Přejít na obsah


Fotka

Mamiya RB67 Pro S - zkušenosti, rady


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
679 odpovědí na toto téma

#401 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 10 únor 2014 - 12:13:09

V čem je Rolleiflex univerzálnější? 

Váží polovic co C330 a nemáš dilema jaký objektiv zvolit:)


  • 0

#402 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 10 únor 2014 - 12:15:02

 

V čem je Rolleiflex univerzálnější? 

To by mě taky zajímalo. Ten Rollei neznám ale mám pocit, že tam člověk ani objektiv, ani kazetu s filmem nevymění.

 

To je právě to tvůrčí omezení:)

Mě to ale vyhovuje. Pro různé filmy sebou nosím dva...


  • 0

#403 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 10 únor 2014 - 13:57:46

Vážení kolegové, do Mamiy C330f prší stejně, jako do Rolleiflexu 2,8F! Výhodu Mamiy C330f Professional s kompletní sadou výměnných objektivů a Cds měřícím hranolem, včetně gripu je, že pokud se člověk žení pouze jednou za život, lze Mamiyu C330f Professional považovat i k fotografování svateb za nejlepší. Vícekrát v životě by totiž vzájemnou, zde zmíněnou kombinaci pravděpodobně neriskoval. Pouze s jedinou vyjímkou - výškovým limitem nevěsty,

či ženicha, vzhledem k maximální výšce stativu, za viditelného etrémního výškového rozdílu mezi svatebčany. Umístění ženicha o výšce basketbalisty na pozadí u blízkého pásu lesního porostu činí ve výsledku 137 cm nevěstu poněkud kompozičně osamocenější. Rolleiflex 2,8F mám s přihlédnutím k věku a výši měsíčního příjmu pouze jediný. O0bčas si mohu finančně dovolit do něj vložit i nějaký film ( vesměs s prošlou dobou expirace ). S pozdravem "Starý/á Jezevec(ová)" Erik  


  • 0

#404 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 10 únor 2014 - 15:15:47

 

 

V čem je Rolleiflex univerzálnější? 

To by mě taky zajímalo. Ten Rollei neznám ale mám pocit, že tam člověk ani objektiv, ani kazetu s filmem nevymění.

 

To je právě to tvůrčí omezení :)

Mě to ale vyhovuje. Pro různé filmy sebou nosím dva...

 

hmm,  to mi připomíná,  že  správný zedník  má  dvě lžíce,  dvě kladívka,  dva  žufany,   dva ......


  • 0

#405 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 10 únor 2014 - 16:09:53

Mám 330, s jedním( dvěma) objektivy navíc, abych se ve větrném počasí udržel na zemi. Jinak v práci používám dva štětce..... :mrgreen:


  • 0

#406 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 10 únor 2014 - 17:34:07

Je mi líto nechávat jeden doma...

(ale  2,8F opravdu nemám)


  • 0

#407 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 10 únor 2014 - 19:26:29

nejlepší je stejně standard k2 622... kdo ho nemá nemůže vědět jak má vypadat správná TLR  :smile:


  • 0

#408 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 10 únor 2014 - 20:00:12

Ziadnu Mamiyu TLR som zatial nevlastnil a teda to ani neviem priamo porovnat. Po Hasselblade a Mamiya RB67ProS som vsak pochopil, co je sloboda.

Povodne som vlastne chcel C330. Ale Rolleiflex Xenar 3,5T bol za 300€ a je v perfektnom stave. Nevadia mi velke a tazke aparaty, ale uvadzat do rozpakov Hasselbladistov s 3/4kg aparatom, to je vec! 

Dobre, o univerzalnosti sa da diskutovat. Zvlast, ked musim ja ten svoj naozaj riadne priclonit. Preto s tymito skusenostami hovorim, ze 2,8 Planar na Rolleiflexe s otvorenou dierou dokaze uspokojit aj najnarocnejsieho divaka. (Mat este nejaky ten talent.)

Zatila mi moja TLR vyhovuje.

Kazdy aparat ma svojich zastancov. A verim, ze ak ho clovek miluje, nejaku tu nedokonalost mu i odpusti. Ja zas verim, ze ten moj aparat mi odpusti to, co s nim fotim :)


  • 1

#409 Tomo

Tomo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2014 - 18:26:44

Ahojte mam za to ze Mamiya RB je super fotak, ale nie kazdemu vyhovuje. Stale hovorim, za sa s nou potrebujem naucit fotit. Jej vyhody som ale este neobjavil. Doposial s nou robili  profici, ale velka vacsina  znamych fotografov procovala s Rolleiom /preco asi/.  Rollei je do ruky. Mamiya do skrine, alebo do studia. Pravda je ze s Mamiyou sa daju robit krasne zatisia s Rolleion tak od 1m. K Mamiyi mam krasny soft fokusovy portretovaci objektiv Rollei je vsak nekompromisne ostry.

mamiya je stroj pre dve osoby. 1. fotograf 2. asistentka. K Rolleiu staci iba majitel.


  • 1

#410 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 13 únor 2014 - 20:02:58

Každému holt sedne něco jiného. Mně Mamiya RZ (která se významně neliší) naprosto vyhovuje a to ji beru to terénu s batohem na zádech. A asistentku nemám :-)


  • 0

#411 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 13 únor 2014 - 20:40:31

Každému holt sedne něco jiného. Mně Mamiya RZ (která se významně neliší) naprosto vyhovuje a to ji beru to terénu s batohem na zádech. A asistentku nemám :smile:

Takze este nepoznas vyhody prace v naruci asistentky :) Tak sup-sup z fotokomory.


  • 0

#412 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 13 únor 2014 - 21:40:27

RBcko mam par let s nekolika skly, beru ji tam kde to primarne neznam a nechce se mi tahat velky format. Neni to nejlehci fotak, ale kdyz se da do poradneho batohu (idealne nefotografickeho ale turistickeho s poradnymi zady a bederakem) tak ji necitite ani po 20ti kilometrech. Bagl s ni vazi cca 15kilo+stativ

Je to nekompromisni fotak s perfektni velikosti negativu 6x7, mel jsem i kazetu na 6x8 - ale ten format me proste nesedl..6x7 ano

Ovladani je trosku slozitejsi, ale jen do chvile nez si to clovek zazije, pak to udele i poslepu a ozralej :-)

 

Mozna je to paradoxni, ale pro me je 99,9 temat focenych na RBcko krajina. K tomu 4 skla a kazeta s Trixem nebo Fp4kou

 

Rolleiflex mam taky, a tam je vyuziti u mne jine - ten pouzivam z ruky primarne na lidi nebo cestovani nalehko. RBcko chce proste cas...


  • 1

#413 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 13 únor 2014 - 22:04:42

Sem asi divnej, ale fotím RBčkem hlavně lidi a skoro všechno z ruky. Váhu a velikost beru jako plus .. dobře se to drží a nějaký poryv větru Vás nerozhodí.

Zkusil sem docela dost středoformátů (PSix,Flexaret,Yashica 124G,Mamiya 645 Super s motor gripem a měřícím hranolem,Mamiya C330,Bronica SQ) a u RBčka už asi zůstanu.

Je to pro mě nejuniverzálnější systém s "nezničitelnou" konstrukcí a parádními výsledky. Měch je pro mě taky vysoce návyková záležitost.

 

Zatímco spoustu lidí bude zkoumat MTF křivky a do krve se hádat, jeslti je ostřejší optika u Hasselu, nebo Rolleie, já si dneska plácnul dva snímky na šířku, dva na výšku a už se nemůžu dočkat až to vyvolám a budu zase mít úsměv od ucha k uchu... protože Mamiya zase příjemně překvapí

 

Dobré světlo všem a už toho "mlácení slámy" nechte


  • 0

#414 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 13 únor 2014 - 22:33:13

A teď zpět k tématu RB67.

 

Nemůžete najít zadní krytku Vašeho objektivu? Jeden známý výrobce kávy vyslyšel Vaše prosby a uvedl na trh tento výrobek  :shock:

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 2

#415 Tomo

Tomo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 14 únor 2014 - 05:46:14

Vyborny napad. Bude sa mi hodit. Slnecnu clonu som uz vyrobil z jogurtoveho teglika. Sice som  musel  z...ť všetky štyri jogurty, ale človek sa musí niekedy vedieť obetovať


  • 1

#416 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 309

Publikováno 14 únor 2014 - 07:31:14

Asi aj ja som divny...  RB67 pouzivam kazdy den. Obsluha je jednoducha. Vaha vobec mi nevadi.  Po noseni FKD 18x24 je vyslovene lahky fotoaparat.  Ked mam horsi den a nechcem zobrat velku brasnu alebo batoh, taj vtedy pouzivam Bronicu ERTSi, ani nie kvoli vahe ale kvoli rozmerom. 

 

Obrazovy format 6x7 pre mna je najprijemnejsi. RB67 vacsinou a velkou radostou pouzivam na portrety. RB /otocna kazeta/ je velka vyhoda,  ma pre mna velku cenu. Ako pisal aj kolega, aj ja som vyskusal a pouzivam aj ine stredoformaty. Ale RB67 je pevnym bodom v mojom zivote.

 

Takze na vacsne casy s RB67 a nikdy inak!


  • 2

#417 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 14 únor 2014 - 08:00:11

Tož to já su úplně mimo. RB67 je sice parádní foťák, ale strašně malý. Kor na tu krajinu.


  • 0

#418 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 14 únor 2014 - 08:12:05

Na krajinu je každý foťák malý, ako chcetě napchať zemeguľu do takej malej krabičky? :blink: A nezabudnite na miláčky je Valentýna!


  • 1

#419 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 14 únor 2014 - 09:05:48

Na krajinu je každý foťák malý, ako chcetě napchať zemeguľu do takej malej krabičky? :blink: A nezabudnite na miláčky je Valentýna!

Nezabudnu. Kodak už je zbalený a hurá do Přívozu.

Manželku ale beru taky ...bez ni by ty akty byly naprd.


  • 1

#420 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 únor 2014 - 09:31:00

Sakryš nechte té chvály nebo si to budu muset taky načudlit!  :wub:


  • 0

#421 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 14 únor 2014 - 10:16:12

Kurňa kdo k RB67 potřebuje asistenta nebo s ní neujde 10 kilometrů, tak je asi z měkký mámy nebo digitálista nebo má vážně poškozený pohybový aparát, nic jiného není :D


  • 4

#422 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 14 únor 2014 - 17:19:01

na mamču treba svaly? ale kdeže!!!

ja - také drobné krehké žieňa ( :D ) ju so sebou nosím ako kabelku :D a k tomu ešte nejakú menšiu zrkadlovku typu Nikon s inverzným filmom a s objektívmi - pre každý prípad :D


  • 2

#423 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 14 únor 2014 - 17:56:06

Evla, ty nie si žieňa, ty si živel :) ja mám 330 a s tromi sklami krásne skladné. môžem poskytnúť k porovnaniu s RB.
  • 0

#424 Tomo

Tomo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 15 únor 2014 - 09:34:41

Caute aj majster Sudek mal asistentov. Mne staci iba asistentka nehovorim, ze bude vlacit tu priserne tazku Mamiyu. Inak aj vaha stroja ma svoje vyhody. Clovek ju nezabudne. Ked ju nahodou zlozi z pleca zrazu sa citi akosi lepsie a to je podozrive.

 

Paci sa mi na Mamiyi, ze ti sikovni japonci vsetko  predimenzovali, pouzili na objektiv jeden typ filtrov, objektivy maju jeden typ zavierky s rovnakymi casmi. Stroj je tak ohavny ze je az krasny nieco podobne ako parny rusen. Robusny a spolahlivy


  • 0

#425 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 15 únor 2014 - 11:44:42

Caute aj majster Sudek mal asistentov.

 

Azda to bude tým, že majster Sudek mal iba jednu ruku...


  • 0

#426 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 380 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 15 únor 2014 - 13:18:29

.. a hádam aj tým, že to bol majster...


  • 1

#427 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 20 únor 2014 - 19:35:00

Nezbavuje se chlapi náhodou někdo z Vás PRO S/SD 120 zad...?


  • 0

#428 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 21 únor 2014 - 18:41:04

Jedny navíc bych měl ...


  • 0

#429 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 únor 2014 - 22:41:19

Ta záda ještě máš Vaňórku, a po čem sú?


  • 0

#430 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 23 únor 2014 - 06:21:14

Nicméně ... bych to s tou mytologickou hmotností RBčka nepřeháněl. Sám to nosím v malém baťůžku, dva objektivy s sebou, nějaký ten měřič světla, filtry, spoušť, pití, svačinka ... vše v baťohu 23x23x45. A nosím to s sebou skoro na každou procházku, i když většinou nic nevyfotím. Stativ samozřejmě do ruky - pokud je třeba.


Vypada to ja pekny batuzek na svacinu :-) , Tomasi. Mohl bys prosim pridat foto, ze ktereho by bylo videt, jak to mas uvnitr poskladane? Diky.
  • 0

#431 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 24 únor 2014 - 22:05:36

 

Nicméně ... bych to s tou mytologickou hmotností RBčka nepřeháněl. Sám to nosím v malém baťůžku, dva objektivy s sebou, nějaký ten měřič světla, filtry, spoušť, pití, svačinka ... vše v baťohu 23x23x45. A nosím to s sebou skoro na každou procházku, i když většinou nic nevyfotím. Stativ samozřejmě do ruky - pokud je třeba.


Vypada to ja pekny batuzek na svacinu :smile: , Tomasi. Mohl bys prosim pridat foto, ze ktereho by bylo videt, jak to mas uvnitr poskladane? Diky.

 

On ten batůžek vypadá opravdu drobně a na celodenní výlety to asi nebude. Ale vejde se tam vše, co k focení potřebuju.

 

V hlavním prostoru je uložené další brašna s BRčkem a objektivem - do batohu se ukládá navýšku, zádama dolů (vejde se tam vklidu i RB se 180tkou). Nad to další pouzdro s objektivem, popř objektivem a zádama.

V prostřední kapse mám filtry, redukce, drátěnky, pití, svačinku,...

Dál jsou zepředu dvě menší kapsy - nůž, kleště, zapalovač, šroubovák, doklady, peňáze,...

 

Je to modulární systém, takže se na to dají navěsit boční kapsy.

Zboku mám větší kapsu s expozimetrem a náhradníma baterkama, z druhé strany menší kapsa s čelovkou.

Na popruzích další kapsička na záložní expozimetr, poznámky, tužky, mobil.

 

Co na tom mám rád ... i když je to bezpochyby čínský hollyšit - docela dobré provedení, z vnitřní strany pogumované, miliarda kapes a kapsiček (na zádech je kapsa cca rozměru A4 - mám tam složenou silnější fólii - když je potřeba něco rozložit, popř sednou do suchého)  a možností, fakt betálné zipiska, stahovací popruhy na "smrštění" poloprázdného batohu, vše rychle po ruce bez nutnosti sundávat batoh z ramen, modularita jaxviňa

 

Co na tom nemám rád  ... je to nepochybně čínský shit, když ho plně narvu, tak je širší než vyšší a na zádech to vypadá jak přepité gigantické klíště, ergonomie fuč

 

více viz fotky

Přiložený soubor (y)


  • 0

#432 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 25 únor 2014 - 05:55:29

Díky za fotky, Tomáši. Je mi to už jasnější. Trochu jsem si toto představoval, ale nebylo mi jasne, jak mas udělané, aby se ti telo v batohu moc neodrbalo. Klicova odpoved je na druhe fotce - mas perfektni futral na telo s objektivem. To je asi domácí výroba, co? Pekne je to udělané.
  • 0

#433 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 25 únor 2014 - 07:35:19

Díky za fotky, Tomáši. Je mi to už jasnější. Trochu jsem si toto představoval, ale nebylo mi jasne, jak mas udělané, aby se ti telo v batohu moc neodrbalo. Klicova odpoved je na druhe fotce - mas perfektni futral na telo s objektivem. To je asi domácí výroba, co? Pekne je to udělané.

 

Díky za ohlas 

 

Batoh samozřejmě nebyl kupovaný s tím, že v tom budu nosit RBčko - prostě sem ho už měl a tak nějak se to tam vešlo.

Futrál sem taky měl již před RBčkem, takže žádná lidová tvořivost, ale prostě náhoda (dřív sem v tom nosil C330 s dalším výměnným objektivem). Zakoupeno na aukru za pár desetikorun.

 

Zelená brašna na expozimetr není úplně to pravé ořechové (zase to byla improvizace z toho, co se zrovna povalovalo doma), ale k batohu se prodávají originální brašny, kapsy, takže časem nejspíš přejdu na to originální řešení (výhoda by měla být v unifikovaném připojení k batohu a nebude to tak mlátit do očí)


  • 0

#434 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 2 březen 2014 - 20:58:27

Zdravím Všecky dokola,

chtěl bych se zeptat pánové, sice to není vyloženě k tématu ale týká se ho to okrajově. V poslední době mám pocit, že cokoli nazvětšuju není tak ostré jako výtvory ze stejného foťáku (Mamiya RB Pro S) ostatních lidí, sice mám srovnání jen přes počítač, což je dost zavádějící, ale i přesto některé fotky se mi zdají málo ostré. Negativy vypadají dobře ale při zvětšování na papír formátu 30x40 to není úplně ideální. Přitom snímky které jsem takto pořídil se mi na matnici jevily jako správně zaostřené. Chápu, že bez náhledu je to o ničem a asi nejde ani dost dobře poradit, ale zajímá mě trochu jiná věc a to:

 

Na zvětšování používám Anaret 105ku od Meopty. Při srovnání tohoto objektivu např. s Rodenstockem je možné vidět rozdíl v ostrosti ? Respektive jak si ten Anaret stojí oproti jiným zvětšovacím sklům a jestli je ten rozdíl opravdu markantní. Popřípadě jaké zvětšovací sklo (značka a ohnisko) je pro formát 6x7 nejvhodnější. Dík za odpovědi

 

Vím že to není úplně k tématu pokud by bylo vhodnější vlákno, které už bylo vytvořeno k této tématice prosím o přesunutí. Díky


  • 0

#435 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 3 březen 2014 - 09:52:34

Tohle by mě zajímalo taky. Mám Belar 105 a řeším úplně stejný problém jako Okusdal.

Uvažoval jsme že bych zaivestoval nějaký kvalitnější objektiv na 6X7 z Mamiye, ale zatím nevím který. Kyby jste někdo měl nějaký tip rád si nechám poradit (doporučit).


  • 0

#436 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 3 březen 2014 - 11:18:48

Okusdal a Calone - zvažuji prodat vynikající zvětšovací objektiv El-Nikkor 5,6/105 N - poslední typ, neb ho mám dost nevyužitý. Zvládá bravurně negativy až do 6x9. Cena by asi byla o hodně nižší než za kterou jsem před pár lety kupoval (7,5 tKč) úplně nový - nyní taktéž nový, použil jsem asi 3x.

Kdyžtak napište SZ. Zdařec Luigi :shock:

P.S. Calone - na Jihočeské srazenici Ti jej můžu přinést k vyzkoušení. Ahoj.


  • 0

#437 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 3 březen 2014 - 16:02:06

pánové, a jste si jistí, že máte správně seřízené zrcadlo (a popřípadě zvětšovák) a tudíž že je vada doopravdy v optické soustavě? ještě by mohla být chyba v nekvalitní lupě pod zvětšovák. a mohu doporučit i lupu na matnici, mám jakousi 8x, a je na plnou díru supr


  • 0

#438 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 3 březen 2014 - 16:52:34

Jistý si nejsem ničím abych řekl pravdu, je nějaká šance jak zjistit jestli to zrcadlo je opravdu dobře seřízené? No a s tím zvětšovákem se to má tak že mám magnifax 3 a koupil jsem ho od člověka co s ním pracoval a uměl s ním zacházet, takže tam bych zradu nečekal, ale možné je všecko.


  • 0

#439 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 3 březen 2014 - 17:05:35

Okusdal a Calone - zvažuji prodat vynikající zvětšovací objektiv El-Nikkor 5,6/105 N - poslední typ, neb ho mám dost nevyužitý. Zvládá bravurně negativy až do 6x9. Cena by asi byla o hodně nižší než za kterou jsem před pár lety kupoval (7,5 tKč) úplně nový - nyní taktéž nový, použil jsem asi 3x.
Kdyžtak napište SZ. Zdařec Luigi :shock:
P.S. Calone - na Jihočeské srazenici Ti jej můžu přinést k vyzkoušení. Ahoj.


super tak ho vem sebou na sraz. Mam jednoho Nikkora 50 na kino a ten kresli bezvadne.
  • 0

#440 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 3 březen 2014 - 19:11:24

okusdal: s tím správně seřízeným zrcadlem nevím, ale jak si seřídit zvětšovák se tu dá najít nejen s podrobným popisem od pana pentaxisty, ale i včetně nákresů


  • 0

#441 tricky

tricky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 224 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 359

Publikováno 3 březen 2014 - 19:49:54

Okusdal: Přines mi nějaký negativ, víš, kde bydlím, nazvětšuju to na mém Magnif. 3, popř. to zkusíme spolu..


  • 0

#442 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 3 březen 2014 - 21:30:59

Jistý si nejsem ničím abych řekl pravdu, je nějaká šance jak zjistit jestli to zrcadlo je opravdu dobře seřízené? No a s tím zvětšovákem se to má tak že mám magnifax 3 a koupil jsem ho od člověka co s ním pracoval a uměl s ním zacházet, takže tam bych zradu nečekal, ale možné je všecko.

 

Jestli se bavíme o tom samém (seřízení pozice matnice ve foťáku tak, aby sedělo to, co máte zaostřené na matnici s tím, co se objeví na filmu), tak si to každý může ověřit ve svých domácích podmínkách.

Stačí otevřít kazetu připojenou k tělu, vyjmout film insert a na drážky, které vedou film posadit další matnici. Pak to chce pořádnej zvětšovák (který nemám) a matnici lze v případě nutnosti jednoduše seštelovat (4 šroubky)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#443 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 4 březen 2014 - 09:57:02

Calon napsal:

super tak ho vem sebou na sraz. Mam jednoho Nikkora 50 na kino a ten kresli bezvadne.

Calone ahoj, poslal jsem Ti SZ. Zdařec Luigi :shock:

 


  • 0

#444 Tomo

Tomo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 8 březen 2014 - 11:34:28

 

Jistý si nejsem ničím abych řekl pravdu, je nějaká šance jak zjistit jestli to zrcadlo je opravdu dobře seřízené? No a s tím zvětšovákem se to má tak že mám magnifax 3 a koupil jsem ho od člověka co s ním pracoval a uměl s ním zacházet, takže tam bych zradu nečekal, ale možné je všecko.

 

Jestli se bavíme o tom samém (seřízení pozice matnice ve foťáku tak, aby sedělo to, co máte zaostřené na matnici s tím, co se objeví na filmu), tak si to každý může ověřit ve svých domácích podmínkách.

Stačí otevřít kazetu připojenou k tělu, vyjmout film insert a na drážky, které vedou film posadit další matnici. Pak to chce pořádnej zvětšovák (který nemám) a matnici lze v případě nutnosti jednoduše seštelovat (4 šroubky)

 

Este Ta prosim skus nafotit tie styri skrutky, ktorymi sa steluje matnica. Je lepsie raz vidiet ako 100x pocut


  • 0

#445 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 8 březen 2014 - 22:01:47

Mamiya Service instructions for Mamiya RB67 ProS

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#446 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 9 březen 2014 - 00:25:25

Jo díky za návod Tomasi, 

tak nějak jsem uvažoval, že je to stejně v prdeli. Čistě hypoteticky, kdyby ta matnice byla blbě seřízená, tak stejně nemám nástroje na to abych to mohl odzkoušet a opravit dle přiloženého návodu. Respektive bych to mohl zkusit, tak jak to navrhuješ, ale zkoušel si to přímo ty nebo někdo? Předpokládám že asi jo když si posílal foto viz. výše. Přesto bych měl strach, že to neutrefím. Na druhou stranu je stále někde v ČR opravna, jestli tedy i byla, která to je schopná opravit?

 

Jo a jen tak úplně na okraj, nevysledoval někdo jestli je tahle porucha spojena s tím, že se objevuje po nějaké době standardního používání ( mírné otřesy a nošení v batohu atd.) nebo je to spíš situace která nastane např. při pádu foťáku nebo výrazně hrubším zacházením? To by mě celkem zajímalo. Je mi jasné že to bude asi individuální do jisté míry, ale za každý poznatek budu vděčen.


  • 0

#447 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 9 březen 2014 - 00:27:12

To jen tak aby řeč, respektive fórum nestálo  ;-)


  • 0

#448 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 9 březen 2014 - 06:51:06

Na druhou stranu je stále někde v ČR opravna, jestli tedy i byla, která to je schopná opravit?

Uz to tu bylo zminovane: Mamiye je nejlepsi sverit panu Kocianovi (firmaFotohelp) z Modran - viz zde:

http://photohelp.cz/...ju/mamiya-710-c

Neni to uplne lacine, ale je to servis s nejvyssi kvalitou. Doporucuji za nim zajet osobne.

Pro predstavu: za CLA na tele pro-s, dvou objektivech a dvou zadech jsem dal okolo 7 tis. Kc. Ale ted mam pocit, ze delam na novem stroji. Vse je ciste bez prachu a chodi perfektne bez vuli. Beruto jako investici do budoucna, protoze k cemu mi je stroj koupeny za dobre penize, kdyz prace s nim je bolest kvuli technickym problemum.
  • 0

#449 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2014 - 07:48:25

Díky za info Arme,

ten odkaz si určitě uložím. 


  • 0

#450 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 10 březen 2014 - 23:15:31

Jo díky za návod Tomasi, 

tak nějak jsem uvažoval, že je to stejně v prdeli. Čistě hypoteticky, kdyby ta matnice byla blbě seřízená, tak stejně nemám nástroje na to abych to mohl odzkoušet a opravit dle přiloženého návodu. Respektive bych to mohl zkusit, tak jak to navrhuješ, ale zkoušel si to přímo ty nebo někdo? Předpokládám že asi jo když si posílal foto viz. výše. Přesto bych měl strach, že to neutrefím. Na druhou stranu je stále někde v ČR opravna, jestli tedy i byla, která to je schopná opravit?

 

Jo a jen tak úplně na okraj, nevysledoval někdo jestli je tahle porucha spojena s tím, že se objevuje po nějaké době standardního používání ( mírné otřesy a nošení v batohu atd.) nebo je to spíš situace která nastane např. při pádu foťáku nebo výrazně hrubším zacházením? To by mě celkem zajímalo. Je mi jasné že to bude asi individuální do jisté míry, ale za každý poznatek budu vděčen.

 

To, jestli ti ostří mamča správně, to si může ověřit každý doma sám. Na to nepotřebuješ platit servis.

 

RBčko hodíš na stativ, otevřeš filmback, vyndáš filminsert a na dorazy pro vedení filmu přimáčkneš nějakou matnici leptanou stranou k tělu. Natáhneš závěrku, nastavíš Bulb expozici a přes drátěnku exponuješ (necháš otevřený objektiv). Zaostříš co nejpřesněji na vložené matnici (chce to dobrou lupu). Pak odexponuješ, natáhneš znovu závěrku a podívaš se zvrchu foťáku do matnice ... jestli je vše perfektně ostré i na horní matnici, tak máš vyhráno.

Pokud to nesedí, tak se vrhneš do aretace výšky matnice. Zaznačíš si původní pozice šroubků a zkuší ze všema stejně pohnout (o čtvrt otočky). Nepotřebuješ na tooriginální klíč, stačí ti kancelářská sponka, kterou ohneš do "U" a opatrně zkusíš pohnout šroubkama - u mě to šlo vcelku snadno - žádné násilí.

 

Na apugu jsem četl, že je pozice matnice rozhašená docela často. Buď se to časem samo povolí, nebo se stává, že uživatelé tam mívají jinou matnici, než s kterou to pak prodávají. Jemné doladění matnice není takový problém a s trochou šikovnosti se to dá zvládnout doma v obýváku za půl hodinky


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních