Přejít na obsah


jak na baryt (pro začátečníka)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
357 odpovědí na toto téma

#251 JohnyL

JohnyL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 102

Publikováno 9 březen 2013 - 22:40:22

Slintací páska nakoupena v Koh-i-noor ve Slezské. Sice má jen 2 cm šířku, ale drží to! Mám radost - první baryty, krásně polomatný povrch, rovná fotka. Díky za všechny tipy výše.
  • 0

#252 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 12 březen 2013 - 23:28:42

Slintacku mají ve výtvarných potřebách kousek od vaclavsky pasáže :-)
  • 0

#253 FunThom

FunThom

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 srpen 2013 - 21:40:01

Zdravím, chcel by som sa spýtať (pravdepodobne hlúposť), či je vhodné po použití vývojky, prerušovača, ustaľovača použiť gumový valček na vytlačenie zbytku chémie z papiera?
  • 0

#254 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 31 srpen 2013 - 22:23:10

Možná bys tam tu chemii spíš zatlačil ... a určitě bys netlačil rovnoměrně celoplošně ... a to abys stejným postupem pracoval i po ustalovači ...
S válečkem myslím leda až po vyprání ve vodě a to jen pokud to vyžaduje použitá technika sušení - leštění.
  • 0

#255 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 31 srpen 2013 - 22:24:26

hlůpost. Až po vyprání při nalisování na plech leštičky.
  • 0

#256 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 9 listopad 2013 - 23:43:55

Ahoj,

jelikoz baryty hodne nasavaji, delate nekdo, za ucelem usetreni vyvojky, namaceni ve vode pred ponorenim do vyvojky? Anebo se neco takoveho nedoporucuje?

Dik


d
  • 0

#257 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 10 listopad 2013 - 02:04:58

A nevadí víc, že tak vlastně vývojka bude vedle jejího vyčerpávání vyvolávanými papíry ještě ředěná tímhle přednamáčením vodou ?
Ono to s tím nasáváním není tak prudké, to bych vůbec neřešil. Spíš si rozdělej třeba o půl litru vývojky víc a podle potřeby jí doleješ.
  • 1

#258 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 10 listopad 2013 - 09:22:25

Prave nevim, do jake miry zde muzeme mluvit o redeni vyvojky. Treba vetsina vody, za ty 2-3 minuty volani, zustane "uvnitr" barytu a nedojde k jeji vymene s roztokem vyvojky. To by mohl jedine potvrdit nekdo, kdo to dlouhodobe tak dela. Samozrejmne u nenamaceni mame uplnou jistotu, ze koncentraci nemenime. Delam ted 50ks barytu 30*40 cm a kazde 3 kusy mi tak vypijou mensi sklenicku :-) Urcite tohle vysavani je hodne popredu pred vycerpanim vyvojky.
  • 0

#259 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 10 listopad 2013 - 10:45:56

No, tak s takovým počtem většího papíru v jednom zátahu zkušenosti nemám, ani jsem to nikdy takto neřešil. Tak holt musí poradit někdo jiný.
A když ne - budeš průkopníkem, uděláš si sám zkoušku jak se to chová.
Budeš ale stejně potřebovat hlídat vyčerpanost vývojky, doplňovat. Právě úbytek objemu by Ti k tomu mohl být vhodným signálem...
  • 0

#260 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 11 listopad 2013 - 07:43:24

Vyvojku neusetris, protoze se casem stejne vycerpaji jeji schopnosti (ale ano, zrejme mas pravdu, ze vycerpani asi za ubytkem kapaliny zaostava). To, ze papir vyvojky trochu "vypije" je naopak vyhodou, staci dolevat cerstvou a muzes porad pracovat. Delam ve slotech, pred dalsi seanci jen doleju to, co ubylo a pokracuju. Pokud se mi zda, ze prestava slapat, odpustim 2/3 stare a doleji novou a jede se dal. Prednamacenim bych si situaci moc nekomplikoval.
  • 0

#261 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 14 listopad 2013 - 13:03:59

mam dotaz: zkousel tu nekdo zplacatet baryty pomoci zehlicky? ...
  • 0

#262 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 14 listopad 2013 - 13:12:51

nebudeš první, kdo si je zmrví :-D
  • 1

#263 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 14 listopad 2013 - 13:27:32

mno ... ja jsem se zeptal teticky elgoogy a samozrejme, ze nedoporucujoou zelezo primo na rub, ale pouzit meziclanek v podobe silnejsi latky, kartonu, ci slaby balzy... na druhou stranu, jsem se nikde v anglofonich zemich nedocetl o metode "slintacka", zase jsem se ale docetl ze valeckovani narusuje vlakno a kdyz se nevaleckuje, tak se sice baryt zkrouti, ale je hladkej...
  • 0

#264 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 14 listopad 2013 - 13:46:45

dneska se dočteš věcí, jéjej :-)
  • 0

#265 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 14 listopad 2013 - 13:48:27

Já se dočet že to Standa Gross myslí upřímně. Je to pravda?
  • 0

#266 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 14 listopad 2013 - 13:52:21

uroven ziskavane informace z teticky elgoogy je stejna jako informace prectena tady ...
  • 0

#267 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 14 listopad 2013 - 13:56:23

ano
.
dekujeme za informaci

uroven ziskavane informace z teticky elgoogy je stejna jako informace prectena tady ...


  • 1

#268 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 14 listopad 2013 - 14:02:22

... na druhou stranu, jsem se nikde v anglofonich zemich nedocetl o metode "slintacka"hladkej...


Take mne to kdysi zajimalo, ze moc o slintacce v anglicctine se toho nepise a hodne se pise o nejakych lisech. Nakonec jsem ale nasel nejake zminky, zkus si prostudovat link nize, kde nejaky polak popisuje slintacku a pak nasleduji reakce. Nechce se mi to prochazet, ale pokud dobre pamatuji, nekdo z jizni Ameriky odpovida, ze slintacku zna take. Ti, kteri zkusili slintacku, vzdy hodne chvali vysledky. Byla doba, kdy jsem se zajimal, jak to pracne suseni obejit, ale jine metody mi nakonec neprisly min nakonec pracne, ale jen slozitejsi.

http://www.apug.org/...-57699-p-2.html
  • 2

#269 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 14 listopad 2013 - 14:04:56

lola .. no konecne nekdo kdo rozumne odpovedel .. diky ...
  • 0

#270 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 14 listopad 2013 - 15:27:41

ve skotsku jsem se dal do řeči s paní v antikvariátu a ta mi říkala, že její otec(fotograf) lepil na okna po bytě fotky páskou. jako malá se jich prej bála. no takže tak, ale jinak jsem se taky snad nikdy na netu nesetkal s lepením slintačkou.
  • 0

#271 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 14 listopad 2013 - 16:11:23

Bimbák je zaregistrovaný od září 2012. Ten už má zdejší stránky opravdu, ale fakt opravdu načtené! Jeho soudu o zdejší kvalitě bych fakt věřil. :cool:
  • 0

#272 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 14 listopad 2013 - 16:18:21

diky bzencaku, konecne jsem se od tebe dockal uznani! .. to to trvalo :-D ...
  • 1

#273 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 14 listopad 2013 - 16:27:10

Já baryt vždy vyvěsím na šňůru a zatížim kolíčky, ono to sice trochu zkroucené pak je, tak to dám ještě do lisu (směs těžkých knih) cirka na měsíc a je to pak docela rovné...
  • 0

#274 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 listopad 2013 - 16:45:01

slovíčko docela vypadá vcelku sympaticky, nicméně rozdíl je ve skutečnosti propastný...
  • 0

#275 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 14 listopad 2013 - 21:52:18

Slintačka na věčné časy a nikdy jinak. Zkoušel jsem vše, ale nic není lepší než slintat a slintat .
  • 2

#276 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 15 listopad 2013 - 09:41:56

Nevim, ale ja baryty lestim, ten povrch ze slintacky se mi nelibi. Baryty sou zkrouceny, kdyz je vyndam z lesticky, ale tak po trech nedelich az mesici se SAMY srovnaji a sou, jak kdyz streli. Bez lisovani.
  • 0

#277 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 15 listopad 2013 - 12:20:48

Nevím ale pro mne je prohlížet si fotku 30x40 v lesku akorát vopruz. Furt se to musí všelijak natáčet a člověk nikdy nevidí celou fotku naráz. Navíc se mi líbí spíše matné papíry ,ale to už je dle gusta každého soudruha. ;)
  • 2

#278 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 15 listopad 2013 - 12:29:12

A ja všude vykládám že dnes už nikdo neleští :shock:
  • 0

#279 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 15 listopad 2013 - 13:04:52

Slintačka na věčné časy a nikdy jinak. Zkoušel jsem vše, ale nic není lepší než slintat a slintat .


Kelfíku:u mne leštička na věčné časy a nikdy jinak.Taky foto pro rodinu na papíru 18x13 to jaksi slintačka nejde.Pokud je něco na velkou plachtu,to je jiná,s tou slinačkou souhlasím.
  • 0

#280 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 15 listopad 2013 - 13:12:07


Slintačka na věčné časy a nikdy jinak. Zkoušel jsem vše, ale nic není lepší než slintat a slintat .


Kelfíku:u mne leštička na věčné časy a nikdy jinak.Taky foto pro rodinu na papíru 18x13 to jaksi slintačka nejde.Pokud je něco na velkou plachtu,to je jiná,s tou slinačkou souhlasím.

To chápu , slintat 13x18 asi nemá cenu. ;) Jedině z drué strany jako známku :rolleyes: :P Promiň musel jsem :D
  • 1

#281 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 15 listopad 2013 - 16:38:42

Nevím ale pro mne je prohlížet si fotku 30x40 v lesku akorát vopruz. Furt se to musí všelijak natáčet a člověk nikdy nevidí celou fotku naráz. Navíc se mi líbí spíše matné papíry ,ale to už je dle gusta každého soudruha. ;)


No dyk... nebudu si kupovat lesklý papíry, když je chci matný... Mě se zase líběji vyleštěný, a nebo ještě jinak... Určitě se mi líběji pro nějaký speciální záležitostě i další povrchy.. Ale spousta lidí napíná lesklý papíry, protože se jim nelíbí lesklej povrch, což mi není úplně jasný. Je tu někdo, kdo napíná matný papíry? Docela by mě to zajímalo... Z dětství si pamatuju papíry, do kterejch byla jakoby obtisknutá struktura látky - to musí bejt taky parádní napnutý.

Ten první příspěvek ale nebyl o propagaci leštění. Chtěl sem říct, že zkroucenina vznikne nestejnoměrnym schnutim/zahřívánim sendviče papír/želatina. Když to člověk nechá na pokoji, tak časem papír (baryt a tlustej) vyhraje nad želatinou a chytne tvar z krabice a fotečka je pak dokonalá. Když to teda neupatlaji vobejdové, co neuměji vzít fotku do ruky :grin: Toť moje zkušenost.
  • 0

#282 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 15 listopad 2013 - 19:30:05

Samozřejmě že napínám matný papíry. Ty potřebujou snad taky narovnat. :blink:
Neznám větší hnus než když někdo dá k prohlížení nerovný zkoucený a zkrabacený fotky :rolleyes:
  • 0

#283 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 16 listopad 2013 - 14:47:57

Tak jasně, ui matnejch papírů to chápu. Ne každej napíná samozřejmě matný papíry jako ty, Kelfíku. Spousta lidí kupuje lesklý baryty, ale lesklý se jim nelíběji a tak je napínaji, aby byly matný... Ale zjistil sem, že je to kolikrát z nouze ctnost. Prostě se nechtěji patlat s leštěnim a tak to napínaji a řikaji, že se jim vyblejskanej povrch nelíbí ;-)

Ono, když se to povede, tak dokonale lesklej a rovnej povrch dělá vizuelně taky svoje. I mám pocit, že člověk jakoby vrátí to kouzlo mokrý fotky, respektive fotky v ustalovači, kdy je prostě nejkrásnější. Jde i trochu o motiv fotky. Voda, zasklený budovy - vše se mě osobně líbí nejvíc na lesklotě... Možná mám tu úchylku, že sem dělal dlouho na inverzi a na papír přešel až později. Na inverzi sem si vypěstoval úchylku na sklo a vodu..... Napínám taky, jenom bych prostě to leštění neodsuzoval tak příkře :-)
  • 0

#284 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 521 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 17 listopad 2013 - 17:55:48

Padl zde dotaz na prospěšnost máčení fotopapíru ve vodě před vývojkou. S filmy (aspoň s plochými) to děláme asi všichni, byť z jiného důvodu - abychom odstranili antihalační vrstvu. Ale má to i jiný přínos: Podle Formánkovy Rukověti se mají negativy předmáčet, aby změkla želatinová vrstva a vývojka do ní líp vnikla. Nemám důvod nevěřit Formánkovi ani tomu, že želatina na papírech se chová podobně. Takže já papíry máčím. Jestli mě to stojí na vývojce o pár korun víc... Kdyby mi těch peněz mělo být líto, naučím se radši kreslit.
  • 0

#285 Tomo

Tomo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 23 listopad 2013 - 17:46:02

Leštění za tepla - na plechovém zrcadle na leštičce (jak jsem to dělával já...):
Barytový papír musí být velmi dobře vypraný a "do měkka" rozmočený.
Zatímco se pere - máčí, provede se příprava zrcadla:
Plechové zrcadlo (nejlépe pochromované - tak se zrcadla dělala kdysi, když nerezová ocel byla vzácná a nedostupná, později leštěný nerezový plech) se umylo nejlépe v teplé vodě a sponátu. To není tak jednoduché, jak se zdá - je třeba dávat bacha, aby se nepoškrábalo - tvrdé částice z vody, částečky přischlé emulze a pod. Dnes bych namočil zrcadlo na půlhodinu do horké vody se saponátem a omyl mikrovláknovým hadrem, který kupuji v drogerii nebo Makru. Pokud by byl plech zamaštěný něčím, co saponát nerozpustí (silikony jsou skoro všude), použil bych třeba etylester kyseliny octové (bacha, má příjemnou ale "omamnou" vůni!).
Pak následuje vyždímaná (vlhká, ne mokrá) mikrovláknovka (nebo jiný měkký hadr, flanel...) a Sidol (dnes se jmenuje Sitol - tuším), což je přípravek na čistění kovů a skla a zrcadel. V mém mládí to byl nejčastěji používaný přípravek na leštění mosazných klik, zrcadel, atd. Dokonale vyčistit a nakonec suchým hadrem - tamponem vyleštit.
Vypranou fotku jsme namáčeli do kdečeho a nic nefungovalo. Až kdosi vymyslel namočení do vody s lepidlem na tapety (kdysi se jmenovalo Taposa), což byla v podstatě zcela čistá karboxymetylcelulosa. Dávali jsme toho tak kávovou lžičku na 3 litry vody (dobře rozmíchat). Později jsem používal "EKG gel", což je soplovitý průhledný gel, kterým se mazaly (snad kvůli vodivosti) elektrody používané k nalepení na kůži při EKG vyšetření. Myslím si, že něčím velmi podobným je třeba gel, který se používá při ultrazvukovém vyšetření. To není žádná vzácnost - myslím si, že za čokoládu nebo dobré slovo vám zdravotníci cmrndnou tohoto přípravku decku dvě. (RTG pracoviště, interny s EKG a podobně). Tohoto gelu se dávala také ta kávová lžička na 2-3 litry vody (nejlépe destilky nebo převařené odstáté).
Fotka se namočila tak na 5 minut do zmíněného roztoku a mezitím se zapnula leštička. Některé leštičky neměly termostat, tam se muselo dávat pozor, aby se "nerozžhavila doběla". Měla by být horká, ale ne jako žehlička.
Plech jsem položil na útěrku na stole, fotku vyjmul z lázně a nechal z ní sjet vodu. Fotku jsem přiložil emulzí na plech, přidržel prsty a plech s fotkou jsem postavil na pár vteřin kolmo ke stolu - vyjely hrubé přebytky vody zpod fotky. Pak plech naležato, přikrýt starým ručníkem a převálcovat jedním směrem (a poté kolmo). Když nebyl váleček, používala se flaška od piva... Tím se zpod fotky vytlačí další přebytky vody. Není radno toto provádět příliš energicky - "dosucha"!
Poté jsem plech s fotkou přenesl na teplou plochu leštičky přiklopil plátnem a přes plátno ještě jednou přejel válečkem (ale opět ne příliš brutálně). Po několika minutách se ozve jakési lupání - fotka se začne spontánně odlepovat. Je dobré vyčkat do "akustického klidu" (nic nelupe aspoň dvě tři minuty). Poté odklopit plátno, sejmout plech a sundat fotku.
Je zajímavé, že první fotka se prakticky vždycky přilepila a nešla dolů... Žádná tragédie - plech i s fotkou šel do vany, byl slit teplou vodou a po několika minutách se již dala sejmout. Další fotky se už nelepily. Do dneška nevím, čím to je, ale dělo se to tak více než 30 let!!! (Pozn.: po odstranění přilepené první fotky v teplé vodě se s plechem už nic nedělá! Jenom se nechá okapat voda a leští se další fotky.)
Snad ještě jedna poznámka: plátno leštičky by mělo být čisté a nevytahané - nemělo by dělat faldíky!
Toť vše!

Velmi sa mi paci prispevok. Vsade sa docitam o napinani a papierovych paskach. Po 25 rokoch prestavky vidim, ze niektori "fotografi" chcu vynajst opat bicykel. Predsa vylestik fotky na lesticke aby na nej neboli bodky bolo umenie aj v roku 1986. Kto to vedel bol pan fotograf. To vypinanie sa mi osobne nepaci zda sa mi ze konecna praca fotografa je nedokoncena je spracovana iba na cca 80%. Nechapem preco potom spracovatelia ti co nazvladnu lestenie este nepracuju na matny hladky povrch pripadne na velvet. Ospravedlnujem sa ale musel som to napisat.
  • 0

#286 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 23 listopad 2013 - 17:54:45

... s leskem na fotkách jsem bojoval všelijak ... zdaleka ne tak sofistikovaně jako Pentaxista.... nicméně, když už se mi lesk podařil, při prohlížení byly stejné problémy, které už tu kdosi popsal ... různě naklápět fotku, aby se dala prohlédnout... tak jsem přešel na mat... a zbytky lesklých papírů jsem dopoužíval tak, je jsem je "leštil" v leštičce obráceně, obrázkem k plátnu.... líbí se mi to víc dodnes.
  • 0

#287 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 listopad 2013 - 17:20:47

TOMO
Bylo hodně těch, kteří fotografie neleštili (tak halb zu halb) ! V dobách, kdy jsme bojovali s leštěním, byly papíry s jiným, než lesklým povrchem dosti obtížně dostupné (obvykle "rastr", "velvet" a.j.) a navíc měly nehezký vzhled. Kdo to uměl, sušil... Byli i tací, kteří svou produkci dělali na "dokument", což byl papír asi jako kancelářský. Po vyrovnání "se na to šlo koukat. "
Některá fotografie je úžasná na lesklém papíře, jiná na matném, polomatném...
  • 1

#288 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 24 listopad 2013 - 23:41:10

dovolím si doplnit pana Pentaxistu: v těch dobách, o kterých hovoří, byly nejběžnější papíry lesklé, "polokarton", s velice slabou podložkou, které se leštily velmi snadno, oproti papírům se silnější podložkou, zvané "karton". Dnešní barytové papíry mají obvykle ještě větší gramáž, tedy silnější podložku, než tehdejší "kartony", a nevím jak ostatním, mně se leští na elektrice dost nesnadno. Než tedy mít nedobře vyleštěný baryt, z nouze cnost je pro mě tedy lesklý papír neleštěný, ale buď usušený a následně vyrovnaný dlouhodobým "lisováním", nebo prohnaný po neúplném sušení leštičkou emulzí k plátnu. Na některých fotkách je mi tento povrch docela příjemný, ovšem něco se mi na lesklém papíře, kde čerň i bílá září, líbí víc. Kdepak ty doby dokonalých lesklých polokartonů Forte Bromofort nebo Neobrom jsou, ach jo... :-)/>

p.s. zmíněný slaboučký papír Dokument s "přírodním" povrchem (samozřejmě strana s emulzí byla o fous lesklejší díky želatině) se nehodil na vše, i jeho emulze občas vykazovala nedokonalosti, šetřilo se... ale (!)tehdy tisk pro amatéra prakticky neexistoval, s oblibou jsem (a jistě nejen já) rodinná alba, svatby a reportáže z privátních akcí na dokument zvětšoval, poté z nich sešíval brožované knížečky (karton na desky a plátno na hřbet zprivatizované jako odpad v komunálním knihařství), z 50-60 listů to byly fajn knížečky, v niž se dobře (i po 35-40 letech) listovalo, bez lámání emulze.
  • 0

#289 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 listopad 2013 - 22:29:27

skoro to vypadá, že jsem dneska rozšířil řady temnokomorníků, kteří úspěšně zvládli leštění barytů.

Zkoušel jsem to několikrát v minulosti, ale nikdy jsem nebyl s výsledkem spokojený. Buďto fleky, bubliny, nebo se to přilepilo na plech. Dneska jsem po pár letech vyhrabal ze "skladu" leštičku Kovos (plech má asitak 24x30), bez regulace teploty, taková klasika...
Na plechu byl ještě kus přilepené fotky z minula, na chvíli jsem to dal namočit do vlažné vody, oloupal, osušil, vyleštil vatičkou lihem, rozehřál, připlácnul první fomabrom 111 18x24, naválečkoval flaškou od rulandského modrého (už tam byla stejně jenom kapka), nechal leštit a když to přestalo praskat, s třesoucíma se prstama uvolním plátno, zvednu a....

fotka úplně volná!!

Otočím ... a ... docela dobrá, sice je tam struktura, pár bublin, ale první krok se zdařil.
Protáhnul jsem tím strojem několik dalších papírů a dopracoval jsem se k docela slušným výsledkům.
1. papír musí být spíš víc rozmočený, nechávám to máchat celé leštění předchozí fotky.
2. při vytahování ze smáčedla neotírám emulzi, jen rubovou stranu.
3. naplácnu na plech, trochu se to brání, papír klouže, jen ho uhladím rukou a přiklopím plátno.
4. plátno vypnu na maximální napnelizmus, zapnu peklostroj a větší než malou silou bohužel již prázdnou flaškou fotku naválečkuju na plech a to v podélném i příčném směru, jak celou plochou flašky, tak se snažím pokrýt celou fotku i jen oblou částí flašky abych emulzi pořádně naplácnul na plech.
5. Pokud je na nějaké straně plátno moc mokrý, na celou fotku položím vlhkej kapesník abych zpomalil (vyrovnal) proces sušení. Když se mi to zdá moc rychlý, na chvíli vypnu, pak zase zapnu, když už to vypadá jako že je hotovo, vypínám a nechám to tam ještě minutku, dvě, jednak to trochu vychladne a mám větší jistotu že to bude hotový.
6. plech po vyndání fotky otřu ve smáčedle navlhčeném kapesníku a vyleštím aby tam nebyly čmouhy a nebo rezidua z okraje papíru. Tímtéž kapesníkem pak přikrejvám plátno.

Zatím nejlíp vypadaj menší obrázky (12x18cm), 18x24 má zatím ještě rezervy a jednu zrovna přelešťuju (bubliny a fleky), tak uvidíme co na to řekne.

Občas se mi ale objeví v lesku pár prasklin. Není to nic zásadního, ale...

ťuk ťuk, ať to klapne :).
  • 0

#290 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 26 listopad 2013 - 07:00:00

baryt s povrchem "rastr", da se to jeste dneska sehnat? :-)
  • 0

#291 Stevek

Stevek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
  • LocationHostomice pod Brdy
Reputace: 89

Publikováno 6 prosinec 2013 - 16:06:09

Tak já se přidám se svým strastiplným vývojem, které bych shrnul následovně: RC lesk, RC mat, baryt mat, baryt lesk (leštění), baryt mat, baryt velvet, baryt lesk (slintačka plus sklo). Zkoušel jsem různé věci, abych se dopracoval k rovným, hladkým fotkám (RC kapitolu samozřejmě nuvažuji). Nejprve vyhrálo lisování matných fotek tu těžkými knihami, tu pod kanistrem s destilkou a tu pod balením dřevěných briket... Výsledek byl dostatečný. Zkoušel jsem lisování vlhkých fotek rubem na skle, přikryté látkou a zatíženo. Zkusil jsem lisování lícem ke sklu s látkou a zatížení (přilepilo se). Zkusil jsem sklo namazat silikonovým olejem, přilepilo se. Zkusil jsem leštění lesklých fotek. Docela se mi to líbilo, fotky ostré jako břitva, ale po začátečnickém štěstí si mi začaly lepit na plech. Velvet byl úlet, který už asi nebudu opakovat. Nu, tak jsem si řekl, že holt zkusím slintačku... Nechtělo se mi, přišlo mi to pracné, dělám spíš menší formáty (do 18x24). První fotka se mi na jedné hraně přilepila, sušil jsem holt vertikálně. Další už jsou ok. A ten povrch, ta rovnost, ta plastičnost obrazu... Výsledek je ten, že budu asi míň fotit, koupím si vetší papíry, seženu ještě nějaký skla a budu slintat a slintat. Já bych to popsal takto: lesklý baryt napnutý na skle je snad antireflexní nebo co. Brilance fotek je velmi blízká vyleštěným, ale žádné odlesky nevidno a když už, tak člověk vidí ten krásnej, sametovej povrch. No, díky vám všem za užitečné informace, od teďka jsem otrokem slintačky... Pro zajímavost zkusím naslintat i nějaký matný papír, abych ho hned nezavrhl:-).
  • 0

#292 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 6 prosinec 2013 - 17:50:57

Jo matný taky zkus, velvet taky... :-)
  • 0

#293 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 7 leden 2014 - 21:07:27

Nevíte někdo jak se jmenuje slintačka v Goethově řeči?
  • 0

#294 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 7 leden 2014 - 22:08:58

http://www.amazon.de...m/dp/B000WQPHDC
  • 0

#295 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 8 leden 2014 - 18:11:42

At ti porehna buh temne rise a rude zari :)
  • 0

#296 Stevek

Stevek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
  • LocationHostomice pod Brdy
Reputace: 89

Publikováno 9 leden 2014 - 08:02:17

Jo matný taky zkus, velvet taky... :smile:

OK, zkusil jsem a je to pěkný, dokonce i ten velvet:-). Je to opravdu nebetyčný rozdíl hledět na jen tak usušenou, vylisovanou fotku a fotku zhotovenou pomocí slintačko-skleněného napínacího procesu. U velvetu jsem to trochu čekal, ale i matné baryty vypadají mnohem lépe! No a když by se někdo divil, proč v Pardubicích v Kohinoru nemají slintačku, tak je to proto, že jsem jim jí v pondělí celou vykoupil, měli v obchodě jen asi 12 kusů, žabaři...
  • 0

#297 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 10 leden 2014 - 18:01:03

skoro to vypadá, že jsem dneska rozšířil řady temnokomorníků, kteří úspěšně zvládli leštění barytů.

Zkoušel jsem to několikrát v minulosti, ale nikdy jsem nebyl s výsledkem spokojený. Buďto fleky, bubliny, nebo se to přilepilo na plech. Dneska jsem po pár letech vyhrabal ze "skladu" leštičku Kovos (plech má asitak 24x30), bez regulace teploty, taková klasika...
Na plechu byl ještě kus přilepené fotky z minula, na chvíli jsem to dal namočit do vlažné vody, oloupal, osušil, vyleštil vatičkou lihem, rozehřál, připlácnul první fomabrom 111 18x24, naválečkoval flaškou od rulandského modrého (už tam byla stejně jenom kapka), nechal leštit a když to přestalo praskat, s třesoucíma se prstama uvolním plátno, zvednu a....

fotka úplně volná!!

Otočím ... a ... docela dobrá, sice je tam struktura, pár bublin, ale první krok se zdařil.
Protáhnul jsem tím strojem několik dalších papírů a dopracoval jsem se k docela slušným výsledkům.
1. papír musí být spíš víc rozmočený, nechávám to máchat celé leštění předchozí fotky.
2. při vytahování ze smáčedla neotírám emulzi, jen rubovou stranu.
3. naplácnu na plech, trochu se to brání, papír klouže, jen ho uhladím rukou a přiklopím plátno.
4. plátno vypnu na maximální napnelizmus, zapnu peklostroj a větší než malou silou bohužel již prázdnou flaškou fotku naválečkuju na plech a to v podélném i příčném směru, jak celou plochou flašky, tak se snažím pokrýt celou fotku i jen oblou částí flašky abych emulzi pořádně naplácnul na plech.
5. Pokud je na nějaké straně plátno moc mokrý, na celou fotku položím vlhkej kapesník abych zpomalil (vyrovnal) proces sušení. Když se mi to zdá moc rychlý, na chvíli vypnu, pak zase zapnu, když už to vypadá jako že je hotovo, vypínám a nechám to tam ještě minutku, dvě, jednak to trochu vychladne a mám větší jistotu že to bude hotový.
6. plech po vyndání fotky otřu ve smáčedle navlhčeném kapesníku a vyleštím aby tam nebyly čmouhy a nebo rezidua z okraje papíru. Tímtéž kapesníkem pak přikrejvám plátno.

Zatím nejlíp vypadaj menší obrázky (12x18cm), 18x24 má zatím ještě rezervy a jednu zrovna přelešťuju (bubliny a fleky), tak uvidíme co na to řekne.

Občas se mi ale objeví v lesku pár prasklin. Není to nic zásadního, ale...

ťuk ťuk, ať to klapne :).



Zkus odpustit si plnou flašku a za ušetřený peníz kup gumový váleček a budeš to mít bez bublin a ubude dalších fleků. :smile:
  • 0

#298 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 18 leden 2014 - 17:28:14

Dobrý večer,

tak jsem se sám také přesvědčil, že leštěný baryt výstavního formátu je sice fajn, ale prohlížet se to nedá kvůli odleskům. Mám asi blbý dotaz, pokud dám matný papír emulzí na plech a dám do leštičky, jako to dělám s lesklým, tak bude mít matný povrch? Trošku mě to nejde na rozum, že by to tak opravdu bylo, lesklý plech a výsledkem matný papír... proto se ptám :-) K vypínání na skle, jsem zatím nedozrál, kvůli časové a prostorové náročnosti...
  • 0

#299 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 leden 2014 - 17:52:09

Tak k tomu dozraj a máš po problémech...
  • 3

#300 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 18 leden 2014 - 19:54:05

Dobrý večer,

tak jsem se sám také přesvědčil, že leštěný baryt výstavního formátu je sice fajn, ale prohlížet se to nedá kvůli odleskům. Mám asi blbý dotaz, pokud dám matný papír emulzí na plech a dám do leštičky, jako to dělám s lesklým, tak bude mít matný povrch? Trošku mě to nejde na rozum, že by to tak opravdu bylo, lesklý plech a výsledkem matný papír... proto se ptám :smile: K vypínání na skle, jsem zatím nedozrál, kvůli časové a prostorové náročnosti...


na matný papír musíš mít asi matný plech.
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních