Přejít na obsah


Fotka

Mamiya RB67 Pro S - zkušenosti, rady


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
679 odpovědí na toto téma

#351 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 310

Publikováno 16 leden 2014 - 07:29:37

Tiež by som Vám odporúčil radšej RB-67. Veď ako inak?
  • 0

#352 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 leden 2014 - 08:58:48

Děkuji pánové, je tedy rozhodnuto.
  • 0

#353 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 16 leden 2014 - 09:13:40

barney, trochu ti to rozhodování zkomplikuju. Ještě bys měl podobný dotaz dát do tématu, kde se řeší Graflex, no ne?

RBčko je super, ale tohle
http://www.flickr.co...s-65525545@N04/
tím určitě nevyfotíš. I když tady je v komentáři uveden Graflex crown graphic, Optar 135/f4.7

Jinak samozřejmě souhlasím se vším, co tady kolegové napsali (skla,pohotovost,atd.) a ještě bych přidal jeden poznatek. RBčko není pouze studiová záležitost trůnící na stativu. Sám to tahám v baťohu a fotím většinou z ruky. 1/60s jde krásně udržet (níž jsem zatím nešel) a RBčko kope mnohem míň než třeba takový P Six.

P.S.
  • 0

#354 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 17 leden 2014 - 14:05:26

To Tomas, apage satanas, erbas je doma, ještě nějak musím vyměnit těsnění na zádech a jdeme na to.
  • 0

#355 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 17 leden 2014 - 15:12:36

V podstatě cokoliv kope míň jak P-SIX :D
  • 0

#356 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 17 leden 2014 - 15:50:02

Toš sa mrkni na toť totók.
  • 0

#357 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 17 leden 2014 - 15:54:42

Toš sa mrkni na toť totók.

Přesně! Ste rozežranci a beztak ste Sixa ani v rukách neměli a enem plantáte nesmysle! Já měl dva a ani jeden nekopal. Sice ty svině furt překrývaly políčka podle nálady, ale to je jiná. :mrgreen:
  • 0

#358 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 17 leden 2014 - 17:17:22

Ty, Bzenčáku, číms to tam přilepil? :rolleyes:
  • 0

#359 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 17 leden 2014 - 17:36:29

Máš pravdu Notorie, měl sem do teho sixe nakonec trošku drcnůt, aby bylo všem jasné že mince přilepená není. Přetočím to!
  • 0

#360 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 17 leden 2014 - 18:00:54

Ale chlapi, musím sa zastať Sixa.
Je aký je, samozrejme má svoje muchy aj chyby, a kto-čo ich nemá?, ale nikdy "nekopal". Mám dve tela, jedno bez TL a druhé s TL, a ani u jedného som doposiaľ neregistroval nejaké "kopanie". Obidva strojky už mám roky a som s nimi spokojný, netvrdím, že je to "naj", ale v prípade potreby poslúžia veľmi dobre a objektívy CZJ k ním sú parádne, hlavne 50,-tka. Len toľko.
Priznávam, že nemám veľa skúsenosti s foťákmi typu Mamyia či Zenza Bronica a pod, teda typu Hasselblad, ale Six mi vyhovuje práve preto, že sa s ním pracuje ako s jednookou zrkadlovkou a na tu som naučený a pracujem s týmto systémom už tridsať rokov, takže mi to vyhovuje.
  • 0

#361 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 17 leden 2014 - 19:57:14

To Tomas, apage satanas, erbas je doma, ještě nějak musím vyměnit těsnění na zádech a jdeme na to.


Barney kde sezenes tesneni? Taky bych ho potreboval.

  • 0

#362 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 18 leden 2014 - 06:59:18

sic jsem nebyl tázán, ale mohu doporučit toto http://aki-asahi.com...-seal/index.php (někde tu odkaz už na to je). Občas to chce trošku doladit rozměr, je to asi jen na původní verzi zad, ale velice dobře se to stříhá, takže není problém
  • 0

#363 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 leden 2014 - 08:04:43

Mám nějaký matroš na stříhání ještě jak jsem těsnil dvouočky, no a výše uvedené vypadá též dobře.
  • 0

#364 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 18 leden 2014 - 20:46:08


To Tomas, apage satanas, erbas je doma, ještě nějak musím vyměnit těsnění na zádech a jdeme na to.


Barney kde sezenes tesneni? Taky bych ho potreboval.

Já nakupuju tady http://www.cam-spares.com/page3.htm ale to si musíš sám nastříhat.
  • 0

#365 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 204 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 18 leden 2014 - 22:00:48

Použil jsem na všechno totok. Maj sice nejtenčí 3 mm, ale to je detail, ta samolepka je fakt pevná a nedrolí se to časem.

http://www.gumex.cz/...pkou-24744.html
  • 0

#366 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 27 leden 2014 - 21:00:14

Chlapi, kde posíláte své Sekory na vyčištění, popřípadě seřízení? Do excelfota v Hradci?
Může zde prosím někdo orientačně uvést na kolik taková sranda (vyčištění a seřízení) příjde? Díky za odpověď

M.
  • 0

#367 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 27 leden 2014 - 21:48:25

Použil jsem na všechno totok. Maj sice nejtenčí 3 mm, ale to je detail, ta samolepka je fakt pevná a nedrolí se to časem.

http://www.gumex.cz/...pkou-24744.html


Díky za tip. Asi mě tahle operace dřív nebo později nemine ... a "gumex" vypadá docela použitelně.

Chlapi, kde posíláte své Sekory na vyčištění, popřípadě seřízení? Do excelfota v Hradci?
Může zde prosím někdo orientačně uvést na kolik taková sranda (vyčištění a seřízení) příjde? Díky za odpověď

M.


Já jsem si nechával opravit dva objektivy 80/1.9 (M645) a 180/4.5 na TLR Mamiya C330 u pana Kociána (photohelp)
Trochu jsme válčili ohledně ceny (to co mi původně navrhnul po telefonu se dosti lišilo od toho, co pak chtěl zaplatit a některé práce na objektivu začal aniž bych mu ten postup odsouhlasil, ale ve finále spokojenost...práci odvedl docela dobrou (k perfektnímu výkonu to ale cosi postrádalo). Jinak bych řekl, že se v těch japonskejch krabičkách vyzná jako v místních luzích a hájích málokdo .. takže těch variant stejnak moc nebude.

K ceně se vyjadřovat nebudu... u 80/1,9 jsem to skousl, ale u té 180/4.5 to bylo pomalu v řádu pořizovací ceny na ebay
  • 0

#368 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 28 leden 2014 - 04:45:31

Chlapi, kde posíláte své Sekory na vyčištění, popřípadě seřízení? Do excelfota v Hradci?
Může zde prosím někdo orientačně uvést na kolik taková sranda (vyčištění a seřízení) příjde? Díky za odpověď

M.

mně dělal pan kocián padinu, rozebrání a vyčištění včetně závěrky, za 1800,-. na kvalitu práce si nemohu stěžovat. cenu bych si uměl představit i nižší, ale asi zas tak mimo nebude... holt ne každý si může dovolit mít ceny jako pan doležal, který ale mamči nedělá
  • 0

#369 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 28 leden 2014 - 10:24:40

Zdravím Vás,
dnes jsem se pustil do skenování prvního svitku z RBčka a zjistil jsem, že všechny zkušební krajiny jsou zaostřeny úplně mimo. Zajímavé je, že vertikální okraje po pravé a levé straně jsou jakžtakž ostré. Napadají mne tedy dvě věci:
1. Svitek v ráměčku (skener HP scanjet 4890) je krom již zmíněných okrajů mimo HO skeneru, to by ale neodpovídalo v případě portrétu (obr3), kde je vše ok.

2. u každého zkušebního snímku jsem si zaostřil, poté odpálil zrcadlo a exponoval pomocí dráťenky, je nicméně možné, že bych při odpálení zrcadla posunul přední část fotoaparátu i s objektivem "do těla" a tím pádem ostřil "dále"? Ve všech případech to byly motivy, které byly vzdáleny 150-200 metrů, tzn. i kdybych měl zaostřeno na nekonečno, mělo by se vejít do HO (pozn: U všech krajin jsem použil clonu f/4.5-f5.6)
  • 0

#370 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 28 leden 2014 - 11:46:29

Jestli to není tím že portrét byl položen obráceně, takže střed je ostrý a kraje neostré... Pořádně to na ten skenr připlácni vrstvou dolů. Nejlíp by bylo to nakontaktovat na papír, skenr je děsný lhář.
  • 0

#371 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 28 leden 2014 - 13:31:53

Jestli to není tím že portrét byl položen obráceně, takže střed je ostrý a kraje neostré... Pořádně to na ten skenr připlácni vrstvou dolů. Nejlíp by bylo to nakontaktovat na papír, skenr je děsný lhář.


Zkoušel jsem to, ale v obou případech shodný výsledek :/.

S uživatelem tomas_tnt jsme se bavili o tom, zda to nemůže být špatně posazenou matnicí. Osobně jsem totiž matnici rozebíral - odšroubování dvou malých záchytným plíšků z rámu, poté vyndání samotné matnice, která se skládá z vrchního krycího skla a spodního fresnella.
  • 0

#372 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 28 leden 2014 - 14:47:48

Tak to asi ano.
  • 0

#373 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 7 únor 2014 - 21:16:53

pomooooooc, prečo moja mamča tento týždeň fotí len tmu?

 

test na založenie filmu dopadol pozitívne - teda zostal pruh po prieniku svetla. uzávierka sa otvára, zrkadlo sa sklápa a obraz na filme nie je .... kto mi poradí, čo s tým?


  • 0

#374 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 7 únor 2014 - 22:45:02

pomooooooc, prečo moja mamča tento týždeň fotí len tmu?

 

test na založenie filmu dopadol pozitívne - teda zostal pruh po prieniku svetla. uzávierka sa otvára, zrkadlo sa sklápa a obraz na filme nie je .... kto mi poradí, čo s tým?

Zakladas tam ten film spravne?


  • 0

#375 tricky

tricky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 224 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 359

Publikováno 8 únor 2014 - 11:01:00

Když sa uzávierka otvára, zrkadlo sa sklápa a obraz na filme nie je, tak treba pri zakladaní otočit špulku o 180°  :-P 


  • 0

#376 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 8 únor 2014 - 11:49:29

... inak staci na tretom - stvrtom policku magazin zlozit, vytiahnut siber a kuknut, ci vidis film alebo papier. Ked vidis papier, skus dat do magazinu film inak :)


  • 0

#377 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 8 únor 2014 - 19:00:03

... inak staci na tretom - stvrtom policku magazin zlozit, vytiahnut siber a kuknut, ci vidis film alebo papier. Ked vidis papier, skus dat do magazinu film inak :)

presne toto som urobila, film je dobre .... ale este je mozne, ze je to preto, lebo som si nevsimla, ze na objektive miesto polohy M som mala navolenu polohu X - taka drobnost :D


  • 1

#378 tricky

tricky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 224 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 359

Publikováno 8 únor 2014 - 19:04:06

 

... inak staci na tretom - stvrtom policku magazin zlozit, vytiahnut siber a kuknut, ci vidis film alebo papier. Ked vidis papier, skus dat do magazinu film inak :)

presne toto som urobila, film je dobre .... ale este je mozne, ze je to preto, lebo som si nevsimla, ze na objektive miesto polohy M som mala navolenu polohu X - taka drobnost :D

 

No jo, vlastně se mi to už taky stalo..


  • 0

#379 Tomo

Tomo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 8 únor 2014 - 21:43:18

Kupil som si krasnu Mamiyu RB 67 pso sd, zistujem, ze nefoti sama, ale zial je potrebne sa s nou naucit pracovat. Iba neviem ci skolsky cas nebude dlhsi ako moja ochota ho akceptovat. Stroj foti pekne o tom po tom zial vaha stroja a vaha stativu mi beru chut niekam stroj zobrat.

Mam Rolleiflex a myslim, ze tento aparat je kral fotakov. Mamiyi dam este chvilu sancu a potom azda poputuje novemu majitelovi

 

 


  • 0

#380 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 8 únor 2014 - 21:58:48

presne toto som urobila, film je dobre .... ale este je mozne, ze je to preto, lebo som si nevsimla, ze na objektive miesto polohy M som mala navolenu polohu X - taka drobnost :D

 

 "X" a "M" su iba na ovladanie synchronozacie blesku.

Zbehni do Auparku (ak si z BA) aj s aparatom a mrkneme na to pri kave.


  • 0

#381 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 8 únor 2014 - 22:05:03

Kupil som si krasnu Mamiyu RB 67 pso sd, zistujem, ze nefoti sama, ale zial je potrebne sa s nou naucit pracovat. Iba neviem ci skolsky cas nebude dlhsi ako moja ochota ho akceptovat. Stroj foti pekne o tom po tom zial vaha stroja a vaha stativu mi beru chut niekam stroj zobrat.

Mam Rolleiflex a myslim, ze tento aparat je kral fotakov. Mamiyi dam este chvilu sancu a potom azda poputuje novemu majitelovi

Mamiya je tazka? To Toyo G so stativom a poriadnou hlavou je tazke. Cela vybava je 13 kg. Pritom jedine, co mi brani s tym teraz fotit je teplota pod 5°C, kedy to uz primrza k prstom.

Rolleiflex je samozrejme dobra volba. Mam take to T3,5. Solidne, pritom lahke a ostre. Dost ostre na pouzitie T-Max100.


  • 1

#382 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 8 únor 2014 - 22:13:24

Mám krátce Mamiyu RZ a je to na zádech skutečně cítit, na druhou stranu to člověka donutí soustředit se výhradně na focení. Když jsem si hodil kino zrcadlovku do baťohu a vyrazil někam na výlet s tím, že budu fotit, málem jsem zapomněl na to, že nějakej foťák mám s sebou. O Mamiye nejde nevědět - takže buď jdu pouze fotit nebo jdu na výlet, nic mezi tím :-)


  • 0

#383 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 únor 2014 - 22:26:10

Počkej až budeš chtít obojí. Pro sebe jsem tuhle zimu objevil ameriku - expediční saně (pulken). Naložím na ně klidně přes třicet kilo a po rovině nebo do mííírného kopce jako bych šel na nedělní procházku. Větší stoupání nebo příčnej sklon je trochu problém, stejně jako nerovnej povrch, ale když se správně vybere trasa tak je to pohodička. Musí na to bejt samozřejmě souvislá sněhová pokrývka a uvidíme jak si to povede v čerstvým sněhu; na větrem utemovaným a mrazem zafixovaným sněhu (takovej ten kde člověk jde po povrchu a nezanechává vpodstatě ani stopy) to jede jako po másle. Jen je pak trochu potíž to nastěhovat třeba do vlaku, dva batohy, brašnu, saně, sněžnice... Děsím se léta kdy toho sice nepotřebuju tolik, ale musím to mít na zádech.

 

Mamča RZ/RB ale není na žádný velký cestování, to je na focení do 30m od auta. To platí i pro Toyo G.


  • 0

#384 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 9 únor 2014 - 06:23:20

základem pro nošení věcí nad pět kilo je batoh s tuhýma zádama, pořádným bederákem a který dokonale sedne na daná záda. pokud není splněna byť jen jedna z podmínek, už to není ono. většinou nosím mamču tak, že do batohu nandám objektivy, mezikroužky, filtry a další drobnosti, a přes rameno si hodím stativ s mamčou jako pušku. chce to měnit ramena, přece jen je těch víc jak šest kilo po čase znát, ale jde se tak dobře a i s horším batohem to není problém unést. pokud potřebuju přeběhnout někam dál, tak teprve cpu všechno do batohu a stativ na batoh, ale po půldenním běhání už to cítím, holt můj nejen "foto" batoh není moc určený na zátěž 10+ kg a s velkým se mi chodit s foťákem nechce...

jenda: musí být supr, ale v českých podmínkách jsou bohužel trošku unreal, nebo jen na pár dní v roce... :-(


  • 0

#385 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 9 únor 2014 - 07:27:39

 buď jdu pouze fotit nebo jdu na výlet, nic mezi tím  :smile:

 

Taky tak.


  • 0

#386 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 9 únor 2014 - 08:47:14

 

presne toto som urobila, film je dobre .... ale este je mozne, ze je to preto, lebo som si nevsimla, ze na objektive miesto polohy M som mala navolenu polohu X - taka drobnost :D

 

 "X" a "M" su iba na ovladanie synchronozacie blesku.

Zbehni do Auparku (ak si z BA) aj s aparatom a mrkneme na to pri kave.

 

Problém bych spíš viděl v přepínači předsklopení zrcátka (konektoru pro připojení drátěnky na objektivu). čili pozice M N.

Pokud to necháte přepnuté na "M" (MLU) a odfotíte pouze spouští na těle foťáku - tak máte prázdná políčka jak vyšitá

Přiložený soubor (y)


  • 1

#387 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 9 únor 2014 - 08:58:55

základem pro nošení věcí nad pět kilo je batoh s tuhýma zádama, pořádným bederákem a který dokonale sedne na daná záda. pokud není splněna byť jen jedna z podmínek, už to není ono. většinou nosím mamču tak, že do batohu nandám objektivy, mezikroužky, filtry a další drobnosti, a přes rameno si hodím stativ s mamčou jako pušku. chce to měnit ramena, přece jen je těch víc jak šest kilo po čase znát, ale jde se tak dobře a i s horším batohem to není problém unést. pokud potřebuju přeběhnout někam dál, tak teprve cpu všechno do batohu a stativ na batoh, ale po půldenním běhání už to cítím, holt můj nejen "foto" batoh není moc určený na zátěž 10+ kg a s velkým se mi chodit s foťákem nechce...

jenda: musí být supr, ale v českých podmínkách jsou bohužel trošku unreal, nebo jen na pár dní v roce... :sad:

Nelze než souhlasit s kolegou z Písku (prožil jsem tam nějakých 10 úžasných let - na panelákové Dukle)

 

Nicméně ... bych to s tou mytologickou hmotností RBčka nepřeháněl. Sám to nosím v malém baťůžku, dva objektivy s sebou, nějaký ten měřič světla, filtry, spoušť, pití, svačinka ... vše v baťohu 23x23x45. A nosím to s sebou skoro na každou procházku, i když většinou nic nevyfotím. Stativ samozřejmě do ruky - pokud je třeba.

 

Samozřejmě se nebavím o čistě "fotografickém" výletu, které prostě nepodnikám. Chodím ven proto, abych se prošel, focení je jakási "přidružená činnost".

Přiložený soubor (y)


  • 0

#388 Tomo

Tomo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2014 - 09:21:47

Dovolte este otazku ma niekto skusenosti s rozoberanim objektivov k Mamiyi RB? Konkretne Secor 127mm 3,8 stary "C"? Mam zaseknutu tu odpruzenu packu, ktora zrejme sluzi na skusobne zaclonenie objektivu a kontrolu ostrosti. Na vsetkych mi to chodi uplne hladko. Mam za to, ze to povodny majitel nieco opravoval a nezlozil objektiv  poriadne. Ak by to bolo nieco banalne mozno sa do toho pustim svojpomocne. Keby nieco zlozite necham to tak.


  • 0

#389 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 9 únor 2014 - 10:51:21

Poloha M na mirror nebola, ale normalne N - to so nikdy nemenila. Dam teraz jeden skusobny a ak nic, tak naozaj skocim do Auparku - som z toho zufala :(. Doteraz vsetko fungovalo bez problemov, medzitym sa nic nestalo, len 2 tyzdne pauza od fotenia a teraz toto ....


  • 0

#390 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 9 únor 2014 - 11:15:29

Poloha M na mirror nebola, ale normalne N - to so nikdy nemenila. Dam teraz jeden skusobny a ak nic, tak naozaj skocim do Auparku - som z toho zufala :(. Doteraz vsetko fungovalo bez problemov, medzitym sa nic nestalo, len 2 tyzdne pauza od fotenia a teraz toto ....

Tak zkusit další pokus.

Připojit záda k tělu,

na zádech nastavit multiexpozici (není nutné),

vytáhnou šíbr

natáhnou závěrku,

otevřít záda (která jsou pořád připojená k tělu) stejným způsobem, jako když zakládáš film

vytáhnout vnitřek zad (na který se namotává fim (film insert))

na objektivu nastavit nějaký delší čas

Nechat záda otevřená a dívat se dovnitř těla, jestli při expozici všechno porběhne jak má - tzn, zrcadlo nahoru, otevřít závěrku, zavřít závěrku

 

Pokud všechno toto proběhne v pořádku a okometricky vidíš, že závěrka cvaká, tak musíš špatně zakládat film

Přiložený soubor (y)


  • 0

#391 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 9 únor 2014 - 12:03:14

 

 

presne toto som urobila, film je dobre .... ale este je mozne, ze je to preto, lebo som si nevsimla, ze na objektive miesto polohy M som mala navolenu polohu X - taka drobnost :D

 

 "X" a "M" su iba na ovladanie synchronozacie blesku.

Zbehni do Auparku (ak si z BA) aj s aparatom a mrkneme na to pri kave.

 

Problém bych spíš viděl v přepínači předsklopení zrcátka (konektoru pro připojení drátěnky na objektivu). čili pozice M N.

Pokud to necháte přepnuté na "M" (MLU) a odfotíte pouze spouští na těle foťáku - tak máte prázdná políčka jak vyšitá

 

Vlastne ano, to ma nenapadlo. Tam bude pes zakopany.

Ale ked tvrdi, ze ten prepinac ma v spravnej polohe?


  • 0

#392 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 9 únor 2014 - 12:28:40

Chalani, veľmi pekne vám ďakujem za energiu, ktorú ste mi venovali, aby ste pomohli. Asi to bolo naozaj len tým prepnutím z M na X, lebo teraz som to vrátila opäť na M a vyffotila film a obrázky sú tam. Používala som čas 1/60, aký používam štandardne v interiéri.


  • 0

#393 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 9 únor 2014 - 14:39:42

Kupil som si krasnu Mamiyu RB 67 pso sd, zistujem, ze nefoti sama, ale zial je potrebne sa s nou naucit pracovat. Iba neviem ci skolsky cas nebude dlhsi ako moja ochota ho akceptovat. Stroj foti pekne o tom po tom zial vaha stroja a vaha stativu mi beru chut niekam stroj zobrat.

Mam Rolleiflex a myslim, ze tento aparat je kral fotakov. Mamiyi dam este chvilu sancu a potom azda poputuje novemu majitelovi

jsem na tom uplně stejně, mám RB ProS jako novou, nesl sem ji asi dvakrát, váha je dost limitující, zvlášť pokud je někdo fyzicky slabší. Rolleiflex 2,8F je zatím to nejlepší co sem měl v ruce, opravdu precizní výsledky. a jeho 1200g neni v batohu ani poznat. RB pujde nejspíš z domu.


  • 0

#394 tricky

tricky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 224 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 359

Publikováno 9 únor 2014 - 17:49:32

Hm, mám dvouočky, kinozrcadlovku, fajnový sf dálkoměr, ale na Lysou horu tahám vždycky jenom RB a Manfrotto 550. Žádný masochista nejsem. Mamča nezradí ani když je hoodně pod nulou. A ta práce s ní .. :-P


  • 0

#395 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 9 únor 2014 - 18:26:05

Já si právě loni kupoval pořádnej 65l batoh, sedne mi perfektně a s bederákama ta váha není zas tak limitující. Víc limitující pro delší pochody jsou moje zahulené plíce :-D Taky ale plánuju na cesty brát jen dva objektivy - záklaďák (110) a širokáč (50). Dolů do baťohu dávám ještě spacák, aby měla Mamča pěkně pohodlí :-) 


  • 0

#396 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 9 únor 2014 - 21:49:46

 

Kupil som si krasnu Mamiyu RB 67 pso sd, zistujem, ze nefoti sama, ale zial je potrebne sa s nou naucit pracovat. Iba neviem ci skolsky cas nebude dlhsi ako moja ochota ho akceptovat. Stroj foti pekne o tom po tom zial vaha stroja a vaha stativu mi beru chut niekam stroj zobrat.

Mam Rolleiflex a myslim, ze tento aparat je kral fotakov. Mamiyi dam este chvilu sancu a potom azda poputuje novemu majitelovi

jsem na tom uplně stejně, mám RB ProS jako novou, nesl sem ji asi dvakrát, váha je dost limitující, zvlášť pokud je někdo fyzicky slabší. Rolleiflex 2,8F je zatím to nejlepší co sem měl v ruce, opravdu precizní výsledky. a jeho 1200g neni v batohu ani poznat. RB pujde nejspíš z domu.

 

Ale no tak pánové, ve vláknu Mamiye RB psát totok?

Se nestydíte?

 

Pokud si někdo bude brát do úst TLR foťák, tak snad jedině Mamiya Cxx, ne?


  • 0

#397 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 9 únor 2014 - 23:32:48

Do ust - Mamiya C, do ruk - Rolleiflex. Podla toho, co som pocul, Mamiya C330 je uplne najlepsi apart na svadobne foto. Ale Rolleiflex  je urcite univerzalnejsi. Aspon ten s objektivom 2,8.


  • 0

#398 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 10 únor 2014 - 08:55:54

V čem je Rolleiflex univerzálnější? 


  • 0

#399 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 10 únor 2014 - 09:04:03

V čem je Rolleiflex univerzálnější? 

To by mě taky zajímalo. Ten Rollei neznám ale mám pocit, že tam člověk ani objektiv, ani kazetu s filmem nevymění.


  • 0

#400 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 10 únor 2014 - 09:39:35

ach joo  jak to tady sleduju  vaha zada  plice   jistě  je to o nějake zakl fyzičce  pokud někdo bez auta nedojde ani na wc   nebo ma  zdrav problemy   nemuže  jit fotit  s batohem do terenu s vahou cca 20kg   ale jak tady někdo pisnul z okoli ostravy  na lysou  taky chodim  běžně  a mam batoh ne pod 15kg  vahy a jde to  pravda když byvalo před cca 8lety přes 2metry sněhu šlo to huř  takže   trochu trenovat  a jde to 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních