovedu představit, že by mě to uspokojovalo :D Ale proti gustu... Každopádně v USA i na Západě vycházeli na Super 8 zvukově výběry z filmů v orig. obalech. Sám jich teď mám doma celkem dost. Tak jsem to různě po ebayi sháněl a mám i dost rarity. Většinou to byla jedna cívka 24fps, takže cca 17minut. Takové Hvězdné války na 17minut je slušná haluz :)


  • 0

#277 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 září 2014 - 17:25:33

Rybinin, ako hovoríš, len v tých časoch (myslím 80 roky) boli dva problémy, čo sa týkalo kúpy týchto filmov. Po prvé: dostať sa do západného nemecka a nájsť predajňu týchto filmov a po druhé: cena filmov sa pohybovala okolo 100 Mariek, čo bola moja mesačná výplata v tých časoch. A to, že boli nemé, mohol som si natočiť zvuk na mg pásku, ale ak mám povedať pravdu, aj dnes si v podstate na internete pozerám filmy bez zvuku. Niektoré som videl viac krát, a mohol by som hovoriť za hercov, a u ktorých nie, tak vtedy si zvuk pustím, ale aj tak, nakoľko som jazykový antitalent tomu nerozumiem, takže je to jedno.

 

A čo sa týka toho Fomasetu, ako prvá a druhá vývojka je použitá Foma LQR metol-fenidonová kontrastná vývojka 1:10 a ako ustaľovač je klasický fomácky Fomafix 1:5. Ostáva len inverzia, manganistan som v živote nepoužil, používam 10 g dvojchromanu draselného a kyselinu sírovú trojnásobné množstvo akumulátorovej, teda 45ml, ako je v recepte, táto lázeň vydrží zhruba rok alebo 100 metrov 16mm filmu, môžeš ju aj regenerovať rovnakou lázňou 50ml po vyvolaní 1 cievky DS8 a nakoniec čistiaca lázeň, tá je najjednoduchšia, rozpustíš kopcovatú väčšiu krabičku od filmu DS8 siričitanu sodného bezvodého v litri vody a na rok máš vystarané.

E6 som vyvolával len raz a priznám sa, že mi to moc nesadlo. Stále sledovať teplotu a časy, a keď sa cvakneš o pár sekúnd, maš prúser. U čb treba dodržať teplotu a čas v prvej vývojke, a ostatné sú v podstate nepodstatné, len veľké odchylky by mohli mať za následok vadu na filme. Je síce zdĺhavejší, ale pokojnejší.


  • 0

#278 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 září 2014 - 22:56:55

Ještě se chci zeptat zpětně k tomu plnění kazet. Jak je vhodné ty dva konce filmu slepit? Zatím jsem založil celý film, a tak se ta úspora filmu nekonala. Ale určitě to udělám podle tvého nápadu. Jen aby se film bezpečně protáhnul a spoj to vydržel. 

K těm  ukázkovým filmům... Také mě láká představa pořízení nějakého zvukového filmu. Na ebayi, hlavně na německém mají i kompletní zvukové filmy na super 8, ale je to třeba i na 3 cívkách:-). 


  • 0

#279 Vlasta

Vlasta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
  • LocationHulín
Reputace: 8

Publikováno 3 září 2014 - 02:03:18

Můj otec si natáčel na osmičku erotický filmy z nějké televize, které říkal Vídeň :) 
Taky jsem si vždycky říkal k čemu to má, ale jak jsem vyrostl, tak jsem pochopil..


  • 1

#280 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 září 2014 - 15:59:35

Je jedno akou páskou to zlepíš, len musia byť filmy rovnobežné, aby jeden z nich nevyčnieval a ani s perforáciou si nemusíš robiť ťažkú hlavu.. Ja používam také malé kotúčiky asi 10-12mm široké. Stačí, aby to vydržalo vtiahnutie filmu na navýjaciu cievku. Akonáhle na tom bude závit filmu už to nepustí.

Zvukové filmy na S8 na troch cievkach sú v podstate tiež len zostrihy. Ak si zoberieš, že 120 metrov filmu S8 pri frekvencii 24obr/sek ide cca dvadsať minút, tak tri cievky 120 metrov je hodina. Len máloktorý film má len hodinu. Videl som aj niekoľko kompletných filmov na S8, zaujal ma napríklad film Ben Hur, ktorý mal najviac Oscarov od roku myslím 1957? 11 a prekonal ho až Titanik roku 2000 12tímy Oscarmi. Čo ma ale zaujalo, film bol na 8 120 metrových cievkach, čo je cca 160 minút. Film na DVD má myslím180 minút, takže ani tam nebol kompletný, ale veľa mu nechýbalo a chlapík za neho chcel len!500 euro, maličkosť :mrgreen:.

Z E-Baya mám vlastne len jeden film, a to Most cez rieku Kwai, aj to som kúpil preto, lebo ešte z doby komunistov som mal jednú verziu tohto film, totiž farbu s optickou stopou. Stopa ešte ide relatívne OK, ale farby na filme sú už v čudu, všetci sú indiáni a aj listy stromov sú červené. Teraz som kúpil verziu s mg stopov, film je čb a je obrazovo perfektný, zvuk je taktiež OK, len Fujica si s touto kopiou nevie poradiť a pri 24 sťahuje spodnú slučku. Chaplinov ktorých mám som kúpil z filmových labákov Gottvaldov/dnes Zlín a tieto sú perfektné aj po dvadsiatich - tridsiatich rokoch, len ľutujem, že som nekúpil všetky, ktoré vydali. Zajacov mám všetkých, a je zaujímavé, že ruské kópie zhruba rovnakého veku na rozdiel od tých nemeckých sú stále farebne perfektné.


  • 0

#281 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 3 září 2014 - 17:48:18

sokolvideo: Já mám většinu těch Super 8 filmů ty 17minutové verze. Ale některé filmy (Star Trek 1) mám třícívkové a Hvězdné války Ep. V mám na dvou. Pak mám třeba kompletního Poltergeista ve výborné barvě na Super8. A jednu epizodu starého seriálu Star Trek z 60. let na 3 cívkách taky komplet. Pak mám Občana Kanea asi na 4 cívkách a další věci už jen na jedné /ty 17minutové/ ale tam je toho taky dost: Star Wars ep. IV, Superman, Omen, Blízká setkání 3. druhu, Alien, atd... Ano, a téměř vše je to červené :) Něco méně, něco více. Ale zase to má atmosféru. Pak mám taky leccos na 16mm, ale to je jiná kapitola.

 

K tomu vyvolávání. Hele, já to s tím E6 a hlídáním teploty taky nepřeháním, ani s časem. Ono to zase tak strašné není. Když to tam necháš o pul minuty déle, nebo máš o stupeň méně, stane se prd. Problémy, které jsem řešil jsou převážně problém kontaminace barevné vývojky a nesprávné otočení černé barvy (probleskuje oranžová), šedý povlak na filmu (nedostatečně v běliči - dá se opravit tím, že to do toho běliče dá člověk znova a znova ustálí - zrovna teď se mi to stalo na diáku) apod. Taky nějaké barevné posuvy, když byla vývojka stará, atd. Mám vývojku nasazenou měsíc a to už považuju za maximum. Nevím, jestli v ní ještě něco vyvolám. Nemám nic natočené ani nafocené. Udělal jsem pět filmů a měl jsem problém s tím šedým povlakem. Jak je vývojka nová, je to super a bez probému. Je dobré, když má člověk co vyvolávat, jak to stárne, tak je čím dál větší riziko, že se něco stane. Takže, kdyby někdo potřeboval čas od času něco vyvolat, rád to za malý peníz udělám, vývojku bohužel často moc nevyužiju, i když stále jsem na velmi slušné ceně oproti laboratoři.


  • 0

#282 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 září 2014 - 18:38:18

Hm! To si môžeš otvoriť požičovňu filmov. Ja ich toľko nemám, a ešte k tomu skôr mám taky trochu vyhranený výber (Chaplin, Harry Lloyd, Zajac, Krtko). Aj by som niečo sem tam kúpil, ale problémy s poštou a tak, a to, že nemci nechcú posielať na slovensko ma odradzuje. Takže sem tam si kúpim nejaké to DVD, otvorím fľašu vínka a s nostalgiou spomínam na staré dobré časy.


  • 0

#283 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 3 září 2014 - 21:45:00

:-) No, půjčovnu si asi neotevřu, tolik toho nemám :D Ale je to pěkná raritní sbírečka. Ale je to hezké ty analogové projekce, teď spíš tedy častěji promítám už z 16mm, to už je profi a dá se s tím pořádně něco dělat i venku, pro hodně lidí, atd.


  • 0

#284 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 září 2014 - 20:22:54

Je jedno akou páskou to zlepíš, len musia byť filmy rovnobežné, aby jeden z nich nevyčnieval a ani s perforáciou si nemusíš robiť ťažkú hlavu.. Ja používam také malé kotúčiky asi 10-12mm široké. Stačí, aby to vydržalo vtiahnutie filmu na navýjaciu cievku. Akonáhle na tom bude závit filmu už to nepustí.

Zvukové filmy na S8 na troch cievkach sú v podstate tiež len zostrihy. Ak si zoberieš, že 120 metrov filmu S8 pri frekvencii 24obr/sek ide cca dvadsať minút, tak tri cievky 120 metrov je hodina. Len máloktorý film má len hodinu. Videl som aj niekoľko kompletných filmov na S8, zaujal ma napríklad film Ben Hur, ktorý mal najviac Oscarov od roku myslím 1957? 11 a prekonal ho až Titanik roku 2000 12tímy Oscarmi. Čo ma ale zaujalo, film bol na 8 120 metrových cievkach, čo je cca 160 minút. Film na DVD má myslím180 minút, takže ani tam nebol kompletný, ale veľa mu nechýbalo a chlapík za neho chcel len!500 euro, maličkosť :mrgreen:.

Z E-Baya mám vlastne len jeden film, a to Most cez rieku Kwai, aj to som kúpil preto, lebo ešte z doby komunistov som mal jednú verziu tohto film, totiž farbu s optickou stopou. Stopa ešte ide relatívne OK, ale farby na filme sú už v čudu, všetci sú indiáni a aj listy stromov sú červené. Teraz som kúpil verziu s mg stopov, film je čb a je obrazovo perfektný, zvuk je taktiež OK, len Fujica si s touto kopiou nevie poradiť a pri 24 sťahuje spodnú slučku. Chaplinov ktorých mám som kúpil z filmových labákov Gottvaldov/dnes Zlín a tieto sú perfektné aj po dvadsiatich - tridsiatich rokoch, len ľutujem, že som nekúpil všetky, ktoré vydali. Zajacov mám všetkých, a je zaujímavé, že ruské kópie zhruba rovnakého veku na rozdiel od tých nemeckých sú stále farebne perfektné.

Ok, já to zkusil slepit. Doufám že nevadí, když jsem tam nechal tu pojistku proti rozmotání. 


  • 0

#285 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 září 2014 - 08:31:52

Samozrejme že nevadí. Ja som ju zrušil vlastne vždy pri namotávaní filmu do tanku, aby mi to nedrhlo. A ako som písal, tak vôbec nevadí, že tam nie je. Na začiatku je tam len niekoľko centimetrov , a to sa po založení kazety do kamery a prvom zábere natočí na stredovku a potom už navíjací trn nedovolí roztočenie

 

Rybinin, Dobre exponované a vyvolané inverzné filmy S8 sa pri kvalitnej projekcii vyrovnajú pozitívnym kópiam 16mm. Viem to z vlastnej skúsenosti. V 80 rokoch sme na našom sídlisku premietali svoje filmy na provizornom anfiteátri. Premietali sme jak 16tky, tak aj S8 a tých bolo podstatne viac, lebo na 16mm málokto točil, na plátno cca 4 metre široké a problém nebol žiadný. Čo sa týka počtu divákov? pohyboval sa od 300 - 500 do cca tisícky na jednej akcii. Premietali sa samozrejme len naše amatérske filmy, žiadne profi kópie. 16mm sme premietali Meoklubom  a 8 Fujicou s objektívmi u 16 meopťáckou 1/50 a u Fujici 1/15-30.


  • 0

#286 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 září 2014 - 21:20:40

U S8 jde o žárovku, já prostě nemám silnější stroj než na 100W a to je dosti tmavé už potom. 16ka je něco jiného. Kdyby v super 8 byla aspoň 200W, takby to bylo o něčem jiném.


  • 0

#287 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 10 září 2014 - 08:02:48

No Fujica má žiarovku 21V150W a s tým objektívom 1:1 je to super. Ináč existujú profi S8 projektory Silma (predávajú sa aj pod inými menami), ktoré majú 300 Watovú xenonovú výbojku, ktorá dáva svetelný výkon 2000 lumelov. Pre porovnanie Meoclub 2 elektronic, ktorý bol z meopťáckych asi najlepší, má ak sa dobre pamätám 800 lumelov z 250W halogenkou. Ta Silma zaručuje dokonale presvetlený film na plátno široké cca 8 metrov. Tých projektorov sa vyrábalo viac (Elmo 1200, Braun a pod.) Ich ceny na E-Bay.de sa dnes pohybujú v cenách nad 1000 euro, na nekúp to.


  • 0

#288 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 září 2014 - 20:12:12

Dneska další film:-). Jen jsem špatně odhadl délku filmu. V kazetě to bylo ok, ale potmě do tanku se to celé nenasoukalo.. Tak motání sem a tam a zkrácení:-(.

Vyvolání proběhlo celkem v pořádku. Jen u kousku filmu co byl ze začátku namotán v cívce tanku, se tam zase udělali takové šupinky. V pokoji jsem měl otevřené okno a je možné že se to při sušení zamlžilo vlivem rozdílných teplot? Taky byl trochu cítit ustalovač, ale řekl jsem si že je to divné, když jsem film pral po ustalovací lázni 10 minut.


  • 0

#289 borca

borca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 září 2014 - 20:26:30

Osmičkou a jejím vyvoláváním  jsem se zabýval zhruba před 20-30 ti lety. Tehdy ovšem bylo na trhu relativní dostatek materiálu - FOMA, ORWO, SVEMA jak čb tak barevné. Nejdříve jsem měl Admiru 8 G0, takže jsem používal 2x8 mm normal, později jsem přešel na Quartz 1x8 a tudíž jsem používal filmy v kazetě, Originál barevné AGFY jsem posílal vyvolat do NSR (bylo v ceně - 100 Kč), ale pak jsem si kazety vyráběl sám. Zakoupil jsem DS 8 , v temné komoře jsem ji rozřízl a navinul do rozebíratelné kazety - i tu jsem si vyrobil sám. Samozřejmě jsem si to musel několikrát natrénovat na světle, ale podařilo se. Zpočátku byl problém - film se v kameře zastavoval. Bylo to tím, že řezačka neřezala přesně na dvě stejné půlky (rozdíl byl v desetině mm), po jejím přesném seřízení za pomoci mikroskopu bylo vše v pořádku. Nejvíc jsem se pak těšil na vyvolávání, především barevných .Ještě mám předpisy pro AGFU, které se daly použít i pro FOMU či SVEMU. Sehnat potřebné chemikálie nebylo pro mne těžké. Dokonce jsem si dal inzerát do časopisu Fotografie s nabídkou vyvolání úzkých filmů a k mému překvapení byl o moji  službu zájem, asi po dobu asi  3 let mi chodily filmy a já poctivě vyvolával . Mimochodem měl jsem na to živnosťák, abych neměl problémy, i když jsem to pro peníze rozhodně nedělal  a rozhodně jsem z toho nezbohatl ( cena za vyvolání čb filmu 20 Kč, za barvu 30 Kč), byl jsem rád, že jsem mohl někomu udělat radost. a skutečně mi přišlo několik děkovných dopisů od lidí, kteří již nedoufali, že jim někdo jejich film vyvolá.

Pokud bude mít někdo o receptury zájem, rád je  sdělím.


  • 0

#290 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 11 září 2014 - 22:48:12

Zaujímala by ma ta Agfa, teda myslím predpisy. U tých ktoré mám ja sú použité dva chemikálie, ktoré sa mi nikdy nepodarilo zohnať. Možno je ten Váš predpis iný. Môžete ho napísať aj tu. Myslím si, že sa tu nájde niekoľko ľudí, ktorých by to zaujímalo.


  • 0

#291 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 září 2014 - 07:33:14

Kousek jsem namočil a setřel utěrkou na optiku. Je to lepší, ale nevím jestli by to nebylo potřeba vzít znova ustalovačem.


  • 0

#292 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 září 2014 - 08:37:33

Geo, ja film po ustálení periem cca 25-30 minút, potom film namočím do zmáčadla Fomapon 1:200 na cca minútu a potom ho zavesím na šnúry asi na meter dlhé slučky, pritom ich stieram jelenicou rozmočenou vo vode a dobre vyžmýkanou.

Skús to znovu navinúť do tanku dať na cca 5 minút do ustaľovača a potom cca 20 minút prať, zmáčadlo a znovu zavesiť na sušenie. Neviem, aký tank na vyvolávanie používaš, ja používam klasickú ruskú UPB1 a v nej periem tak, že hadicu ktorá z nej vychádza pripojím priamo na vodovod a pustím taký tlak, aby sa cievka s filmom pomaly otáčala. Táto vývojnica je na pranie stavaná presne takýmto spôsobom. Vývojnicu mám vo vani a voda proste odteká do kanála. Ekológovia možno budú namietať, ale myslím si že to množstvo tiosíranu, ktoré sa z ustaleného filmu dostane do vody je tak nepatrné, že sa nemôže nič diať.


  • 0

#293 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 září 2014 - 08:41:52

Ešte jedná poznámka, možno niekto bude namietať, že voda je drahá, už som to tu niekoľko krát spomínal, na jedno vyvolávanie spotrebujem asi 100 litrov vody, nie je to málo, ale ak si zoberiem, že cievka filmu stojí cca 15 Eur a viac a zničiť ju šetrením vodou je nezmysel. A zábery na tom filme majú niekedy nevyčisliteľnú hodnotu, aj keď možno len pre toho konkrétneho človeka, ale aj tak.


  • 0

#294 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 září 2014 - 10:15:19

U konce se mi právě ta "želatina" proměnila v kapky. vypadá to vážně jako orosené sklo. Zkusím to znovu ustálit, snad to pomůže.. Já mám taktéž tento tank, ale praní dělám ve dřezu. Vrchem pouštím vodu  a hadičkou vypouštím.


  • 0

#295 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 září 2014 - 13:11:53

Geo, skús to opačne, a myslím si, že sám zistíš, že je to lepšie. Aj výrobca doporučuje film prať týmto spôsobom, asi vie prečo.

Čo sa týka tej emulzie, myslím si, že s tým už nič neurobiš. Stala sa ti asi tzv. retikulácia emulznej vrstvy, teda jej zvlnenie a popraskanie , ktoré bolo spôsobené buď vysokou teplotou lázni, alebo veľkými rozdielmi teploty medzi jednotlivými lázňami (na to pozor). Predpokladám, že si použil v sete priloženú manganistanovú lázeň, táje na rozdiely teploty ešte citlivejšia. Nechápem, prečo sa stále používa, keď každý vie, že nie je dobrá. Chápem, dvojchroman je svinstvo, ale pri primeranej opatrnosti sa s tým dá robiť (robím to už tridsať rokov, a chválabohu žijem).  Dvojchroman dokonca, pokiaľ sa nemýlim utvrdzuje želatinu.

Neviem, či sa dá zohnať ak nemáš živnosť a nie si vyučený chemik. Mám ho celkom dobré zásoby. Som ochotný sa tak kila zbaviť, len je problém s doručením poštou. Nerád by som to posielal, človek nikdy nevie. Ak by sa našiel nejaký kurier, ktorý by to doručil, tak sa dohodneme.


  • 0

#296 borca

borca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 září 2014 - 16:20:56

Přikládám postup pro AGFU, který mi kdysi předal jeden můj kolega z práce, rovněž vášnivý  kinoamatér ze zlaté éry (bohužel již není mezi námi). Mám také nějaké předpisy převzaté z časopisu Československá fotografie, jen co je oskenuji, zveřejním zde.

 

Co se týká těch nedostupných chemikálií - předpokládám TSS a S 55, něco mi ještě zbylo, ale za ta léta ....

 

P.S. Pro SOKOL/VIDEO

        Zdravím do Prešova, v r. 1970 jsem tam narukoval do sokolovských kasáren (u stadionu Tatranu), pobyl jsem tam půl roku,

        pamatuji si na městské korzo, kino Tokajík, kulturák, hotely Savoj a Dukla, hrad a pivo Šáriš, brigády v Šarišských Michalanech,

        a v Tulčíku, fotbal v Solivaru ...

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#297 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 září 2014 - 19:21:42

Borca, aj keď nie som rodený prešovčan, všetko čo si spomínal poznám, a cítim sa byť Solivarčanom (časť Prešova asi od roku 90?), nakoľko tu žijem už viac ako 50 rokov. Vyrastal som asi sto metrov od spomínaného futbalového ihriska.

TSS aj S55 mám po cca 100g, zohnal som to po desiatkach rokoch, "a za ta léta?..." S55 je asi z roku 1945-6 a TSS "ví je Pán Búh". Ale fungujú. TSS pre istotu dávkujem 1,5x a dokázal som tým celkom dobre vyvolať Agfa Gevachrome 702 16mm aj kazetovú S8 Moviechrome 40, (len škoda že tej 8 už nemám viac), čo sa mi nikdy doteraz nepodarilo. Ako náhradu som používal samostatný diel Foma SM20 a na Orwa či Fomu to fungovalo perfektne.

Chemikálie,ktoré mi chýbali boli nejaké Agfa AC196 pre Moviechrome a Aditív GP 112AD a GP 52AD pre Gevachrome 702, a v tej dobe boli pre smrtelníka nedostupné. Gevachromy 702 mi vychádzali síce farebne vcelku OK , ale boli nekontrastné a pripadali tak, ako keby pri filmovaní bol použitý tzv."dutyfilter".

Pozriem si predpisy, ktoré si dal v PDF-ku, a snáď to aj skúsim, ale len s Gevachromom 702, lebo Agfa Moviechrome už nemám. No nič doba je zlá, a asi sa budem musieť preorientovať na iné materiály, nakoľko moje obľúbene Orwa a Agfy sú nenávratne preč.


  • 0

#298 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 září 2014 - 19:47:11

Ten predpis je trochu iný, ako mám ja, ale je to starší predpis pre Agfachrome, na Moviechromy fungovať nebude. Starý predpis pre ORWO UT13 je veľmi podobný, len je pri 23 stupňoch a tým pádom sú tam trošku iné časy. Novší predpis pre ORWO je trošku kratší, a pranie po farebnej vývojke je skrátené na 5 minút, ale zase je tam použitá druhá stop lázeň. Ak by sa mi podarilo zohnať aspoň jednu cievku Moviechromu, tak to drzo skúsim, aj keď tento film sa robí pri 45? stupňoch.

 

Len tak trošku pomimo, včera som dal do kaziet poslednú cievku DS8 Orwo UP21, takže mi ostala ešte jedna DS8 UP15 a dve UP15 N8.

Jo holt, musím sa zamyslieť na čo budem točiť ďalej, ale asi sa preorientujem na Fomu u ČB a možno skúsim aj ten Kahlfilm či už ČB alebo farbu, nakoľko mi vychádza asi najlacnejšie, ale to len tak pomimo, lebo zatiaľ som sa tým nezaoberal hlbšie a budem si musieť prejsť možnosti. Nie som ochotný platiť horibilné ceny za materiál. Asi sa preorientujem na 16. Tej mám ešte asi 1000 metrov dokopy Agfa ,Foma, Orwo. Nejaké dva tri roky s tým prežijem a potom uvidíme čo nám prinesie život.


  • 0

#299 borca

borca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 září 2014 - 12:52:37

Zveřejňuji ty slíbené postupy pro vyvolávání inverzí ORWO a AGFA, jak byly asi před 27-ti lety uvedeny v časopisu Československá fotografie.


  • 0

#300 borca

borca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 září 2014 - 12:54:25

Ještě jednou - nešla připojit příloha.

Přiložený soubor (y)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních